1868. N0. 79. DINGSDAG 13 OCTOBER. 55ste Jaargang. posterijen! binnenlandsche berigten. sz& Ai',?» h GOESSCHE COURANT. De uitgave de«er Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95. fr, p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a IS c<- de ret el geplaatst. Oeboorte-, huwelijks- eu doodherigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De intending ran adrerlenlldn kan geschieden lol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave BeBLendmalxinsen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATKïTËIÏ over het dienstjaar 1868 (loopende van 1 Mei 1868 tot ultimo April 1869) aangevraagd bij de primitive beschrijving, in gevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter secre tarie zal gevaceerd worden van Dingsdag den 13 tot den 27 October e. k.uitgenomen des Zondags da gelijks van des voormiddags negen tot des namid dags twee uren. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kos ten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve door eeneu deurwaarder der directe belastingen, on verwijld aan de patentpligtigen moeten worden uit gereikt tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 28 October eu volgende dagen zai worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den lOOctober 1868. Burgemeester eu wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aan- gegevene OliLIGATIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 4 van het pian tot aflossing der geves tigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeen teraad gearresteerd opgemaakt is en ter griffie gedu rende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting, ingevolge art. 5 van even- gemeld plan in het openbaar ten overstaan van burge meester en wethouders geschieden, ten raadhuize,jZa ur- dag den 14 November 1868, des namiddags ten één ure. Gedaan te Goes, den 10 October 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend dat de gemeenteraad in zijne open bare vergadering van den 8sten dezer, op het door hem gedaan verzoek, eervol ontslag heeft verleend aan den heer H. C. PILAAR, als secretaris dezer ge meente, ingaande den eersten Januarij 1869. Zij noodigen diegenen, welke genegen zijn naar die betrekking, aan welke eene jaarwedde van duizend galden verbonden is, te solliciteren, bij deze uit, om hunne sollicitatie, vergezeld van de noodige bewijsstuk ken van goedgedrag en bekwaamheid aan burgemees ter en wethouders voornoemd intezenden vóór deu 14 November eerstkomende. Gedaan te Goes, den 10 October 1868. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, C. RISSEEUW, L s. De Directeur van het Postkantoor te Goes, brengt ter kennisse van het publiekdat het vertrek en de aankomst der posten, met 1 November aanstaande ge wijzigd zal worden als volgtnaar 's Heer ArendskerKe Heinkensznnd, 's Meerenhoek en ATieuwdorp vertrek twee maal daags en wel des morgens ten 11 ure en des avonds ten 11 ure. Brieven in de bus des morgens ten 10 Vi ure. en des avondsten 10/, ure. Aankomst des morgens en des avonds ten 5 V ure. Wo fnartsdijk en SToord-SSeveland, tweemaal daags en wel ten 6 ure en ten 11"» ure '8 morgens. Brieven in de bus ten 5"j en ten 103/4 ure'smorgens. Aankomst des morgens ten 10 'A ure en des avonds ten 4i ure. Het kantoor is geopend van 's morgens 8 Va10, van 112 's avonds van 45 en 910 's avonds. Goes 12 October 1868. De Directeur van het Postkantoor te Goes, MEIJLINK. Indien wij de tegenwoordige oppositie volgen wilden op het spoordat dagelijks door haar betreden wordt, dan zouden wij onze lezers moeten vervelen met allerlei persoonskwestien die tot niets nut zijn en slechts tot onbillijke oor deelvellingen leiden kunnen. Het is treurig, om te zien, hoe men zich verlaagt om allerlei vermoedens te wekken die bekende voorstanders der vrijzinnige rigting in een ongunstig licht moeten plaatsenhoe men in de geschiedenis van het verledene rondsnuffelt of er niet iets te vinden is, waarvan men een grief kan maken tegen dit ministerie en zijne vrienden. Men wil tot eiken prijs zijne tegenstanders hatelijk maken en alle redeneringen, over de groote aangelegenheden des lands, worden ter zijde gesteld, om de dagblad-kolommen te vul len met insinuatien die te afschuwelijker zijn, omdat men ze los daarhenen werpt, met geen ander oogmerkdan om er hier of daar on- nadenkenden door te winnen. Wij zouden er niet van spreken, indien wij het niet noodig achtten de aandacht er op te vestigen, opdat al het lage der aangewende pogingen blijke, wanneer feiten spreken zullen. De taktiek toch der antiministerieele mannen isom van elk gerucht, elk vermoeden, dat door dezen of genen gansch willekeurig tegen eenen of anderen staatspersoon, die niet van hunne kleur is wordt voortgebragteene geheele ge schiedenis te maken, telkens daarop terug te komen en vooraf reeds een vonnis te vellen, om, wanneer de waarheid die hen beschamen moet aan het licht komtzich met een enkel woord van de zaak af te maken. De laatste dagen hebben het een en ander weder duidelijk doen zien. De afgetreden minister Hasselman wordt ten laste gelegddat hij uit 's lands schatkist iemand bevoordeelde, die daarop geen aanspraak had. De oppositie zegtiaat ons afwachten wat het onderzoek daaromtrent zal opleveren terwijl zij vrij duidelijk laat zien, dat het haar hindert, dat zoodanig onderzoek ingesteld wordt. Van de zaak wordt verder gezwegen, en als hier of daar er van gesproken wordt, is men aanstonds gereed, daarin eene hatelijkheid der liberalen te zien. Een lid der kamerde heer Nierstraszdoet een voorstel, waarin, met halve woorden, een twijfel opgeworpen wordt jegens den oud minister van de Putte. Hij noemde dezen niet, gaf zelfs aan zijn voorstel een schijn van streven naar regtvaardigheid, maar door zijn orgaan wordt gezorgddat de persoon genoemd wordt en dat al aanstonds een blaam geworpen wordt naar aanleiding van een bloot verzinsel. Geen dag gaat er voorbij, dat niet over die zaak gesproken wordt in het Dagbladdat om den schijn van zich aftewerpen, berigten overneemt uit bevriende dagbladendie deze zoo zij zeggen uit 'sHage ontvangen. Kennelijk is het er om te doenom deze zaak zoolang men het noodig vindt levendig te houden en eene andere gelijksoortige te doen vergeten. Het publiek is die personeele kwestien wel moedemaar men blijft het vergen om daar over te denkenwant het houdt de agitatie aan den gang. Agiteren is de leus van den tijddaardoor moet het doel bereikt wordendat men langs eerlijke wegen niet naderen kan. Tegenover die pogingen moet] het gezegd worden, dat zij het bewijs leverenhoe magteloos de oppositie zich gevoelt, dat zij zulke middelen aangrij pen moet. Het ministerie gaat rustig voort met zijnen arbeid en men kan geen redelijken grond van bestrijding vinden. Nu wordt de toevlugt ge nomen tot alles, wat men in anderen hevig afkeuren zou. Wij betreuren het, dat zoodoende de jour nalistiek hare schoonste roeping miskent, maar het feit heeft eene goede zijde, dat namelijk de uiterste, waarin men vervalt, alle oogen moe ten openen voor het onhoudbare eener politiek, die haren steun in logen en laster zoekt. GOES, 12 October 1868. De berigten, die over den toestand op Bali verspreid worden, loopen hoe langer zoo meer uiteen, zegt het Soerab. Handelsblad. Yan de eene zijde wordt die toestand allerellendigst genoemd en de tusschenkomst der Europeesche troepen allernoodzakelijkst geacht. Anderen weer rceenen, dat de geheele zaak niets te beduiden heeft. Zoo verhaalt een Chineesch handelaar, die vóór maanden hier ter plaatse kruit kocht, op speculatie van onlusten op Balie, dat er niets te doen is; dat hij geen pond kruit boven de gewone behoefte kan kwijt raken. De tusschenkomst van een amb tenaar acht hij voldoende, om den twist, die tus- schen een paar hoofden gerezen is, bij te leggen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1