BINNENLANDS CHE BUITENLAND. GOES, ,29 Decern In de Nieuwe Groninger ko waaruit wij het volgende on Terwijl de Pruissische MiniV&j- vajy^Here diensteven als het Dagblad bij onsde voor standers van degelijk volksonderwijs de beschul diging naar 'thoofd werpt, dat zij de school ontchristelijken, heffen de Duitsche bladen treur toon op treurtoon aan, over den toestand der school. In de zitting der afgeordenden klaagde de afgevaardigde Braundat de geannexeerde landendie veel betere schoolregeling hadden, nu door Pi uissen worden gebureaucratiseerd zoo zelfs dat in Nassau, de oude verdraagzame landskateckismus voor een bloemlezing uit de opgewarmde en opgekookte orthodoxie der 16e eeuw moest plaats maken. Hij smeekte den Minister zulke pogingen na te laten, zij ver wekken te veel wrevel, al is het,ook, dat zij voor het oogenblik de Roode Jakobijnen der zuivere leer voldoen. Om ze ingang te doen verwerven moet men ze met alle magt en geweld doorzetten, zoo niet, dan verradeu zij aan de bevolking wel den heeten lust maar tevens de zwakke kracht der bestuurders. Zulke pogingen zijn met het waagstuk van een slecht ruiter te vergelijken, die een goed gedresseerd paard wil berijden. Hij trekt het altoos aan den teugelhet kleinste ongeluk daarbij is dat het paard den ruiter afgooid het grootere dat hij het paard bederft. Zoo gaat het in Hessen en Nassau, waar de bur gerscholen de gymnasiën en de inrigtingen" van uitgebreid lager onderwijs geheel neutraal plagten te zijn. Nu worden zij van liever lede op coufessioneelen leest geschoeid. En wat antwoord de heer Minister van Eeredienst von MühlerDat hij hem voor de openhar tigheid bedankt, waarmede de spreker voor de ontchristelijking der school uitkomt. Merk waardig, in den nacht zijn alle katten grauw. Overal in Europa dragen tegenwoordig de conservatieven de zwarte kleur, 't Woord chris tendom of godsdienst ligt hun in den mond bestorven, en juist dan als zij het regt en de billijkheid een knak gevenkan men er veilig op aan, dat zij het meest met die in drukwekkende woorden spelen. Bovendien blijkt het, bij nadere beschouwing, dat onder de warmste voorstanders van christelijkheid, - de meest zedeloozen gevonden worden. Von Mühler heeft een stormachtige jeugd gehad, nog zingt ieder kneipbruder zijn lied: So eben komm' ich aus Wirthskaus hinaus. Niemand denkt er natuurlijk aan, een Excellenz't ten kwade te duidendat, hij in de jaren zijner jonk heid, zeer Lutherschgezind is geweest, en in zijn studentenvaandel schreef: Wer nicht liebt Wein, Weib und Gesang, Der bleibt ein Narr sein leben lang. Wat afkeer verwekt is, dat zulke vrolijke men- schen, tot bedaren gekomen, lenige werktuigen in de hand der clericaleu worden, 't Is geheel hetzelfde tot welke kerk de klerikalen behooren. In Pruissen is men Hooglutherseh, en weigert het beginsel van vrijheid van Godsdienst toe te passen, drijft de Israëliten van de burger scholen. Parijs ziet mannen als NapoleonFleury de Persigny, over wier zedelijk verleden te spre ken, de eerbaarheid verbiedt uit te weiden in den senaat, 'b. v. in het laatste voorjaar, de meest ultramontaansche opruijing tegen het vrije aka- demisch onderwijs beschermen. Men deelt mede, dat reeds den 8 of 9 Fe bruary aanstaande de tweede kamer hare werk- 'zaamheden zal hervatten, en hoogstwaarschijn lijk de wet tot afschaffing van het dagblad zegel het eerst in behandeling zal genomen worden. (Per telegraaf.) T)e eerste kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat De ontwerpen der staats- begrooting laatstelijk door de tweede kamer aange nomen, zijn aangenomen en naar de afdeelingen ver bonden. Uit Gorinchem wordt geschreven Naar wij vernemen heeft de alhier gevestig de kiezersvereeniging Burgerpligt" in hare jl. vrijdag gehouden vergadering besloten, zich van alle inmenging te onthouden bij den aanstaan den verkiezingsstrijdtot benoeming van een lid der tweede kamer voor het district Gorin chem, waarbij herstemd worden moet tusschen de heeren van Loon en Heemskerk Az. In den avond van jl. Vrijdag, circa 9'4 uur, was eene buitengewone beweging op straat en kondigde spoedig daarop het gelui der klok brand aan, die ontstaan was in het bovenste ge deelte van het van steen opgetrokken gebouw bewoond door den drooger der meestoof »de Zon," die overigens met rieten dak is belegd Gelukkig was de wind niet ongunstig en werd door vereende krachten, met flink werkende spuitenhet gevaar spoedig afgewend. Het spuitje der gasfabriek aan de overzijde der haven, tegenover d® bedreigde stoof gele gen, was spoedig op het terrein en deed dienst tot het door de Goessche brandweer vervangen werd, terwijl nog later uit de gemeenten Kat- tendijke (Wilhelminapolder) en Kloetinge, be hoorlijk bemande spuiten aanrukten. De oorzaak is onbekend. Het volgende wordt ons van gisteren uit Bath geschreven Heden middag had alhier wederom een groot ongeluk kunnen plaats hebben. De ambtenaren, welke heden morgen om lli uur op de reede waren, teneinde eenige schepen te visiteren zagen dat het schip Jonge Gerrit kapitein K. W. Heins geladen met Rogge twee noodvlaggen ten top gehescheti had. Da delijk snelden deze ambtenaren zijnde de vi siteur Neurdenberg, de commies J. de Raad, de kwartiermeester F. Swcighart en de sloep- roeijers C. L. Bos, J Barmdrecht, W. van de Velde, en M. van Pelt derwaarts en be speurden al dadelijk, dat het schip meer dan 2 voet water in had. Door het aanhoudend pompen der roeijers mogt het na veel moeite en inspanning gelukken, het schip ledig te pompen, zoodat het dan ook boven water kon blijven. Het schip is verder de slikken opge- bragt en eenige ankers uitgezet, zoodat het thans veilig ligt. Wederom is het alzoo, door bovengenoemde ambtenaren gelukt, om een zestal personen van een wissen dood te redden. Tevens was het schip Helena kapitein W. Schellaars, insgelijks met rogge geladen, genood zaakt om hulp in te roepen, als hebbende dan ook meer dan 2 voet water aan boord hetwelk na veel moeite gelukken mogt even zoo ledig te krijgen. De Engelsche regter heeft dezer dagen uit gemaakt, dat schulden in hotels, herbergen, bierhuizen, enz. niet geregtelijk kunnen worden ingevorderd. De wet erkent die schulden niet. Zwolle, 21 December. Nopens den in de vorige week medegedeelde gunstigen afloop der alhier uitgevoerde proef met het maken eener zoo genaamde Amerikaansche of Nortonsche pomp- boring genomen, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Na gedurende eenige dagen het zandhou- dende water voortdurend uitgeporr.pt te hebben, blijft de wel even rijk vloeijen. en is het wa ter nu reeds vrij helder, en overigens zeer goed van smaak en reuk. De kosten, zooals bekend is, met inbegrip van een ijzerpompje, (Amerikaansch model en dat niet bevriest) pl. m. 50,bedragende, kan men op deze manier ongeveer 30 pompen maken en in het werk stellen tegen ééne, als in deze provincie op de gewoDe wijze onlangs onderscheidene geboord zijn. 't Wel geslaagde voorbeeld verdient gewis op veel meer andere plaatsen allezins navolging en zal zulks, (hieraan twijfelen wy niet) bij algemeene bekendheid ook wel ruimschoots vinden. Bij de Herstelde Evangelicseh-Lu lierscbe ge meente te Amsterdam is een vast koor, onder den titel: I xcelsior! gevormd, van omtrent 70 zangers met het doelhet Protestantsche kerk gezang te verbeteren en uittebreiden. De ver- eeniging begint hare werkzaanheid hij de vroeg preek op den tweeden Kersdag. Alsdan zouden tvee motetten van Bortnansky en Hauptmann worden uitgevoerd. De psalmmelodiën zijn af zonderlijk voor de vereeniging bewerkt door den heer Bastiaans, organist te Haarlem. De leiding van het koor is opgedragen aan den heer G. A. Heinze te Amsterdam. Van Suez wordt gemeld, dat 17000 arbeiders aan het kanaal werken en van 15 October tot 15 november 11. 2,090,000 kubieke ellen gronds zijn uitgegraven, derhalve 90,000 meer dan men naar de gunstigste berekening verwacht had. De overige 20 millioen ellen kunnen alzoo in minder dan 10 maanden tijds verwerkt worden. Reeds zijn 55 millioen ellen uitgegraven. Onze letterkundige wereld 'heeft weder een gevoelig en treffend verlies geleden. De echt vaderlandsche dichter J. van den Bergh is Vrijdag, na kortstondige ongesteldheid, te 'sHage bezweken. Het was in waarheid eene eereplaats, die hij onder-de vaderlandsche dichters van onzen tijd innam, en boeide hij menigeen door zijn lief lijken zang, hij wist door zijn krachtig vader- landsch lied menig gemoed te doen ontgloeijen. Als vertolker van zoo vele voortbrengselen van uitheemsche poësie heeft hij zich te regt naam verworven en weinige evenaren hem in het zoet vloeiende en naauwkeurige, dat zijne vertalingen uit het Engelsch kenmerkt. Het Excelsior van Longfellow door hem overgebragt, klinkt ons nog in de ooren en zooveel, wat wij ons herinneren van de vruchten van zijn geest en van zijne pen, doet ons met diepen weemoed een woord van hulde aan zijne nagedachtenis brengen. Van den Bergh was dichter in den waren zin van het woord, en het was niet de minste veidienste van zijne lier, dat zijn hart daarin sprak. En ook hij streefde naar hooger. Indien zijn geest zich vrijer nog had kunnen ontwikkelen, zonder door de zor gen dezes levens belemmerd te worden, hij zou meer naam nog verworven hebben. Maar daarom niet meer eer. V\ ant het mag van hem worden gezegd dat hij geen oogenblik de pligten des huisselijken en maatschappelijken levens voor de meer aangename dichtoefeningen achter stelde. Zijn leven was eene gestadige werkzaamheid, zoo rusteloos en zoo vol inspanningdat het ons naauwelijks verwonderen kan, dat die levens draad reeds vroeg werd afgebroken. Minzaam van aard en geestig in den omgang, was hij ook daarom geliefd en gezocht. De man van studie en poëtischen zin onderscheidde zich niet minder door zijn practische rigting, dan door zijn opregt en degelijk karakter. Edel mensch en trouw- haitig vriend, wordt hij door velen betreurd terwijl de kunst in diepen rouw zijn uitvaart viert. In de volgende maand zou hij hier opgetreden zijn en meenden wij ons aan een der jongste voortbrengselen van zijnen geest te zullen ver gasten. Het schoone uitzigt verdween in rook, maar de gedachtenis van den begaafden man blijft bij ons leven. En, deelende in den rouw vau zijn treurend gezin, brengen we gaarne een nederigen lover op het graf, waarin weder een schat geborgen wordt, die Nederland tot sieraad en tot eere strekte. De jonge Russische prinses Putiatin is deze week met een ridmeester van de garde aan den haal gegaan. De wanhopige echtgenoot heeft zich gewend tot den hoofdinspecteur van politie Trepoiv en hem verzocht al het moge lijke te doen, om de vlugtelingen te achterhalen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2