N°. 62. VRIJDAG 14 AUGUSTUS. 55"' Jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. NECROLOGIE. -<S23»- GOESSCHE <«l Kt\i. De altgavc deter Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. PrQl per kwartaal 1,9ft. fr. p. p. ƒ1,90. {,fè- Gewone advcrtcntiën uorden a 15 et. de regel geplante!. Geboorte-, huwelijke- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,20, behalve bet zegelregt. Ue Inzending tan adtertenlién kan geschieden tot tóór drte uren de» namiddag» oj> den dag der uilgate. GOES13 Augustus 1868. De Staats-Courant bevat de beide besluiten, waarbij de departementen van eeredienst zijn opgeheven. Dat van hervormde en andere eerediensten is onder den administrateur voor de zaken die eerediensten betreffende, welke geplaatst is onder den minister van finantien, terwijl het departement roomsch-katholieke eeredienst een afzonderlek hoofstuk van het departement van justitie zal uitmaken. Men meent uit 's Hage met zekerheid te ver nemen, dat het der regering gelukt is een de finitieven min. van buitenl. zaken te vinden wiens benoeming binnen kort zou worden pu bliek gemaakt. Wij hebben ontvangen de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste han delsartikelen, gedurende de maand Junjj jl. en stellen die aan ons bureau ter beschikking van belangstellenden. Naar wij tot ons leedwezen vernemen is H. M. onze geëerbiedigde koningin sedert eeuige dagen bedlegerig, lijdende aan afwisselende koortsen. Dingsdag namiddag barste in deze streken een onweder los gevolgd door een gewenschten re gen. Gelukkig hebben wij de dagelijks toene mende treurige berigten van door bliksem ver oorzaakte schade niet aantevullen. Wel zijn eenige boomen getroffen, waarvan de schors en takken tot op grooten afstand weggeslingerd waren en is dieteEllewoutsdijk inde woning van den landbouwer Vroegop geslagen doch zonder gevolg dan hevigen schrik der bewoners. Bij het ontstaan van brand waren gewis de gevol gen voor die gemeente hoogst noodlottig ge weest. Omgeven van met riet gedekte en met J granen volgepropte schuren, bij ledige water putten, zou wel spoedig menschelijke hulp te kort zijn geschoten. Men schrijft uit Neuzen: Met uitstekend ge noegen kunnen wij mededeelen, dat de heer A. A. van Haclsteigenaar der onder de ge meente Hoek gelegen hofstede, die onlangs door brand werd geteisterd, aan de brand spuiten, welke tot blussching daarvan zijn werkzaam geweest, eene belooning van ƒ150 heeft toegekend. Deze in de daad groote mildheid stelt o. a. in staat, den minder vermogenden man het verlies, hetwelk hij door de verpiigte diensten bij die spuiten leed, ruimschoots te vergoeden en zal er voorts toe bijdragenden bestaan den goeden geest tot hulpbetoon bij dergelijke on heilen te versterken. Wij vernemen, dat verleden donderdag we derom van Brussel twee-en-dertig vrijwilligers voor het pauselijk legerwaaronder zestien Ne derlanders, vertrokken zijn; tevens vernemen wij, dat tegen 1 September vele anderen zich gereed makenom hun voorbeeld te volgen zullende deze laatsten den eersten donderdag dier maand uit Brussel afreizen. (Tijd.) Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden heeft voor de nog ontbrekende gelden om het paleis voor Volksvlijt te behouden, 5500 be schikbaar gesteldals5000 in de hijpothecaire geldleening en 20 certificaten a 25ver bonden aan de groote feestviering. Te Vollenhove,in Overijssel, een stadje met p. m. 1500 zielen, is vrijdag-avond door eene nog niet met zekerheid bekende oorzaak, brand ontstaan, die, aangewakkerd door een hevi gen wind, in weinige uren zóó toenam dat men den brand niet meester kon worden dan nadat er 30 huizen waren in den asch gelegd. Met de spuiten kon men weinig uitrigten, om dat men geen water uit de grachten en slooten .kon krijgenmaar het .bij emmers uit putten en pompen moest halen. De verbrande per- ceelen waren meest alle tegen brandschade verzekerd. De gevangene S. A., die binnen kort uit de gevangenis te Hoorn zal ontslagen worden, en die als een van de oudste bewoners der gevangenissen kan aangemerk worden, heeft gedurende zijne veeljarige opsluiting eene le vensbeschrijving gemaakt van de meest berucht geworden gaauwdievenals Pinari en derge lijke die in ons land hunne gaauwdievenstreken uitgevoerd hebben en met welke hij in aan raking geweest is. Het handschrift, dat in zijne soort niet onbelangrijk is, ligt in be waring bij de justitie. Uit Meppel schrijft men, dat da veehouders aldaar het gebrek aan gras zoo veel mogelijk verhelpen door het voeren van koeken. Het maken van boter neemt echter merkelijk af; de aanvoer verminderd wekelijks zigtbaar en de prijs ver hooging houdt daarmede gelijken tred. De krekels zijn in sommige streken van Limburg dit jaar zoo menigvuldig, dat daar bijna geen huis iswaar de kleine zangers des avonds hun eentoonig gefluit niet laten hooren. Men wil hieruit afleidendat de winter zoo buitengewoon koud zal zijn als de zomer thans heet is. Toen wij in den morgen van den 8 dezer de wel lang fe gemoet geziene, maar toch nog onverwachte tijding vernamen van het overlijden van den WclEdl heer JEgbert Petrus Lenshoek, gevoelden wij ons onwillekeurig gedrongenals met innige deelnj ming bezield over het verlies van dezen waardigen man, om, met eene eenvoudige schets van zijne ver diensten, een gedenkteeken ter zijner gedachtenis te stichten. Bij het volbrengen van die taak, ondervin den wij intusschen maar al te zeer de moeijelijkhe- den daaraan verbonden doch wij wagen het evenwel niet om eene lofrede Ie houden, maar om een handvol bloemen uit vriendschap op het graf van den waardigen heer Lenshoek te strooijen. Te Kerkwijk, in Gelderland, den 15 April 1785 geboren, zag hij zich, bij zijne overkomst van Co- lijnsplaat naar Wolfaartsdijk, in laatstgenoemde ge meente weldra in onderscheidene betrekkingen geplaatst. Meeds sedert 1810 toch, aanvankelijk als Vendue- meester en kort daarna als Notaris benoemdwerden hem ook al spoedig de belangen van de burgerlijke en kerkelijke gemeente, zoomede van de onderschei dene polders in deze gemeente, toevertrouwdwelke hij met onverdroten ijver en de oiterste naauwgezet- lieid steeds behartigde. Bij eene zich steeds uitbrei dende praetijk als Notaris, en door zijne betrekkin gen van Secretaris, en daarna als Schout of latei? Burgemeester der gemeente, mitsgaders die van Pen ningmeester of Ontvanger-Griffier der polders, Ont vanger der kerkelijke middelen en Mentrneester der Ambachtsheerlijkheid, als met werkzaamheden over laden was ondertusschen de welvaart van de Wol- faartsdijksehe gemeente hem boven alles dierbaar, en had hij daarvoor zijne beste krachten veil, zelfs tot op ver gevorderden leeftijd, toen hij van lieverlede het meerendeel van die betrekkingen op zijnen eenigen zoon mogt zien overgaandie thans, sedert 1863 door 's Konings keuze tot Burgemeester benoemd met de gewigtige taak belast is, welke door zijnen geëerden vader, van 18171853, en alzoo gedurende eene reeks van ruim 36 jaren, zoo waardiglijk werd vervuld. Had hijbij een sterk ligchaamsgestel en eene door gaande gezondheidhet voorregt den gezegenden ouder dom van ruim 83 jaar te mogen bereiken in de laatste jaren evenwel begonnen zijne ligchaamskrachten en geestvermogens allengs af te nemenwaardoor men den stond zag naderenwaarop zijn levensdraad zou worden afgesnedenen toch werd in de laatste dagen dat oogenblik nog verhaast, zoodat, nog eerder dan wen zulks wel verwachtte, hij in den vroegen morgen van jl Zaturdag op een zachte wijze den laatsten adem uitblies. Toen zijn stoffelijk overschot op Woensdag den 12 dezer grafwaarts werd gevoeid, om daar, waar ook het stof van den onvergetelijken ds Dresselhuis en diens zoon rustaan de groeve der vertering te wor den toevertrouwd, bleek het uit veler deelneming, dat men het verlies gevoelde van eenen man, die voor Wolfaartsdijk als geleefd had, en van wiens getrouwe werkzaamheden de gansche gemeente in het algemeen en zoo velen in het bijzonder gezegende vruchten mogen plukken. Voor hneveler belangen toch heeft hij niet gewaakt; hoevelen niet voortgeholpen en on dersteund; hoevelen niet welgedaan en verzorgd! Maar waartoe zouden wij dit alles in het breede ophalen? Hij leeft immers in veler dankbare har ten, en zijne nagedachtenis zal gewisselijk in erken telijk aandenken blijven, gelijk dan ook te regt in de geschiedenis van Wolfaartsdijk op zoo menige bladzijde zijn naam op eervolle wijze vermeld staat. Mogt deze flaauwe schets van 'smans verdienste lijke hoedanigheden tot eene geringe hulde strekken, welke wij uit bijzondere hoogachting vermeend hebben aan zijne nagedachtenis verschuldigd te zijn, wij vreezen hierbij, geenszins te veel, maar eerder te weinig, tot zijnen lof vermeld' te hebben. En is nu

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1