1868. IN0. 91, DINGS DAG 24 NOVEMBER, 55"e Jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. CMMK SOESSCKE CKIA.VT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr$je per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiEn worden a 15 et. de regel geplaatst, Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve liet zegelregt. De Inzending tan advert enttën kan geschieden tol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Er isniet zonder redengeklaagddat de discussien in de tweede kamerin de laatste dagen eenen treurigen loop genomen hebben. Eigenlijk is er niet gediscussieerd, maar de leden hebben elkander om eene uitdrukking uit het gewoone leven te gebruiken in het vaar water gezeten. Dat is te bejammeren voor de eer der kamer en niet minder voor het belang des lands, dat waarlijk wel al de aandacht der staten-generaal vordert. Men zij echter billijk en erkenne dat de groote oorzaak van al dat geharrewaralleen te vinden is bij enkele leden, die met den nieu wen bloedstroom in de kamer gekomen, daarin ook een nieuw leven hebben gebragthelaas geen parlementair leven, maar eene ongelukkige beroering. Zoo bijvoorbeeld hebben de Haarlemsche kie zers het vaderland de dienst bewezen, om zeke ren heer Koorders naar de kamer te zenden, die van den eersten dag af, waarop hij zitting nam, zich onderscheidde door allerlei personaliteiten, speciaal door insinuatien en hatelijkheden tegen den heer Thorbecke en enkele andere liberale leden. Wij weten niet, of dit in den geest der Haar lemsche kiezers is en of zij misschien hunnen afgevaardigde een mandaat gaven, om op die wijze den gang der zaken in de kamer te belem meren, maar wij weten weldat Haarlem een ware stookebrand naar de kamer zond, die er behagen in schijnt te hebben, om langezeer lange redevoeringen te houden, om de discussie over elke zaak te rekken en telkens personen aan te vallen waar zaken te behandelen zijn. Zeker is het zeer te prijzen, dat de meeste afgevaardigden van deze collega noch van zijne gerekte redevoeringen geene notitie nemen maar de Haarlemmer afgevaardigde zoo als trouwens te begrijpen isdaarover gebelgd maakt het dan zoo, dat men niet laten kan om zoo al niet hem, dan toch zijne redevoeringen te beantwoorden, Nppit te voren vernam men in de kamer wat daar nu gehoord wordt. Er mogten eens enkele malen personelijke kwestien behandeld worden, maar nu wordt daarvan dagwerk gemaakt door mannen, als de afgevaardigde Koordersdie twis ten willen of minstens de aandacht op zich vestigen. Wie zou niet wenschen, dat daaraan spoedig een einde gemaakt werd; maar waar dit schijnt nog niet te kunnen geschieden, daar merke men dan ook op, aan wie de schuld ligt en veroor- deele dezen alleen, niet hendie misschien wel wat ligt geprikkeld, echter zeker eene veront- schuldigii g vinden in de wijze, waarop zij stel selmatig worden uitgedaagd. Wij wenschen zeer, dat ook die leden begrij pen zullen, dat niemand het hun euvel duiden zal, als zij de insinuatien van die enkele leden onbeantwoord laten en zich volstrekt niet laten gelegen zijn aan beoordeelingen waarin geen weldenkende in het land deelen zal. Wat hunne personen betreftkan dit niet moeijelijk vallen, als zij siechts denken wie het zijn, die hen dus aanvallen en zeker overwinnen zij desnoods zich zeiven wanneer zij denken aan de winst .die het land hebben kan, als de kostbare tijd uitsluitend aan de hooge belangen des lands wordt gewijd. GOES, 2B November 1868. Door de afdeelingen van de tweede kamer zijn tot rapporteurs, voor het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelregt op de gedrukte stukken en advertentiën, gekozen de heeren DullertMoens, van Kuyk, Thorbecke en Ro- chussen. De commissie door de afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal benoemd tot onderzoek van het voorstel van den heer de Bosch Kempertot herziening van het reglement van orde bestaat uit de heeren Dullertvan Nispen van Sevenaer Geertsemavan der Linden en Storm van 's Gravesande. Per Telegraaf.) Na korte discussie heeft de tweede kamer dezen morgen met 52 tegen 19 stemmen be slist eene geheel nieuwe nominatie te maken voor de vakature in den hoogen raad. De uitslag was dat na vier stemmingen, gelijke stemmen waren uitgebragt op de heeren Gertsen, rijks-advocaat in Limburg en op den oud minister Luyben. Ieder van hen had 35 van de 71 stemmen, 1 billet was in blanco. Het lot besliste ten voordeele van den heer Gertsen. Als tweede kandidaat werd de heer Asser gekozen en wel met 36als derde dhr. Kerkhof regter te Zwolle met 38, als vierde dhr. Coninck Liefstinclc, regter te Leiden met 30stemmen enals vijfde dhr. de Tinto, referendaris bij het departement van justitie. De laatste vier kwamen ook op de vorige nominatie voor. De algemeene discussie over de staatsbegiooting is aangevangen. Eene onduidelijkheid in het telegram is misschien oorzaak, dat de stemmen niet jnist zijn opgegeven. Ked. Het Utr. Dagblad zegt zich gemagtigd te ver klaren, dat de bijdragen voorde heeren Heems kerk en van Zuylen te 's Hage verzameld ruim het dubbel hebben beloopen van hetgeen men ons mededeelde, omtrent de som die in die stad was bijeengebragt. De bewerking der beide gouden medailles met het borstbeeld der gehul- digden nadert hare voltooiiing. Uit dit berigt blijkt dus dat de hulde hierin zal bestaan, dat aan den »eenigen" Heemskerk en den redder van Europa de belofte vervuld zal wordeu, die men zoo dikwijls in den mond des volks hoort, dat zij in het goud gezet worden. (Arnh. Cour.) Volgens te 's Hage ontvangen berigt is in het laatst van October op Java overleden mr. Alexander Loudonvice president van den raad van Nederl Indie. Wij hadden dezen middag een sedert lang ontbeerd genot. De heer A. Rudolph, muziek directeur alhier, onthaalde ons op een orgel concert, dat tegelijk zijne talenteu en zijn wensch om wel te loen deed kennen. Het con cert toch was ten voordeele voor de armen in onze gemeente, zoovelen die niet aarzelen gebruik te maken van de weldaden, die de goddelijke kunst, ten hare'behoeve verwerft. Wij gelooven, dat alle toehoorders hoogst ingenomen waren, met het voortreffelijke orgelspel van den concert gever en verblijden ons, dat zijn doel bereikt werd en dat menigeen voor kunstwaardeering gewonnen werd. Men schrijft uit Zierikzee Het meekrapdel- ven zal in deze streken weldra geëindigd zijn. Het saizoen is daartoe gunstig geweest. De meekrap zelvedit hoofdvoortbrengsel van den landbouw alhierlevert bij eene uitmuntende kwaliteit een goed beschot en geeftvermeer derd door den hoogen prijsonzen landbouwers goede winstenden arbeiders veel en goed be taald wordend werk en de meestoven en fabrie ken een levendig vertier, dat men met genoegen gadeslaat. Een gerucht zegt dat Engeland het voorstel zou doen tot het houden van een internatio naal congres, waarop eene algemeene ontwa pening zou worden voorgesteld. Men meldt uit het eiland Yoorne: Het laatste veldproductde beetwortelenworden of zijn thans ook uitgedaan. Het zachte weder is oor zaak, dat nog veel vee buiten kan loopen, waar onder zelfs nog melkkoeijen. Algemeen hoopt mendat dit nog eenigen tijd .kan duren en nog meer algemeen uit men den wenschdat de boeren dezen zomer zelf zoo veel boter heb ben ingemaakt, dat zij genoodzaakt zullen zijn, gedurende den winter tot mindere prijzen te verkoopen. Het winterkoren staat voor het grootste gedeelte reeds boven den grond. Ingezetenen uit Amsterdam en Rotterdam waarnemende de belangen van hendie zich op het eiland Java met de kuituur en bewer king der thee onledig houdenen dit belangrijk produkt hier te lande aanvoeren en ter markt brengen hebben een adres gerigt aan de tweede kamer der staten generaal, houdende verzoek, dat het der kamer moge behagen hare goed keuring niet te schenken aan het wetsontwerp tot verhooging van het inkomend regt op thee. Men verneemt dat, op verlangen van dr. J. C. Zaalberg Pe., het protest, door eenige zijner vrienden tegen het beroep van ds. Brijce ingediendis ingetrokken. De aanvoer van steurharing te Scheveningen

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1