1868. lN°. 1)7. DINGS DAG 15 DECEMBER. 55ste Jaargang. D j stellers blijven het antwoord daarop schul dig. Vrij natuurlijk. B1NNEMLANDSCHE BERIGTEN. De aitgave dezer ourant geschiedt Maandag en Donderdag avond uitgezonderd op feestdagen prijs per kwartaal 1,95* fr. p» p. ƒ1,90. If§ Ijw^^ ®«wo»e advertentie» worden a Ï5 et. de re^ei jtepfaatvt. «eï>oortc-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a 1,20, behalve het ze^eireyt. He Inzending van advertentiën kan geschieden lol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave- Wij hebben nog een woord over de centrale- conservatieve kiesvereeniging, en wel allereerst over de onderstellingen waarvan men uitgaat. Deze zijn in waarheid niet vleijend voor zoo vele vereenigingen, als reeds bestaanen doen ohs vreezendat de centrale vereeniging de handen vol zal hebbenom al dat kwaad te genezen en voor het vervolg te voorkomen Men hoore wat de veertien behoudsmannen zeggen. »In de laatste tijden vooral is geblekenhoe zeer in niet weinig kiesdistricteneene goede voorlichting en leiding ontbreektwaardoor onwaarheid en misleiding ruim spel hebben kwade praktijken worden aangewend tot mis leiding der kiezers. Deze onzedelijke praktijken zullen hand over hand toenemen naarmate ze goeden uitslag geven. Men siddert als men be denkt, tot welke verlaging der zedelijkheid, dit bij kiezers en gekozene leiden moet." Wij brengen hulde aan de eerlijkheid der stellers van het stukdie ten minste vrijheid laten om aantenemen, dat alle die verkeerd heden aan de zijde der conservatieven zijn waar genomen, wat men dan ook moet afleiden, uit de naauwkeurige kennisdie zij daar van heb ben. Maar het is eene bepaalde onjuistheid, dat goede voorlichting en leiding ontbreken zou den ten ware men aanneemt, zooals zeker door de stellers geschiedt, dat de voorlichting en leiding, die niet in den geest was der conser vatieve partymet misleiding gelijk gesteld moet worden. Zoowel de leden der kamer als hun ne committentenkunnen nederig blijven bij die siddering over de verlaging hunner zede lijkheid die een groot en achtingswaardig deel van ons volk naar het hoofd geslingerd wordt een holle klank, die de eerste misleiding is, waaraan de leiders der misleiden zich schul dig makeneene beloftedie even weinig waar borg van vervulling biedtals zij gegronde aan leiding heeft in werkelijke toestanden. Wij ontkennen nietdat er misleiding heeft plaats gehad, maar wij houden ons ook ver zekerd dat geene centrale-kiesvereeniging die voorkomen zalal wisten wijwat nu nog ge heel onzeker isdat zij waarlijk den eenig goeden weg zou bewandelen. Wat verstaat men door misleiding? Laat ons zien of niet de circulaire der veertien behouders ons althans eenige dingen doet kennen. Waar wij lezenwat men zich al voorstelt te doen, is het kennelijk, dat men het oog heeft op zaken, die reeds bestaan en die verbeterd moeten wordenom duidelijker te spreken in bedektè termen wordt een blaam gewor pen op een groot deel onzer vertegenwoordi ging, op de regéring die thans aan het roer is. Het geschiedt in dezer voege: Wij willen, zoo mogelijkbewaren voor radikale leiders die de maatschappelijke ordegelijk die in het christendom zeteltvoor verouderd verklaren die brekende met geschiedenis en geschreven O O regt, de grondwet slechts beschouwen als een, mijlpaal op den weg naar de republiek der nieu were tijden (eene geliefkoosde uitdrukking van het Dagblad in den laatsten tijd?) die onze na tionaliteit slechts bewaren willenzoolang de stoffelijke belangen daarin voordeel zien; die alle gezag en magt in de vertegenwoordiging zoeken over te brengenmet miskenning onzer grondwet; die onze overzeesche bezittingen zoe ken los te maken van het moederland, langs allerlei wegen ten koste van vrijen handel en scheepvaart; en die, al gewagen zij ook van vrijheid van onderwijstech niets daarin gedo gen kunnen, wat met hunne stellingen op gods dienstig of maatschappelijk gebied iu strijd is." Het zou loijaal geweest zijn en voor goede trouw bewezen hebbenindien men flinkweg gezegd had: wij willen de liberale partij ten onder brengen omdat zij bestaat uit zoovele die's als wij daar opnoemden. Men heeft echter de misleiding ten top gevoerddoor niet alleen als mogelijk in de toekomst te stellen, wat men voor zich zeiven nu reeds meent te zien, maar door alles wat de niet-conservatie- ven gedaan hebben en doen in zulk een licht te plaatsen, waardoor eenvoudigen tot veroordee ling, tot bitterheid, tot tweedragt zaaijen wor den opgewekt. Als of dat niet reeds genoeg dagelijks ge schiedde Het schijnt echter, dat men het onza lig spel nu meer georganiseerd wil gaan drijven, de agitatie aanwakkeren en een centraal bureau va"n volksberoering instellen, dat, met vertakkingen doorliet geheele land, zich beijvert, om land- genooten van elkander te verwijderen, bekwame len gemoedelijke mannen hatelijk te maken, de menigte te bewerken, door haar vrees aaute- jagen en de natie steeds te prikkelen, op die punten, waar zij het gevoeligste is, teneinde het water troebel te houden. In waarheidde eerste proeve van voorlich ting der kiezers geeft geen groot denkbeeld van onpartijdigheiddie daarbij toch wel de eerste voorwaarde zal zijn. Ten slotte wijzen wij op eenige oratorische wendingen in de statuten der vereeniging en in de circulaire der uitvinders. Art. 2 zegt: »de vereeniging verlangt zulke candidatendieo. a. gezind zijn, het beheer over Indie te verbeteren, langs den weg van welberaden ontwikkeling en beschaving der in landers, met eerbiediging van hunne gewoonten godsdienstige en maatschappelijke instellingen." De circulaire zegt ook: j>van hunne zeden." Indien deze allen geëerbiedigd en dus behou den moeten blijvendan is er zeker van die welberaden ontwikkeling en beschaving veel te wachten! In de circulaire lezen wij: de ondergetee- kenden verlangen verbetering onzer wetgeving en onzer instellingen langs wettelijken weg. De onderteekenaars hadden daarbij wel eens mo gen aanwijzen, waar die schrandere hoofden te vinden zijn, die onze wetgeving langs on wettig en weg zouden willen verbeteren. De circulaire eindigt met de naïve verzeke ring, »dat de vereeniging geenzins op het oog heeft om bestaande kiesvereenigingen in den zelfden geest werkzaamte verzwakken of te vernietigen." Dat zou zeker al heel dom zijn en ook zonder deze verzekeringkan ieder dat gelooven. Het zou daarenboven zeer on dankbaar zijn van het kind, als het de hulp der ouders versmaadde en er zal wel op ge rekend zijndat deze aanstonds toetreden, om het monsterkind te kweeken en te troetelen. Na al het aangevoerde vreezen wij wel, dat wij geene aanspraak zullen kunnen maken op de, in art. 3 der statuten, toegezegde onder steuning van dag- week- en maandbladen, maar wij willen trachten onzen weg onafhankelijk en zelfstandig te vervolgen en hopendat onze kiezers ook wijs genoeg zullen zijn om zich niet te laten vangen in den strik, die hunne vrijheid vernietigen en het politieke leven doo- den moet. Met genoegen vermelden wijdat men ons vorig artikel reeds aan kwalijk verholen spijt der liberalen heeft toegeschreven. Wij zijn zeer dankbaar voor dat oordeel. Het bewijst, dat men ons gelezen heeft en niets dan eene hate lijkheid daartegenover kon stellen. Het lag zeker niet in het conservatieve plan om alles zoo aan allen te vertellenonze conservatieven doen niet als de paus, die door een open brief allen uitnoodigde om tot zijne vereeniging toe te treden. GOES, 14 December 1868. De tweede kamer heeft, gedurende de gansche vorige week zich bezig gehouden met de be grooting voor binnenlandsche zaken, afdeeling onderwijs. Er zijn een tal van redevoeringen gehoudenvooral door de conservatieve leden die geducht veel tijd hebben geroofd en niets nieuws hebben geleerd en de zaken weinig verder hebben gebragt. Uren zijn besteed aan het her halen derzelfde denkbeelden, die bij elke gele genheid weder worden opgehaald. Het amen dement van den heer Getkenom een greep in het middelbaar onderwijs te doendoor het

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1