Benoemingen. dat van het gesprokene door elk lid, aanteeke- ning was gedaan en dit aan onze lezers zou worden medegedeeld, ter plaatse waar dit be hoorde; dat nog ontbrak het verslag der zitting, waarin dit incident was voorgevallen en mogelijk de verslaggever dit, even als van andere sprekers, in zijn geheel zou me- dedeelenmet aanbodom bij afwijking de wijziging aan den heer v. B. zelf overte- lateneindelijkdat hij bedankt heeft voor een geldelijk aanbod, ten faveure van hem of zijne werklieden, indien in dit nummer de opname van het verlangde geschiedde. Gisteren is de begrooting van Marine met 61 stemmen tegen 3 door de tweede kamer aangenomen. Tegenstemden de heereu Wes- terkoff, Guljé en Dumbar. Daarop is de begrooting van oorlog in be handeling genomenwaarover de algemeene beraadslagingen reeds zijn afgeloopen. Heden is een aanvang gemaakt met de han deling der artikelen. (Per telegraaf.) De discussien over de onderdeelen van de begrooting voor oorlog zijn gevorderd tot de afdeeling geneeskundige dienst. Onderscheidene kwes- tien zijn ter sprake gekomen nopens verschillende wa pens en de inrigting van het defensie wezen-. Het wapen der kavalerie wordt op den tegeuwoordigen voet behouden. Een wetsontwerp tot regeling van de militaire akademie is spoedig toegezegd. Morgen worden de discussien voortgezet. De eerste kamer der staten generaal is op 14 dezer gescheiden, om na kersmis de werk zaamheden te hervatten met de behandeling der staatsbegrooting voor 1869. Gisteren zijn in het hoofdkiesdistrickt Go- rinchem de stembussen geopend voor de ver kiezing van een lid voor de tweede kamer ter vervanging van wijlen den heer dr. G. Simons. De uitslag is, dat moet worden overgestemd tusschen den heer mr. J. Heemskerk Az. die 977 en jhr. mr. J. W. van Loon die 639 stem men had bekomen. Op den heer J. W. Knoop waren 559 stemmen uitgebragt. In eene particuliere correspondentie van Bali, gedateerd Bandjar 27 October, leest men het volgende Den 24sten des morgens ten 5 ure ruk ten de troepen van Teboenkoes op, onder per soonlijke aanvoering van den hooggeachten kolonel de Brabant. Reeds ten 7 ure geraakte men in gevecht bij den kampong Den Tjarik. De geestdrift onzer manschappen, die onder het spelen der krijgsmuziek den aanval be gonnen, was onbeschrijfelijk. Steeds voorop bjj de voorhoede, wees de onversaagde kolonel de Brabant hun het pad der eer, zoodat, in weerwil van het hardnek kig standhouden van den vijand, de kampong in een ommezien werd genomen. Bij die gelegenheid ontving de 1ste lui tenant de Nijs een schot in den onderbuik. Onmiddellijk na het plat branden dier kampong wendde men zich nu tot Bandjar, waarop de vijand zich had geretireerd. Het was een indrukwekkend schouwspel, de krijgs haftige houding onzer troepen gade te slaan, die zich met den looppas op de kampong wier pen, welker verdedigers, niet voorbereid op zóó onwederstaanbaar een aanval, na een korten maar heeten strijd het hazepad kozen. De opstijgende vlammen verspreidden weldra den gewenschten indruk: wij vonden Kali Anget verlaten, welke plaats dus zonder wederstand in de asch werd gelegd. Slechts 4 gesneuvelden en 12 gewonden hadden wij te betreuren. Ook de luitenant Hamakers is ligt gewondeen schot langs den onderkant van den grooten teen. >Ten 3'/2 ure was alles zoo goed als afge- loppen en reeds des avonds, maar het meest den volgenden morgen, kwamen ue weerspan nige hoofden vergiffenis vragen. Volgens hun ne mededeelingen was een der voornaamste en invloedrijke hoofden van den opstand gesneu veld en zou de vijand een 80 a 100 gesneu velden en nog meer gewonden tellen. Wat het laatste betreft, is welligt daarin eenige overdrijving te onderstellen, daar de inlander zoo slecht taxeert. Even weinig is het gerucht te vertrouwen dat Ida Madeli Raki, na vrouw en kinderen om het leven te hebben gebragt, zich te midden der strijdenden zou hebben geworpen en zijn gesneuveld. Meer aanneem baar is het voorzeker, dat hij zijne hielen heeft laten zientoen hij inzag, dat iedere tegen stand dwaasheid zoude wezen." Nog zijn omtrent de expeditie de volgende telegrammen ontvangen: Soerabaije, 30 Octoberer. De Vice-Admiraal Fabius is terug gekomen met den overste Visser en de sapeurs. Ida Madeh Ralii is met weinige volgelingen gevlugt. Vele onderwerpen zich. Het einde is nabij. In de Java-Bode leest men nog de volgende berigten betreffende de expeditie: Soeroebaije, 1 Nov. Er zijn tijdingen ont vangen van Banjoewangi. De expeditie is af geloopen. De troepen komen spoedig terug. Soerabaije zal hen feestelijk ontvangen. Naar men mededeelt, zullen alle expeditio naire troepen op Bali blijven, tot dat het doel der expeditie volkomen bereikt is. De persoon van Antonius de Moor, bijgenaamd de Pekeloud 26 jaar, van de Olinge (Zeeland), die, ter zake van diefstal onder verzwarende omstandigheden in den nacht van den 26 op 27 Maart jl. bij Johs. Huijsscn senior, land bouwer onder de gemeente Neuzen, gepleegd, op den 10 April werd gevat en in hechtenis genomen, doch op den 13 daaraanvolgende uit het kantonnale huis van bewaring te Axel wist te ontsnappen, is dezer dagen weder in handen van onze justitie gekomen, en naar het huis van bewaring alhier overgebragtmet hem is tevens - gearresteerd, en mede alhier in dépot gebragt zekeren Franciscus van Broek bijgenaamd de Banncek', oud 26 jaren, mede van de Hollandsche Clinge, welke wordt ver dacht als medepligtig te zijn aan bovenge- noemden diefstal. Beide personen, welke zich sedert medio April in Belgie, en laatst in Frankrijk nabij Rijssel hebben opgehoudenschijnen aldaar door de Fransche politie te zijn gevat, en door uitleve ring alzoo in handen van onze politie te zijn gekomen. In de openbare vergadering van den gemeente raad op den 14 dezer, is na mededeeling der ingekomen stukken: 1°. tot secretaris der ge meente benoemd dhr. II. G. Hartmansecre taris te Lochem met 6 stemm., zijnde 4 stemm. op mr. P. Roetert Tak te Middelburg en 1 stem op dhr. J. van der Tang te Voorschoten uitge bragt. 2°. zijn herbenoemd a. tot leden der openbare gezondheids-commissie de hrn. J. Sou- tendam en E. L. Mervennee. b. tot voorzitter van het bestuur van het gasthuis mr. P. J. van Voorst Vader. c. tot regentes van dat gesticht mevr. C. SteeudijkEversdijk de Witt Hamer, d. tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur dhr. J. A. A. Fransen van Putte. e. tot regen tes van het weeshuis mevr. PiepersMarinusse en tot lid der plaatselijke schoolcommissie dhr. M. Leopold. 30. Ingewilligd de verzoek schriften van de heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. H. G. Kakebeeke, tot wegverleg- ging en ruil erfpachtsgrond en 4 vastgesteld het maximum van den onderstand voor 1869. De verslagen der gehouden zittingen zijn te uitgebreid om in de courant te worden opgenomen, wij geven die opvolgenden wijs m afzonderlijke bijbladen. Naar wij vernemen zuilen wij in de volgende maand het genoegen hebben den dichter Jan van Beers uit Antwerpen hier te zien optre den en zal hij, bij die gelegenheid een zijner jongste gedichten voordragen. De voorloopige opbrengst der collecte voor de nieuwejaars bedeeling bedroeg gisteren 392,04. Met genoegen namen w'i kennis met het berigt, dat de Zuid-Bevelandsche Dorcas hare jaarlijksche winter-bedeeling heeft gedaan. Daar door zijn velen verblijd geworden en is in meenig bezwaar voor den winter voorzien. Onze armen zijn daarvoor regt dankbaar en als wij in hunnen naam dien dank aan de milde gevers brengen, dan voegen wij er gaarne dien wensch bij, dat de arbeid die voor hen werd verrigt, doorgaans op prijs moge gesteld worden. Den 7den dezer heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst regelende de voorwaarden van toelating van Nederlandsche en Belgische geneeskundigen, tot het uitoefenen der practijk in de Neder landsche en Belgische grensgemeenten. (St. Cr.) Uit Utrecht wordt geschreven van 13 Decem ber. Gisteren werd hier in het gebouw voor kunsten en wetenschappen eene vergadering ge houden voor hen, die eene conservatieve „al- gemeene kiesvereeniging" voor de verkiezing van leden voor de tweede kamer en der pro vinciale staten, wenschen opgerigt te zient Er waren vele personen uit alle oorden des rijks ook uit Goes, bijeengekomendie een regle ment voorloopig hebben aangenomen, waarvan de redactie nog nader in eene vergadering in April definitief zal worden vastgesteld. Daar men openbaarheid wil, zal dat reglement, zoo dra doenlijk, aan alle bladen ter opname wor den medegedeeld. UtrD.) België heeft met Nederland in 1S67 handels zaken gedaan tot eene totale waarde van 164,700,000 francs. Het bedrag van den in voer van Nederland in België bedroeg 28,700,000 francs meer dan de uitvoer. De vreesselijke storm van verleden week heeft ook in de Haarlemmermeer vele ver woestingen aangerigt; onder anderen aan de "stichtingen van den heer van Wisselinghher vormd predikant aldaar. Door vele bijdragen gesteund, zijn er op drie plaatsen in deze uit gestrekte vlakte, evangelisatielokalen met wo ningen, tevens tot verblijfingerigtvoorarme weezen daargesteld. Op ƒ2000,na was het noodige geld aanwezig, en een derzelve. zou met Kersmis worden ingewijd. Dit ligt nu ge heel verwoest. Het andere, bijna onder dak is totaal in een puinhoop veranderd. Van het derde, tot aan de kap genaderd, werd een ge deelte der bovenverdieping afgerukt. Wij lezen in een Amerikaansch blad: In de Academy of Music te Broocklyn, vond in de voorgaande week eene tentoonstelling van schilderijen plaats, waaronder wij met genoegen eenige van Hollandsche schilders op merkten. Een zeegezigt van den heer de Haas, ofschoon reeds vroeger ten toon gesteld, ont ving de gunstigste beoordeelingen. Het zon licht en ook het maanlicht werden daarin zoo schoon voorgesteld, dat de uitwerking op het publiek van dien aard was dat men als door een tooverwerk daaraan geboeid bleef. Ook een ander zeegézigt van den zelfden schilder, dat stormachtig weêr voorsteldemag een waar kunstgewrocht genoemd worden. Wij za gen daar nog eene voorstelling van de herfst in Holland, door den heer Kruseman van Elten, dat ons het oude vaderland geheel voor den geest bragt. De boerinnetjes aan het werk verhoogden den indruk. Onze Hollandsche schilders doen wel, hunne tallenten voor het het publiek te brengen, indien men de voort brengselen van het oude vaderland gewoonlijk miskent, in de schilderkunst blijft steeds eene gunstigere meening bestaan, en de prijzen voor Hollandsehe vruchten van het penseel betaald, zijn in den regel niet te verwerpen. Herbenoemd tot burgemeester var. Krabbendijke de heer 1). F. Dominicus. 1

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2