1868. N°. 85. DINtiSDAG 3 NOVEMBER. 55ste Jaargang. Veemarkt ?oor Paarden te Soes den 2tel Dingsdag, zijnde den 10Ele,i MoFember 1868, POSTER IJ EN. -a©- -CS» 60ESSCME COI Rt\T Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prüs per kwartaal 1,55. fr. p. p. ƒ1,90. ^M|Oewone adverteiitiên worden a 15 et. de regel geplaatst. lHw/ fieltoor te-, huwelijks- ea doodberigten van 1-6 regels a j 1.20 behalve het zegelregt. De Inzending ran advertenitSn kan geschieden tol tóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave- Bol5.on<3.mali Ins. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende hel schriftelijk verzoek, gedaan door Hnbertus van dei' Straaten, Grutter wonende alhier, om in het perceel wijk B no. 197, kadastraal sectie D no. 534, een EEST te mogen daarstellen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Janu ary 1824, (Staatsblad no 19j mitsgaders op bet be sluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provin cie, van den 7 October 1842, no 17, (Provinciaal blad no. 98), Overwegende, dat tot het opmaken van proces verbaal de eommodo et incomuiodo, gevorderd bij art. 4 van vvelgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in bunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan bet gemeente-bestuur ken baar te maken; Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressantbe nevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen om op Zater dag den 7 November a. s.des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethouders in hunne ge wone vergaderkamer ten raadhuize, te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden geboord en dat te gelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 Oct. 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De DIRECTEUR van het Postkantoor te GOES, brengt ter kennisse van het publiek, dat het vertrek en de aankomst der posten met 1 November aan staande is geregeld als volgtnaar 's Heer ArenösKerKe Heinkeaszand 's HeeremïioeK en AJieuwdorjivertrek twee maal daags en wel des morgens ten 11 ure en des avonds ten 11 ure. Brieven in de bus des morgens ten 10'A ure en des avonds ten 10 W ure. Aankomst des morgens en des avonds ten 5 Va ure. Wolfaartsdijlc en IVoord-lScvelaiid tweemaal daags en wel ten 6 ure en ten 11 V< ure 'smorgens, uitgenomen Cats dat eenmaal en wel 11 'A uur verzonden wordt. Brieven in de bus ten 5'/a en ten 10% ure's morgens. Aankomst des morgens ten 10'A ure en des avonds ten 4% ure. Het kantoor is geopend van 'smorgens 8"a10, van 11 'A2 'savonds, van 45 en 9—10 'savonds. Voorts dat van dien dag af een ÏSulpkantoor der brievenposterij is gevestigd te 'sHeer Arendskerke, bij J. Minnaar, en een op het Niemcdorp, bij J. P. Steketee. Beide hulpkantoren zijn even als het hulpkantoor Rrabbendijkevan af 1 November belast met het in ontvang nemen en afgeven van aangeteekende brieven en geldartikelen overeenkomstig de bestaande bepa lingen. Goes 30 October 1868. De Directeur van het Postkantoor M EIJ LIN K. zijn bij de uitgevers verkrijgbaar. Wij hebben nog een enkel woord over het onderwerp, waaraan bereids een paar artikelen gewijd werdende afschaffing van bet dagblad zegel. Hoe zullen wij oordeelen over het aequivalent door den minister voorgesteld? Natuurlijk moest dat afgekeurd worden door de anti-ministerieele partij, eü wanneer deze stel selmatig afkeurt, weet zij ook altijd redenen te vinden om die afkeuring te staven. Voor die partij is niets goed, wat van deze regering voortkomthet is daarom niet der moeite waard om in wederlegging te treden. Overtuiging is daar onmogelijk. Ook het wit moet zwart zijn. Maar, die partij daargelaten, gelooven wijdat de minister eene gelukkige keuze deed, toen hij een aequivalent zocht in belasting of verhoogde belasting van artikelen die, zoo ze al niet ten eenenmale onder die van weelde kunnen gerang schikt worden, toch geene levensbehoefte ver tegenwoordigen en zeer goed belast kunnen worden, zonder iemand te schaden. Elke belasting op handelsartikelen heeft iets belemmerends, maar bet is nu eenmaal onmo gelijk, om bet zonder die belasting te doen en dan zeker is het wenschelijk, dat de belemmering zoo min mogelijk drukke. Zeker zal er weder gezegd worden, dat men den geringen man beknibbelen wil in de kleine voor hem bereikbare versnapering die bij in den tabak vindt. Maar men vergeet daarbij dat diezelfde geringere man zeer weinig deelt in de lasten, die door de burgers gedragen worden en dat hij zich wel niet beklagen kan, als hij dan iets helpt bijdragen, door de onbeduidende prijs- verhooging van een artikel, dat hem als versna pering gegund wordt, maar dat hij voor levens onderhoud toch niet noodig heeft. De afkeuring van meerderen last op de sterke dranken zal gehoord worden van de liefhebbers en van hen, die met den verkoop daarvan winst doen. Het zal echter wel niemand in den zin komen, om zich aan die zijde te scharen, uit gezonderd de brave bestrijders van het kabinet, die misschien wel sterke voorstanders van het afschaffingsgenootschap zijn maar niettemin den verkoop van sterke dranken willen facili- teren als zij daardoor een ministerie kunnen bemoeijelijken. En zal men zich beklagen over bet verboogen van invoerregt op de thee Maar wederom geldt bet hier geene zaak, die in welken stand ook onmisbaar is, terwijl eene verbooging van dat regt den handel geene meerdere moeijelijkheden in den weg kan leggen. De ondervinding heeft geleerd, dat dergelijke belastingen op het ver bruik al zeer weinig invloed hebben, en ten aan zien van dit artikel is zulks wel bet allerminst te wachten. Wij willen hiermede niet geacht worden den lof van belastingen van die natuur te verkon digen. Zeker staan zij verre bij de directen achter maar waar de noodzakelijkheid bestaat, mag men daarvoor niet terugdeinzen en is het noodig, om van twee kwaden het beste te kiezen, dan meenen wij, dat daaraan door den minister is voldaan. Zegelbelasting of de bovengenoemden De keuze kan niet moeijelijk zijn. Alleen, de vraag blijft of de afschaffing der eerste zooveel goeds zal stichten, dat de invoe ring der laatsten daardoor geregtvaardigd wordt? Die vraag achten wij, door het vroeger ge schrevene, volkomen bevredigend beantwoord. Zal de afschaffing van het dagbladzegel bevor derlijk zijn aan eene mildere verspreiding van kennis, op onderscheiden gebied; zal daardoor ook voor onze mindere standen de gelegenheid gegeven worden om te lezen, om aan de alge- meene belangen deel te nemen, om zich te ont wikkelen en daardoor gevormd te worden tot staatsburgers, die den staat werkelijk van dienst, die nuttig zijn; dan mag dit zelfs tegen eene meer drukkende belasting dan de nu voorge stelde, opwegen. Werden alleen zij gebaat, die nu couranten lezen, wij zouden weinig prijs stellen op de af schaffing van het dagbladzegel, maar de maat regel omvat meerderen en zal grooter nut op leveren. En wij spraken nog niet van het voordeel dat vooral de kleinhandelaars genieten zullen als zij, naar den geest des tijds ruim advertee- rende, zich en hunne koopwaren gedurig in ge dachtenis kunnen doen blijven en aanbevelen. Zeker zal de gelegenheid daartoe worden ge bruikt en de voordeelen daarvan zullen voor koopers en verkoopers niet uitblijven. Wij meenen daarom, dat ook van dezen kant geene gegronde bezwaren in te brengen zijn tegen de voorgestelde afschaffing, en kunnen niet nalaten den wensch uittespreken, dat het wets ontwerp bij de staten-generaal een gunstig ont haal moge vinden en dat men daar niet wederom de leer zal verkondigen, dat de dagbladpers eene industrie is, die men beperken moet, maar wel een hoog te waardeeren middel om industrie aan te wakkeren, kennis te vermeerderen en deugd en goede zeden te bevorderen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1