5 schafte plaatselijke belasting op den wijn en het gedisteleerd welke verwisseling eene jaarlijksche bate voor de gemeentekas oplevert ad 3000,Te zamen dus eene meerdere bate, buiten bezwaar der ingezetenen van 9162,tegenover eene meerdere uitgaaf aan bet onderwijs ten bedrage van 7100, Ik wensch dit nader in bijzonderheden aantetooneu. De uitgaven, waarvan wij de gemeente-kas hebben ontlast, zyn de volgende. Het is bekend, dat het gasthuis niet uit eigen middelen in zijne behoeften kan voorzien, maar een jaarlijksch te kort beeft dat door subsidie uit de gemeente-kas moet worden gedekt. Nu plagt het burgerlijk armbestuur zijne armen, die daartoe in de termen vielen, in het gasthuis geheel gratis te doen ver plegen. Hierin is verandering gebragt, zoodat het burgerlijk armbestuur daarvoor thans betaald volgens tarief. In 1865 be droeg de som daarvoor aan het gasthuis betaald, door het bur gerlijk armbestuur 1423,60. De renten der zoogenaamde gilden fondsen vroe ger aan het burgerlijk armbestuur uitgekeerd, zijn overgebragt op het gasthuiszij bedragen p. m. - De opbrengst van den beerput vroeger aan het Weeshuis geschonkenwordt thans gestort in de gemeentekaszij bedraagt - Op de gemeente-begrooting stond een post voor „gealimenteerden, die men wil laten uitsterven" ad. 873,60 die uitgaaf is bij het burgerlek armbe stuur overgebragt, dus- De kosten van de bedelaars in de gestichten van weldadigheid, zijn op uitnoodiging van den Raad eveneens door het burgerlijk armbestuur overgeno men ad. Onlangs is het tarief van alimentatie-gelden in het Gasthuis verhoogd, waardoor het subsidie is kunnen verminderd worden met- 1239,50 Totaal de uitgaven, waarvan de gemeente is ontlast 6361,60. De Inkomsten zijn verbeterd, door de bedongen huur voor de lokalen bij de regtbank in gebruik en het ijkkantoor met 800,—. Het 4/5 van het personeel levert méér op dan de afgeschafte belasting op wijn en gedisteleerd p, ra. - 3000, Zamen 3800, 600,—. 325,—. 873,60. 900,—.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 9