aaamste punten nopens regtswezen, regterlijke or ganisatie, strafregtspleging en afschaffing van de doodstraf ter sprake kwamen. In de zitting van Zaturdag zijn deze voort gezet. De minister verklaarde zich daarbij vóór de invoering der nieuwe regterlijke organisatie en gaf te kennen dat hij voorstander was van de afschaffiing der doodstraf, doch eerst later voorstellen daartoe zou kunnen doen. Per telegraaf). De discussien over hoofdstuk Justi tie zijn heden voortgezetlangdurig is gesproken over de afschaffing van de doodstrafuit hoofde dhr. Dumbar de post voor bezoldiging van een scherpregter wilde afstemmenen de meerderheid dit nu nog niet wilde uitmaken. Daarna is nog lang gediscus- siëerd over het gebeurde in de strafgevangenis te Leeu warden over het cellulair stelselde aanbouw van gevangenissen enz. Alle amendementen zijn verworpen en hoofdstuk Justitie aangenomen met algemeene stemmen. Is ingekomen een ontwerp tot intrekking der wet op de octrooijen. Morgen hoofdstuk Eeredienst. Het wets-ontwerp, strekkende tot wijziging der wetregelende de militaire pensioenen bij de landmagtmet 't doel om ook den onder officier en korporaal een pensioen te verzeke ren, is in de afdeelingen der tweede kamer ver schillend ontvangen. Vele leden erkenden de billijkheid van den maatregelmaar verschei den anderen hadden bezwaar tegen deze gedeel- lijke wijziging der pensioenwet. De heer van Diggelenoud-afgevaardigde als lid der tweede kamervoor het district Goes, hoofd ingenieur van den waterstaat in de pro vinciën Groningen en Drenthe, is op zijne rond reis in den ouderdom van 58 jaren te Win schoten overleden. Het stoffelijk overschot is te Assen ter aarde besteld. Met zekerheid, schrijft men ons uit Krui- ningen, kan ik mededeelendat deze gemeente (ter plaatse Hansweerd) in het aanstaande jaar zal voorzien worden van een telegraaf-kantoor. Door het departement van financien worden be reids daarvoor in de rijksgebouwen de noodige localen in gereedheid gebragt. Verleden Vrijdag werd door de harmonie »Eendragt maakt magtte Kruiningeneen vocaal en instrumentaal concert gegevendat door de goede uitvoering van de verschillende nommers, op het programma vermeld, algemeen bijval vond. Het bestuur ondersteund door den steeds ijverigen directeur dhr. H. C. Baarens, had noch moete noch kosten gespaard en mogt zich in eene talrijke opkomst verheugen. De mede- deeling dat op den aanstaanden verjaardag des konings een tweede concert zal gegeven wor den, werd met toejuiching ontvangen. Maastricht29 Nov. De langdurige crisis waarin het gemeentebestuur alhier, door de han delingen van het ministerie Heemskerk is ge bragt, is in de vergadering van den gemeente raad van eergisteren avond, op de meest onver wachte wijze, tot eene oplossing gekomen. In die zitting hebben n. 1. al de wethouders, ook in overleg met de meeste leden der oppositie hun ontslag genomen. De raad is onmiddellijk tot de benoeming van vier wethouders overge gaan niettegenstaande de heeren Micheels en van Wintershoven zich hevig daartegen hebben verzet Door den raad zijn tot wethouders benoemd de heeren Pij is, oud-burgemeester, Marres, oud wethouder en twee leden van de oppositie, de heeren van Halen en Franquinei. Naar men verzekert was den burgemeester, den heer Raatniets bekend dat dergelijke verandering van de leden van het dagelijkseh bestuur zoo spoedig op handen was. De Nieuwe Utrechtsche Courant meldt, dat op de oproeping van den heer mr. S. H. Vernede te Utrecht, tot het geven van een blijvend aan denken aan marinier Breemer, die zich bij de ongeregeldheden te Rotterdam zoo loffelijk heeft gekweten, genoegzame bijdragen zijn ingeko men tot het aankoopen van een fraai zilveren cilinder horologie met toepasselijke inscriptie, welk geschenk hem reeds dezer dagen is toe gezonden. Gomonsde toorigton. Jl. Vrijdag was liet te Parijs zulk donker weder dat reeds in den voormiddag in alle koffijhuizenres- touraties en dergelijke inrigtingenhet gas werd aan gestoken. Ook de beurs was door olielampen verlicht. De hoogleeraar in de botanie te Jéna, Hallier genaamd is na langdurige en geduldige proefne mingen tot de overtuiging gekomen dat de uitwerp selen van choleralijders in eene groote hoeveelheid een mikroskopiscben champignon bevatten de Urocisfvs oryzae), die in Indië als woekerplant op de rijst leeft. Hallier heeft rijstvelden met bovengenoemde uitwerp selen doen besproeijen en de planten in korten tijd zier. verwoesten. In een der kerken in de city (St.Nartins, in Ludgate), te Londen, trok verleden zondag een jongman die (ot den zeeinansstand scheen te behooren, de aandacht door zijne wilde blikken en zijn blijven staan gedurende de godsdienst-oefening. Spoedig verliet hij de bank en bragt zich, nog in de kerk zijnde, een snede aan den hals en eene wond in de borst toe, met een lang dolkmes. Men schoot dadelijk op hem toe, doch kon niet verhinderen dat hij het mes den tweeden male tot aan het gevest omtrent twee duim van het hart in zijn borst stiet, zoodat men aan zijn behoud wanhoopt. Uit eenige woorden, zonder zamenhang, die hij uitriep te oor- deelen, zou men besluiten dat de man aan verstands verbijstering leed. Het bleek dat hij kok geweest was aan boord van een schip. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES den 27 November 1863. Absent de heeren C. C. van den Bosch en C. Pilaar, met kennisgeving; eerstgenoemde komt later ter ver gadering. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en op de vraag des voorzitters of een der leden daarop aanmerking heeft, zegt de heer Verhagen drie aanmerkingen te hebben en wel: 1 dat bij zijn verzoek om aanteekening in de notulen, dat hij zich met een ter vorige vergadering genomen besluit niet kon vereenigen, zijne aangevoerde gronden waarop dat verzoek steunde, niet in de no tulen zijn opgenomen, en verzoekt alsnog aanteeke ning dat zijn verzoek ontleend was aan de 2de alenia van art. 9 van het reglement van orde van dezen raad. De Voorzitter stelt voor dat verzoek intewilligen, waartoe wordt besloten. 2". dat hij bij zijn verzoek tot verdaging van zijo voorstel betrekkelijk de raadsverslagen niet gezegd heelt, dat hij het wenschelijk achtte dat het voorstel ook door de niet presente leden konde besproken worden, maar wel dat hij het weuscbelijk achtte dat de leden bij de behandeling van zijn voorstel tegen woordig warenen 3". dat het verzoek van den heer Fransen van de Putte om gemeentegrond ir. pacht te erlangen niet is aangehouden uithoofde van het gering aantal pre sente ledenmaar het beginsel aangenomen is, dat., wijl de verzoeker buiten stemming zoude blijven, de vol strekte meerderheid der leden niet tegenwoordig was. Mr. de Laat de Kanter verklaart zich tegen de laatst voorgestelde wijziging en zegt dat er wel over bet beginsel gesproken is, maar het verzoek uithoofde van het gering getal presente leden is aangehouden, zooals ook in de notulen vermeld staat, hetgeen door den Voorzitter wordt bevestigd en waarin door dhr. Verhagen wordt berust. Daarna zijn de notulen gearresteerd. De Voorzitter stelt voor om over te gaan tot be- ëediging en installatie van den tot lid van den ge meenteraad benoemden heer dr C. A. van Renterghem, tot wiens toelating ter vorige vergadering is besloten. Daartoe beslotenwordt dien heer door den secre taris binr.entreleid en legt in handen van den Voorzitter de eeden afvoorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 39 der gemeentewet en neemt daarna zitting na bekomen verlof van den Voorzitter met de na volgende aanspraak: Mijnheer de Voorzitter! Tot voorkoming van later misverstand vraag ik het woord. Die mij kennen, weten wie ik benen die mij niet kennen zullen spoedig bemerken, dat het in mij niet ligt omwegens personele grieven en misken ning mijner burgerregten het algemeen belang te be- nadeelen. Integendeel, ik zal steeds trachten zaken van per sonen te onderscheiden om met u en de overige leden van dezen raad mede te werken tot bevordering van het algemeen belang en de welvaart van deze gemeente. Uit den aard van mijne betrekking ben ik van zeer nabij bekend met vele ingezetenen dezer gemeente vooral uit de middenklasse, in wier midden ik mij dage lijks beweeg. Ik ben door hen gekozen en 'et nel op de ver klaring der publieke opinie: ik buido^r de volkskeu ze aangewezen, otn hunne belangen te vertegenwoor digen. Ik hoop dat vertrouwen niet te beschamen, mits die belangen niet voortvloeijen uit partijzucht of in strijd zijn met mijne vrijgevige gevoelens; want ik verlang geene reactie, maar wel voortdurende ont wikkeling, toepassing en uitvoering van milde liberale beginselen, regt, vrijheid en gelijkheid voor allen. Ik wens h een richtig, wil doordacht financieel be heer overeenkomstig de krachten der gemeente, en als de tolk van velen, hoop ik, dat de uitgaven mo gen verminderd en de inkomsten vermeerderd worden. Het eerste hangt af van uwe wijze overleggingen, het tweede kan welligt gedeeltelijk verkreg» n worden, wanneer de schatten, die de stadsvest bevat, met over leg en kennis van zaken, tot nut van den landbouw geexploiteerd worden. Alles wat den algemeenen gezondheids toestand, den handel, de nijverheid en de scheepsvaart bevorderlijk kan zijn zal ik steeds met' belangstelling helpen be hartigen. Vooral wensch ik de scheepvaart vrij te zien, om, in verband met den spoorweg, den handel en de nij verheid aantcmoedigen en in staat te stellen, tegen de omliggende steden en provinciën met succes te kunnen concurreren. Mij verder in de welwillendheid van u en de ove rige leden van dezen raad aanbevelende, verklaar ik met loyale bedoelingen zitting te nemen in dezen raad. De Voorzitter beantwoordt den heer van Renterhem, door hem ook namens de leden van den raad, het genoegen der vergadering te betuigen, over zijne af gelegde verklaring. Het zal hun aangenaam zijn, dat ook hij met hen wil zamen werken, tot bevordering der belangen van alle standen en zegt hem zijne persoonlijke medewerking om d.tt doel te bereiken toe. Als ingekomen stukken worden door den voorzit ter medegedeeld. a. Brief van den heer J. A. A. Fransen van de Putte, aan burgemeester en wethouders, met verzoek oin het request tot onderhandsche pacht van ongeveer 150 vierk. ellen gemeentegrond, te houden buiten ad vies en door hem wordt ingetrokken. De Voorzitter stelt voor het request te beschouwen als niet geschied. Waartoe wordt besloten. ea h. Eenige staatsbladen die bij de overige wor den gevoegd. De Voorzitter herinnert, dat door het staken der stemmen ter vorige vergadering onbeslist is gebleven of de inzameling der giften voor de nieuwijaars uit- deeling, door de leden van den raad of door de te benoemen commissie voor de nieuwejaars uitdeeling zoude geschieden. Hij stelt andermaal voor om die inzameling over te laten aan de te benoemen commissie, welk voor stel alsnu met 6 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Kakebeeke, mr. de Knok- ke van der Meulen en Fransen van de Putte. Vervolgens zegt de Voorzitterdat in vorige jaren de heer Fransen van de Putte, wethouder dezer ge meente zich wel heeft willen belasten met het voor zitterschap van die commissiebestaande uit leden van de instellingen van weldadigheid door de be sturen van dezebe benoemd en alhoewel er ter vo rige vergadering besloten is lot het benoemen eeuer commissie stelt hij voor, als van ouds daarmede te handelen, door 1". den heer van de Putte andermaal tot die taak uittenoodigendie dezelve bereidwillig op zich neemt. 2 de armeninstellingen op de gebruikelijke wijze uittenoodigen tot het benoemen van de leden der commissie, en deze de inzameling der giften optedragen, en 3". Het bestuur van het weeshuis weder te ver zoeken van de weezen- en armenschool gebruik te mogen maken voor de uitdeeling. Tot al hetwelk zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming wordt besloten De Voorzitter zegt: dat van de vaste commissie voor het finantiewezen een nieuw tarief van inkoop- gelden voor proveniers in het gasthuis is ingekomen; dat burgemeester en wethouders dat tarief naauwkeu- rig hebben onderzocht en zich geheel daarmede kun nen vereenigen, waarom zij voorsteilen, hetzelve alzoo te arresteren en bij wijze van bekendmaking te doen plaatsen in de Gotische Courant. Waartoe zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. De heer G. C. van den Bosch komt ter vergadering. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der be grooting van het gasthuis voor 1869 waaromtrent de finantieele commissie adviseert tot vaststelling. In ontvang en uitgaaf op 12088,12 Waaronder begrepen is een subsidie uit de gemeentekas ad1718,62 s Dit voorstel door burg. en weth. overgenomen zijnde wordt hetzelve zonder discussie in stemming gebragt en aangenomen met algemeene stemmen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2