4 te mogen worden geïnformeerd tot welke overwegingen bij den gemeenteraad de eenige maanden te voren plaats gehad hebbende invoering der wet tot regeling van bet middelbaar onderwijs had aanleiding gegeven. Tot op eene zekere hoogte scheen dit eene nitkomst uit de moeije- lijkheid, waarin men zich bevond, aan de hand te doen en ik meen te mogen zeggen dat de ontvangst van dien brief in verband met de bestaande omstandigheid het besluit tot invoering van het middelbaar onderwijs vroeger heeft doen rijpendan welligt an ders het geval zoude zijn geweest. Zie daar M. d. V. dè eerste aanleiding") ik ga het tijdperk der onderhandelingen met den minister en den inspecteur van het middelbaar onderwijs stilzwijgend voorbij: genoeg, het resul taat wasdat tot de invoering van middelbaar onderwijs ter vervanging der Fransche school en tevens zoo uitgebreid, dat het voor alle standen der burgerij bruikbaar en heilzaam kon zijn werd besloten. Ziet mfn de onderwerpelijke beg.ooting in dan is het niet te ontkennen datmet "inbegrip van de aflossing en rente van het geleend kapitaal de balans van inkomsten en uitgaven voor het middelbaar onderwijs het belangrijk cijfer van 10,000 aanwijst. Hebben wij nu de burgerij op eenmaal met eene verhooging van uitgaven tot een bedrag van 10,0't0 bezwaard? Ik aarzel niet te verklaren dat dit in mijn oog eene onver antwoordelijke roekeloosheid zoude geweest, zijn. Doch wat is bet geval Door hetzelfde besluitwaarbij de oprigting der hoogere bur- gersphool werd bepaald, verdwenen van de begrooting de kosten der Fransche jongensschool, die matig geraamd op 2000, kunnen gesteld worden. Rest 8000,Doch de gezamenlijke leeraren der hoogere burgerschooldie zich uitsluitend ten gevolge hunner benoeming in deze gemeente hebben gevestigd betalen aan de gemeentekas aan hoofdelijken omslag, personeel en op centen p. ra. ƒ900,De last blijft dus inderdaad slechts 7100. Maar bovendien. Te gelijkertijd met de oprigting der hoogere burgerschool en later successivelijk zijn deels door besluiten van den raad, deels door medewerking van het burgerlijk armbestuur, andere uitgaven der gemeentedie sedert jaren telkens op de be grooting kwamen verminderd en de inkomsten geheel buiten bezwaar der ingezetenen verbeterd tot een gezamenlijk bedrag van 6162,Sedert is nog in 1865 aan de gemeente afgestaan het van de personele belasting, ter vervanging van de afge-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 8