bijzijnde ravijn door den vijand afgemaakt. De verkenning van Bandjar had plaats ongeveer des middags van den 20 October, omstreeks 4£ ure. In den middag vond men het raad zaam den op Bandjar teruggetrokken vijand niet verder te verontrusten, daar de duisternis inviel. Onze troepen hadden het terrein be houden, maar de invallende duisternis belette het verder ageeren. Indien eene oplossing dezer kwestie niet zoo nabij scheen, dan zou de minister zelf bezwaar hebben gevonden om onveranderd h t subsidie bedrag der laatste jaren voor te dragen. De minister heeft met genoegen gezien, dat, onder de bestaande omstandigheden, ook naar het oordeel der kamer, niet anders te doen is, dan in het subsidie voor den Nieuw Neuzen- polder te berusten. vendien de belangrijkste regerings besluiten, voor zoover die de Duitschers aangingen aangezien deze de russische bladen niet kunnen lezen en derhalve niet weten wat hen betreft. Dezer dagen kreeg de adressant het ingeleverde pro spectus terug met het antwoord, dat de rege ring de oprigting van een blad in eene andere taal dan het russisch, niet kan toestaan, dewijl daardoor tegengewerkt zou worden haar beginsel om de in Litthauen en westelijke provinciën woonachtige niet-Russen te dwingen tot het aanleeren der russische taal. Rossini, die sedert eenige weken lijdende was, is den 14 dezer, te Parijs overleden. De groote componist, die den ouderdom van bijkans 76 jaren bereiken mogtwas geboren den 29 Fe bruary 1792, te Pesaro, een stadje in de Pau selijke staten, aan de golf van Venetië. Zijn vader was een reizend toonkunstenaar, even als die van Beethovenzijne moeder eene too- neelzangeres niet zonder verdiensten. De eerste jeugd van den man, wiens roem eenmaal door geheel de beschaafde wereld weêrklinken zou, sleet hij in zorgen en moeite. Eerst in 1804 begon hij zich op de muziek toeteleggenzijn meester was D. Angelo Leseite Bologna. De jonge Gioacchimo had eene uitmuntende stem, die hem weldra deed onderscheiden in den kerk zang. Daarbij toonde hij grooten aanleg; en in 1807, werd hij waardig gekeurd de hoo- gere lessen te ontvangen van pater Stanislao Mattel. Een jaar later vervaardigde hij eene symphonie en eene cantatedie eerste werken waren van dien aarddat zij hem de benoe ming tot directeur aan de muziek-academie deden verwerven. In 1810 vestigde hij zich te Venetië, ar beidde daar het eerst voor het tooneel, en wis selde zijn verblijf in de »Oondel.stad" met dat te Verona af; tot 1812 schreef hij verscheiden, kleine opera's. In het volgende jaar, bij ge legenheid van het carnaval te Venetië, ver scheen zijn Tancrede Dat zangspel vestigde zijn roem, en geen jaar ging nu voorbij of nieuwe opera's van hem zagen het licht, die op de Italiaansche tooneelen vau Bologne, MilaanVenetië enz. het eerst met veel toe juiching werden opgevoerd. In 1816 bragt hij zijn Barbier ten tooneeledie echter aanvan kelijk te Rome en te Parijstegenover Pa- saïello's opera van dien naam een harden strijd had te voeren maar de zege behield. Zijne Gerentola, zijne Gazza Ladra bevestigden zijn roem; was zijn Armide niet gelukkig, Moïse had een ontzaggelijk succes. Na 1830 bleef hij nabij Parijs wonen en vervaardigde hij nog onderscheidene muziek-, maar geeu tooneelwer- ken meer, hooggeacht en bemind om zijne ken nis en edele hoedanigheden. Hij is met eene begaafde zangeres, AI lie Colbrandgehuwd ge weest. Zijne vlugheid van compositie werd weinig geëvenaard; ofschoon de Duitsche school hem te boven streefdewas hij toch een groot mu ziekaal genie, niet te vergelijken met latere vlugtige Italiaansche meesters. Het aantal vreemdelingen dat den winter te Rome komt doorbrengenis zeer aanzien lijk. Men klaagt slechtsdat zoo weinig voor hunne veiligheid wordt gezorgd. De dieven zijn er even talrijk als stoutmoedig: onlangs heeft men van eene Duitsche dame mevrouw von Wittgensteinop klaarlichtendag uit hare woning 50,000 kroonen in goud gestolen en voorts eene cassette die aan den abt Liszt behoort. De politie geeft zich zóó veel moeite om het gestolene terug te vindendat zij zelfs de koffers van de reizigersdie per spoortrein Rome verlaten, onderzoeken doet. Dit onder zoek is ten onregte met de politiek in ver band gebragt. £3- OOG Oilgclö fc>©X*±S£Tfce>:ra.« In den nacht van Maandag op Dingsdag is te Coevorden een gruwelijke misdaad gepleegd. De koopman A. Schrijvermoest Dingsdag morgen voor 't kantongeregt te Hoogeveen verschijnen en begaf zich daarom 's nachts ten 2 ure op weg. Even buiten de Friesche poort gekomenzag hij een persoon achter een boom staanin wieu hij zijn vijand meende te herkennen. Dadelijk keerde hij om en zette het op een loopen, doch had het ongeluk te struikelen, waar- In de Samarangsche Locomotief van 25 Sep tember komt een hoofdartikel voorgeteekend van der Hoevenen getiteldEen pligt voor het ministerie. In dat artikel wordt de overgang van den heer Mijer, nu twee jaren geleden van den ministerszetel naar den Buitenzorgschen troon een coup d' état genoemdde in Indie algemeene verwachting vermeldt, dat de heer Mijer spoedig terug geroepen zou worden; en verzekerd, dat »zeer velen in Indie uit eerbied voor eerlijkheid, zelfs de komst van een van Zuylen zouden hebben toegejuicht." De heer van der Hoeven dringt op onverwijlde terug roeping van den heer Mijer aan, licht dit woord s> onverwijld" toe met eene toespeling op geldelijke voordeelen door den heer Mijer voor het geval eener terugroeping binnen twee jaar bedongen, en grondt zijn eiseh op de dubbele opmerking, dat »de val van het reactionaire ministerie, de redding des heeren Mijer niet mag zijn," en dathet vast staat, dat de heer Mijer de man niet kan zijn om uitvoering te geven aan het programma der liberale partij." De schrijver meentin verband met in Indie loopende geruchten reeds te wetendat in den ministerraad reeds besloten zou zijn, om den koning voor te stellen den heer Mijer door den heer Loudon te ver vangen en gelooft te kunnen verzekerendat nooit een verandering van regering meer toe juiching zal vinden den deze." Uit Hontenisse wordt geschreven: Een treu rig ongeval heeft alhier menigeen in droefheid en rouw gedompeld. De algemeen geachte land bouwer P. F. Fruijtier, die in den vroegen och tend met zijn oudsten zoon in eene roeiboot naar Hansweert was overgebragt, (van waar zijn zoon per spoorweg zich naar Roermond naar eene kostschool begaf'keerde omstreeks elf ure des voormiddags vergezeld van den heer K. Smith, kapitein op het lichtschip hij Wals oorden in voormelde sloepgeroeid door C. de Muileen zeer ervaren schippersknecht, van Hansweert naar Walsoorden terug. Ongeveer half weg kwam een bark hen ach terop gevaren; kapitein R. Smith, zwaaide met zijn hoed en verzocht de sloep met toe- werping van een eindje touw, op sleeptouw te nemen. Zulks geschiedde. DeMid vatte het touw, maar verklaarde, dat het onmogelijk was, dat te houden doordien de hark een al te vlugge vaart had. De kapitein beweerde het tegen deel en kwam met Fruijtier, ondanks de ge- gevene waarschuwing van de Mul naar voren geloopen, om het touw te helpen vasthouden. Het gevolg .wasdat de sloep vol water liep en omsloeg. Nu begon de worsteling op leven en dood, de een hield den andere vast; men riep, men bad om redding. De bark ver volgde haren weg; twee tjalken, die kort daarop volgdenen met moeite allen hadden kunnen redden, voeren voorbij. Eindelijk terwijl de Mul zich met alle mogelijke inspanning aan de omgeslagen boot geklemd hieldFruijtier bij diens jas onder den arm houdendeen den kapitein aan zijn been gevoelende, naderde een Noor- weegs-vaartuig welke de Mul nog levendmaar het lijk van Fruijtier aau boord nam. Ook de kapitein is verdronken, maar zijn lijk nog niet gevonden. De minister van binnenlandsche zaken die volgens de mededeeling in de memorie van be antwoording nopens de begrooting van zijn de partement, zich zeer gaarne in de gelegenheid zal zien gesteld de regeling van de zaak der calamiteuse polders spoedig te helpen bevorde ren gelooft de werkzaamheden der met het adviseeren omtrent zoodanige regeling belaste staatscommissie zoover gevorderddat weldra haar verslag is te wachten. De minister van oorlog is, blijkens ziju ant woord op het verslag der tweede kamer over zijne begrootir.g, voor eene wettelijke regeling van het defensiestelsel, maar niet van de le- gerorganisatie. Hij wil de vesting Neuzen en het fort Ellewoutsdijk behouden, en zal voor de opheffing der forten bij Breskens (met uit zondering van liet havenfort) spoedig aan den koning voorstellen doen tot overgeving dier sterkten ter slooping aan het bestuur der do meinen. De ingezetenen van het hongaarsche dorpje Boezoed Ljfalu behoorden allen tot eene secte der katholieke kerkde Sabatiers genaamd. Daar deze secte niet door den staat erkend wordt, en de belijders aan vervolging waren blootgesteld van de katholijke geestelijkheid hebben alle ing'zeteuen besloten isiaëliet te worden. Dagelijks worden de ceremouien dier bekeering vervuld. Te Leer, in Oost-Friesland, zijn twee st;oo- papier fabrieken in werking, die dagelijks 9000 tot 10000 kilo papier vervaardigen, dat groo- tendeels naar Engeland wordt uitgevoerd. Bin nen kort zal in eeu audere stad vau Oost- Friesland een dergelijke fabriek in werking worden gebragt, die dagelijks 25,000 kilo denkt te fabriceren. De oprigtingskosten eener stroopapier fabriek vau dagel. 5000 kilo pa pier bedragen 70,000 a j 80,000. Daar Oost- Friesland echter, niet tegenstaande den uitge- breiden graanbouw geen stroo genoeg kan leveren, zoo wordt het grootste deel uit Hol land aangevoerd. BUITENLAEMD. Men weet, dat dejapausche regering we der begonnen is met de christenen te vervol gen. In het officieele weekblad Dayohan wordt aan de japanners verboden, tot de christelijke godsdienst over te gaan, en dat verbod wordt ook officieel door aanplakbiljetten bekend ge maakt. Tevens vind men in bijna alle japan- sche bladen artikelen tegen de invoering der christelijke godsdienst, welke van dag tot dag heftiger worden. O. a. is een polemiek uit gekomen onder den titel van Verhalen van Nagasaki." Daarin komt het volgende voor: 1«. »De geschiedenis van de booze leer" (de roomsche kerk w rdt daarmede bedoeld), waarin van de vijf zendelingendie zich te Omura hebben gevestigd, gezegd wordt: »Aan de armen gaven zij geld en voor de bijgeloovigea verrigten zij wonderen, om proselieten te ma ken, of wel zij zochten op hun gemoed te werken door nachtelijke bijeenkomsten, waar beide geslachten in een geheim lokaal hunne lusten botvieren. In korten tijd waren er dan ook een of twee honderd lieden, welke de be velen van het districtshoofd minachtten en de maatschappelijke vormen en de vijf deugden verwaarloosden." 2o. »De leer van Jezus," waarin van de protestautsehe zendelingen wordt gezegd»Deze priesters der leer van Jezus wonen voorname lijk in private huizen en zoeken onder voor wendsel van astronomie, geograpliiehet ge bruik der vuurwapenen en geneeskunde te onderwijzen, eigenlijk hunne giftige leer uit te strooijen. Met de roomsche godsdienst verge leken, is dit werkelijk eene veistandige leer. Ofschoon zij het zoeken voor te stellen, alsof er niets afschuwelijks aan is, zijn zij toch met hetzelfde sap overgoten." Een boekhandelaar te Wilna had verlof gevraagd, om een lokaal blad in het duitseh op te rigten. Het zou eens in de week ver schijn eu en slechts berigten bevatten van landhuishoudelijken en commercieelen aard, bo- j

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2