1868. i O». DI\GSI)AG8 SEPTEMBER. 558te Jaargang. j#^If 81NNENLANDSCHE BERICTEN. «*!3fVB".TA-«ïra OESSCHE A 1 De uitgave deccr Cairant geschiedt Haandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal J 1,7't. fr. p. p. ƒ1,90. Ucwoiii advertentieu worden a IA et. de regel geplaatst. 6 regels a ƒ1,30, behalve liet zegelregt. X^-3c. ^yC«5/,{i'/e «eliooite-, linwelijks- en doodberlgten van 1- r- flr inzending run adrertenttfn kun gesrlileden tot róór drie uren <le« namiddags op den dag der ultgarr. GOES, 7 September 1868. Men schrijft ons uit Noord-Beveland 5 Sept.: Heden werd dit eiland met een bezoek vereerd van den commissaris des konings in Zeeland. ZEd. nam zijne tournee van Camperland over Wissekerke ColijnsplaatCats en Cortgene rei leende in iedere gemeente audiëntie, waarvan door heeren predikanten en den kantonregter werd gebruik gemaakt, bezocht te Cortg me de in den loop van dit jaar nieuw opgerigte be waarschool, gebruikte bij dhr. Bijbau te Colijns plaat en dhr. J. W. Vader te Cortgene eenige ververschingen en vertrok in den namiddag met de uit Rotterdam komende stoomboot naar Mid delburg. Dewijl genoemde hoofd-ambtenaar verzocht had dat zijne ontvangst hoogst eenvoudig zou zi]n gaven alleen de vele uitgestoken vlaggen te kennen dat zijne komst aan de ingezetenen hoogst aangenaam was. De Midd. Courant verneemt dat de minis ter ran binnenlandsche zaken het voornemen heeft, Woensdag die gemeente te bezoeken. In de Woensdag gehouden derde of laatste zitting van het taal- en letterkundig congres werd, nadat door den heer Heremans eenige rapporten waren uitgebragt, de plaats en tijd van het volgende congres ter sprake gebragt waarbij het bureau voorstelde het congres voort aan om de twee jaren te houden. Na uit voerige bespreking werd bepaald dat het vol gende congres in 1869 zal gehouden worden en, op voorstel van het bureau, met acclamatie de stad Leuven als plaats van zamenkoinst aan gewezen. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling der ingekomen voorstellen: 1'. dat van de hh. Nijhoff, Sijthoff en Ihieme, om eene commissie te benoemen voor de oprigting van een gedenkteeken op het graf van den heer mr. J. van Lennep waartoe zij 300,als aanvankelijke b yd rage beschikbaar steldenhet zamenstellen van die commissie werd opgedra gen aan de commissie benoemd tot uitvoering van de besluiten van dit tiende congres; 2". de voorstellen betreffende de toelating van vrou wen tot het lidmaatschap van het congres; hieromtrent kwam men na veel discussie overeen die zaak in handen eener commissie te stellen, om daarover later rapport uit te brengen; 3°. het voorstel van den heer Tsing, om zich te wenden tot de regering en te verzoeken dat de spelling van de heeren de Vries en te Winkel als officieel worde aangenomen en ingevoerd; dit voorstel, waartegen zich vele leden verklaar den, werd later door den voorsteller zoodanig gewijzigd, dat alleen de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de regering in administratieve stukken de bedoelde spelling zal volgen en alzoo gewijzigd aangenomen. Na de pauze droeg de heer de Buil een ge dicht voor, get. »de eeredienst van het schoone." Daarna sprak de heer Drabbe van Hageveld, over de studie der Nederlandsche dichters in verband met opvoeding. De heer Mioulet kwam op tegen het een en ander, dat door den laatst genoemden spreker in zijne rede aan het on derwijs was ten laste gelegd. De heer Leenaerts van Antwerpen, hield eene beknopte voordragt over de wenschelijkheid, dat er eene geschie denis van Noord- en Zuid-Nederland vervaar digd worde. Prof. Heremans sprak over de middelen, aangewend tot bevordering van de afschaffing van het zegelregt in Noord-Neder land. Door den heer Kirberger werd een voor stel toegelicht, door hem en den heer Thieme ingediend, strekkende dat het congres zou be sluiten om zich met een adres aan de hooge regering te wenden, ten einde in de bestaande zegelwet zulke wijziging te erlangen dat art. 18 en 19 en de geheele vierde afd. van den tweeden titel worden afgeschaft. Hij drong er sterk op aan dat de afschaffing van het zegel zich tot alle gedrukte stukken zou uitstrekken. Dit voorstel werd in zoo verre aangenomen, dat alleen de wenschelijkheid werd uitgesproken van de afschaffing van aHe bepalingen uit de zegelwet, die de drukpers belemmeren. Door den voorzitter werd daarop het tiende taal- en letterkundig congres gesloten. Te half zeven ure vereenigden de congres leden zich met hunne dames in de societeits- teut in het bosch, die smaakvol gedecoreerd met de Nederlandsche en Belgische vlaggen en tevens schitterend verlicht was. Het or- chestonder directie van den heer Stumpff van Amsterdam, deed zich daar hooren, en mogt menigmaal de algemeene goedkeuring wegdra gen. Zoowel in de tent als in den omtrek bevond zich eene buitengewone groote menigte waaronder de grootste levendigheid heerschte. De Hollandsche en Belgische volksliederen wer den met geestdrift begroet. Met den 1 October a. s.zal de administra tive dienst in de provincie Zeeland worden waar genomen door den intendant in de lste militaire afdeelingdie in de provincie Utrecht door den intendant in de 3de militaire afdeeling, en die in de provincie Overijssel, door den intendant in de 4dc militaire afdeeling. HEtoile Beigewelk Belgisch orgaan zich altijd zoo ongunstig over de afdamming der Schelde heeft uitgelatenis thans van hare vroe gere denkbeelden, omtrent de nadeelen welke deze afdamming voor de scheepvaart ten ge volge zou hebbengeheel teruggekomen. In het nommer van Zaturdag, zegt dat blad »Indien onze inlichtingen juist zijn, blijkt het dat de voorspellingen der ingenieurs van den waterstaatzich in allen deele verwezenlijken, in zooverre, dat gedurende den thans verloo- pen zomer, een der droogste welke men zich herinneren kande Westerschelde niet alleen steeds een goeden waterstand heeft behouden maar ook, dat de zandbank, welke zich se dert verscheidene jaren voor Bath vormdeal meer en meer gaat verdwijnen." VKBPLfVAS SIKO 3AKEKS op de WEST E R-SC IB KLJ> Bi. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden dat langs het Konijnenschor en den- polder van Amen op de Wester-Schelde, de aldaar ge plaatste bakens zijn vervangen door drie witte baken- tonnen in de navolgende diepten en merken, als: lo. eene witte ton no. 4A, in 90 palmen en op de merken de molen van Krabbendijke een halve spaakslengte bewesten een bosch de vlaggestok te Bath even benoorden het noorde lijkste huis op den havendijk 2». eene witte ton no 4», in 26 palmen en op de merken Kruiningen in het midden van een bosch Osse- nisse tegen den westkant van de meestoof bij Wei soorden 3"- eene witte ton no. 4C, in 98 palmen en op de merken de kerk te Waarde een halve spaakslengte bewes ten het veerhuis de zuidkant van de meestoof bij Weisoorden in het midden van een huisje op den havendijk aldaar. Van den Moer dij k schrijft men van 4 Sept. Lokt het werk aan de overbrugging van het Hollandsch Diep .vele toeschouwers daarheen, voorzeker zouden er op gisteren honderden nieuwsgierigen toegestroomd zijn, als het alge meen bekend ware geweest dat de ijzeren werk kamer, uitmakende een deel van den onderbouw van pijler N". 3, des namiddags van den wal naar hare plaats in de rivier zou worden ge bragt, hetgeen met behulp van twee ligters en drie kleine stoombooten, in weinig tijds, zeer goed werd uitgevoerd. Dit kolossale gevaarte in vorm van een ovaalronden ketel, 16 ellen lang en 7 ellen breed, was aan het Noordveer tot eene hoogte van 6 ellen afgewerkt. De steiger van peiler N". 3, met de omsluitende stelling en de daarop geplaatste kranen en ge bouwd wordende loodsen, het werk der Fi-ansche aannemers, is zoowel als de onderbouw dei- draaibrug aan den Noord-Brabantschen oever en het maken der overige pijlers, door den heer D. Volker C'. aangenomen, zeer bezienswaar dig. Het duurzame schoone weer werkt zeer ter gunste van deze reusachtige onderneming. Uit Borssele schrijft men ons van gisteren: In den nacht van 30 op 31 Aug. jl. zijn op eene brutale wijze verschillende voorwerpen uit de schuren van vier hofsteden onder deze ge meente ontvreemd. Door de ijverige nasporingen van onzen rijks veldwachter Trompbijgestaan door den briga dier Ekkelboomgestationneerd te Heinkenszand, werden de daders spoedig opgespoord. Zij heb ben te Oudelande vier personen gearresteerd en naar het huis van arrest te Goes overgebragt. Hunne Kon. Hoogheden Prins en Prinses Hendrik der Nederlandenhebben met hunne inteekening vereerdhet werkjedat bij de uitgevers dezer ter perse isgetiteldLevens geschiedenis van een Zuid- Bevelandschen weesenz. welke uitgave zal strekken ten voordeele van het opterigten Zuid- en Noord-Bevelandsch plattelandsch weeshuis, terwijl die inteekening

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1