BUITENLAND. weigeren van gelden die bij de wet noodza kelijk zijn verklaard, is met groote meerderheid afgewezenzooals te denken was en had geen ander resultaat, dan dat het den persoon des voorstellers kennen deedals een tegenstander van volksontwikkelingdie zijn doel bereiken wildelangs een onmogelijken weg. Een amen dement de Brauw met oogmerk om wantrou wen in den minister te kennen te geven is met 40 tegen 22 stemmen afgestemd. Het eenige resultaat van de langdurige discussie is de ze kerheid, dat de heeren GefkenBiclion en con sorten nog precies even zoo denken en spreken als voor een jaar en hun standpunt blijven ■conserveren. {Per telegraafHeden zijn de beraadslagingen in de tweede kamer over het hoofdstuk binnenlandsche zaken voortgezet. Bij de afdeeling kunsten en weten schappen is een amendement van den heer ops ver worpen met 49 tegen 18 stemmen, strekkende tot ver mindering met 10,000 van den post voor herstellings kosten Van het paviljoen te Haarlem. Vervolgens is aangenomen het artikel, waarmede in verband staat detoekomstige opheffing van de akademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Heden ten half acht is er eene avondzitting. De eerste kamer is tot na Kersmis gescheiden. Het ontwerp tot de afschaffing van dagblad zegel heeft bij het onderzoek 'in de afdeelin- gen der 2e Kamer, bij het meerendeel der leden een gunstig onthaal gevonden, gunstiger dan de voorgedragen equivalenten, in plaats van welke eene enkele verhooging van de be lasting op het gedisteleerd doelmatiger werd geacht. Het Weekblad van liet Regt bevat een adres, door de arrondissements-regtbank te 's Herto genbosch, aan den minister van justitie en aan de tweede kamer der staten-generaal gezonden, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, om het wetsontwerp tot gedeeltelijke invoering dei- nieuwe regterlijke inrigting op twee punten te verbeteren: 1». De verwijdering van regterlijke ambtenarendie voor de behoorlijke waarne ming hunner dienst, ongeschikt zijn geworden, niet aan de beslissing van den hoogen raad over te latenmaar den ambtenaar, die den ouderdom van 70 jaren bereikt heeft, de be voegdheid te geven zijn ontslag te nemen met een pensioen, gelijk staande aan de laatst ge noten jaarwedde, en 2». de instelling der va- cantie voor de regtelijke ambtenaren te behou den, als noodig in het openhaar belang. Men 1 Januarij 1869 worden postzegels in gevoerd van 1 en 2 centen, ter frankeering van dagbladen en gedrukte stukken. De staten van de voornaamste in- uit- en door gevoerde handels artikelen gedurende de maand October, zijn bij ons ontvangen en liggen ter inzage van belangstellenden aan ons bureau. Naar wij vernemen zal op a. s. Woensdag morgen de commissie voor de nieuwejaarsbe- deeling, bij de burgerij de giften inzamelen, voor dat doel bestemd. De heilzame werking dezer instelling, waar door het nieuwejaars bedelen wordt geweerd, doen ons de ingezetenen tot ruime bijdragen aansporenmet het oog voornamelijkop de duurte van bet spek. Op den St. Nicolaasdag is te Leeuwarden aan 1300 kinderen der armenscholen ieder pen korfje met geschenken vereerd en zijn te De venter ongeveer 2000 kinderen der armen- en tusschenscholen 's morgens en 's avonds ont haald en vermaakt. Den 9 Nov. beeft zich eene vereeniging voor nederlandsche muziekgeschiedenis gevormdzij is eene filiaal-stichting van de maatschappij ter bevordering der toonkunst. Door Jules de Brundfaut te Parijs worden in den laatsten tijd allerlei van glas gesponnen artikelen in den handel gebragt, zoo als coif fures, strikken, armbanden, manchetten, horo- logiekettingen, gekrulde en gladde struisvogel vederen enz.die zich door sierlijkheid, fijnheid I en tevens door duurzaamheid onderscheiden. Men behoeft niet bevreesd te zijndat men bijv. bij colliers de hals door afvallende splin ters zal bezeeren, want de glas-wol is even fijn als gewoone gesponnen wol en doet ook in sterkte daarvoor niet onder; zij is daaren boven veel fraaijer. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van de buigzaamheid van den glas-draad als men weetdat die met goed succes gebruikt wordt voor de kettingsteekmet de naai-machine en zelfs bij de breimachine. De glanzende veeljarige uitkomsten der Stolwsrk'- sche Borst-Bonbons die, volgens voorschrift van den Professor in de medicijnen dr. Harless zijn ge fabriceerd, hebben dit. huismiddel, niettegenstaande alle bestrijding van vijanden van zekere en spoedige genezing, wereldberoemd doen worden. Tot heden is dit fabrikaat nog niet overtroffen en verdient allen horst lijders met allen aandrang te worden aanbevolen. In eene depêche uit Madrid, via Bayonne, wordt gezegd dat de regeering in een buiten - gewoon moeijelijken toestand- verkeert, want de ongeregeldheden in de provinciën nemen toe, en de finantieele toestand is van dien aard, dat het succes der leening belet wordt, terwijl de regeering zonder hulpmiddelen is om in de uitgaven te voorzienwanneer deze dooi de uitbreiding der beweging toenemen. Uit Madrid wordt, onder dagteekening van 7 December geschreven, dat de regering door de dreigende houding der duizende stads- arbeiders bewogen was, om het dagloon weder op de vorige hoogte te brengen, hoewel er voor dat loon zeer weinig werk werd verrigt. Het bedrag der inschrijving ten behoeve der leening is 374 mihoen. Den 29stin januarij e. k. zal het 25 jaren zijn, dat de hertog Ernst van Coburg-Gotha de regeering aanvaardde; thans worden in de heide hertogdommen Coburg en Gotha toebe reidselen gemaakt 0111 dit jubilé te vieren. 1 Door Berry er is voor zijn dood een brief ge schreven aan den graaf cfe Chamlord. Deze brief gedagteekend 18 Nov.', is van den volgenden inhoud: »o monsgr., 0 miju koning, men zegt mij dat mijn laatste uur naakt. Ik sterf met het leedgevoeldat ik geen getuige heb mogen zijn van de zegepraal uwer erfelijke regten, die de vestiging en ontwikkeling zouden bekrachti gen van die vrijheden, waaraan ons vaderland behoefte heeft. Ik breng die wenschen ten he mel voor uwe majesteit, voor hare majesteit de koningin en voor ons dierbaar Frankrijk. Op dat zij minder onwaardig zijn zouden door God verhoord te worden, scheid ik van dit leven, voorzien van alle genademiddelen onzer heilige godsdienst. Vaarwel sire, dat God u bescherme en Frankrijk redde Uw toegewijde en getrou we onderdaanBerryerE De communicatie door middel van tele graaf en spoorweg, was tusschen Cadix en Sevillaverscheidene dagen afgebrokenzoodat men te Madrid niet bijzonder op de hoogte was van den opstand te Montero, Puerto-de- Santa-Maria en Cadix.De opstand duurde in laatstgenoemde stad van zaturdag, 3 uur 's na middags, tot maandag morgen. Doch er werd niet altijd gestreden, daar de militaire autori teiten met smeeken en vermanen, parlimente- ren en diplomatiseren den kostbaren tijd zoek bragten, zoodat de pseudo-repubiikeinen zich op het stadhuis en omliggende huizen konden nestelen, terwijl de autoriteiten geene krachti ge middelen, b. v. artillerie, wilden aanwen den, om de vrouwen, kinderen en grijsaards te versehoonen. De strijd duurde alzoo 36 uren en men had in evenveel minuten den opstand kunnen dempen. De pseudo-repubiikeinen lach ten de autoriteiten uit. Te Peurto-de-Santa- Maria werden de baricades, die toch maar 3 voet hoog waren, met de bajonet genomen waarop de insurgenten geweren en amunitie wegwierpen en uit de stad verdwenen. Te Montero werden er drie gedood en een dozijn gekwetst, de rest koos het hazenpad. Gteïaa toeristen. In West-Canada woont een grijsaard Stevenson ge naamd. Hij is n aarschijnlijk een der oudsten op deze wereld. Hij werd geboren op den 6 Mei 1748 en is dus 120 jaren oud. De zegen viel hem te beurt vijf opvolgende geslachten in leven te /ón. Dagelijks legt bij nog 10 mijlen te voet af Beu man in Bratllebora, Verm., die zich in 7 jaren niet geschoren had, liet onlaugs zijnen baard afsnijdendezelve was 3 voet en 6 duimen lang. Bij den jongsten storm is te Zutphen op de volgende merkwaardige wijze eene dienstmeid aan een bijna wissen dood ontkomen. De oudste zoon des huizes moest Maandag-ochtend op reis, de meid stond één uur vroeger op dan zij ge woonlijk in dit jaargetijde doet, ten einde het een en ander voor het ontbijt in orde te brengen. Zij was naauwelijks vijf minuten in de keuken geweest, toen de zware hooge schoorsteen van het huis voor het geweld van den storm zwichtte, uederstortte, een groot gat in het dak boorde en vervolgens door de zoldering van het meidenkamertje op het hoofdeinde van het bed te regt kwam, waaruit de meid zoo even was opgestaan. Op den berg Washington in New Hampshire ligt thans reeds eene dikte van 18 duimen sneeuw. Men heeft berekend, dat er in de week der verkiezing niet minder dan 35000 hoeden verwed zijn geworden. Boston besteed jaarlijk 50,000 aan kerkmuziek. „In den omtrek van Spoon llivier, in Illinois, is een kind, dat zon der hoofd geboren werd en thans dns vijf jaren ge leefd heeft. Mrs.de moeder, is de weduwe van een soldaat, die vroeger in Marshal county woonde, dienst nam in het 65ste regiment en te Devington Mo., sneuvelde. Zij stond bij haar man tijdens het gevecht, toen een kanons-kogel hem het hoofd geheel wegnam; zijn ligchaam viel in haar armen en bedekte haar met bloed. De schok deed haar gevoelig aan. Toen haar kind geboren werd, was er geen zweem of gelijkenis van een hoofd te vinden. De leden zijn volkomen ontwikkeld, de armen lang en de schouders, zijn, waar het hoofd en de hals moesten zijn, glad afgerond. Doch het wonderlijkste is, dat het aangezigt zich in de borst bevindt.Daar er geen hals is, kan het zich niet draaijen, tenzij het gebeele ligchaam dit doet; de oogen weten zich echter zoo te draaijen, dat het niet hinderlijk is. Het bovenste gedeelte van het ligchaam is blank al van de blankste Caucasier; beneden het middel is het bloedig rood. Dit vreerad schepsel is thans een vlug knaapje van vijf jaren oud. Om zijne wanstaltigheid eenigzins te vergoelijken, bezit hij eene schoone stem en zingt juist en welluidend. Hij kan bijna elke toon nazingen, welke hij hoort." On langs werd op een concert in Covent-Garden te Lon den aan een heer zijn horologie ontstolen. Hij wist niet wien van de zes heeren, die langs hem been gegaan waren, hij moest verdenken; maar hij kon zeker nagaan, dat een van hen de schuldige was, want hij had nog een oogenblik te voren op zijn horologie gekeken. Hij kwam op een aardig idee, ging op zijn plaats staan en riep: „Mijne beeren, men heeft my mijn horologie afgenomen, en w el een repetitie-horologie Wees zoo goed een oogenblik stilte zijn." Het moet juist slaan en de dief zal dus ontdekt worden. Iedereen keek verbaasd rond. De dader werd werkelijk ontdekt, niet door het slaan van het horologie, dat in 't ge heel geen repetitie-horologie was, maar omdat de dief de deur zocht uit te komen De oogst in de zui delijke staten wordt dit jaar berekend op vier honderd millioen dollars. Men schat de koornoogst in Ohio dit jaar op honderd een en veertig millioen bushels. Door een burger van Berlijn is aan de stad een legaat gemaakt van ƒ18,000, met bestemming om daarvoor hulpbehoevende weduwen van naaimachines te voorzien. Een beminnaar van het rekenen heeft uitgecijferd dat de overledene Rotschild een jaarlijks inkomen had van honderd twintig millioen frs.dat is per dag 328,752, per uur 13,698, per minuut 228 frs., per seconde 3,80 frs. In Vaals hebben bij de verkiezing van drie leden voor de kamer van koophandel maar drie stemgeregtigden hunne biljetten ingeleverd; namelijk de voorzitter en de twee leden van het stembureau, die ook alle drie gekozen zijn met ieder drie stemmen. Dr. Zelinkade dezer dagen overleden burgemeester vaD Weenen, heeft bij zijn testament bepaald, dat het horologie, door hem tot aan zijnen dood gebruikt, in eigendom zal over gaan aan dengene, die hem als hoofd van het ge meentebestuur zal opvolgen. Bij het sloopen van de buiten dienst gestelde stoomboot Milanovan de oostenrijksche Lloyd, heeft men onder het verrotte houtwerk der kiel een pakket gevonden, bevattende tien duizend gulden in goud liit pakket was negen jaren geleden door een handelshuis met deze boot verzonden, doch raakte verloren, en nadat alle uaspo- ringen \ruchteloos waren gebleven, nam men aan dat het gestolen zou zijn. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld, dal op 5 Dec. jl. (St.-Nikolaas- feest) tusschen de verschillende stations van de hol- lands'che spoorweg-maatschappij zijn verzonden 10,890, bestellingen. KERKELIJKE ZAK EK De leerkeraad der Ned. Hervormde gemeeute te Vlis- singen heeft tot predikant beroepen de heer E. F. H. Wolff, predikant te Valburg.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2