Benoemingen. BUITENLAND. valt, bouwden zij van boomstammen twee zoo genaamde log cabinsgroot genoeg om hen allen te bevatten. Met ijver en volharding bebouwden zij de woestenij en langzamerhand werden de hutten door goede en gemakkelijke woonhuizen vervangen. Emigranten uit Holland vergrootten hun getal en zaagmolens werden opgerigt, terwijl weldra eene fabriek verrees vau ijzeren werktuigen voor den landbouw. Dus ontstond de stad Holland aan het meer Michigan, welke thans bestuurd wordt door een burgemeester en een raad. Drie Hollandsche dagbladen wor den in de stad uitgegeven en een theologisch seminarie, benevens verscheidene scholen, ver- keeren in bloeijenden toestand. De geheele kolonie telt 15,000 inwoners, van welke 4/5 Hollanders zijn. In drie van de vier kerken heeft de dienst in het Federduitsch plaats en de gemeente zingt eiken Zondag de psalmen volgens de oude berijming. Graan, vruchten en hout zijn de voornaamste producten dezer Hollandsche kolonie, waarvoor te Chicago aan de andere zijde van het meer eene goede markt wordt gevonden. De New-York Times zegt, dat de Nederlanders te voorspoedig en tevreden in hun eigen land zijn, om te willen emigreren maar dat allen die willen komen van harte welkom zijn. Hun karakter en hunne gewoon ten zouden een element van onwaardeerbare kracht en voorspoed schenken aan het land hunner keuze. Het antwoord eener dame, gegeven op den toast »de dames" in de vorige week, bij het jaarlijksch diner der Maatschappij van landbouw te Tipperay, ingesteldis inderdaad de eer der vermelding waard. Nadat men tal van toasten had geslagen stelde de heer O'Connel een »op de dames" in. De heer M. C. Bayly stond op om dien te beantwoorden, maar eene aller prachtigst gekleede vrouw stond reeds in de dames gallèrij en zeide: »Ga zitten, mijnheer," en de heer Baylyging zitten. De dame bleef staan, manoeuvreerde allerzwierigst met haar waaijer en hield een zeer luimige redevoering, waarin zij den wensch uitte, dat een prijs aan den besteii echtgenoot zou worden toegestaan, die alles ter harte nam, wat zijn vrouw hem zeide {gelach); en aan de beste vrouw, die op hare regten aanhield (gela-.h). Het stond den heeren foei mooi den geheelen avond te eten, te drinken en te klinken, en de dames geen hapje of snapje mede te deelen (luid gejuich). Daar moest in het volgend jaar een einde aan komen. Bij Kon. bes. eervol ontslagen als Sluismeester bij het kanaal van Zuid-Beveland, H. Eelfjes en benoemd tot rijks-havenmeester bij het Zederik-kanaal. Benoemd tot Sluismeester bij het kanaal van Zuid- Beveland P. A. Koorevaarte Gouda. Een oogenblik heeft men beweerddat ge neraal Prim voor zich zeiven de Spaansche kroon verlangde en dat hij daarom thans reeds, nu zijn naam nog zonder eenige blaamdoor alle vrijzinnigen in Spanje genoemd wordt, eene volksstemming had willen uitlokken, over de vraag, of zij al dan niet eene monarchie ver langden. De junta van Madrid heeft zich, ge lijk wij reeds mededeelden, tegen die volks stemming verzet en het plan is dan ook op gegeven. Om de beschuldiging van zich af te werenheeft Prim, verklaarddat hij de kroon niet begeerde en ook niet zou aannemen terwijl hij tevens als zijn gevoelen heeft geopenbaard dat eene republiek, eene ondenkbaarheid in Spanje was, daar er geene republikeinen zijn. Wat het eerste betreft, zal de uitkomst be slissen of hij eventueel zich zou verzetten tegen de aanvaarding van de kroon, indien hem die werd aangeboden. De tweede bewering echter is volstrekt onjuister zijn wel degelijk in de groote steden van het schiereiland republikei nen, dat bewijzen hunne manifesten en ver gaderingen. Misschien zijn er zelfs veel meer dan men denkt, want men heeft aan de Span jaarden nog nooit de vraag onderworpen of zij dezen regeringsvorm al of niet verlangden. Zij konden er zich dus niet over uitlaten en hebben er waarlijk nooit over'gedacht. De tegenwoordigheid der ex-koningin van Spanje te Pau en de kuiperijen van hare aanhangers, die ook te Madrid trachten on rust te stoken, hebben aan het voorloopig be wind te Madrid aanleiding gegevenom in heuschen vorm zijne bedenkingen dienaangaande aan de frausche regering kenbaar te maken. Laatstgenoemde heeft die vertoogen aan de ex-koning'in medegedeeld en zonder eenige pres sie op haar besluit te willen uitoefenen, haar een of ander der keizerlijke kasteelen ter be schikking gesteld, ten einde er, op greoteren afstand van de spaansche grenzen, haar ver blijf te vestigen. Voorts wordt beweerd, dat door den intendant der ex-koningin onderhan delingen zijn aangeknoopte voor den aankoop van een landgoed in de nabijheid van Marly. Uit bescheiden, op het paleis gevonden, is gebleken, dat de ex-koningin van Spanje, wen- schende krachtig bij te dragen voor de oprig- ting van bet korps pauselijke zouaven te Rome, daarvoor 20 millioen realen beschikbaar heeft gesteld afkomstig uit 's rijks schatkist. Madrid, 20 October. Het gouvernement heeft een manifest uitgevaardigd in den vorm eener diplomatieke circulaire. Daarin wordt aangegeven, om welke redenen het volk ver- pligt is het juk der Bourbons af te schudden en de volkssouvereiniteit uit te oefenenen door eene volksstemming. Het gouvernement zal de gezamenlijke vrijheden decreteren, die het rijk en onvervreemdba ;r erfgoed der beschaafde natiën reeds uitmakenof zullen uitmaken. Voorts worden hierbij wenschen te kennen gegeven tot bevordering der vrijheid van eere- dienst en de hoop uitgedrukt op het verkrijgen van goede verhoudingen met en moreele za- menwerking der vreemde mogendheden. Het algemeen stemregt wordt in de circulaire ten slotte voorgesteld als zijnde 'thans het onfeil baar criterium, zonder hooger beroep, tot wet tiging der revolutie, wier doel is om Spanje op een gelijk standpunt te breng n als andere beschaafde volken, waarbij de gouvernementen aan het herboren Spanje wel niet de verlangde bewijzen van vriendschap zullen weigeren. De schrijver van een brief in de Times doet opmerken, dat de uitzetting der Jezuiten in Spanje een met bestaande wetten volkomen overeenstemmende maatregel is, zijnde er tijdens de invoering der constitutioneele staatsinrigting in Spanje dadelijk, inzonderheid door toedoen van wijlen den progressistischen minister Men- dizabal, wetsbepalingen gemaakt welke ten doel hadden het overwigt der geestelijkheid te beperken, maar die sedert onder den invloed van Isabella's hof verijdeld en buiten werking geraakt zijn. Dat de Spanjaarden thans protestanten of protestautschgezind zullen worden, gelooft de briefschrijver niet. Hun geloof kan wel ver nietigd maar niet veranderd worden; zij zijn wel tot ongeloof maar niet tot redelijk geloof te brengen, schrijft hijen hij is dan ook van oordeel, dat de geestelijkheid in Spanje, zoo zij zich in de tegenwoordige omstandigheden verstandig gedraagt, eene magt in den lande, de leidsman des volks zal blijven. Volgens den Parijschen Univers, zijn en blijven de Engelschen inderdaad echte lief hebbers van weddenschappen. Dit blijkt weder bij gelegenheid van de Spaansche beweging, welke aanleiding geeft, dat aanzienlijke sommen worden verwed op de hoofden van Prim en Serrano. Het betreft de vraag, wie het eerst door zijnen geliefden wapenbroeder zal worden gefusilleerdPrim door Serrano, dan wel Ser rano door Prim. Het geval kan zich intus- schen ook voordoendat beiden worden ge fusilleerd maar dat is buiten de weddenschap gelegen. De Russische St. P. Ztg. bevat, eene me- dedeeling, waaruit blijkt, dat zich te Petersburg niet minder dan 1000 vrouwen met waarzeg gerij onledig houdenvelen van haar ver dienen daar een aardig duitje mede. Zeer dik wijls worden zij geraadpleegd door aanzienlijke vrouwen en het gebeurt niet zelden, dat zij met ekwipage worden gehaald. Verscheidene van haar verbinden met die waarzeggerij ook nog andere, minder onschuldige zaken. Ge noemde mededeeling werpt een eigenaardig licht op de zedelijkheid der Russische hoofd stad, waar men op iedere 500 inwoners eene waarzegster vindt. Uit Florence schrijft men aan het Jour nal des DébatsDe groote gebeurtenis van den dag is het onverwacht bezoek van prins Na poleon te Turin, waar de koning van Italië zich bevond. De prins heeft een langdurig onderhoud gehad met Victor Emanuel en heeft des avonds den schouwburg bezocht. Daarna is hij naar Frankrijk teruggekeerd. Het mi nisterie was volstrekt niet in kennis gesteld van dit bezoek en men meent dat zelfs de minister vau binnenlandsche zaken slechts uit de dagbladen de komst des prinsen vernam. Men onderstelt dat dit bezoek betrekking had op de bezetting van Rome in verband met de algemeene politiek, of misschien met de spaansche aangelegenheden en den toekomsti- gen koning of keizer van Iberie. Maar daar men zich tot gissingen moet bepalen, onthoud ik mij om over het onderwerp uit te weiden. Wat Rome betreft, daar broeit zonder eeni- gen twijfel eenig plan. Brogliode minister van openbaar onderwijsheeft in eene toe spraak, onlangs tot zijne kiezers gehouden, gezegd: »Rome zal weldra aan ons zijn." Die toespraak was overigens zeer gematigt, zeer verstandig en vol voorzigtige raadgevingen; maar het is zeker dat Broglio niet gesproken heeft zonder te overwegen wat hij zeide, en ofschoon de onderhandelingen met zeer veel geheimzinnigheid werden gevoerd, moet men eerlang op eenige belangrijke gebeurtenis be dacht zijn. De minister van openbaar onder wijs is een te voorzigtig en te verstandig man dan dat hij in het wild zou hebben gesproken. In 1867 werd te Parijs door eene con ferentie van gelastigden en deskundigen uit onderscheidene landen een plan ontworpen om eenheid in het muntwezen der onderscheidene handeldrijvende landen te brengen. De Fransche franc was tot grondslag van dat plan genomen, en onder anderen was er aan Engeland aan bevolen zijne munt-eenheiddat is het pond eterling of den souvereindoor eene kleine vermindering van gehalte op de waarde van vijf en twintig francs te brengen. Dit laatste voorstel is in Engeland door eene staatscommissie onderzocht en onaanne melijk geachtals zijnde een halve maatregel, die in de uitvoering veel lastigs zou hebben zonder het beoogde doel te bereiken. Evenwel oordeelt de commissie, dat de internationale munteenheid wenschelijk is en dat de Britsche souverein een goede grondslag daarvoor zijn zou; tot verwezenlijking van dat denkbeeld acht zij eene internationale muntconferentie wen schelijk. Zij heeft daarbij te verstaan dat al de landen zich eenige opoffering en last zouden moeten getroosten om tot de munteenheid te geraken; en dat Frankrijk zich daaraan niet zou mogen onttrekken. Gfemengdo toeristen. Zondag had een jongen uit Tilburg, de baldadig heid bij een trein der spoorwegendie even te voren was aangekomen, terwijl nog menige passagiers bezig waren met in en uit de waggons te gaanop een houten fluitje het signaal te geven, welk den ma chinist moet dienen om te weten of alles in orde is, ten einde te kunnen afrijdendeze hieraan gehoor ge vende, bragt den trein behoorlijk in gang en voor zeker zouden hierdoor de grootste onheilen zijn ont staan, had men niet bet geluk gehad hem nog spoedig te kunnen waarschuwen. Een treurig ongeval heeft 11. Dingsdag te Hardingen eene familie eensklaps in

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3