6 als de premissen dezelfde zijn zal de uitkomst niet grootelijks verschillen. Men verliest uit het oog dat de Eooinsch Catholij- ken evenzeer als de Protestanten den strijd tegen Spanje hebben gevoerd, terwijl men om quasi deRoomschen geene ergernis te geven zwijgt van het bezielend beginsel onzer geschiedenis, alle hooger beginsel om tot vaderlandsliefde op te wekken prijs geeften alle ware Protestanten die hun vaderland liefhebhen in booge mate aanstoot geeft. Als onderwijs inrigting wil ik niets afdingen op den lof die men er aan toebrengt. Ik acht mij onbevoegd daarover een zelf standig oordeel te vellen. Plet ligt in den aard der zaak. dat zij, die er mede ingenomen zijn er gunstige resultaten van ver wachten meerder kennis, beschaving, welvaart, genot. De tijd zal leeren, of de vruchten van dezen boom der kennis zoo voor treffelijk zullen zijn als men zich die als zeker voorstelt. Het bewijs daarvoor zal de toekomst leveren. En waarom durf ik zulks te betwijfelen. Ik zal het u zeggen: Nederland, (zoo schrijft de beroemde geschiedschrijver Heeren) is bet eenige land waar voorbeeldelooze voorspoed, gedurende meer dan eene eeuw, niet tot allerlei uitspattingen van zedeloosheid heeft geleid. Naarmate de godsdienstzin, in de helft der 18e eeuw, ver- flaauwde verloor ook het volk allengs zijn vroegeren aard. De tot spreekwoord geworden holiandsche trouw verzwakte, de energie verflaauwde en men werd de prooi van staatkundige kuiperijen die aan ons volksbestaan voor langen tijd een einde maakten. Die zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht. Terugkeer naar de oude maar eeuwige beginselen van ware deugd en regtschapenheid, ik spreek van beginselen niet van vor men noeme men vrij reactionairmaar bedenke dat eene huma niteit, op de menschelijke rede en niet op de geopenbaarde gods dienst gegrond, een terugtred is, van 2000 jaar, tot de heidensch- Grieksche beschaving, eene beschaving die niet heeft belet dat het volk tot de diepste zedeloosheid verviel. Intussehen de tijden veranderen. In onze meer verlichte eeuw is zulk eene beschouwing een ondingZoo spreekt men maar is het zoo? Het onlangs gehouden vredes congres is niet gunstig voor deze godsverwachting. In het programma der radi calen komt o, a. voor. Het geloof aan God, het geloof aan de onsterfelijkheid der ziel, en in het algemeen alle boven natuurlijke op een valschen grondslag gevestigde utopiën, waren, voor de volken eene voort durende oorzaak van slavernij en ellende.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 10