7 onderwijs eetie onmisbare behoefte, en zoo het waar is, dat het onderwijs in deze gemeente veel kost, het is even waar dat ieder ingezeten van welken rang of stand ook, in de gemeente de ge legenheid vindt, om zijne kinderen van hun 3e tot hun 18e jaar het volledig onderwijs te verschaffen, dat zij naar hunnen leef tijd en hunue bestemming behoeven. i 'it brengt mij van zelf tot een ander punt. Er is iemand, M. de V ik ken hem niet, en hoop nooit te weten wie het is die de boosaardigheid zoover heeft gedreven van te schrijven, dat van de Hoogere Burgerschool waaraan ver reweg de grootste helft van 18000,wordt ten koste gelegd alleen gebruik wordt gemaakt door de kindereu der meest ge goeden, en dat, om die kinderen bijna voor niet te laten school gaan de burgerstand met ondraagbare lasten wordt bezwaard. Hoe scheef deze voorstelling ten opzigte der kosten en finan- tieele lasten is, heb ik boven aangetoond: ik wil nu slechts toelichten wat er is van het laatste beweren, Uit de statistiek van de leerlingen blijkt, dat tegenwoordig aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool onderwijs wordt genoten door 73 leerlingen. Daarvan zijn er 21 op de burger avondschool en het zal wel niet noodig zijn te betoogen, dat de ouders van deze niet be- hooren tot de meestgegoeden. Op de hoogere, burgerschool gaan 52 leerlingen. Daarvan zijn er slechts 7 wier ouders in den hoofdelijken om slag naar een inkomen van meer dan f 2000,zijn aangeslagen. Dan volgen er 10, wier ouders volgens denzelfden maatstaf een inkomen hebben van boven de 10Ó0 en beneden de f 2000- Dan volgen er 35 wier ouders allen minder dan 1000, bikomen hebben, en ik meen gerust te kunnen zeggen, dat deze allen, stellig niet tot de meest gegoeden behooren. De overige 2leerlingen zijn kinderen van ouders die niet in de gemeente wonen. De belangrijkheid van deze statistiek neemt nog beduidend toe wanneer men haar in bijzonderheden ontleedt. Dan toch blijktom ons tot de genoemde 25 leerlingen te bepalendat daaronder zijn: van ouders die een inkomen 950,tot ƒ1100,4 kinderen i, 800,u 950, 4 650,— 800,- 4 550,— 650,- 3 450,i, 550, 2 Transportere 17 kinderen bebben van u ii rr

Goessche Courant | 1868 | | pagina 11