6 Zoodat, buiten bezwaar der ingezetenen door ver mindering der uitgaven en vermeerdering der in komsten de finantien der gemeente zijn verbeterd met 9161,60, De vermeerdering der uitgaven door de invoering van het middelbaar onderwijs bedraagt, zooals hier- voren is aangetoond, slechts- 7100, zoodat, na aftrek daarvan nog eene bate overblijft van 2061,60. Trouwens, indien tegenover de vermeerdering van uitgaven geene vermeerdering van inkomsten van anderen aard had overge- staan zouden zij natuurlijk door verhooging van belastingen moeten zijn gevonden. Vóór 1868 (waarop ik nader terugkom) heeft geene verhooging plaats' gehad. In 1860 is betaald: Aan opcenten op de rijks directe belastingen 5489,80». Aan hoofdelijken omslag- 22716,08 Zamen f 28205.88,. In 1867 is betaald: Aan opcenten op de rijks directe belastingen 88860,50. Aan hoofdelijken omslag - 19708,17». Zamen 28594,67». Wel verre dus, dat in dat tijdvak de fiuantien der gemeente zouden zijn achteruitgegaan zijn ze niet onbelangrijk verbeterd en is bovendien voor de gemeente eene instelling verworven van onberekenbaar nut voor alle standenzonder onderscheid der gansche burgerij. Of zou men het nut daarvan willen in twijfel trekken Om te kunnen concurreren met anderen, zal het toch wel een eerste vereischte zijn dat men in kennis en ontwikkeling hij an deren niet achtersta. Overal elders ziet men middelbare scholen oprigtenzou het in het belang onzer ingezetenen zijn, indien Goes alleen achter bleef? Indien de zonen onzer burgers verstoken ble ven van het onderwijs, dat weldra iedereen overal elders voor zijne kinderen zal kunnen bekomen? Deze gemeente bezit, bij een zwaren schulde.nlast uit den ouden tijd (waarvoor wij nog jaarlijks t 5000, aan rente en aflossing moeten betalen) geene buitengewone bron nen van vertier. Het fabriekwezen is onbeduidend de scheep vaart evenzeer; onder zulke omstandigheden, kan eene gemeente zich alleen op haar standpunt staande houden of in bloei toenemen do®r de energie en de ontwikkeling van de nijvere burgerij. En om dit doel te bereiken is goed veelzijdig ontwikkelend

Goessche Courant | 1868 | | pagina 10