VRIJDAG 35 DECEMBER. 55ste Jaargang. rsê/ fe KENNISGEVING. GEMEENTE-RAAD te GOES, POSTERIJ. 1868. N°. 100. &&4(1 GO US «S> S «3 a- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal J' 1,99. fr. p. p. f 1,90. |2P rfr** i Oewoné advertcntlFn worden a 15 cl. de regel geplaatst. «ehoorle-, huwelijks- en doodberlgteii van 1-6 regels 1 r - ƒ1,30 behalve het zegelregt. i r De inzending ran advertentiën kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. De Commissaris des konings in de provincie Zeeland, Gezien het besluit van beeren gedeputeerde staten van den 16 December 1868, no 121; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (staatsblad no. 87); Maakt bekenddat de sluiting der jagt op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen (ook met schietgeweer) in deze provincie is bepaald op Don derdag den 31 December 186S met zons-onderijang en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op hout snippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 18 December 186S De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. OPENBARE VERGADEEING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP MAANDAG DEN 28 DECEMBER 1868, DES AVONDS TEN 7 URE. Punten van Behandeling 1. Beëediging van den benoemden secretaris. 2. Mededeeüng van ingekomen stukken. c. Voorstel van den heer Verhagen omtrent de ge- meenteraads verslagen. 4. Bekrompenheid der gemeente school en overleg ging van planteekeningenof tot vergrooting van de openbare school der 1ste klasse of tot stich ting van een nieuw schoolgebouw voor dezelve. 5. Voorstel tot wijziging van het besluit tot heffing eener belasting op staanplaatsen en van de ver ordening tot invordering dier belasting. 6. Idem tot vinding der premien voor de veemark ten uit den post voor onvoorziene uitgaven. Gedurende de 2de helft van de maand November 1868, zijn door het postkantoor Goes verzonden de navolgende brieven, welke, uithoofde de geadresseerden onbekend wareionbesteld gebleven zijn. van der Woude Amsterdam G. J. de Jonge Goes. J. de Brand Vlissingen. Van de hulpkantorenBath J. Krijger Zierikzee. EllewoutsdijkJ. Smallegange Nieuwedorp. Ellewoutsdijk, P. v. P'esteinde Ovezand. s'HeerenhoekD. de Schipper Dordrecht. Kappelle, O. van Harn Maarseveen. Krabbendijke, M. P. Pol len en Zn. Dordrecht. Ovezand, JDok Jzn Utrecht. Wissekerke J. Crombouw Ulrum. Er is dezer dagen, door een niet liberaal lid der kaïner, een woord gesprokendat allezins behartiging verdient en dat vooral wel over wogen mag worden in die gemeenten van ons vaderlandwaar men er zoo zeer op uit is om de schoolwet-agitatie levendig te houdenwaar men godsdienst en staatkunde gebruikt om haar aan te wakkeren, om wederom door haar in kerk en staat tot de gewenschte overheer- sching te geraken. De welbekende Limburgsche afgevaardigde Raffrnans zeide, bij de discussie over de be grooting voor koloniëndat hij het de liberale partij wel eens op het hart zou willen drukken), dat men de schoolkwestie zich uit eigen kiem moest laten ontwikkelen, en dat men bedenken moetdat indien het ongeoorloofd is een ander volk zijne godsdienst op te dringenmen zulks vooral zijn eigen volk niet mag doen." Het is naauwelijks te gelooven dat deze leer wordt gepredikt door een groot voorvechter van de partijdie juist het tegenovergestelde van dezen stelregel met allo kracht voorstaat, en men kan zich verbazen dat zulk een raad gegeven wordt aan hen, die men overigens be weert, dat zij te veel overlaten aan de ont wikkeling uit eigen kiem. Maar dat neemt niet weg, dat wij gaarne met den heer Raff mans in stemmen en den wensch uiten dat niet alleen liberalenmaar ook conservatieven en vooral anti-revolutionairen het bedenken mogten, dat zoo ééne kwestie, zeker deze, niet kunstmatig ontwikkeld worden kan en mag, en dat alle geweld daaraan gepleegd een onberekenbaar nadeel voor den staat kan worden. Het is geheel onwaar, dat de liberalen die kwestie zouden hebben opgeworpen of aange drongen. Al de verwijten die ben in dit opzigt, in den laatsten tijd zijn gedaan bewijzen het tegendeel. Maar het is duidelijk en bij allen bekenddat de niet liberalen de kwestie heb ben uitgevonden en haar nu met kracht eu geweld tot oplossing willen brengen. De schoolkwestie toch heeft geen andere steundan de heerschzucht eener sterk ver tegenwoordigde partij die zich wil uitbreiden, door het volk verstoken te laten van de midde len. om zelfstandig te oordeelen en te handelen. Het zijn juist de niet liberalen, die den alarmkreet over het onderwijs hebben aan geheven die den aard van dat onderwijs bei- strijden, met zoogenaamde gemoedsbezwaren, en de inrigting daarvan met het wapen van te hoog opgevoerde belasting. In beide opzigten vinden zij bij de menigte bijval. Deze toch wordt met godsdienstige re denen ligt vervaard gemaakt, als zij die niet beoordeelen kan, en wie haar zegt, dat zij te veel betaalt, wordt altijd toegejuicht. Waar kan men de liberalen aanwijzen, die anderen opdringen willen, wat zij gelooven moeten'!1 Dat zij het betreuren, als men liever dom blijft, dan onderwezen te worden; dat zij, in het belang van ieder en van het ge heel, op uitbreiding van onderwijs aandringen, dat is zeker: maar hun beginsel brengt ook mede, dat zij, hoe het overigens betreurende, ieder zijne vrijheid laten, om in het duister te wandelen. In zamenstemming met hun beginsel hebben o O zij dan ook nooit getracht, om de schoolkwes tie te exploiteeren waarvan zij de kiem niet hadden gelegd. Maar wel hebben zij dat ge daan, die dan ook dikwijls verkondigden, dat de liberalen voor de school-kwestie onverschil lig waren. 't Is niet noodig, dat in het breede te ont wikkelen. Wij hebben slechts de oogen rond ons te slaan en wij zien allerwege monden en stemmen in beweging, om de kiem der agitatie te brengen waar die niet is, te be vorderen waar men die heeft gezaaid. Wij zeggen daarom met den hr. Haffmans: men late die kiem aan zich zelve over en het zal spoedig genoeg blijken, dat zij slechts door kunstmatige cultuur levensvatbaar wordt. Het volk denkt er niet aanwij spreken hier van de meerderheid om zich over scholen of onderwijs te beklagen, Het genoot van de zooveel betere gelegenheid niet ruim en al thans niet dankbaar genoeg, maar het beklaagde zich niet, omdat het geene reden had. Eerst als men begonnen is met te roepende school/' is godsdiensteloos en uwe godsdienst vernligt u die op de school te laten onderwijzeEf; als men de ontwikkelende wetenscbappen/met ge vaarlijke duivelskunstenarijen is gaan gelijk stellenals men het volk wijs gemaakt heeft, dat het betaalde, om dwalingen /oortteplanten, de jeugd in het verderf te storten; als men verzet tegen de onderwijswetten als een hei lige kruistogt is gaan prediken, eerst toen is de agitatie begonnen. En nog heeft zij geen eigen kiem. Want als eens hier en elders de opruijingen ophiel den, het volk zou rustig zijne kinderen school- waarts zenden, en de school-kwestie had een einde. Maar dat ligt niet in het plan van de partij die over menschen en gewetens heerschen wil en daarom zoo gaarne de verlichting zou te genhouden. Daarom dringt zij anderen op, dat zij den sleutel der kennis bezit, dat zij de waarheid gevonden heeft en ze bedreigt met een reddeloos verderf, al wie hare leerstellin gen in twijfel durft trekken. Waarlijk men ontziet de middelen niet om zijn doel te bereiken en laat de kiem geen oogen- blik aan hare eigene ontwikkeling over. De grofste onwaarheden worden openlijk verkon digd, om de schare te misleiden en om ze ge makkelijker te laten doorgaan hecht men er uitzigten aandie even bedrieglijk als onge grond zijn. Mogt men daarom eens besluiten om de kwestie niet langer optedringen en spoedig zou het blijken, dat de plant verdorde, die nu mis schien nog tot een boom zal worden. Daarom nemen wij den raad van den ultra conservatieven heer Haffmans gaarne over, en niemand zal ons daarbij van partijdigheid kun-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1