8 Transport 17 kinderen it 350,— 450,- 1 ii ii 300,1 j, 275,2 250,- 2 it a 225,1 niet aangeslagen Zamen 25 kinderen voeg hier nu bij de 21 ii der burgeravondschooldan verkrijgt men een getal van 46 kinderen allen behoorende tot dien zoogenaamden burgerstand, tegenover hoogstens 17 die zouden kunnen geacht worden tot de meest gegoeden te behooreul En dan nog is de burgeravondschool op verre na niet zoo bevolkt als zij konde en behoorde te zijnhet geen gedeeltelijk aan verkeerd inziet is toeteschrijven, gedeeltelijk aan het te veel verwaarloozen van het lager onderwijsten ge volge waarvan de jongelieden niet ontwikkeld genoeg zijn, om het onderwijs op de burgeravondschool te kunnen volgen. In dit laatste zal echter langzamerhand verbetering komen en dien tengevolge het getal leerlingen der burgeravondschool aanzienlijk toenemen. Thans nog een enkel woord over de finantieele kwestie. Mijne beschouwingen daaromtrent, nemen niet die hooge vlugt, als die van den eersten spreker (dhr. Verhagen). Ook ga ik met mijne vergelijkingen niet zoo ver achteruit, omdat de herin nering aan dien vroegeren toestand, toch bij velen niet meer bestaat. Als uitgangspunt nemende het jaar 1860, dan blijkt, dat tot en met 1867 de belastingen, gelijk ik hiervoren heb aange merkt, op gelijke hoogte zijn gebleven. Eerst in 1868 heeft eene verhooging van 4000,plaats gehad door den hoofdeiijken omslag van ƒ20000,op 24000, te brengen. Vooreerst merk ik op, dat als men den tegenwoordigen staat der bevolking in aanmerking neemt, en dien vergelijkt met een tiental jaren geleden, het belastingbedrag in weerwil dier verhoo- ging zeker nog lager per boofd is dan vroeger. Doch waarvan is die verhooging het gevolg? Deels van uitgaven die het gevolg zijn van rampen, die de gemeente getroffen hebben; deels van de zoodanigen die als uit vloeisels van voorschriften van hooger hand moeten worden aan gemerkt; deels van uitgaven die in het welbegrepen belang de

Goessche Courant | 1868 | | pagina 12