1868. 61. D1NGS0AG 11 AUGUSTUS. 558te Jaargang. tot het aannemen en toelaten van LEER- LliMG&TJ op de scholen voor lager en meer uitgebreid lager-onderwijs, langdurige, werkelijke dienst bij de Schutterijen., in de termen zijn gevallen en ver langen daarmede begiftigd te wordenbrengen zulks ter ken,nis van de belanghebbenden, met ver zoek, om, met overlegging van eenen ^taat van dienst waaruit blijktdat zij gedurende vijftien jaren en langervoor zich zeiven in werkelijke dienst zijn ge weest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, van hun verlangen om met het bedoelde eereteeken begiftigd te worden aan burgemeester en wethouders te doen blijken, vóór of uiterlijk op den 15 Augustus eerstkomende, ten einde door hen ten bepaalde tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving kunne gegeven worden. SOES ksSSJ* A?J¥V$Pj: >r1 COURANT. SJe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,55. fr. p. p. ƒ1,90. -J /,C- 4&=s^Slg^V: -^>Jp Jjf,' Kewone advert en ti£n worden 15 ei. ile repel geplaatst. Oeboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-0 regels a /l,ÏO, behalve het zegelregt. De Inzending ron adrertentlën kan geschieden lot, róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Putolloatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien het reglement op het brandwezen en de ver ordening regelende de loting en jaarlijkscne aanvul ling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten. Noodigen bij deze de ingezetenen uit, die genegen zijnzich als vrijwilliger bij de brandweer te verbindenom zich in den loop dezer maand daar toe te vervoegen ter secretarie der gemeente, alwaar de inteekenlijst voorhanden is. Gedaan te Goes, den 8 Augustus 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd; M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. B© feencLmalxlng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend: Dat de plaatselijke scbool-commissie, ter voldoe ning aan hel bepaalde bij art. 6 der verordening regelende bet onderwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad den 17 Julij 1867; zijnde de Nederduitsche scholen en de Fransche school voor meisjesalsmede op de bewaarscholenzitting houden zal ten raadhuize, op de voorzaal Woensdag 12 Augustus e. k. des middags ten 12 ure. En noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid gebruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men na de groote vacantie verlangt op een dei- bedoelde scholen te zenden, aangezien dit zonder de toelating der school-commissieniet vermag te ge schieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant zal aan deze de noodige publici teit gegeven wórden- Gedaan te Goes, den 8 Augustus 1868 Burgemeester en wethouders voornoemd; M. P BLAAUBEEN, De secretaris H C. PILAAR BolïLend.rr aiding;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen de daartij belanghebbenden Dat door hen ter voldoening aan de circulaire van den heer commissaris des konings in de pro vincie Zeeland, van den 22 October 1850, A, no. 6583 3e afdeeling (provinciaal blad no. 144) vóór of op den 1 September van elk jaar opgave behoort te worden gedaanbetrekkelijk de in de gemeente plaats gehad hebbende GEHEELE SLOOPING VAN GEBOUWEN, en noodigen mitsdien de ingezetenen uit voor zoover zoodanige slooping van eenig gebouwd eigendom mogt hebben plaats gehad daarvan ter secretarie dezer gemeenteaangifte te doen vóór den 26 der loopende raa4nd, als kunnende alleen in dat geval, daarop gelet worden bij de verandering in den aan slag voor de eerstvolgende dienst te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst Gedaan te Goes, den 8 Augustus 1868. Burgemeester eD- wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris-, H. C PILAAR. S©3s.©xi.ca. -ca in§;, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den heer com missaris des konings in de provincie Zeeland, van den 19 Januarij 1852, A, no. 103, le afd. (prov. blad no 11) houdende uitnoodiging om jaarlijks vóór of uiterlijk op den 20 Augustus in te zenden, eene opgave van de in deze gemeente zich bevindende offi cieren en verdere leden der schutterij die ter erlan ging van het EERETEEKEN, ingesteld bij Zr Ms. besluit van den 5 December 1851, voor eervolle En opdat dit algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 Augustus 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. In ons vorig nommer wezen wij op een paar voorbeeldendie duidelijk genoeg leerenhoe waar het is, dat indien men ten aanzien van den toestand van Indie hier te lande misleid wordt, zulks veel meer toeteschrijven is aan de beweringen der behoudsmannendan aan de liberalen, op wie men echter de schuld van alles werpen wil. Er is echter meerwaardoor dit voldingend bewezen wordt, en moge men ons ook, van ze kere zijde, als partijdig beschouwen, wij achten het pligt, om het een en ander in herinnering te brengen, dat tot een juist oordeel leiden kan. Zoo vergeet men steedsdat de gebreken in het regering-stelsel van Indiedie als de bron der ellende worden opgegevenniet dagtceke- nen van den tijd toen een liberaal bestuur de handen krachtig aan het werk sloeg, maar dat zij toen reeds bestonden en dat hun bestaan juist de krachtige handeling noodzakelijk maakte. Zoolang het uitputtings-sijsteem de millioe- nen hier ongemerkt in de schatkist bragt, scheen alles zoo goed te gaan als het maar bij moge lijkheid kon. Men dommelde hier voort, want er kwam geld, veel geld en daarmede kon hier veel uitgerigt worden. Indie was ver genoeg om er zich niet om te bekommeren, als het maar geld zond en er werd hier wel gezorgd, dat geene slapenden gewekt werden. Wel gingen er in Indie zelve soms stemmen op, die een naderend onweer schenen te voor spellen maar de oproermakers werden op aller lei wijzen tot zwijgen gebragt en hunne pogin gen als ontijdig, onbedacht, ja als onzinnig uit gekreten. Wij hebben slechts te denken aan de gebeur tenissen van 1848 en men zal zich herinneren hoe de stemmen in het belang van Java, daar ter plaatse opgegaan, werden ontvangen. Reeds toen was het hoog tijd dat er aan een an deren weg gedacht werd, maar het gevaar werd ontkend, de nood bedekt enmen ging op den ouden weg voort. Maar het duurde niet lang of de noodzake lijkheid was daar om aan nieuwe maatregelen te denken en indien de ongelukkige afwisse lingen in het politiek beleid niet hadden plaats gegrepen wie weet of niet thans alle oorzaak van klagen ware weggenomen geweest. Telkens werd daarna de arbeid tot verbete ring van den staat van zaken in Indie afge broken en werd wel gedurig de klagt herhaald, dat de liberale theorien alles in de war hiel pen maar men vergatdat de verwarring een veel dieper oorzaak had. En zoo gaat men nu nog voort, met altijd het oude lied te zingen en houdt vol, dat zjj ons misleiden, die steeds en onder allerlei mis kenningen en verguizing naar vetbeterende hervorming hebben gestreefd. Wij weten dat men ons te gemoet zal voe ren juist daarin bestaat uwe dwalingdat gij verbetering noemt, wat niet anders dan ver woesting is. Maar zal men dan geenerlei gewigt hechten aan die zoo vaak herhaalde verzekeringen ons uit Indie geworden Zal men voorbij zien, dat vrijzinnige maat regelen daar steeds met welgevallen ontvan gen zijn? Het is waar, zoo als wij bij vorige gelegenheid erkenden, dat er ook aan gindsche kust enkelen schijnen te zijnwier oordeel gretig op den voorgrond wordt geplaatst en die met de behouders instemmen, maar hoe verliezen zij zich in den stroom van anders denkenden en hoe strijdig is hun beweren met de feiten, die met elke mail ter onzer kennis worden gebragt. En waarom, zoo mogen wij al verder vragen, waarom toch hebben de reddende behoudsman nen niet doorgetastzoo dikwijls zij het roer in handen hadden? Immers nog bij de laat ste gelegenheiddie zich voor hen opdeed in de Mijer-van Zuilens periodewerden wel groote woorden gesprokenmaar kleine za- keD gedaan. De berigten die voortdurend ontvangen wor den omtrent de werkzaamheid van den tegen- woordigen gouverneur-generaaldiezoolang hij hier lid der kamer was, alle liberale denk beelden bestreed en naar Indie moest gaan

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1