BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. SPOORWEG G0S$S-!500SEM)UL vice versa. VERTREK van AANKOMST te MARK TBER ÏCTEN. dan nu? Wie zich .de moeite geeft, de kro- nijkeu en geschiedboeken opteslaan en nate gaan, wat ten dien opzigte is opgeltekend, zal al spoedig bevinden datzoo men tegen woordig klaagt over hittedie uiensch en dier moedeloos maakt en het aardrijk als het ware verschroeit, zoo men in de dagbladen leest, dat de Loire sehier is opgedroogdzoo men u met zekeren ophef verhaalt, dat de Rijn op vele plaatsen doorwaadbaar is, omtrent de heete zomers vau vroegere jaren vrij wat merkwaar waardiger bijzonderheden vermeld staandat het niet onaardig is die rneê te deeleu. In het jaar 738 was de zomer in Europa zoo warm, dat de meeste bronnen uitdroogden en duizen- de personen stierven van dorst. In 879 vielen de maaijers, die het waagden op het midden van den dag uit te gaandood op het veld neer. In 954 en 994 verbrandde de oogst geheelwaardoor een vreeselijke hongersnood ontstond. -In 1000, een gedenkwaardig jaar, waren- al de rivieren en bronnen in Duitschland opgedroogd, zoodat de visch stierf en er door het bederf een epidemie ontstond. Men dacht toen, volgens het bijgeloof dier dagen, dat de wereld door vuur zou verwoest worden. In 1022 stierven eene menigte menschen ten ge volge der warmte. In 1032 spleet de aarde; de rivieren' èn bronnen in den E'zas en ook de Rijn verden droog. In 1152 werden on derscheidêne eijeren in het zand gekookt. In 1220bij den veldslag van Bela, stierf een groot aantal soldaten door de hitte. In 1303 en 1304 liep men droogvoets door de Seine, de Loire, den Rijn en den Donau. In 1393 en 1394 vielen de dieren overal dood neer. Gedurende de jaren 15381541 was de hitte zoo ongemeen, dat bijna alle rivieren in Frank rijk opdroogden, In 1646 had men 58 da gen achtereen buitengewone wai mte. - In 1718 regende het geen enkele maal van April tot October. De veldvruchten waren verbrand de rivieren droogden op en de schouwburgen wer den op hoog bevel gesloten. De thermometer teekende 30 C. (87 Fahr.) In de boomgaar den, waar men wafer kon aanbrengen, bloei den de hoornen tweemaal. In 1311 het jaar van dè vermaarde komeet, was de zo nier zeer heet en de wijn uitmuntend. In 1812 ble ven de schouwburgen gedurende bijna een maand gesloten. Het maximum der warmte was 35 C. (95 Fahr.) In 1830 teekende de thermo meter gedurende de gedenkwaardige Julij-da- gen 36' C. (97 Fahr.) In 1832 stond de ther mometer den 3 en 6 Junij op 35 C. (95 Fahr In 1850 in Junijtijdens de tweede ver schijning der cholera, rees de thermometer tot 34' C. (93' Fahr.) .Als een bewijs van de godsdienstige on verdraagzaamheid der Russische regering, wordt uit Warschau melding gemaakt van eene mi- nisterieele aanschi jjvin - volgenswelke het aantal ingeschreven studenten aan eene katholieke uni versiteit tot op hoogstens 30 wordt beperkt. Eoodra er zich meer aanmelden moeten die meerderen zich vervoegen bij eene an lere Rus sische universiteit, alwair het aantal dit maxi mum nog niet beeft bereikt. Wanneer er nergens plaats voor hen te vinden is, en zij niet tot de orthodoxe kerk willen overgaan wordt hun eenvoudig de gelegenheid tot studie ontzegd. De keurvorst van Hessen heeft eene me morie doen in gereedheid brengenwaarin hij protesteert tegen zijne onttrooniug en tevens zijne betrekkingen tot Pruissen uit het staat- regtelijk oogpunt in het licht stelt. Die me morie is zeer.uitvoerig. Daarin wordt betoogd, dat niet alleen aan den keurvorstmaar ook aan het gtheele land van Hessen een met het regt strijdig geweld is aangedaan. Zij is be stemd om aan de regerende vorstenhuizen van Duitschland te .worden overhandigd. De toon is zeer krachtig, maar tevens in alleopzigten gematigd. De te Mannheim door de Rjjnoever-Staten (wat de Duitsche betreft vertegenwoordigd door pruissen) gevoerde onderhandelingen over eene j nieuwe conventie zijn afgebroken, door de wei gering van Nederhmd om zich te verpligten de scheepvaart op de waterwegen, die den Rijn, over Dordrecht, Rotterdam, en Hellevoetsluis, met de open zee verbinden, met name de Mer- wede en de Nieuwe Maas, geene belemmeringen in den weg te zullen leggen. Het vreesde van die bepaling eene inmenging van andere Staten in de werken ter rivierverbetering, overbruggin- Er bestonden in Zweden van ouds nog verscheidene bepalingen, waardoor de Noorwe- gers belet werden zich, in Zweden, op gelijken voet, als de inwoners van dat land, neder te zetten, vaste goederen te bezitten, handel be drijven, neringen of scheepvaart uit te oefenen, Die bepalingen zijn. volgens de jongste be- rigten uit Stokholm, thans bij een besluit des konings ingetrokken, evenwel zonder dat het onderscheid tusschen de ingezetenen der twee vereenigde koningrijken in allen deele afge schaft is. Vrijdag morgen is er te Laaken een con sult over den kroonprins gehouden, met de heeren Jenner en Springdie door den koning waren ontboden. De gisteren gemelde verbete ring in den toestand van den prins duurt nog voort. Het buletiu van 11 september, omtrent den toestand van den kroonprins, luidde: »De be terschap. gisteren in den t- estand des prinsen waargenomen, duurt voort." Woensdag is den jeugdigen lijder het water afgetapt. Sedert dien tijd schijnt zijn toestand beter. Te Brussel is sedert den 13 vergaderd het Int ruationale Arbeiders-kongres, waaraan 500 a 60') afgevaardigden uit Belgie, Frankrijk, Engeland, Zw.tserland, Duitschland deelnemen. De voorzitter, een te Londen gevestigd Zwit- serscn horologiemakers bediende, Yung geheeten, drukt zich zeer gemakkelijk in de drie hoofd talen uit De onderwerpen welke hoofdzakelijk behandeld zijn. zijn het verhoeden van den oorlog en het regelen der werkstakingen met wederkeenge, ondersteuningskassen. Zondag jl. is dominé van Schelven we der te Oudenaarden gekomen om er eene pre- dekatie in de open lucht te houden. Toen hij het woord tot de kleine schare toehoorders rigtte, weid hij omringd d< or een troep hand- I werkslieden en straatjongens, die onder den kreet: «leve de heilige maagd!" om hem heen J dansten en door getier zijne stem versmoor en. j Toen strooide hij traktaatjes uit maar deze werden verscheurd en de flarden hem naar het hoofd geworpen. De plaatselijke politie was op de been en met vier gendarmes versterkt maar de predikant achtte zich onder hare be scherming niet veilig en verliet Oudenaarden in haast. Gro :ï5 oagclo tooristoo. In Louisville, Kentucky, is door eene jonge wedu we een grap bedreven, die wat te sterk was, en een aanzienlijk koopman aldaar in groote onaangenaam heden bragt- Ken zeker heer daar der stpde, had eene zieke vrouw, die elders de baden gebruikte- Gezeg de heer maakte kennis met de weduwe, en werd door hare lieftalligheid, zoover van het pad der deugd afgeleid, dat hij haar vergunning vroeg hem op een ongepast uur in den nacht in hare woning te ont vangen De weduwe had echter vernomen dat hij een gehuwd man was, en schreef de geheele zaak aan zijne echtgenoote, zoodat htj b>j het rendez vous zijne ei gene vrouw zijne liefde verklaarde, in plaats van aan de weduwe- Echtscheiding is daardoor op het tapijt gebragt- Als een bewijs dat te Wierden nog al wild is, kan dienen dat, door een paar heeren uit Alrnelo, gepasseerde week op eeu dag 7 hazen en 19 i patrijzen zijn geschoten; zelfs vrouwen beginnen thans de jagt uit te oefenen, daar de vorige week de vrouw van den landbouwer K. aldaar een haas bij haar huis ziende, spoedig het geladen geweer van haren man haalde, op den haas aanlegde en hem ter neder ve.de. Amerika blijft steeds op den weg van voor uitgang voortgaan. In de jongste dagen heeft men 285 nieuwe patenten in Washington verleend. En eene menigte nieuwe aanvragen worden onderzocht Het arbeidsbureau Castle Garden, NewYork, heeft in de jongste veertien dagen aan 586 vrouwelijke emigranten plaatsen als dienstboden verschaft. Eenige dagen geleden heeft men in de Vlaamsche zee plaats Panne een haai gevangen, die met hoog water tus schen de banken van het strand was geraakt. Hij is door een stoutmoedig bader, bijgestaan door eenige visschers, bemaetigd en op het drooge gebragt, waar hij zich nog lot het laatste oogenblik tegen zijne met roeispanen gewapende aanvallers heeft verdedigd. Het zeemonster heeft een lengte van 9 voet en weegt omtrent vijfhonderd pond. Als iets wal vooral in ons land zeldzaam is en tevens als een blijk van de groote vruchtbaarheid van dit jaar kan gelden, wordt ons medegedeeld, dat ouder Mijnsheerenland een druivenwijngaard staat, die voor de derde maal in dezen zomer bloesem draagt. Van den eersten bloesem is een rijke oogst druiven reeds geplukt; van den tweede zijn de vruchten nu reeds ter halve grootte, en van den derde zijn de trossen zigtbaar Te Nieuwolda beeft zich een ren tenier die 5001) nagelaten heeft, verdronken, omdat hij, zooals hij in een briefje geschreven had, niet meer in de wereld kon wezen, zijn zaken niet meer kon besturen en niemand had, die ze voor hem waarnam. KERKELIJKE ZAKEN. De synode der Ned. Herv. kerk is bijeengeroepen tegen Donderdag 1 October a. s. ter behandeling in herziening der zaak van Dr. Zaalberg. van 5 tot 12 September 1868. Gehuwd Geene. Geboren Den 5, Pielerz. v. Leijn Sanderse en Cornelia Visser, den 7, Maria Cornelia, d. v. Cornells Romhouts en Maria Theresia Schik, den 9, J'Jisabethd. v. Marinus Westdorp en Elisabeth Vans. Willem, z. v. Wouter de Leeuw en Lau- riva Jacoba Glerum. Levenloos Geboren. Den 7Een zoon van Petras Kools en Catharina Jacoba van Calmthout. Overleden. Den 5, Dina Otte, 7Q j., jonged. den 10, Neeltje, oud 17 rn., d. v. Kornelis Kramer en Christina Klazina Verplakke. den 11, Helena Mallé, oud 33 j., jonged. MIDDELEN VANJ/ERVOER. STOOiVIBOOTD IENST SSUXD-BEI V-JSiXj-A-JSTD. SEPTEMBER 1868. Tail WOT'ü't-'.HDAÏl. ure. van (GOES. ure. IDingsd. 15'smorg. 10,30. Woensd. 16 'smorg. 5,30.1 Donderd. 17 11,30. Vrijdag 18 6,30. Zaturdag 19 4, Maandag 21 8,30 ,Dingsd. 22 4,- letrein i 2e trein. I 6 u. 5 ra 9 u. 80 ra. GOES, 3e trein. I 4e trein. 1 u. 40 m J 5 u. 55 m. ^nrrc le trein I 2« trein. 'ULb' llOu.aOm. 1 u. 20 m. 3e trein. 6 u. 15 m. 4e trein. 10 u. 5 m. PER TELEGRAAF. A mste rdaïtsche BEÜks. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 14 September 1868 Nederl. Werk. Schuld 2'/a Spanje, 2'/a Rusland, 6« serie 5 ld. 1860 4'A- ld. a 1000, 1864-, 5 ld. Spoor w. 5 Oostenrijk, Metall. 2 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Tcekije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 55%, 65 y2. 79 '/e. 87%. 197 Vs 239/ic. 61. 50'v„. 55Ve. 37. 75'Oe. COUPONS. Oude Metalliek ƒ21,55. Nationale ld24,35. Div. in i',, 11,875. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM 14 September 1868. Jarige TARWE 30 ct., Nieuwe DITO 40 et., KOOLZAAD 20 ct., WITTE BOONEN 25 et. Iiooaer. GERST 10 ct., BOEKWEIT f 5 laser. MEEKRAP, vast, goede kooplust, handel vrij' levendig. LONDEN 14 September 1868 Fngelsche TARWE riret kleine aanvoervast. GERST ze« vast. HAVER prijshoudend.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3