BUITENLAND. den en kampongs van eenige beteekenis over te balen of te dwingen, zijne zijde te kiezen. Van lieverlede werd bet verzet van een zoo genaamd muiteling, de opstand van een geheel volk; en dat dit volk dapper is, werd op den 3den October ondervonden. Op dien dag werd met bet eerste ochtendkrieken uitgerukt. Het bataillon was met 50 man versterkt, tot ver vanging van gesneuvelden, zieken en gekwets ten. Men naderde Bandjar zonder veel tegen stand, slechts weinigen werden gekwetst, waar onder de luitenant Bruinsmadie, getroffen door een minié kogel, waarschijnlijk geschoten uit het geweer van een bij de vorige ontmoeting vermist inlandsch fuselier, zijn leven te dan ken had aan een zakboekje, waarop het pro jectiel afstuitte. Luidens eene correspondentie van Teboenkoes werd door de artillerie een moorddadig vuur geopend, waarvan de uitwer king niet kon worden nagegaan. Reeds was de eerste kompagnie met gevelde bajonet de sterkte binnendrongen, toen plotseling een ver vaarlijk geschreeuw aan de achterhoede de hoop in rook deed verdwijnen, dat het doel van de expeditie was bereikt. De Balilingsche hulp troepen, nabij Kalie Agnefc geposteerd, om eene omtrekking van den vijand van die zijde te beletten, kozen dadelijk het hazenpad, toen bet bleek, dat de voorzorgmaatregel niet overbodig O O O was geweest. Een zwerm Balinezen met een aantal verwoede voorvechters aan de spits, was een bergje omgetrokken, en overviel de achter hoede niet zulk een. woest getier, dat een oogen- blik de grootst mogelijke verwarring in onze gelederen kee'rschte. De koeliesdie met de ambulance en bagage zich bij de achterhoede bevondendrongen met zulk geweld opdat bet in allerijl gevormd carré, schier onder den voet geraakte. Hierbij kwam, dat een der ge lederen over een greppel struikelde, en op den grondviel. De vijand drong door tot binnen bet carré. Het is welligt aan de tegenwoor- O O digheid van geest van den luitenant J. R. En gelhard te danken dat de zaak nog goed afliep. Hij greep een geweer van een der gestruikelde militairen, pareerde een lanssteek van een der branies, en doorstak dien met zijn bajonet. Ter wijl bij hiermede bezig waswerd hij door een ander aangevallen. Gelukkig werd dezen stoot door een der soldaten gepareerd. En gelhard greep daarop de lans en bad intus- schen zich hersteld en de vijand werd terug geslagen. Hoewel in het geheel slechts vijf man waren gewond, schijnt toch het gebeurde een diepen indruk te hebben gemaakt. De vijand trok af in bewonderenswaardige orde en nam zijne lijken mede. De onzen daarentegen dachten verder aan alles behalve de verovering van Bandjar en waren ten 3 ure in bet kam pement terug. In de raadsvergadering van jl. maandag is met de behandeling der gemeentebegrooting een aanvang gemaakt en is inen gevorderd tot Hoofdstuk I, afd. 2, art. 10 (jaarwedden keur meesters) beden avond ten 7 ure wordt de be handeling voortgezet. Tevens zijn aïs ingekomen stukken medege deeld a. Brief van den heer G. van der Hoek. ken- nisgevende, dat hij bet lidmaatschap van het burgerlijk armbestuur aanneemt, en b. de door burgemeester en wethouders opge maakte aanbevelingslijst ter benoeming van een secretaris der gemeente, waarop zijn geplaatst de heeren Hermanns Gerardus Hartman Jz. gemeente-secretaris te Locbem en Jan van der Tang, candidaat-notaris le Voorschoten. Tot surnumerair bij de maatschappij tot exploi tatie van staatspoorwegen, om ie Goes werkzaam te zijnis benoemd de beer J. C. Reijers, van IJzendijke. Naar men verneemt zal in bet begin van bet volgend jaar te Tbolen een telegraafkantoor ge vestigd worden. Wordt nu en dan het gerucht verspreid dat in de nabijheid van het stationsgebouw te Neuzen, door den aannemer der spoorwegwer- ken de heer J. Verkuijl Quakkelaareen groot hotel zal worden gebouwdwij kunnen als zeker melden, dat zulks alléén dan voor re kening van ^lien beer zal geschieden, wanneer in de eerste dagen.van bet volgende jaar zich daartoe geen enkel particulier mogt hebben opgedaan. AN. en A. Blad.) Men verneemt, dat Donderdag den 26 Nov. door bet doorsteken van den dam op bet strand, bet kanaal door den Hoek van Holland, voor den nieuwen Ilotterdamscben waterweg, met de Noordzee in gemeenschap is gebragt, zoodat bet kanaal thans aan weerszijden voor de stroomen is geopend. Men meldt uit Schoonoord De gevolgen van den heeteu zomer en droogen herfst, worden in deze omstreken nog duidelijk gevoeld. Zoo hebben verscheidene veehouders in omliggende dorpen, boe ongehoord dit in den tegenwoor- digen tijd des jaars ook schijne, letterlijk ge brek aan drinkwater voor hunne beesten vele putten en waterkuilen zijn zoo goed als droog, en komt er niet spoedig verbetering in dien zorgelijken toestanddan zullen vele boeren tot buitengewone maatregelen genoodzaakt zijn. Benoemd tot hopfd-ingenieur van den waterstaat '2e klasse, de ingenieur le klasse J. F. W. Conrad tot ingenieur van den Waterstaat le klasse, de in genieur 2e klasse Th. Bleclcman. Bij beschikking van den minister van Binnl. zaken is met ingang van 1 Januarij 1869 de dienst van lioofd-ingenieur van den waterstaat in het 11de district (Zeeland) opgedragen aan den hoofd-ingenieur J. F. W. Conrad. Met het Engelsche stoomschip Lancefeld, is de bekende Nederlandscbe reizigster mej. Alexine Tinne van Malta met een gevolg van ongeveer twintig personen, deels Christenen deels Muzel mannen, te Tripolis aangekomenvan waar zij op nieuw eene reis naar de binnenlanden van Africa zal ondernemen. De letterzetters te Parijs zijn voornemens den arbeid te staken, wegens de lage werkloo- nen. Tot nu toe werd hun loon berekend per 1000 gezette n s; tlians wensclien zij betaald te worden naar de regels, onverschillig uit welke letters van bet alphabet zij zijn zamengesteld. Dat zou naar bunne berekening, eene vermeer dering van 16 pet. van bet werkloon zijn. Sinds lang beeft men verzekerddat de tory-partij in baar verzet tegen de opheffing der staatskerk in Ierland een sterken steun beeft aan de koningin al mogen dan de praat jes overdreven zijndat de koningin zelfs er over denken zouom afstand van de regee ring te doen, zoo Gladstone met zijn lerscb programma aan bet bewind kwam. Ziehier nu wat een gewoonlijk goed onderrigt correspon dent aan de Morning post schrijft, omtrent het geen men in de hooge Engelsche kringen te Parijs omtrent die zaak meent te weten: »Wat wijhier te Parijsuit Londen vernemenkomt met de vroegere berigten overeennamelijk dat de koningin vast besloten is, om het gezag niet te willen in banden geven van een minis terie dat scheiding van kerk en staat in Ierland in zijn programma zou geven. Tijdens het kort geleden plaats gehad hebbende verblijf van den prins van Wallis hebben wij daarvan gehoord, en ook vroeger zijn reeds dergelijke berigten vernomen. De Engelsche kroonprins is een even goed protestant als zijne koninklijke moeder! Overigens mag opgemerkt worden, dat ook in Londen bet gerucht geloopen beeftdat tenge volge van dat alles den prins van Wallis van wege de koningin de wenscb is kenbaar ge maakt, om zijne tegenwoordige reis eenigzins minder ver uit te strekken dan Egypte, en dat dit gerucht algemeen geloof vindt." De ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw, welke zaturdag en zondag voor 8 dagen oyeral in Zwitserland is gevallen, beeft niet alleen buitengewone schade aan vrnchtfcoomen tele grafen, gebouwen enz. veroorzaak!, maar ook bet nederstorten van vele lawinen ten gevolge gehad. Eene zaturdag op de Tes-unscbe zijde van den Gotthard nedergeslorte lawine heeft een goederentransport van een Lucerner koop man medegevoerd3 menschen en 8 paarden vonden daarbij den dood. In de jongste zitting van den gemeen teraad te Crefeld werd een adres ingediend voorzien van 1350 bandteekeningen en waarin werd aangedrongen op de afschaffing van het schoolgeld, welke kosten naar de zienswijze der adressanten bekooren te worden gedragen door de geheele gemeente en dus uit het budget zouden moeten worden betaald. De raadscom missie had zich hiertegen verzet. Om echter eene wenschenswaardige vermindering in het leven te roepen deed de meerderheid der com missie het voorsiel om het schoolgeld voor de kinderen uit de mindere klasse van 4 sgr. tot op 2 sgr. per maand te verminderen. Dit voor stel werd ten slotte door den raad aangenomen. Ingezoncion. ~GOUDA, Hov. 1868. Mijnheer de Redacteur! In de Goudsche Courant van den 19" Novem ber 1868 leest men onder de ingezonden stuk ken het volgende, hetwelk ik bij deze, om bet gewigt der zaak, namens den inzender, verzoek in uw veelgelezen blad mede als zoo danig of onder uwe berigten op te nemen. Ik heb de eer te zijn Uw dienaar, A. BRINKMAN uitgever der Goudsche Courant. Verleden woensdag avond hielden in de socië teit "Ons Genoegen(i de alhier bestaande leden van bet "Leydsche uitkeerings- en hansfondsl( en anderen genoodigden eene vergadering, waar in de heer Dobbearrondissements-ijker alhier, eene voordragt hield over levensverzekeringen. De spreker begon met de opmerkingdat hier te lande zoo velen deelnemen in een begrafe nisfonds, zonder zekerheid te hebben van na te laten waarvoor zij verzekerd zijn, of zonder te onderzoeken of zij meer betalen dan de ver zekering waard is. Vervolgens overgaande tot de beschouwing van de gronden van de leer der levens-verzekering, toonde hij aan, dat alleen fondsen met vaste vooruitbetaalde en op de sterf - tetafels gegronde premien duurzaam kunnen zijn. Van de verschillende berekeningen werd een voorbeeld gegeven niet om aan de uitkomsten der tarieven van eenige maatschappijen te toet sen, maar alleen om eenigzins de wijze te leeren kennen, waarop de contributien bepaald moeten worden. Inzonderheid wees spreker op bet na deel van te lage contributien, en toonde over tuigend aan, dat een onderling fonds zich niet stoorende aan de sterftewet - maar ge heel of gedeeltelijk steunende op een lioofde- lijken omslag, onmogelijk duurzaam bestaan kan. Alleen dan, zeide spreker, kan een fonds duurzaam zijn, wanneer bet onafhankelijk van tegenwoordige of toekomstige leden door de reeds ontvangen contributie al de nitkeeringen, waartoe bet verpligt kan worden, tot haren afloop toe op tijd volkomen kan dekken. Hoof delijke omslag kan alleen geduld wordeu bij fondsen met juiste tarieven, in tijden van bui tengewone sterfte, omdat eene afwijking links van de sterftewet, door eene afwijking regts later weer hersteld wordt; maar boofdelijken omslag als fondament is bet allerslechtste, dat ooit bedacht kan worden, zoo als door den tegen- woordigen toestand van sommige begrafenis fondsen kan bevestigd worden. Daarna wees spreker er op, dat de hooge regering alleen die fondsen goedkeurt, die hunne tarieven naar de sterftetafels inrigten en daarbij alleen geleid worden door bet belang der trekkenden, bet eenige doel, waarmee een fonds opgerigt wordt, en dat alzoo een koninklijk goedgekeurd fonds alle vertrouwen waardig is, tervvyl een fonds, dat die goedkeuring niet mag verwerven, geen vertrouwen verdient. Vervolgens beschouwde

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2