BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. 'blijft steeds zonder voorbeeld belangrijk, zoodat de prijzen dan ook bijzonder laag zijn, Eenige dagen geleden bragt eene schuit de hoogst aan zienlijke boeveelheid van 180,000 stuks aan en besomde slechts 700,Zullen de koopers goede zaken doenmet de reeders kan dit het geval niet zijn. Door den heer W. Hoogvlietvroeger com missaris van politie te Leydenis eene bro chure uitgegevengetiteldHet oproer te Rot- terdameen wenk voor de toekomst. De schrijver erkent dat de politie-beambten hier te lande weinig populair zijnen meent dit voor een groot deel te moeten toeschrijven aan het vol slagen gemis der wettelijke regeling hunner bevoegdheid, zoodat zij, met het oog op de roeping welke zij te vervullen hebben, dikwijls een gezag moeten uitoefenen, 't welk hun steeds kan worden betwist. De oproerige bewegingen te Rotterdam en elders hebben volgens den schrijver een hoogst ernstige beteekenis, en stellen meer dan ooit in het licht, dat wet gever en bewindslieden niet te spoedig de handen aan het werk kunnen slaanom eene Rijks-politie in het leven te roepen, zonder welke het handhaven van orde en veiligheid op den duur eene volstrekte onmogelijkheid is. Eene in 1862 benoemde staats-commissie heeft daartoe de bouwstoffen aan de hand ge geven. Donderdagavond ten ongeveer ll£ ure ont moette een agent van politie te Rotterdam die naar zijne woning wilde gaan, in de scheeps timmermanslaan, nabij zijne woning, 5 a 6 personen, uiterlijk sjouwerlieden. Een der per sonen, die toeschoot met het kennelijk doel Om den agent aan te grijpen en daarbij riep »daar heb je zoo'n (volgt een scheldwoord)" werd door den agent met een pistoolschot ont vangen, waarna de aanranders ijlings de vlugt namen. Onderzoek geschiedt. Te Rotterdam gaan de werklieden der al- gemeene dienstverrigting met lijsten rond, om inschrijvingen te verkrijgen tot belooning der politie-agenten voor hun gehouden gedrag bij de jongste ongeregeldheden. De nu reeds ver kregen uitslag mag vrij gunstig heeten. Men herinnert zich het voorgevallene met den predikant P. Woudsma, van Ulrum, om trent wien het langen tijd onzeker was of hij vermoord, verdronken of met zekere vriendin naar Amerika vertrokken zou zijn, tot einde lijk het laatste waar bleek te wezen. Deze heer is thans, door de klassikale vergadering der iChr. Afgesch. Geref. gemeenten in Groningen, ontzet uit zijne bediening en vervallen verklaard van zijn lidmaatschap der genoemde kerk. Het verrotten der aardappelen neemt in Gel derland op eene onrustbarende wijze toezoodat reeds geheele kuilen vol weggeworpen zijn moe ten wordenblijft dit zoo toenemen, dan staat in den naderenden wintervooral voor den be- hoeftigen man, gebrek voor de deur. Uit den Alblasserwaard wordt geschreven: Sedert eenige weken worden in de wei- en hooilanden ongemeen veel muizen en ratten waargenomen. Te gelijk zijn echter de na tuurlijke vijanden van die dierende wezels en bunsings, in grooter aantal verschenen en voe ren daartegen een waren verdelgingsoorlog. Merkwaardig evenwei is het, dat een andere vijand van de muizen en ratten in dezen tijd wordt waargenomen. De egel namelijk, die sedert eenigen tijd zich niet meer vertoonde, is op nieuw verschenenom aan de vervolging van bovengenoemd ongedierte deel te nemen. Velen beschouwen de tegenwoordigheid van den egel, ons inlandsch stekelvarken, als een ge volg van het zachte weder, terwijl anderen het voor eene aankondiging, vooreerst althans van weinig koude en vorst aanzien. Men meldt uit de BetuweDe werkzaamheden op het land kunnen voor dit jaar als geëin digd beschouwd worden. Niettegenstaande de ■droogte van dezen zomer is de opbrengst van het veldgewas over het geheel bevredigend te noemen. De aardappelen echter zijn ook hier van slechte kwaliteit. De laatste dagen van October en ook de dagen dezer maand lever den eene sedert eenige jaren, hoe langer zoo meer algemeen gevoelde drukte op, met de aflevering der beetwortels voor de suikerfa brieken. Laat zich dit gewas, waarvan zoowel voor den kleinen als grooten landbouwer zoo veel afhangtaanvankelijk zeer ongunstig aanzien, de algemeene tevredenheid bewijst, dat de opbrengst zeer voldoende is. De hooge prijs welke voor dit veldgewas besteed wordt doet de waarde der landerijen zeer stijgen. De Nijmeegs Jie Nieuwsbode bevat eene aan beveling van Brönners patent gasbrandersdoor de heeren P. van der Burg en R. J. Opwijrda die als deskundigen wel verdienen genoemd te worden. Uit hunne verklaring blijkt dat die branders 38 pet. 28 pet. en 12 pet. besparing opleveren naarmatevan hunne iurlgting. In plaatsen, waar men zooals hier, duure gas brandt, is elke aanwijzing om iets te kunnen besparenwelkom. Op die wijze kan dan eenig- zins in het bezwaar der hooge prijzen worden te gemoet gekomen. De opstandelingen op Cuba, die bij de negerbevolking ondersteuning vinden, hebben hunne onderwerping aangeboden op voorwaarde van straffeloosheid, maar hun aanbod ingetrok ken, nadat de generaal Lersundi die voorwaarde aan de hoofden van den opstand geweigerd had. Aan dien generaal is uit Madrid bevel gezondenom geene doodvonnissen aan de op standelingen te doen voltrekken. De aartsbisschop van Burgos eh de bisschop pen van Palencia, LeonSantanderVittoria CallahorraOsma, Tarrazona, Cordova en As- torga hebben nadrukkelijke en uitvoerige ver- toogen aan den minister van justitie gerigt, tegen de ten nadeele der klooster-geestelijken en Catholieke kerken uitgevaardigde decreten. Eenige inwoners van Weenen waren voor nemens eene weerbaarheids vereeniging opte- rigten, maar zijn daarin te keer gegaan door den stadhouder van Neder-Oostenrijkdie het ongeraden achtte, op den grondslag van het regt van vereeniging gewapende corpsen tot stand te laten komendie aan de controle dei- regering onttrokken zouden zijn. De betrok ken personen hebben zich tegen die beslissing op den minister van binnenl. zaken beroepen. Woensdag is te Keulen eene aardbeving waargenomen. Zij moet ongeveer twee a drie seconden hebben geduurd. De jezuiten, zoo schrijft men aan de Indépendanceverkeeren op dit oogenblik in de grootste ontsteltenisde congregatiesdoor den paus bijeengeroepen, om alles voor het concilie in gereedheid te brengen, zijn voor de groote meerderheid tegen het concilie en wen- schen dat er hinderpalen ontstaan die de za menkomst vooreerst beletten. Zij trachten de paus tevreden te houdenmaar in het geheim doen zij alles om in 1869 het concilie te doen uitstellen. Men zegt dat de paus om ringd is door personen, van wie de jezuiten niet zeker zijn. Zij vreezei:dat men tegen hen zamenspant en dat in het concilie de bis schoppen, met hun gewonen toon van onder werping brekende, verklaren zullen dat zij niet te Rome gekomen zijnom door de Roniginsehe congregraties zich de wet te laten stellen, dat zij boven dezen staan in de hiërarchie der kerk. De Spaansche clericale bladen treuren: de Lidertad Cristiana heeft het berigt, dat door den minister van justitie toestemming is verleend tot het oprigten van eene protestant- sche kerk te Madridin een breeden rouw rand medegedeeld. Men is woedend op den heer Rotnéro Ortiz en in de bureaux van alle clericale bladen zijn protesten ter teekening gelegd tegen deze goddelooze woeste daad des ministers. G-emengd© toeristen. Eene der belagchelijkste vergissingen vond in he Charles Hotel te Pittsburgh plaats, waarbij onder scbeidene geachte burgers om den tuin geleid wer den. Men wist dat generaal Frank F. Blair in ge zegd hotel was en ieder was begeerig dien generaa de hand te drukken. Bij dag zocht men hera uit t vinden, doch daar de heer Blair zich in zijne kame hield, was daar geene gelegenheid voor. Evenwel na~ men den avond te baat, en geheel Pittsburg lie uit om die eer te genieten. De generaal wist toe echter een uitweg te vinden om dien moeijelijken taa van handdrukken te ontgaan, en langs eenen zijwe begaf hij zich naar de Trinity kerk daar ter stede. Maa in hetzelfde hotel was op dat oogenblik een ande heer van Boston aanwezig, die voor eene fabriek op reis was, en die hetzelfde voorkomen en veel in zijn gelaat had wat aan Blair deed denken. Het publiek werd zoo sterk misleid, dat toen men dien reiziger ontdekte, men met het handschudden een aanvang maakte, dat den vreemdeling zich liet wel gevallen, en aanhield tot dat ieder voldaan was. Hij ontving hierbij 47 uitnoodigingen voor middagmalen, bovendien eene menigte Havana sigaren en 9 invita ties voor rijdpartijen, benevens eene massa uitnoodi gingen meer. Eerst later toen Blair en de reiziger vertrokken waren, vond men uit dat het handschud den en al de vriendschapsbewijzen gerustelijk ach terwege hadden kunnen blijven. Tot heden moes ten in Parijs de pas geboren kinderen naar de maiiie gebragt worden om aldaar te worden ingeschreven, thans zijn de 20 maires der hoofdstad overeengekomen om, even als bij sterfgevallen, zich tevreden te stellen met de verklaring van een geneesheer. Nabij Ster- sing, in Tyrol, zou een boer met eene dienstmeid gaan trouwen. Op den daarvoor bepaalden dag kwam de bruid, dus vrij laat, verklaren dat zij van gedachte was veranderd en niet wilde trouwen. „Dat beteekent niets," hernam de bruidegom droogjes, „maar aan gezien de pastoor ons reeds wacht en het gastmaal besteld is, moesten wij toch eerst de Mis gaan hoo- ren, dan gaan eten, en daarna als goede vrienden schei den." Óf de bruid daarmede genoegen heeft geno men, is ons niet gemeld. „Maar Keel is dat nu uitblijven, een geheel uur om een half pond koffij te halen 1" „Ik vraag wel ekskuus, jufvrouw, het was een pond," Ben je niet door en door nat, koetsier? het regent of het een wolkbreuk is." „Neen, meneer, door en door nat ben ik niet; mijn keel is zoo droog als kurk.'' „Zeg eens manneke, eens voor altijd, je maant me niet meer op straat, als je wat van me hebben moet, kom dan behoorlijk bij me op mjjn ka mer en dan zal ik jede trappen afsmijten." Te Genève is een gifmengsters-proces aanhangig, 't welk de aandacht in hooge mate tot zich trekt. De beschuldigde, zekere jufvrouw Jeanneret, 85 jaren oud, heeft in een tijdsverloop van een half jaar een negen tal vergiftigingen gepleegd, niet uit wraakzucht, noch met het doel om zich op eenigerlei wijze te verrijken, maar naar het schijnt, uit een even onverklaarbaren. als onwederstaanbaren moordlust. Al hare slagtoffere waren personen, die aan hare zorgen als ziekenver pleegster waren toevertrouwd. Even als Joye, heeft zij zich van plantaardig vergif (Belladona) bediend. De openbare behandeling dezer zaak, zal den 23steu dezer maand te Genève een aanvang nemen. VEEKOOPINGEN. Den 19 November 1868, de Hofstede groot 58,68,70 ellen voor/60067,2,60,80 ellen dijk voor ƒ2740, 4,13,39 ellen dijk voor 5280,4,40,30 ellen dijk voor 7660,—3,70 ellen grond voor 70,2,51,30 ellen dijk voor ƒ2610,—; 2,28,25 ellen dijk voor 2373,—; 2,21,69 ellen dijk voor ƒ4245,—; 1,28,10 ellen dijk ƒ1710,67,06 ellen weiland voor 596,83; 60,20 ellen dijk voor 1690,3,59,60 ellen dijk voor 4295,1,69,50 ellen dijk voor ƒ2420, 38"/j9 in 1,82,70 ellen dijk voor ƒ310,3841/« in 3,41,00. ellen dijk voor 1140,384",» in 5,46,60 ellen dijk voor ƒ2730,-384As in 1,54,80 ellen dijk voor 620,de tienden regten, gemiddelde jaarlijksche opbrengst 1191,12 voor ƒ21000,ge deelte in een dijk voor/125,gedeelten in weiland voor 960,onderscheidene erfpachtsregten, jaar- lijksch revenu f29,96' voor 481,Zamen een bedrag van 123119,83 zonder de bedongene kosten. van 14 tot 21 November 1868. Gehuwd: Geene. Geboren d.eri 17Johan Christoffel, z v. Johan Christoffd John en Anna Wassets, den 20, Maaike Jacobad. v. Adrianus de Waard en Martina van Blitterswijk.. Overleden: den 15, Pieternellao. 6 w.. d. v. Marinus de Dreu en Maria van de Schraaf. den 19, Dirk, 0.3 j. en Gerarduso. 5 j.. zonen van Jacob Nonnekes en Katharma Breeker.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2