B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. GOES, 2 November 1868. Blijkens het voorloopig verslag van rappor teurs over hoofdst. IV A (justitie) der staats- begrooting sprak een groot aantal leden den wensch uit, dat de doodstraf spoedig uit de rei der hier te lande tegen misdaad bedreigde straffen mogt verdwijnen. Enkelen verklaarden zich voor het behoud van deze straf, maar wensehten eene oplossing der zaak, omdat zij het tegenwoordig gebruik van het regt van gratie ten aanzien van ter dood veroordeelden niet konden goedkeuren. Onder de tegenstan ders der doodstraf heerschte een vrij aanmer kelijk verschil van gevoelen omtrent de wijze, waarop de afschaffing behoorde te geschieden. Terwijl sommigen daartoe reeds aanstonds eene afzonderlijke wet in het leven wensehten te roepenook omdat de feitelijke afschaffing die sedert verscheidene jaren plaats vondna- deelig op de strafregtspleging werkte achtten anderen den thans bestaanden toestand eene zeer nuttige voorbereiding voor de wettelijke afschaffing dezer straf, welke, naar hunne mee ning, in elk geval tot de vaststelling van het Neclerlandsche strafwetboek moest worden uit gesteld omdat daarbij in een geheel straffen- stelsel tevens zou worden geregeld wat in de plaats der doodstraf behoorde te treden. Ter telegraaf.) De tweede kaïner zou heden hare werkzaamheden hervatten maar was niet voltallig. Er werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken, terwijl de voorzitter zijn voornemen te kennen gaf, om de disenssien over de Indische begrooting voor 1869 aanstaanden Woensdag te doen aanvangen. Men meldt uit 's Hage aan de Arnli. Cour. Uit de zoo even publiek geworden lijvige memorie van beantwoording omtrent de indisclie begrooting, blijkt onder anderen, dat een nieuw reglement op de verloven naar Europa in be werking isterwijl eene regeling bij de wet van de indische pensioenen wordt toegevoegd. Ten aanzien van de gedane vraag omtrent O O de verevening der rekenkamer van de gelden voor vrijen overtogt aan den heer Hüct ver strekt, antwoord de minister, dat de algemeene rekenkamer daartegen de volgende bedenkin gen heeft gemaakt: »Die toekenning is in strijd met de bepa lingen van het koninklijk besluit van 22 Mei 1867 no. 51, aangezien de heer Iluet niet be hoort tot een der kategoriën van landsdienaren, in dat besluit genoemd. Ware dit het geval, dan zou zijn gezin geene aanspraak op vrij transport kunnen doen gelden." Aan den schout-bij-nacht Andreae, (zegt de minister verder) is werkelijk, terwijl hij slechts aanspraak had op een vergoeding voor kosten van overtogt a 1500, op voordragt van de toenmalige ministers van koloniën en marine, eene som van 5000 uitbetaald, voor de helft ten laste der begrooting van Nederlandseh Indie en voor de wederhelft ten laste van die van het departement van marine. De motieven dezer afwijking van het koninklijk besluit van 22 Mei 1867 no. 51, zijn uit de retroacta niet af te leiden. Men veronderstelt eene ver gissing. Omtrent de handelingen van den heer Bosch wordt vertrouwelijke mededeeling van stukken aan de kamer toegezegd, waaruit zal blijken, dat de beschuldiging van den heer Gefken te gen den indischen ambtenaar ongegrond was. Het rapport van den gouverneur-generaal over de drukpers-wetgeving is niet voor mede deeling vatbaar. Naar aanleiding van sommige bedenkingen .zijn de ontwerpen van wet eenigzins gewijzigd. «Lï Opinion National» beweert, dat tusschen de kabinetten van 's Hage en van Parijs meer en meer eene veelbeteekenende toenadering plaats grijpt, en voorts dat de reis van de Koningin der Nederlanden naar Engeland in verband staat met eene mogelijke huwelijks verbintenis tusschen den Prins van Oranje en ■eene Engelsclie Prinses. Met genoegen vernemen wij, dat het concert •door de Jeugdige Ccecilia geveven, zeer voldaan heeft en dat de opbrengst voor de armen na aftrek der noodzakelijke kosten geweest is ƒ41,50. De heer van Kalmthout mag zich dus geluk- wenschen dat hij in zijn goed doel geslaagd is en wij zijn hem dankbaar, niet alleen omdat hij de kunst voor de armen productief maakt, maar vooral omdat hij getoond heeft de kunst onder alle standen te willen bevorderen en haren invloed reeds bij de jeugd uittebreiden. Met 10 tegen 4 stemmen is door den gemeen teraad van Middelburg beslotende belasting op het gemaal voor 1869 te behouden en de regering vergunning te vragen tot voortdurende heffing daarvan in het volgende jaar. Te Rotterdam, zoo lazen wij zaturdag, door kruisen des avonds troepjes gemeen de stralen, ongeregeldheden plegende. De zaak is echter van weinig belang. De politie houdt de joelende menigte zooveel zij^kan in bedwang, zoo min mogelijk tot geweld hare toevlugt nemende. Uit 's Gravenhage wordt thans van 1 No vember geschreven: Heden nacht ten omstreeks 14 ure, is van hier een sterk detachement husaren naar Rot terdam vertrokkendat lieden morgenper spoortrein van 6 uurgevolgd is door het 2de bataillon van het reg. gren. en jagers, onder kommando van den majoor van Willes. Het eerste bataillon van dat regement blijft heden in de kaserne geconsigneerd, om, wanneer de noodzakelijkheid het mogt vordereneveneens naar Rotterdam te vertrekken. Per telegraafRotterdam 11 u. 5 m. De -rust is hersteld en heden nacht Diet verder verstoord. 'sHage 12 u. 28 m. De ongeregeldheden te Rot terdam hebben eene betere wending genomen nadat militaire hulp van hier was aangekomen. Tot een uur was in den afgeloopen nacht alles rustig en liet zich verder niets verwachten daar het den ganschen avond zeer stil jop de straten was. De commissaris des konings. de procureur gene raal en de majoor JFickevoort Crommelin hebben gis teren te Rotterdam conferentie gehouden met burge meester en wethouders, Practizijn de Fletter gear resteerd zoomede honderdtal personen, waarvan waar schijnlijk een 30tal aan de justitie zal overgeleverd worden. Twaalf politiedienaars en vele andere personen zijn gewond't geen plaats had toen het er Zaturdag nacht erg toeging en men getracht had het stadhuis in brand te steken. Daar en elders zijn glazen in geslagen,, trottoirs afgebroken enz. De scherpschutters doen vrijwillig wacht voor de woning van den bur gemeester. De cavallerie en grenadiers bezetten vele vereeniginspunten. Over de oorzaken wordt verschil lend gesproken hoofdzakelijk schijnt het door opruijing van enkele personen. Rotterdam 5 u. 35 m. momenteiijk geheel rustig. Vrijdag avond werd in het gebouw Diligen- tia te Amsterdam, de rouwplegtiglieid gehou den ter nagedachtenis van inr. Jacob van Ben- nep, den diep betreurden overleden voorzittendeu meester der vrijmetselaarsloge Willem Frederik. Zondag 1 Nov. werd het deel van den spoorweg Utrecht 's Bosch Boxtel, de sektie Utrecht Waardenburg, voor het pu bliek opengesteld, te gelijk met de sektiën Vught 's Bosch en in 't Noorden Winscho ten Nieuweschans. Die opening geschiedde zonder eenige feestvieringte 's Bosch werd echter door de kamer van koophandel en den handelstand een groot diner aangeboden aan den Minister van binnenl. zaken, de ingenieurs van de staats-spoorwegenen de direktie der explotatie-maatschappij. Voor Utrecht zal eigen lijk eerst als de geheele lijn gereed is, en dus een nieuwe gemeenschapsweg naar 't buiten land geopend wordt, de lijn haar volle gewigt erlangen. Blijkens een overzigt van den finantieelen toestand in Spanjewordt het deficit begroot op 2'2 milliard realen. Er zijn buitengewone uitgaven noodig tengevolge van gebrek aan werk. Er bestaat noodzakelijkheid om de werkliedens te hulp te komen, ofschoon de regering het regt op den arbeid niet erkent. Krachtens een decreet is eene openbare in schrijving geopend voor eene leeninu van twee milliard realen, vertegenwoordigd dour 1,250,000 schatkistbillettenrentende 6 pet.de leening wordt uitgegeven a 80 pet. De interest is be taalbaar den 30 Junij en 31 Dec. te rekenen van 1 Januarij 1869 af. De amortisatie vangt in 1869 aan en eindigt in 1888. De leening en de betaling der interest wordt gewaarborgd door de domeinen van de kroon, waarvoor het gouvernement de bewijzen bij de bank zal deponeren. De inschrijving zal den 1 Nov. ge opend en den 25sten dier maand gesloten worden. De deelneming wordt opengesteld te Madrid en andere steden van Spanje te Parijs, Londen en in de koloniën. De stortingen, voor den vervaltijd gedaan zullen eene vergoeding genieten van 4 pet. De uit Spanje verdreven Jezuiten hebben in Normandie goederen aangekocht. Koningin Isabella zal met Allerheiligen Pau voor goed verlaten. Eene nota der Spaansche regering heeft hare verwijdering van de Spaansche grenzen geeischt. In Andalusie rijden verscheidene Engel- schen ronden deelen bijbels uit aan het volk, dat niet lezen kan. We waren meer dan eens getuige hoe een aantal personen zich ver zamelden om een knaap of jongeling die een stuk gedrukt papier had gevonden en het zeld zame voorregt genoot dit te kunnen ontcijferen. De groote meerderheid van het volk gebruikt het papier uitsluitend voor cigaretten. De ma nier van lezen stemt volkomen overeen met die van een voorzanger in kleine dorpsgemeenten. In een dezer dagen uitgebragt rappoit aan de keizerin van Frankrijk, zegt de minis ter van onderwijs, dat de openbare lessen van leeken voor meisjes in de vakken van het middelbaar onderwijs, welke, nu een jaar ge leden, door hem zijn ingesteld, naar wensch slagen en aanvankelijk reeds goede vruchten dragen. In 40 steden des lands zijn zoodanige lessen geopend. Het aantal meisjes, die ze bijwonen, is zeer verschillend, in eenige steden gering in de meeste voldoende, in eenige aan zienlijk. De minister zegt verder, dat deze instelling stand zal houden, dat zij geenerlei gevaar voor het godsdienstig geloof der meisjes medebrengt, en dat de tegen haar bestaande voor oordeel en door niets zijn geregtvaardigd. Het Journal de St. Pétersbourg publiceert een artikel over vrede en oorlog. Betoogende, dat in weerwil der wapeningen het behoud vaD den Europeschen vrede mogelijk is, zegt het blad Zoo Frankrijk zegepralend den Rijn overtrekt en de daardoor gewekte agitatie zich tot Polen voortplant, zou het russische leger met kracht moeten waken voor de handhaving der rust. Zoo zou een snelle krachtige nationale bewe ging het antwoord van Rusland zijn, zoodra de fransehe adelaar zegepralend in Duitsehland vorderingen maakte, en de oude herinneringen van het eerste keizerrijk zouden in haar volle kracht weder levendig worden en alle andere indrukken overheerschen. -Den 22 is met groote plegtigheid het, in een gouden kistje vervatdiploma van eere burger der city van Londen aangeboden aan den 86jarigen veldmaarschalk sir J. F. Burgoyne, die zijn vaderland gedurende bijna 75 jaren heeft gediend. Woensdag is in 74jarigen ouderdom over leden de aartsbisschop van Canterburyprimaat van Engeland. De Globe, de levensgeschie denis van den overledene kortelijk medegedeeld hebbendevoegt daaraan deze woorden toe Hij was een bezadigd en welwillend man zich kenmerkende door eene bescheidenheid men zou zeggen als van een heilige en door eene vroomheid, die zich niet opdrong, maar uiterst praktisch was. Zijne staatkundige ge voelens waren gematigd en naar conciliatie trevende.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2