VRIJDAG 1 AUGUSTUS. 55'" Jaargang, BINNE1MLANPSCHE BERIGTEN. 1868. N°. 60. c\ i Ai -©rr-T-- -*}» 8 I.OESSCIIE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt NMldag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone ndvertentiêu worden 15 et. de regel geplaatst, tïeboorte-, Imweiyks- en doodberigten van 1-6 regels 1,30 behalve het zegelregt. De inzending ran adrertenttên kan geschieden tot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Wij achten het een gelukkig verschijnsel in onzen tijd, dat de aandacht gedurig meer geves tigd wordt op de Indische kwestie en dat althans het nadenken wordt opgewekt, over het al of niet wensehelijke, om het daar toegepaste cul tuurstelsel te behouden. Toch zijn er velen, die wel wilden, dat daar over minder geschreven werd, omdat de menigte, die niet op de hoogte is, om goed te onderschei den, op een dwaalspoor gebragt wordt, waar zij de meest uiteenloopende meeningen met even veel kracht hoort aanprijzen. Men ziet daarbij geheel voorbij, dat wij, die door deskundigen moeten voorgelicht worden het grootste belang hebben bij de uitvoerige ont wikkeling der tegen elkander overstaande mee ningen, omdat het de eenige weg is, om eenmaal tot een eigen en billijk oordeel te komen. Indien- er maar niet zooveel misleiding plaats had, zeggen velen, wij zouden vrede hebben met al dat geschrijf, maar erger nog dan het gevaar, om met eene eenzijdige beschouwing mede te gaan, is de zekerheid, dat men ons wat wijs maakt en dat wij dus ligt een oordeel kunnen vellen, dat op geheel valsche gronden rust. Die misleiding, zoo wordt er dag aan dag ge roepen, geschiedt van de zijde der liberalen, die ons Indie en zijne bewoners steeds voorstellen in het licht, waarin zij beiden gaarne beschouwd willen zien, om daardoor zich zeiven te bevoor- deelen Maar de vraag mag ook wel eens worden gesteldof die zoogenaamde misleiding slechts aan eene zijde plaats vindt, of niet de be- houdsmannen, op veel erger wijze, het publiek voor hunne theorien zoeken te wir.nen. Wij meenen dat de laatste dagen op nieuw getoond hebbenhoe het kwaaddoor de con servatieven aan de liberalen te laste gelegd bij hen zelve in ruime mate gevonden wordt. Bijvoorbeeld. Om te bewijzen, dat men op Java den vrijen arbeid niet wil en volstrekt het cultuur- of dwangstelsel wenscht te behou den werden onlangs een paar brieven bekend gemaaktdoor inlandsche hoofden op Java geschrevenwaaruit afgeleid werddat ten on- regte het cultuurstelsel wordt afgekeurd. Wij willen gaarne aannemen, dat die brie ven echt zijndat die Javaansche hoofden uit volle overtuiging zóó geschreven hebbenmaar zou de stelling onbewijsbaar zijn, dat onder de ontwikkelde Javaansche regenten ook wel eens verschil van opinie bestaatom niet te zeggen, dat hun oordeel veelzins afhankelijk zijn kan van den invloed, die op hen uitge oefend wordt. Bet zou zeker niet moeijelijk zijn, om van Javaansche regenten brieven te verkrijgen, waar in in tegengestelden zin geschreven werd, in dien niet de overtuiging bij alle verstandigen vast stond, dat de meening van enkelen niet voor de algemeene gelden kan en dat het dwaas is, om eene zaak van zooveel belang, met het individueele gevoelen van een of twee per sonen, te willen beslissen. Zulke brievenals die waarop men ons ont haalde, bewijzen volstrekt niet, dat wij mis leid worden als men ons zegtJava reikhalst naar vrijen arbeid zij kunnen slechts getuigen, dat ook daar op den algemeenen regel uitzonde ringen zijn. Het komt ons voor, dat er meer schijn van misleiding bestaat, wanneer men ons, zelfs met brieven van Javanen wil opdringen dat het cultuurstelsel een zegen is voor den Javaan, 't Is mogelijkdat er op Java zijn die zoo den ken maar het laat zich bezwaarlijk aannemen, dat eene bevolking, die_fcracjitens het regt van den sterksten aan eene vreemde natie onderwor pen en cijnsbaar is; die in handenarbeid wordt voortgezweept, om de schatkist harer overheer- schers te vullen; die tot lagen prijs de vruchten van dien aibeid moet afstaan, om daarvoor het voorregt inieruilen, dat zij steeds meer opbren gen moet, van zulk eene bevolking, zeggen wij, laat het zich niet denkendat zij algemeen oor- deelen zoude slooping van het stelsel zou eene ramp voor ons wezen. Heeft een voornaam Javaansch regent (zie Amsterd. Cour.) zoo geschrevendan had hij zijn volk weinig lief, dan kende hij zijne be hoefte niet en dan behoort hij zeker niet tot die hoofden, waarvoor het volk eerbied zal gevoelen. Doch zij mogen zoo geschreven hebben, zelfs in overeenstemming met het gevoelen van meer deren hunner collega'swij begrijpen dan toch nog niet, met welk regt daaruit wordt afgeleid, dat zij ons misleiden, die beweren, dat in Indie geen voorliefde voor het dwangstelsel bestaat. Zouden er ook in Indie niet zijn, even als hier, die zich gemakkelijk laten bewegen, om te spreken en te schrijven naar den zin van hendie, in welk opzigt dan ook, hunne mees ters zijn? Nog op andere wijze zoeken onze gemoede lijke batig-slot-vrienden de liberalen in verden king te brengen en daarop vooral moeten wij het oog vestigen. Zoo dikwijls hier te lande zich eene stem ver heft, die Indie in het genot van vrijen arbeid stellen wilwordt daarover een heftig vonnis geveld en wel van dezen inhoudde liberalen zoeken voor zich de voordeelen die de schat kist genootzij willen in hunne particuliere beurs overbrengen, wat eigendom is van het geheele volk. Men lette daarbij op twee vrij tastbare on juistheden. Vooreerst is het eene dwaling, om van alge meen eigendom te spreken. Eigenlijk moest men zich schamen om het woord te gebruiken. Of zal men zich beroemen op een eigendom, dat op zulke wijze verkregen en behouden werd Maar daarover weiden wij niet meer uit. Voor velen is het onnoodig, voor anderen onvrucht baar. Liever vragen wij of het niet eene kolos sale dwaasheid is, om het volk wijs te maken, dat ieder die voor vrijen arbeid op Java strijdt, daarmede eigen voordeel bedoelen zou. Dat men zoo iets onderstelt van inwoners van Java, die geacht worden daar in de gelegenheid te zijn, om zich te bevoordeelen, wij vinden het onedelmaar de gedachte laat zich plaatsen doch datzelfde te zoeken bij hendie hier te lande de zaken van Indie bespreken, die, velen althans, geene de minste betrekking in Indie hebben, dat is het werk van blinde partijmannen, die altijd kwaad denkenomdat wij be hoeven het niet te zeggen. Dat noemen wij misleiding, van de grofste soort, wanneer men anderen op die wijze ver dacht maakt en daarop zijne tlieoriën bouwt. Toch heeft het schier dagelijks plaats en daarom onderwerpen wij aan ieder denkend mensch de vraagof het denkbaar is, dat al de bestrijders van het cultuurstelsel dat wenschen afgeschaft te zien om daardoor geldelijke voordeelen te behalen Meent men met ons dat daarvan geene sprake kan zijn, meu weet dan hoe te oordeelen over dat herhaald geschreeuw dat slechts zij, die zich zei ven bedoelen, de vrijheid voor Java willen. GOES, 6 Augustus 1868. De Leidsche kamer van koophandel en fa brieken heeft zich, in een adres, tot den mi nister van flnantien gewend »ter vervulling van een sedert lang algemeen gekoesterden wensch tot herziening der wet op de brieven posterij en tot invoering van een laag uniform brief port." De kamer wenschtdat de wet grootere waarborgen geve aan den verzender van aan- geteekende brieven, waarborgen, waarop de verzender te grooter regt heeft, omdat hij wettelijk verpligt wordt zich van de brieven- posterij te bedienen. Daarom moet hem de volle waarde, die in den aangeteekenden brief be sloten was, volgens het oordeel der kamer, worden vergoed, indien de geldswaarde op het postkantoor aangegeven en daarvoor een ver hoogd aanteekengela betaald is. Sedert eenige dagen zijn te 's Hage geruchten in omloop nopens veranderingen, die in het personeel van de departementen van algemeen bestuur, waarschijnlijk met het begin van het volgende jaar, zullen plaats hebben. Zij staan in verband met het opmaken der staatsbegroo-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1