m^mêL: IMS. ISG9. N°. 3. D1NGSDAG 5 JAM A1UJ. 56*" Jaargang. POSTERIJ. uoessche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen FrQs per kwartaal 1,9b. fr. p. p. ƒ1,90. Wewone aOverlentiOu norden a 15 et. de regel geplaatst, «■elioorte-, huwetyks- en doodbertgten van 1-6 regels Tt,\W$,ï |g^<; -s Vv a ƒ1,30 behalve bet zegelregt. De intending van adrerlentipn kan geschieden iol róór drie uren des namiddags op den dag der uiig are- Door het postkantoor Goeszijn gedurende de le helft der maand December 1868 verzonden, de navolgende brieven, welke, uithoofde de geadresseer den onbekend waren, onbesteld gebleven zijn. van de hulpkantoren JleinkenszandW. Zuuvaart Wolphaartsdijk. Ovezande, W. de Dreu Goes. ScherpenisseDane Goes. Het afgeloopen jaar mogein zekeren zin voor de meeste rijken rustig voorbijgegaan zijnbet is daarom niet minder rijk geweest aan gewigtige gebeurtenissen, die niet uit bet geheugen kunnen worden uitgewiseht omdat de gevolgen daarvan zicb doorgaande doen ge voelen. Dikwijls meent men, dat die jaren den meesten indruk achterlatendie door bloedige tooneelen gekenmerkt werdenmaar jarenals het nu geëindigde dat menonder de zege ningen des vredes doorleefde en die daarom de gelegenheid tot allerlei ontwikkeling geven, zulke jaren zijn niet de minst gewigtige in de geschie denis der volken vooral wanneer die ontwik keling van vooruitgang getuigt. Een blik op den vervlogen tijdkring moge ons in staat stellen, om de slotsom op te maken en wij loopen niet vooruit in het oordeelof het jaar winst voor de onderscheidene volken heeft aangebragt. O O Onwillekeurig rigt zich ons oog allereerst naar het zuiden henen waar de Spaansche omwen teling eene der gewigtigste gebeurtenissen van het jaar 1868 aanwijst. Geen land misschien in geheel Europa, waar zooveel behoefte bestond aan verbeteringaan vooruitgangmaar ook geen land waar deze moeijelijker konden wor den aangebragt. Eene dynastie die reeds eeuwen telde, liet zich niet zoo gemakkelijk verdrijven; een volk, dat over het algemeen weinig ont wikkeld isleent zich niet gemakkelijk tot medewerking aan het bevorderen van een ge heel nieuwen toestandeene magtige tegen werking, die in godsdienstige traditien steun vindt, staat meer dan wapenen aan hervor ming in den weg. En toch, ondanks dat al les, kwam de omwenteling in Spanje tot stand, op eene wijze, zooals dit maar zelden elders gebeurde. Bijna geen bloed werd er bij ver goten en het scheen wel, dat nu de zucht naar vernieuwing van het bestaandedoor allen werd gedeeld. De troon van Isabella stortte ineen, na reeds dikwijls bedreigd te zijn geweest, en zelfs zijdie overigens aan het oude gehecht en vooral met den monarchalen vorm zeer in genomen zijn, hebben het erkend, dat zoo ooit een vorst, door eigen toedoen den val zijner heerschappij voorbereidde. Spanje's ko ningin wel zeker hare vernedering aan zich zelve te danken heeft. Of Spanje zich nu ont wikkelen en zijne achterlijkheid inhalen zal of de dag des geluks, met de verjaging der Bourbons, zal aangebroken zijn, moet de tijd leeren. Nu is men voor alles daar bezigmet de vraag: welken regeringsvorm men voor het vervolg kiezen zal, maar het is te hopen voor het rijke Spanje dat zoovele middelen bezit die tot hiertoe ongebruikt bleven, dat men be grijpen zal, dat het volkswelvaren en de ware ontwikkeling niet uitsluitend van de regeering afhangen maar dat de bevordering daarvan meest van het volk zelf uit moet gaan. Frankrijk bleef wat het was. Napoleon be waarde den vrede binnen en buiten maar het kostte moeite en er behoorde een lenigen aard toe om zich te buigen in alle rigtingen. Of Frankrijk vrij is? Wij laten de beantwoording van die vraag aan hen over die bekend zijn met alles wat daarbinnen plaats heeft, met de oppo sitie, die zich daar steedsluide doet hooren; met de dagbladpers die er ondanks alle vervolgin gen een stouten toon aansloeg; met de ontevre denheid die er onder alle standen heerscht. Wij kunnen dankbaar zijn, dat Napoleon het niet in zijn belang achtte, om den vrede te doen ein digen, maar wenschen dat deze op hechter grond slagen gevestigd zij, dan op het keizerlijk be stuur, want de dagen daarvan konden ook wel eens geteld zijn, omdat het zeker den geest der be volking niet uitdrukt. Frankrijk ismagtigerdan ooit, omdat het in Europa het evenwigt bewaart, maar Frankrijk is daarom niet grooter dan voor heen want het beleefde wel eens roemrijker dagen, dan nu het keizerrijk den vrede slechts kunstmatig en ten koste van veler wezenlijke belangen, op zulke wijze bewaart. Pruissen heeft binnen zijne zoo zeer uitge breide grenzen niet veel bijzonders uitgerigt en althans weinig reden gegeven aan zijne nieuwe onderzaten, om over de gedwongen vereeni- ging verheugd te zijn. De onderscheidene lan den, die met geweld genomen werden, moeten volgen, maar zouden het zeker met meer blijd schap doen, als de koning en zijn trouwe Bis marck bewijzen gaven, dat men, door Gods gena. de regeerende, volken gelukkig kan maken. Tot nog toe ziet het er treurig uit. Men wil eerder terug dan voorwaarts. En zeker zouden de mor renden meer sympathie vinden indien niet de hoop op één groot Duitschlandvereenigd met het uitzigt op een milder bestuur, in het tegen woordige den dageraad eener gewenschte toe komst deed zien. Oostenrijk heeft zich voor een goed deel van vroegere schokken en verliezen hersteld. In menig opzigt is men daar vooruit gegaan, 'tls als of de moeijelijke dagen daar voortgestuwd hebben, in gelijke mate als het geluk Pruissen deed stilstaan. Het hoofdpunt blijft daar te lande meer nog dan elders, de finantien. Komen er geene nieuwe lasten of verwikkelingen, dan is daar veel te hopen en de krachtige hand, die er werkzaam is, geeft zeker goeden moed. Maar er zijn allerlei mogelijkheden,die de kans kunnen doen keeren, niet het minst de moeijelijkheid, om den vrede met de onderdeelen van 's keizers gebied te bewaren en den tegenstand te vernie tigen der geestelijkheid, die zich hare traditio- neele magt niet ligt laat ontnemen. In het Noorden is er meer dan één rijkdat aan het einde des jaars geene andere verwach tingen biedt dan bij den aanvang. Er behoeft daarom niet op gewezen en misschien zijn zij niet de minst gelukkigeomdat er weinig van te zeggen valt. Maar 't is of alles wat belangrijk was in eene geheel andere rigting moest voorvallenMen denke bijv. aan Griekenland dat, onrustig, als het altijd isnu zich in het hoofd zette om met Turkije te oorlogen. Dat het zich met des Sultans wenschen en inzigten niet vereenigde, laat zich gemakkelijk begrijpen en men zou in zeker opzigt niet zonder welgevallen ziendat de zieke man eens door eene radikale kuur voor goed genezen werd. Maar de Grieken bedenken niet dat zij niet meer de heerschers zijn van vroe gere eeuwen en dat zij geheel afhankelijk zijn van de mogendhedendie waarschijnlijk wel niet zullen toelaten, dat zij den onbedachten strijd aanvangen. Het ware dat rijk ook beter, als het zich alleen met eigen zaken bemoeide en wat ijveriger was, om zijne binnenlandsche aangelegeuheden ter harte te nemen. Het zou dan misschien nog eens een goeden naam ver werven die tot herinnering aan vroegere groot heid leiden kon. Italie's wenschen zijn nog even weinig ver vuld, alszijn rust verzekerd is. 'tWas het oude woelen en droomen van Italie's eenheid daar tegen over het oude streven en pogchen op de onwankelbaarheid van Home's Stoel. Jammer genoeg voor het land, dat de heerschzuchtige wenschen, aan de eene en aan de andere zijde, zich niet oplossen in een vereenigd arbeiden aan de bevestiging van 'svolks geluk op eenen hechten grond. Jammer genoeg, dat men daar liever zich door vreemde magt steunen laat, dan een doel op te geven, dat hoe langer zoo meer blijkt onvereenigbaar te zijn met de meer en meer toenemende rigting der menschheid. Na poleon en de paus. In deze combinatie ligt voor een groot deel de oplossing van menig staat kundig vraagstuk, dat sedert jaren de aandacht trekt.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1