1868. N°. 96. VRIJDAG 11 DECEMBER. 55"* Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, A ■>£2B»-~- J/ GOESSCHE COURANT. De uitgave demer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone adverteutlën worden a 15 ct. de regel geplaatst. 9 Geboorte-, huwelijks- en doodbeiigten van 1-0 regels a ƒ1,20, behalve het zegelregt. De Insetidlng van advertenltên kan geschieden lol vóór drie uren des namiddags op den dag der uilgave- OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP MAANDAG DEN 14 DECEMBER 1868, DES AVONDS TEN 7 URE. 10. 11. 12. 13. Punten van Behandeling Mededeeling van ingekomen, stukken. Benoeming van den secretaris der gemeente, ld. twee leden der openbare gezond heids-commissie, ld. eenen voorzitter van het bestuur van het Gasthuis, ld. eene regentes voor dat gesticht, ld. een voorzitter van het burgerlijk armbestuur. ld. eene regentes voor het weeshuis, ld. een lid voor de plaatselijke school commissie. Verzoekschrift van de heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. H. C. Kakebeeke tot wegs- verlegging en ruil erfpacblsgrond. Vaststelling van het maximum van onderstand. Overlegging van drie planteekeningen of tot vergrooting van de openbare school der le klasse of tot stichting van een nieuw schoolgebouw voor dezelve. Voorstel tot wijziging van het besluit tot heffing eener belasting op staanplaatsen enz. van den heer 0. Verhagen omtrent de raadsverslagen. De kiesvereenigingendiein onzen tijdop onderscheiden gebied zich vermenigvuldigen behooren ook al tot die zaken waarover de meeningen zeer uiteenloopensoms lijnregt te genover elkander staan. Volgens sommigen zijn zij verderfelijk, als belemmering voor eene waar lijk vrije verkiezing; volgens anderen zijn zij noodzakelijk, om het doel der vrije verkiezin gen te bereiken. Er zullen wel altijd voorstanders van beide meeningen zijn, het zij uit beginsel, hetzij uit strijdlust. Maar het ontgaat onze opmerking niet, dat velen die het eerste gevoelen met kracht verdedigd hebben, langzamerhand tot de kiesvereenigingen toegetreden zijn, minder omdat hunne inzigten veranderd waren, dan wel omdat zij meenden van die vereenigingen party te kunnen trekken. En zoo tellen wij ze thans bij menigte onder alle partijen en on der alle schakeeringen van dezenzoodat men bijna zeggen zou dat zelfs de politiek-onge- loovigen dit artikel nu in hunne geloofsbelij denis hebben opgenomen. Wij scharen ons gaarne aan de zijde van hen, die meenen, dat de vrijheid bij verkiezingen geene schade lijdtwanneer de kiezers worden voorgelicht en door onderlinge bespreking tot eene bepaalde overtuiging komenwanneer daar door eene zamenstemming geboren wordt, die in gewigtige oogenblikken niet anders dan ge- wenscht kan zijn. Zullen zij echter aan dat oogmerk beantwoor den zonder in onbillijke overheersching te ont aarden dan ligt het in den aard der zaakdat er vele zulke vereenigingen zijn en dat zij ieder zelfstandig hare taak vervullen. Zij moeten als het ware de onwillekeurige zamenvloeijing zijn van gelijkgezinden, wat de hoofdbegin selen betreft en mogen van geene wenken of invloed van anderen afhankelijk zijn. Daartoe is al verder noodig, dat zij uitgaan van eene vrije beoordeeling van personen en zakenwant eene zoodanige vereeniging is werkelijk in strijd met het doel der vrije ver kiezing wanneer men de kiezers bijeen zoekt te brengendoor hen voor eene beoordeeling te winnen, die, hoe'waar misschientoch al tijd eenzijdig is. Het is waardat bijv. voor eiken volksver tegenwoordiger dezelfde vereisehten noodig zijn, onverschillig in welke 'provincie hij worde ge kozen; maar het is ook waar, dat men de kiezers vrij moet latenom dezulken te kie zen in wie die vereisehten, naar hunne mee ning, gevonden worden. Het is waardat men ieder het regt moet latenom zijn begrip te hebben omtrent den gang, dien men bij het streven naar volkswel varen moet inslaan, maar het is ook waar, dat het niemand toekomt, om dat individueel begrip aan anderen als het eenig' ware optedringen. Wanneer men op den voorgrond stelt, dat moet geschiedendan doet men meer als voor lichten dan zoekt men te heersclien. En onder welken schoonen glimp men dat ook tracht aantebevelenhet is eene inbreuk op de vrijheid, en dat, vooral, om dat de dage- lijksche ervaring leertdat bij het weinige politieke leven bij het geringe nadenken, waar door ons kiezersvolk zich over het algemeen kenmerkt, dikwijls eene magtspreuk voldoende is, om vooroordeelen te wekkenverkeerde denk beelden te vestigen en aan de zaken eene rig- ting te geven, die slechts door partijzucht kan worden gewen scht. Om alle deze redenen achten wij het geheel onaannemelijk centrale kiesvereenigingen op- terigten en allermeestom deze eene politieke partijnaam te geven, die duidelijk bewijst.dat zij niet wil bestaan, om de kiezers onpartijdig voortelichten omtrent de partijen die er te kiezen zijnmaar dat zij haar leven wijdt aan de belangen van ééne enkele partij. Dat anderen geheel anders denken, bewijst het plan tot vestiging eener conservatieve cen trale kiesvereenigingwaarmede de dagbladen ons dezer dagen in kennis hebben gebragt. Het plan zoowel als alles wat wij van het con cept reglenent weten is merkwaardig genoeg, om er met belangstelling de aandacht op te vestigen. Wij gelooven ook met de bespreking van een en ander, de uitvinders van het plan een dienst te doen. Want schoon wij het, zonder tegenspraak te vreezen van onbevooroordeelden, eene partijzaak noemenzal het wel naar den wensch der oprigters zijn als de meest mo gelijke openbaarheid gegeven wordt aan een denkbeeld, dat naar hunne meening slechts ver wezenlijkt behoeft worden, om Nederland eene volmaakte vertegenwoordiging en eene heil volle regering te schenken. Naar wij vernemen is de uitvoering van dit plan op touw gezetdoor de heeren de Kem- penaer te Amsterdam, van der Heim te 'sGra- venhagevan Rappard te Arnhem Vaillant te Middelburgvan Rogendorp te 's Gravenhage Rau van Gameren te ArnhemWarmoltz te Heerenveen, Quarles van Ufford te Zutphen, H. F. van Zuijlen van Nyevelt te 's Gravenhage A. van Lennep te AmsterdamCrommelin te Wageningenvan Nauta Lemke te AssenW. van der Vliet te AmsterdamJ. A. Molster te Amsterdam. Het doel der vereeniging is, om bij verkie zingen voor staten generaal en provinciale sta ten de aandacht der kiezers te vestigen op personen voor de openvallende plaatsen (en dus niet voor de betrekking als zoodanig?) meest geschikt, om misleidingen door valsche voorstel lingen tegen te gaantot trouwe opkomst bij de stembus optewekken en zooveel mogelijk medetewerkendat het stelsel der verkiezin gen eerlijk en getrouw worde nageleefd. Men ziet, dat onder alle deze aangegeven oogmerken niet één isdat niet door de kies vereenigingen zooals zij tot hiertoe bestaan even goed kan bereikt wordendat niet reeds door allen op den voorgrond is gezet en dat het dus vrij zonderling klinktdat daartoe eene ontrale kiesvereeniging moet opgerigt wor den tenzij men aannemedat de veertien mannen overtuigd zijn, dat de kiesvereenigin gen zulks niet hebben gedaan of dat de kie zers daartoe uit een centraal bureau moeten bewerkt worden. Men wil daartoe gelden verzamelen(de con tributie zal niet minder dan ƒ10,bedragen voor ieder lid), ten einde brochures te laten drukkencouranten artikelen te plaatsen agen ten te bezoldigendoor welke middelen de kiezers in elk district bewerkt moeten wor den om den kandidaat te kiezendoor het hoofdbestuur der centrale kiesvereeniging aan gewezen, die natuurlijk een volbloed conser vatief moet zijn. De geheele zaakzooals zij thans.voorkomt, blijkt geene volkszaak te zijnmaar eene po ging om de magt te stellen in de handen van enkelenvan aanzienlijken, en van wege dezen de kiezers te bewerkenom hen in het gerust bezit 1

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1