1868. N°. >64. VRIJDAG 31 AUGUSTUS. 55"e Jaargang. BEKENDMAKING. gemeente, over het dienstjaar 1867 aan den ge meente-raad overgelegd en voor een ieder ter se cretarie der gemeente ter lezing gelegd isterwijl afschrift daarvan tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Bi N^NLANDSCÏÏi^BERI GTEn7 «ögfc- A i "C2J3- I.OISSCIIi; III BAM. De uitgave decer Courant geseliledt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen PrUs per kwartaal 1,85. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden 15 et. de regel geplaolst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-8 regels a ƒ1,20, behalve het zegelregt. De inzending ran advertentiën kan geschieden tot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten: Dat de Rekening' en Verantwoording van de Inkomsten en Uitgaven dezer En opdat zulks algemeeD bekend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders ge plaatst in de Goessc/ie Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 20 Augustus 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. ■bssmmi.SU.1. jibmu1 Uil?-U I De partij in ons land, die zich ten doel gesteld heeft, om elke vrijzinnige regering te bestrijdenis gewoon hoog op te geven van haren eerbied en liefde voor den koning en ziet doorgaans, in iedere handeling harer te genstanders eene aanranding van het konink lijk prerogatief. Waar het eehter in hare kraam te pas komt ontziet zij zich niet, om den koning wetten voorteschrijven, en op het enkel gerucht van mogelijke handelingen, een afkeurend oordeel uitlokken over dadendie als gevolgen van het koninklijk regt buiten die beoordeeling moes ten blijven. Wij hebben het oog op de breede vertoogen, die nu reeds gegeven worden tegen eene mo gelijke benoeming van eeneu commissaris des konings in eene onzer gewesten. Daargelaten of niet het gansche gerucht een verzinsel isuitgedacht en uitgestrooidom strijd te voeren en een geacht persoon in zij nen goeden naam te kunnen bekladdeniets wat thans aan de orde schijntnn men geene regerings handelingen kan beoordeelen en veroordeelen Daargelaten, dat het vrij dwaas is, om ko lommen vol te schrijven met beschouwingen over eene zaak, die nog geheel en al in de verbeelding van hem, die er tegen kampt, be staat; meenen wijdat het eene laakbare po ging is van de vijanden der regering, om in vloed nitteoefenen op 's konings handelingen en besluiten; dat wij hier te doen hebben met inbreuk op het regt aan den koning gewaar borgd, een inbreuk, die met geene protestatien van liefde voor den vorst vergoelijkt wordt. Het staat natuurlijk iederen burger vrijom meerdere of mindere ingenomenheid uittespre- kenmet de benoemingendie volgens 's ko nings keuze geschiedenbet kan evenmin misbil- lijkt worden, wanneer het al of niet wensehe- ljjke van eventueele benoemingen besproken wordt; maar het kan nooit eenigen regtmati- gen grond hebben, wanneer men die benoe mingen beoordeelt op eene wijze, waardoor 's koning wijsheid in twijfel getrokken of 's ko ning welgezindheid verdacht gemaakt wordt; wan neer men de mannen door den koning benoemd of te benoemen in een licht plaatstwaardoor de vorst zelf beleedigd wordtwanneer men eene pressie zoekt uitteoefenendie eigenlijk alleen het gevolg van partyzucht is. Zulke haudeliugenal worden zij ook be dekt met een bedrieglijk waas, worden door alle weidenkenden afgekeurd en doen het pu bliek duidelijk zien, dat onze koning geen ge vaarlijker vijanden heeft, dan de gewaande voorstanders van Oranje en het koningschap, die den vorst in zijne handelingen willen belem meren en hem tot eene partijganger maken. GOES, 20 Augustus 1868. Aan de N. Groninger Courant wordt uit den Haag geschrevenHet is misschien niet kwaad, dat de zoogenaamde brieven historie, juist door het orgaan van het afgetreden ministerie we derom ter sprake is gebragt. Naar onze in- formatien is, bij de discussien in November en April, over het hoofdstuk buitenlandsche zaken de sluijer niet geheel opgeheven en de waar heidsliefde van den gevierden graaf van Zuijlen den redder van den Enropeschen vrede, nog niet genoeg ter toetse gebragt, toen hij de gewigtigste beschuldigingen tegen een vroeger kabinet en speciaal tegen den afwezigen oud minister Cremers in het midden bragt. Er moeten brieven van den graaf van Bylandt be staan (behalve de particuliere informatiendie de heer Geertsema heeft overgelegd) die den heer van Zuijlen, toen hij de beschuldigingen uitte, bekend waren en welke een geheel ander lieht over onze toenmalige verhouding tot de Pruisische regering wierpenals de heer van Zuijlen tot eigen lof en zelfverheffing wilde doen voorkomen en die derhalve het onverant woordelijke der beschuldigingen, waartegen het eer- en regtsgevoel van den heer Geertsema op kwamen, nog meer laten uitkomen. Het is de vraag, of bij de aanstaande begrootingjdaar- omtrent eenige inlichting zal worden verzocht of gegevenmaar voor hetgeen hieromtrent in diplomatieke kringen verhaald wordt en nu het Haagsch orgaan de brieven geschiedenis weder om ophaalt, om eerlijke mannen te bezwadde ren en zelfs 's konings vrije keuze bij voorbaat verdacht maken, ware het welligt zaak, dat voor goed werd opgeheven het dubbelzinnig waasdat de conservatieven nog altoos over de handelingen van het ministerie, dat einde Mei 1866 aftrad, uitspreiden." Met 1 September a. s. worden rijks-telegraaf kantoren met bepérkte dagdienst geopend te Breskens en Oostburg. De minister van binnenlandsche zaken heeft het model gewijzigd van de sterftelijsten, door de gemeente-besturen op te maken en voorge schreven dat, ingeval van meer dan gewone sterftewekelijks een staat van overledenen aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoe- zigt moet worden toegezondenmaar niettemin maandelijks aan de commissarissen des konings. Aan de inspecteurs is voorgeschreven om jaar lijks de gemeentelijsten na gemaakt gebruik uiterlijk vóór '15 Februari) aan den commissaris des konings op te zenden.) De Haagsche correspondent van de Groninger Courant meent zeker te weten, dat de Minister van Finantien met het plan zwanger gaat, om een laag uniform-zégel vooralle dag en week bladen voor te stellen. De postverdragen met Zweden en Zwitser land treden met 1 September in werking. Het postverdrag tusschen Nederland en den Noord- duitschen Bonddat op het punt staat te Ber lijn gesloten te worden zal ook nog in den loop van dit jaar in werking treden. Men ver neemt dat daarbij is gestipuleerddat alle brieven uit Nederland voor geheel Duitschland en Oostenrijk tegen 10 cents kunnen gefran keerd worden, met vermindering voor de grens- rayons (30 kilometers). Het port van oflge- frankeerde brieven zal 20 cents bedragen, alles naar den maatstaf van 15 wigtjes. Z. M. heeft verleend: 1". de bronzen medaille benevens een loffelijk getuigsch. aan F. Schweig- hard, kwartierm., en een loffelijk getuigsch. aan de sloepr. G. Andrée, W. van de Velde, M. van PeltC. L. Bos en J. Barendrecht, allen behoo- rende tot de klaringspost te Bath, wegens het redden der bemanning van een aldaar gezonken Belgischschip, in denavond van 1 December 1867. De minister van binnenlandsche zaken heeft op het bekende adres uit Vlissingen geantwoord, dat met de spoorweg-werken op Walcheren allen mogelijken spoed zal gemaakt worden en dat vele werken nog dit jaar zullen worden aanbesteed. Uit N.-Beveland berigt men: De tiendverpach- tingen in N.-Beveland hebben, met inbegrip der 10 pet., (doch zonder de blokgelden) opgebragt, in 1868/49627,71, tegen 47820,41 in 1867. Dezer dagen is te Colijnsplaat een hofstedeke in perceelen verkochtbestaande uit woonhuis, moestuin, graanschuur, houw- en weilanden, groot 11 bunders 19 roed., 40 ellenin den polder Oud-Noord-Bevelandwelke polder vordert een dijkgeschot van f 14,per bun der, en heeft dat hofsteedje alstoen opgebragt, met inbegrip der 12 'A pet. verhooging, (doch zonder de gereserveerde boomen en vruchten te velde) eene som van 18781,87.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1