1808. N°. 08. VRIJDAG 4 SEPTEMBER. 55"" Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, Bels.encS.ma King. BSNNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSiÜÏE (10I RAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,99. fr. p. p. ƒ1,90. .v. Gewone advertentiën worden a 15 cl. de regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- eo doodberlgten van 1-6 regels a ƒ1,20, behalve liet zegelregt. De Inzending van adverlenltën kan geschieden tol vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHITIZE ALDAAR, OP VRIJDAG DEN 4 SEPTEMBER 1868 DES VOORMIDDAGS TEN 11 URE. Punten van Behandeling Benoeming leeraar hoogere burgerschool. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente: l)at de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1869 door hen, ter vol doening aan art. 203 der gemeente-wet, aan den ge meente-raad, in deszelfs openbare vergadering van heden is aangeboden; dat dezelve daarna op de se cretarie dezer gemeente is nedergelegd en aldaar van heden af tot den 29 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn en dat een afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar is gesteld. En opdat zulks algemeen bekend zijgeschiedt daarvan deze openbare kennisgeving, dewelke zal wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes- sche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 2 Sept. 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H.-C. PILAAR. GOES, 3 September 1868. Volgens koninkl. besluit, gedagteekend Thun 29 Aug., opgenomen in de Staats-Courant van gisteren, zal de tegenwoordige vergadering van de staten-generaal worden gesloten op Zaturdag 19 Sept. e. k., des namiddags te twee uren. In het kiesdistrict Sluis is bij herstemming tot lid van de provinciale staten van Zeeland gekozen: de heer IV. G'. de Smidtnotaris te Schoondijke, met 171 van de 331 geldig uit- gebragte stemmen. De heer mr. F. J. Brevet notaris te Yzendijke, verkreeg 160 stemmen. In de gisteren avond gehouden openbare vergade ring van den gemeenteraad zijp. 1". Eenige stukken als ingekomen medegedeeld. 2". Is de gemeente rekening over 1867 vastgesteld met een nadeelig slot van 1506,99% 3". Is de gemeente-begrooting voor 1869 overgelegd. 4". De rekening van het Gasthuis over 1867 vast gesteld met een nadeelig slot van 426,60s terwijl omtrent de begrooting van die adminis tratie voor 1869 zal worden ingewacht het rap port en voorstel der finantieele commissie. 5". Vastgesteld de rekening over 1867 en de begroo- tiug voor 1869 der dienstdoende schutterij. 6". Voor kennisgeving aangenomen het rapport der gezondheids-commissie betrekkelijk dè lijkenhuis jes en besloten aan adressanten te kennen te geven, dat er zoo min mogelijk van die lokaaltjes gebruik zal worden gemaakt voor verpleging van zieken. 7". Aangenomen het voorstel van burg. en weth. om tot geheele herstelling van het klokkenspel nog 60,meer uittegeven dan in de vorige vergadering was toegestaan. 11 12 13 14 15 8°. Voor notificatie aangenomen het adres van den archivaris, houdende bedenkingen tegen het ver gieten van deD aanwezigen houwitser. 9Aangehouden het voorstel van den heer Verhagen omtrent de raadsverslagenuithoofde van de afwezigheid van den voorsteller. 10 Gedeponeerd het adres van den gemeenteraad van Vlissingen over de voltooijing van den spoorweg. Aan burg en weth. magtiging verleend om voor de verlichting van den stationsweg zorg te dragen. Aangenomen het voorstel van burg. en weth. tot het niet vorderen van boeten voor het te laat opleveren van aanbestede werken. De voorgestelde wijziging in de ampliatien van het brand-reglement aangenomen De dag ter verkiezing voor een lid van den gemeenteraad bepaald op den 7 October a s tengevolge van het bedanken van mr P H-Saaij- mans Vaderen Ter tafel gebragt de aanbeveling voor een leeraar aan de hoogere burgerschool ter vervanging van den heer P E van Slijpe, bestaande in den heer P Conradi te Groningen. Het uitvoerig verslag in een volgend no. Bij koninkl. besluit van 15 Aug. 1868, n°. 20, is de jaarwedde van den commissaris van politie te Goes verhoogd met 300,en alzoo vast gesteld op 800, Met ingang van den 30 Augustus is het rijks telegraafkantoor te Walzoorde op Zon- en daar mede gelijk gestelde feestdagen geopend van 8 tot 9 ure voormiddags en van 12 tot 3 ure namiddags. De diensttijd der overige dagen blijft onveranderd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot op leiding i'oor telegrafist bij de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, on geveer twintig leerlingen zullen worden toege laten, om te Amsterdam onderrigt te ontvangen. Het vergelijkend onderzoek, waartoe de be langhebbenden nader worden opgeroepen, zal plaats hebben te 'sGravenhage en aanvangen op den 30 November 1868. Nadere bijzonderhe den vermeldt de Staats-Courant van Woensdag. Naar wij vernemen zegt de Neus. Ct., heeft dezer dagen de laatste onteigening plaats ge had van de perceelen land, benoodigd voor den aanleg der spoorwegen NeuzenMechelen en NeuzenGent, de onteigening is in zijn geheel afgeloopen, zonder dat een beroep op de wet tot onteigening ten algemeenen nutte is noodzakelijk geworden. Wij hebben dus redenen om dankbare hulde te brengen aan de concessionarissen en vooral aan hunne vertegenwoordigers in Nederland voor bet beleid waarmede zij ook in dezen zijn werkzaam geweest. Het maken van heulen en ander metselwerk aan den weg, behoort reeds tot het verleden en naar wij zijn ingelicht, zal met ultimo Sep tember het spoor zoo verre in gereedheid zijn dat de materialen, benoodigd voor bet vol- tooijen van bet stationsgebouw en andere wer ken alhier, van Gent per spoor naar deze ge meente zullen kunnen worden aangebragt. Naar wij vernemen zal met 1 October aan staande bij den Rijkstelegraaf de berigtenwis- seling tusscben Amsterdam en 'sGravenhage door middel van den Hnghetoestel plaats heb ben. Dat de spoedige overkomst der berigten daardoor zeer zal worden bevorderdlaat zich begrijpenwanneer men in aanmerking neemt dat de Hughetoestel twee a driemaal sneller werkt dan de seintoestel volgens Morse. Men schrijft ons uit Borssele van gisteren: Heden is aan den Zeedijk in deze gemeente, een lijk aangespoeld van bet mannelijk geslacht, doch door den vergevorderden staat van ont binding onkenbaar en op eene kous na voor het geheel naakt. Wolf aartsdijk, 3 Sept. Heden morgen om streeks half negen ure ontstond alhier brand in de herberg en winkelmet annexe brood- bakkerijvan Abraham Bevelanderen wel zoo hevig, dat er ter naauwernood tijd was om een en ander te redden. In weinig oogenblikken snelde men met de brandspuit toe, en ook aldra met die van bet gehucht Sabbinge, met welke beide, door een volijverig aanvoeren van emmers wateren door den moed en het beleid van onderscheidenen nog een afzonderlijk perceel van het gebouw behouden bleef, mitsgaders de zwaar bedreigde woning van den smid aan de eene zijde en de nieuw gebouwde woning van G. Bevelander aan de andere zijde. Gelukkig dat er windstilte was anders hadde de brand zich gewisselijk verder uitgebreid. Van de oor zaak laat zich niets gissenalzoo de brand niet ontstaan is in de bakkerij maar op den zolder of de bovenkamertjes, boven de herberg. Alleen het huis was tegen brandschade verzekerd.- De eigenaar lijdt alzoo eene groote schade, vlugtig begroot op 13 a 1400 gld., naardien ook ver scheidene zakken meelerwten etc. en eenen voorraad van winkelwaren drie bedden enz. vernield zijn. Toen er hulp uit Goes en van 'sHeer Arendskerke kwam opdagen, was men den brand gelukkig reeds geheel meester. Eene commissie van afgevaardigden van het korps rijks-commiezen in Nederland, beeft den minister van financien een adres overhandigd onderteekend door 2267 commiezen en waarin, op grond van den rijkdom van bet pensioen fonds en van de geringheid der traktementen van de commiezen, omstandigheden waar door zij niet in staat zijnten behoeve van hunne betrekkingen, tot eenig fonds bijtedra- gen verzocht wordt, dat de wet op de pen sioenen worde herzien. De minister heeft, in antwoord op deze toespraak, te kennen gegeven, dat bij, diep doordrongen van de noodzake lijkheid om bet lot van den minderen ambtenaar te verbeterenvoor zoo veel hem betrof, niets onbeproefd zou laten om daartoe te geraken. Een 85tal ambtenaren van de rijkstelegraaf kantoren te Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hageArnhem en Utrechthebben een uitvoe rig adres aan Z. M. den koning, van hunne instemming met de bedenkingen der rijkscom-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1