1868. N°. 87. DI^T(*8DA{* 10 iWVEiWIiEIL 55ste Jaargang. GEMEEN TE-RAAD te GOES, T ®4C«M liOISSCIli: (01 RAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr||i per kwartaal 1,85. fr. p. p. ƒ1,90. §ji;Hs/'Xy- flewone advertetofien worde» ï5 de regel geplaatst. $3§ ƒ1.80 öehalve het zegelregt. fieboortc-, huwelijks- en doodberigten vnn 1.6 regels De inzending van adverienliën kan geschieden (ol vóór drie uren des namiddags op den dag-der uitgave- OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN IIAADHITIZE ALDAAR, OP DINGSDAG DEN 10 A OF EMBER 1868, DES NAMIDDAGS TEN Va8 URE. Punten van Behandeling 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming lid van den raad en onderzoek ge loofsbrieven van den heer van Renterghem. 3. Idem van een lid van het burgerlijk armbestuur. 4. Aanbeveling van twee leden der gezondheidscom missie. 5. Voorstel van den heer Verhagen, omtrent de raadsverslagen. 6. Bepaling jaarwedde hulponderwijzer op de open bare school der le klasse. 7. Benoeming van de vaste commissien voor het financiewezen en de strafverordeningen 8. Idem commissie tot classificatie van kinderen van minvermogendenop de scholen waartoe door de armbesturen leden zijn aanbevolen. 9. Voorbereiding nieuwejaars uitdeeling. 10. Voortzetting van de afkoop der tollen op Zuid- Beveland. 11. Vaststelling suppletoire kohieren hoofdelijken omslag en belasting houden. 12. Verzoek om gemeentegrond in pacht. In ons vorig nommer wezen wij er op, hoe de bedroevende gebeurtenissen te Rotterdam een nieuw bewijs leveren van de noodzake lijkheid, om het volk te vrijwaren, voor den verderfelijken invfoed van die woelgeestendie liever het grootste kwaad aanstooken, dan rus tig zich met hunne eigene zaken te bemoeijen. Zulk eene uitkomst kan alleen verkregen wor den, door het volk zelfs te leeren begrijpen, wat het in zijn belang doen moet. De beste waarschuwingen toch kunnen niet batenals zij geen weerklank vinden in eene eigen over tuiging. Toch is het goed, om den toeleg der volks verleiders te openbaren en op bet laakbare hunner handelingen te wijzenop dat ook daar door het volk worde wakker geschud en wak ker gehouden. Wij vinden daartoeook in de geschiedenis der laatste dageneene gepaste aanleiding. Onder de grievendienaar men zegtte Rotterdam hebben medegewerktom de gemoe deren in beweging te brengenwas het be kende altijd en overal gehoordeer moet te veel door de burgerij worden betaald. Natuurlijk gold die grief niet bij. de eigen- genlijke oproermakers, want die betalen niet zoo veel en bekommeren zich weinig om het geen anderen betalen moeten. Maar daarom zijn zij wel vatbaar om zich die grief aantetrekken, om anderen natepraten, om zich te verbeelden dat zij ook benadeeld worden en dat zooveel te gemakkelijker, als hun dat voorgepraat wordt door anderen. In alle standen der maatschappij hoort men van tijd tot tijd die klagt; en het is bekend, niets wordt gereeder toegestemd niets breeder uitgemeten; het is het gevoelige punt, waar op schier allen te treffen zijn. De burgerij moet te veel opbrengen Welk eene edele bezorgdheidniet waar, van die volksvriendendie dat telkens en telkens herhalenmet geen ander doeldan om de lasten der burgers te verminderen en haar wel varen te vermeerderen. Dat zij zoo spreken zouden, uit zucht om bij de burgerij populair te worden en hare stem men bij voorkomende gelegenheid te winnen om aan eenigen wrevel tegen hendie gere kend worden de lasten opteleggenlucht te gevenom deze en gene instellingdie met hunne inzigten niet strooktonaangenaam te makendat mag men immers van zulke volks vrienden niet onderstellen Zoude het niet 's volks beste vrienden zijn die het geldelijk voordeel willen aanbrengen die den moed hebben om van te hooge lasten te spreken Wie zou dat ook opruijen noemen? Het is niet anders, dan het volk de oogen openen voor bestaande kwalenten einde het hard roepen zou om verbeteringals het zoo te pas komt een weinig helpen, om de verbetering te eischenzoo mogelijk te nemen. Maar die daar altijd tot het volk zeggenmen legt u te hooge lasten op, vergeten doorgaans ééne zaakzij spreken nooit over de voordeelen die daar tegenover staanover de lustendie aan de lasten zijn verbonden. Ook daarin openbaart zich de volksmislei ding, die bestreden zal worden, door te wijzen op de lichtzijde der dingendie als onbepaald donker soms afgrijslijk donker, worden afge schilderd. Om de zaak met een voorbeeld op te helde ren, wijzen wij nog eens op een der vele ge ruchten, omtrent de oorzaak van de wanorde lijkheden te Rotterdam. Men zegt en al heeft die men zegt het mis, dan blijft toch ons voorbeeld van kracht dat te Rotterdam ontevredenhied was, omdat voor rioolverbetering, eene geldleening zou aan gegaan worden, waardoor de stedelijke schuld werd verzwaard. Wat vuil en verpestend is, wat de gezond heid benadeelt en het h-vens^euot belemmert O wilde men op doelmatige wijze verwijderen en om allen daarvan te doen genieten, moesten door allen offers worden gebragt. Die offers mogen niet worden geëischt, zeggen de gemoedelijke volksvrienden, en zij weten den burgers wijs te maken, dat zij met alle kracht zich daartegen verzetten moeten. Men heeft al zoovele jaren in dat vuil ge leefd waarom nu zooveel geld uitgegeven om het te verwijderen? Laat het zijn dat daardoor ligt besmettelijke ziekten veroorzaakt of gevoed wordendat door gaande de gezondheid daardoor benadeeld en het leven verkort wordtlaat eene stad ontsierd worden door de uitdamping van blijvende mod derpoelen; laat de stoffen, die voor den landbouw een kostelijk bezit zouden zijn, in de steden verloren gaan, nadat zij veel kwaads gesticht hebbenwat beteekent dat allesals men maar niet voor eene verbeterde-rioleering betalen moet. 't Is hier ook, wat men ziet en wat men niet ziet. Het laatste schijnt slechts in verbeelding te bestaanmen wil er althans geene waarde aan hechten. Laat ons liever zeggenvelen kennen slechts wat zij zien, en die wat meer weten zijn niet altijd eerlijk genoeg, om nietzïenden voorte- lichten. Eene gemeente besluit tot eene of andere inrigting in het algemeen belang. Zij wil de modderpoelen, die op allerlei gebied gevonden wordenopruimenzij wil de volksgezondheid naar ligchaara en ziel bevorderen. Dat vereischt kosten groote kosten zelfs, maar kosten die beloond zullen worden. Zal zij aarzelen die te maken Het gezond verstand zegt: neenMaar de zoo bezorgde en gemoedelijke volksmannen mee- nen het volk te moeten waarschuwen, dat zijn zuur verdiend geld wordt verspild. Zij hebben daarvoor slechts één bewijs; het is het eene en oudede last is te zwaar voor ugij kunt die niet dragen. Maar wat zij daarbij verzwijgen, zorgvuldig verzwijgenomdat het dat eene en oude omver werpen zou, het is de raaddeDk een oogenblik aan wat men nog niet ziet. Men bewijst niet, dat de opteleggen last wer kelijk de krachten te boven gaat van het volk en raadpleegt alleen met den wensch der mees ten om van hunne stoffelijke krachten zoomin mogelijk te vergen. Men vraagt niet, of aan de inrigting, die lasten oplegtook lusten verbonden zijn en ziet geheel voorbijdat menige inrigting, over wier kostbaarheid men zich beklaagt, ook voordeelen met zich brengtdie de lasten verligten en in compensatie moesten gebragt worden. Men vraagt niet, of de opoffering ook ver goed wordt door een winst, zij het niet in gelddan toch zeker in veel begeerlijker be zitting. Men vraacft niet, of de bezwaren ook lang- zamerhand verligt kunnen wordenzoo met ge heel wegvallenwanneer langs dien weg eene

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1