(f BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. neb beschuldigen. Wij willen nietzegge»,-jjat de geneesheer wel met zich zeh^^/begl&meü raogtmaar verzoeken allen die n$E w^in^gngn- met het volkdat zij den consep$l|ë#ën leider; volgen in de belijdenis dezer staftiag'. Als er wat minder tegen het Sqderwjjs ge schreven en gevochten werd, en er^vnrd wat meer gebruik van gemaakt door alle standen' wij zouden zoovele onverstandige redeneringen niet hoorenhet volk zou degelijker worden en zeker werd rust en geluk beter bevorderd, dan nu door kwestien en agitatien, die het volk verdeelen en beroeren en aan zijne gewenschte ontwikkeling in den weg staan. GOES, 24 December 1868. De tweede kamer heeft de begrooting van koloniën aangekomen met 50 tegen 13 stemmen. De begrooting der nu voorgestelde uitgaven werd met 62 tegen eene stemdie van den heer Nier stras» aangenomen. Ook de wet tot aanwijzing der middelen is na de afstemming van een amendement van den heer van de Putte, met 38 tegen 23 stemmen door de kamer vastgesteld. De kamer is daarop, op reces uiteengegaan en zal vermoedelijk eerst tegen het begin van Februarij weder worden opgeroepen. Uit Krabbendijke schrijft men ons: Nadat door meer dan dertig ingezetenen, alle aan- geslagenen in den Hoofdelijken Omslag, bij re- kwestaan Z.M. verzochtwas om de herbenoeming van den heer D. P. Dominicusals burgemeester dier gemeente niet goed te keuren ingeval ZEd. zich met der woon buiten de gemeente bleef vestigenwerd gisteren openbare raads vergadering gehouden waarin de voorzitter zijne herbenoeming mededeelde. Op de vraag door een der raadsleden of ZEd. het voornemen had in de gemeente te komen wonen werd zulks ontkennend beantwoord, aanvoerende, dat zijne dispensatie was doorloopend. Onmiddellijk heb ben daarop al de leden van den gemeenteraad hun ontslag genomen. Eene talrijke menigte woonde de vergadering bij. De werken voor den Zeeuwschen spoorweg die iü\ de vorige maand werden aanbesteed zijn thans door den minister gegund aan den heer P. J. Lienders te Middelburg. De gemeenteraad van Zierikzee heeft beslo ten tot de oprigting eener hoogere burgerschool met vijfjarige cursus. Van rijkswege zal eene jaarlijksehe subsidie van ƒ7000 gegeven worden. Uit Sas van Gent wordt geschreven. Sedert 15 November is onze nieuw benoemde hoofd onderwijzer J. F. Bakker in zijne betrekking werkzaam. Deze heer de R. Kath. godsdienst belijdende heeft bij gevolg op den 8 dezer maand waarop Maria Ontvangenis gevierd wordt, vacantie gegeven en de school gesloten. Thans vernemen wij dat eenige protestanten, wier kinderen op dien dag derhalve ook geen onderwijs hebben kunnen genieten, besloten heb ben zich per rekwest tot den gemeenteraad te wenden met verzoek dat voortaan op feest- of heilige dagen alleen 'door R. Kath. gevierd, het onderwijs niet meer worde gestaakt. De minister van marine brengt in de Staats courant van heden ter kennis van de belang hebbenden, dat, wegens de belangrijke opdroo ging der drempels van het Schaar van Waarde (westerschelde) dat vaarwater voor de scheep vaart zonder gevaar niet meer bruikbaar is, en mitsdien de betonning en bebakening al daar wordt opgenomen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben een tweede crediet aangevraagd en be komen, tot bestrijding der kosten die de be kende ongeregeldheden tengevolge hebben ge had. De raad heeft voor dat doel nu reeds ƒ45000 goedgekeurd! Tengevolge van het verzoek, door de veree- niging van industrieelen en werkbazen gedaan, heeft de raad der stad Groningenin zijne zit- j ting van heden beslotenop voorstel van burg. en weth. over te gaan tot oprigting eener 2de avondschool tot vorming van bekwame am bachtslieden. De uitvinder van de couverts onzer brieven is F. R. Brewer, een boekhandelaar te Brigh ton. Deze was gewoon voor de ramen van zijn winkel papier uittestallen in allerlei for maat van het grootste tot het zeer kleine. De dames maakten veel gebruik van het zeer kleine maar waren dan verlegen met het toemaken. Dat bragt onzen man op het denkbeeld, om enveloppes te maken en hij kreeg het zoo diuk, dat hij later bij Bobs en Comp. te Londen dat artikel liet vervaardigen. Zoo kwam dat nut tige, praktische artikel in de wereld, dat aan honderden arme vrouwen gelegenheid geeft, om in haar onderhoud fe vodrzien. Een buitengewoon gebrek aan hooi in En geland brengt in de omstreken van Zwolle groot vertier te weeg, daar het hooi van daar bij scheepslading, geperst in pakken van 100 pond over Rotterdam verzonden en met 18, a 20,per 500 pond betaald wordt. Gedurende den storm, die den 7den Decem ber jl. woedde, zijn op den Rijn, alleen op het gedeelte tusschen Dordrecht en Keulen, vijf-en dertig schepen gezonken. Wij ontvingen dezer dagen eene circulaire omtrent eene nieuw opgerigte vereeniging. De bedoelde vereeniging draagt den naam van Ver eeniging voor Nederlandsche muziekgesehiede- Oct /r i nis" en is, als filiaal-stichting der Maatschappij van Toonkunst", op den 19 November jl. ge grondvest. Het hoofdbestuur der V. isop uitnoodiging der M.. aanvaard door de heeren prof. W. Moll, voorzitterFrans Coenenonder voorzitterdr. J.' F. Heijelst0 secretarisErnil Mohr2 ^se cretaris rnr. A. Sillem penningmeester H. Tiedemanbibliothecaris; allen te Amsterdam; en wijders door de heeren J. C. Boers (Delft) P Leendertz, Wz. (Medemblik); en II. C. Rogge (Leiden.) Voor 't oogenblik zij voldoendedat de V. zich ten doel stelt deten onzent zoo goed als onbekendeen toch zoo roemrijke geschiedenis der Nederlandsche Toonkunst en meer be paald het regtmatig aandeel van Noord-Neder land daarin na te sporen en aan het licht te brengen. De hooidrubrieken, onder welke het hoofd bestuur de ingewachte bouwstoffen en mededee- lingen (ook die welke het buitenland levert) rangschikkenenzooveel doenlijkonder al gemeens gezigtspunten zaamvatten zal, zijn: 1. Biograpkie (Boers); 2. Bibliographie (Rogge); 3. Critiek en Aesthetiek (Sillem)4. Instrumen ten en Instrumentatie (Coenen); 5. Orgels en Organisten (Mohr); 6. Kerkgezang (Moll); 7. het Geestelijk en Wereldlijk Lied (Leendertz); 8. Het Nederlandsche Zangspel (Tiedeman)) 9. Het Muzikaal Volksleven (Heije). Beschermer is elk, die 'sjaars ten minsten 3,Lid, die ten minsten 1,25 bijdraagt. Zij ontvangen elk jaar kosteloos een afdruk der verslagen en schetsen der V. Eerstgenoe til den bovendien een afdrukin partituur en stem men, van ten minsten één, door de V. uitge geven, oud Nederlandsch Muziekwerk. De toetredenden vóór of in 1869, ontvan gen prof. Moll's Geschrift betrekkelijk het Kerk gezang tijdens de opkomst en den bloei der Oud- Nederlandsche Muziekschool, ten geschenke. Elk beschaafd manelke hooger ontwikkelde vrouw doordringe zich van de overtuiging, dat het hier eene nationale zaak geldten dat, voor eene kleine natie als de onze, niets noodlot- tiger is, dan onkunde betrekkelijk eigen kis- torischen roem. Een diplomaat, wien men dezer dagen vroeg, of hij geloofde dat er oorlog komen zou, ant woordde Ik hoop nog altijd op het behoud des vredes, want om oorlog te voeren, is er al lereerst geld noodig. Rusland en Oostenrijk hebben weinig, Turkije heeft nog minder, en Griekenland heeft in het geheel niets.» Zijn de berigten uit Griekenland heden weinig belangrijk, en loopen die uit Spanje slechts over bekende zakeneen berigt op industrieel gebied schijnt besti md meer opgang te maken: de mededeeling namelijk van Justus von Liebig over het Amerikaansche bakpoeder. De bekende scheikundige merkt op, dat men sedert duizende jaren, van den vroegsten tijd af, steeds dezelfde methode van bioodniaken heeft gevolgd en nog op dezelfde hoogte is als de oudste volken. Nogtans leert de scheikunde, dat die wijze van bereiding er toe leidtdat het brood de helft zijner voedzaamheid mist. Als het hoofdbestand deel der voeding noemt von Liebig het voedings- zout (Nahrsalz) en dit gaat door de bereiding voor de helft verloren. Eene andere broodsoort te doen gebruiken is bijna onmogelijk. De mensen raadpleegt in zaken van smaak weinig of niet zijn verstand. Zwart brood, hoe voed zaam ookheeft geen kans het witte te ver dringen. Men moet daarbm eene andere me thode volgen en het wittebrood voedzamer ma ken. De chemische analyse van het brood wijst de verhoudingen aan van de verschillende be- standdeelen die het brood vormen en er blijkt uit dat het wittebrood te weinig phosj)horzure kalk bevat in verhouding tot het roggebrood dat het brood 12 a 15 pet. minder voedzaam is dan het koorn. Op deze berekening nu be rust de zamenstelling van het pakpoeder van professor Ilorsford te Cambridge in Noord-Ame- rika, dat men bij het meel voegt oui het de zelf de voedzaamheid als het koorn te geven. liet is in Amerika algemeen in gebruik. Het meel, met pakpoeder vermengd is er onder den naam van Self raising flourin den handel gebragt. Von Liebig heeft er acht maanden lang de wer king van gadegeslagen en bevonden dat het in alle deelen aan de verwachting beantwoordt. Hij heeft thans twee zeer bekende fabriekanten van chemische preparatende heeren Zimmer in Mannheim en Marquart te Bonnin staat gesteld hetzelfde bakpoeder te vervaardigen en beveelt het gebruik sterk aan. Het pond bak poeder kost ongeveer 35 cents. Woensdag is to Londen een politie-agent tot eene maand gevangenisstraf door den reg- ter veroordeeld, om dat het bewezen werd, dat hij op zijn post niet aanwezig was geweest in den tijd dat in eene dei' stratendaartoe behoorende, eene misdaad was gepleegd. De Star maakt de opmerkingdat die veroordee ling eene eerste schrede is op den weg, die aan beveling verdient. De openbare behandeling namelijk van verzuimen en contraventiesdoor politie-agenten begaan, is zeer loffelijk. Ook op dit gebied kan publiciteit niet anders dan gunstig werken. Zoolang het publiek niet hoort van straffen voor pligtverzuim onder het personeel der politie, gelooft het alligt, dat die straffen uitblijven, en heeft het ook werkelijk geenerlei waarborg voor het tegen deel. »De ontevredenheid," schrijft een engelsch blad, welke zoo dikwijls en zoo luid wordt uitgesproken over de politie, mag voorname lijk aan die oorzaak toegeschreven worden." De Epoca schrijft: »De bank van Spanje zal uit. dec. voor 80 millioen aau goudstaven ontvangen, welke terstond zullen gemunt wor den. Wij verblijden ons dit meê te kunnen deelenom de bezitters van effecten gerust te stellen." De eerste kamer te Berlijn hééft hét voor stel omtrent de vrijheid van sprekèn der'Ver tegenwoordiging met 71 tegen 31 stemnle'n verworpen. In het huis der afgevaardigden heeft de meerderheid de opheffing der belasting op ge-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2