ill. S8Ö8. N°. IMYGSIUG 29 SEPTEMBE 55s"' Jam gang. POSTERIJEN, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ANT. He uitgave descr f oiiraiit •►eafeiifedit Vtaanriag, en Doaderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. «ewone advertentie» werden a IC et. de ree el geplaatst. Geboorte-, huwelps- en doodbei-igten van J-ft rebels a j If30 behalve hel zegelregt. De inzending van advertenttën kan geschieden fat vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave* De Directeur van het Postkantoor te Goes, herin nert bij deze aan het publiek, dat, te rekenen van af den B October a. de dienst per diligence naar Middelburg is geregeld als volgt des morgens de brieven uiterlijk ten 6"i in debus vertrek ten 7 uur. des avonds de brieven uiterlijk ten 2 7-j in de bus vertrek ten 3 uur. Aankomst des morgens 11 uur. Het kantoor is geopend van 's morgens 8 10 vau 1.1'j2 uur 's avonds. Yan 45 en 910 uur 's avonds Goes 28 September 1868. De Directeur voornoemd, B. MEIJLINK. De eerste kamer heeft getoond met haren voorzitter intestemmen en den tijd niet te willen verbeuzelen met, nuttelooze discussien. Een drie tal barer leden poogde ook thans weder lange rede voeringen uittelokkendie ook daarbuiten eenige agitatie konden wekken, maar de toeleg is niet gelukt en ze zijn er allen vrij treurig afgekomen. De heer van Beeck Vóllenhoven deed eene po ging, om den afgetreden minister van buiten landsche zaken nog eens een pluimpje te geven, als of deze niet genoeg vereerd was, door den lof dien hij zieh zeiven gegeven heeft, dat hij den vrede van Europa heeft gered. Het tneerendeel der kamer bleek echter niet gezind om de wijze staatkunde van het afgetreden kabinet zoo hoog te verhellen en met 29 tegen 2 stemmen werd het araendement van den heer van Beeck ver worpen. Slechts één lid dus was het met hem eens en het zal genoeg zijn te zeggen, dat eene lid was de heer Hartsen. Opmerkelijk was, dat de geachte voorsteller zorgvuldig vermeed, om van het vorige kabinet te spreken en dat zijn amendement eigenlijk ten doel had, om in het adres van antwoord eene zinsnede intesmokke- len, die, ware zij aangenomen, zeker terstond gëexploiteerd zou zijn, ten bewijze dat de grijze vaders nog altijd met weemoed aan het kabinet van den ouden tijd dachten. Dezelfde smokkelmethode werd door den heer Messchert van Vóllenhoven (het schijnt dus zoo iets van eene familiekwaal te zijn) aangewend, evenwel minder bedekt dan door zijn geestver want. Zijn amendement bedoelde, om onder de geijkte uitdrukking: wij vertrouwen datenz., Z. M. den koning eens onder de oogen te bren gen, dat hij wel eens denken mag aan de grie ven der Vollenhovensche factie. Zeker bevreesd, dat de agitatie over het onderwijs niet genoeg opgewekt is, wilde deze hoogstaangeslagene nog eens een stoot daaraan geven en had zeker wel gaarne over dit onderwerp eene breede discussie uitgelokt. Het is nu eenmaal aangenomen bij de drijvers eener zekere partij om altijd en overal hunne zoogéhaamde grieven ter sprake te bren gen en dat liefst te doen daar, waar zulks het meest klinkt. Men wilde ook den minister van binnenlandsche zaken nog wel eens in het ver hoor nemen en, zooals enkele leden teregt aan merkten, schuilde in het voorstel Vollenhoven ook wel iets van een seiten liieb aan den heer Fock. Maar ook op dit punt toonde de kamer zich be zadigder dan enkele barer leden. De discussie liep tegen den wensch des voorstellers zeer kort af en het slot was, dat het voorstel slechts vijf stemmen kon verwenen, zoodat ook in dezen de toeleg geheel mislukte om het ministerie terstond wantrouwend tegen te gaan. Na de verklaring van den heer Fock, kon toch het voorstel Vollenhoven, wel geen andere betee- kenis hebben, dan die van afkeuring van diens denkwijze, dat de grieven tegen het onderwijs, ook zonder wets-herzieningkunnen worden weggenomen. De heer van der Lek de Clercq eindelijk wilde, door eene soort van woordenzifterij, den minister van justitie eens eene onaangenaamheid zeggen. De wet tot afschaffing der tienden zeide de troonrede, zou weder worden ingediend. Maar er was tot hiertoe slechts sprake geweest van afkoopbaarstelling en de geachte afgevaardigde scheen niet te kunnen begrijpen, dat als de tien den afgekocht zijn, ze dan ook zullen zijn afge schaft. Volgens zijne redenering had de aan kondiging der wet op de afschaffing ook moeten inhouden het middel waardoor men tot die af schaffing weDscht te geraken. Teregt deed de minister uitkomen, dat men hier niet aan het woord hechten moest, want dat de zaak op het zelfde zou neerkomen. De heercaw der Lek was dan ook zeer spoedig uitgepraat en zal wel be grepen hebben, uit het stilzwijgen zijner mede leden en het woord van het lid der commissie, dat men dergelijke opmerkingen het best kan rangschikken onder de velerlei middelen om de discussie noodeloos te verlengen. De geheele zitting der kamer is intusschen in zoover van be'eekenis geweest, als daaruit blijkt, dat wel in de kamer de oppositievonken blijven smeulen, maar dat, tot hiertoe altha ns cle kamer atmosfeer niet geschikt isom ze tot een vuur te doen uitbreiden. Toen de heer van Reenen slechts met moeite de eerste plaats op de kandidaten lijst voor het presidentschap had verkregen, heette het, dat het wegblijven der conservatieven daarvan de oorzaak was; nu inde commissie, tot het op stellen van een adres van antwoord, slechts een conservatief door de onderscheidene afdeelino-en O gekozen is, heet het weder, dat eene onverant woordelijke onverschilligheid de conservatieven deed achterblijven. Wij betwijfelen of de zaak juist is voorgesteld, maar aangenomen, dat zij waarheid bevat, dan geeft zulk een feit geene gelukkige verwachtingen van de partij, die zich bij voorkeur de nationale noemt, die door de ware vaderlanders aangewezen wordt als de red ders van het zinkend schip van staat. Bij zoo vele en zoo aanhoudende verzekeringen, dat wij het heil alleen van de conservatieven te wachten hebbendat zonder hen onze ondergang beslist is, wordt het waarlijk angstig, dat die heeren rustig te huis blijven, als het er op aankomt om het staatsschip tusschen de vele klippen door in veilige haven te sturen. En of ze daar over al gekapitteld worden door hun orgaan baat ons al zeer weinig en kan slechts dienen, om het medelijden optewekken met den armen marktschreewer, die met uitbundige loftuitin gen zulke vertegenwoordigers heeft aanbevolen en zoo jammerlijk door hen gelogenstraft wordt. Men moge zeggende radikalen overwonnen niet door hun krachtmaar door het wegblij ven der conservatievenmaar dan zal toch de conservatief moeten erkennendat de radikaal meer kracht toonde dan hijware het alleen om dat hij op zijn post was. Het vaderland is slecht gediend door krachtendie men zegt dat on- overtreffelijk zijn, maardie voortdurend buiten werking blijven. GOES, 28 September 1868. Vrijdag heeft de tweede kamer eene zitting gehouden waarin het concept-adres van ant woord is ter tafel gebragt. Het is naar de al- deelingen verzonden. Op voorstel van den heer van Wassenaer Cat- wijck is besloten twee adressen uit Friesland be treffende het lager onderwijs, te doen drukken. In de zitting van de tweede kamer van Zatur- dag heeft de minister van finantien de wets ontwerpen ter vaststelling der staatsbegrooting voor 1869 overgelegd en daarbij in eene uit voerige rede den staat van inkomsten en uit gaven in het algemeen toegelicht. De minister heeft ditmaal in zijne rede niet vele cijfers ge noemd, maar naar de bijlagen en memorieu van toelichting verwezen. De hoofdzaak van des ministers betoog was, dat geene buiten gewone middelen noodig zullen zijn, om in de dienst voor 1869 te voorzien. Voorts werd besloten dat de kamer Maandag- zou vergaderen om te beraadslagen over hel adres van antwoord op de troonrede. Wij ontleenen aan de ministerieele rede nog het volgende: Het overschot der dienst voor 1867 kan op 4,367,254,'worden berekend. De loopende dienst zal minder dan de raming was opbrengen, hetgeen gedeeltelijk is toe te schrijven aan de geringe opbrengst van het successieregtwelke tot hiertoe 1| millioen beneden die van 1867 is gebleven.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1