neer deze bepaling in de toepassing doelmatig wordt bevonden, zal zij over vijf jaren ver nieuwd worden. Een enquête, dezer dagen gehouden, heeft bewezen, dat in het west-end te Londen vele huizen schrikbarend overbevolkt zijn. In eene straat die op Regenstreet uitloopt, heeft men den inhoud van zes en twintig huizen geme ten en hunne bewoners geteld. Aannemende dat ieder persoon 500 vierkante voeten ruimte noodig heeft, zouden in die huizen 108 men- schen hebben kunnen wonen. Maar men heeft betonden, dat er 540 in die ruimte waren op eengehoopt! Volgens the Sun, waaraan wij deze mededeeling ontleenen, beweert dr. Lancaster, dat er in het district van St. James West minster, 500 huizen derwijze overbevolkt zijn. Te Antwerpen zijn zaturdag een twintigtal balen katoen, die aan de haven lagen om op een stoomboot te worden geladen, ontvlamd. De oorzaak was zelfontbranding. De Antwerpsche kamer van koophandel heeft thans het programma der onthulling van het ruiterstandbeeld voor koning Leopold 1, op 2 Augustus a. s. openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat bij die plegiigheid niet alleen de Antwerp sche schutterij in het geweer zal zijn, maar dat ook al de schutterijen uit het geheele ko ningrijk door de deputatiën daarbij zullen wor den vertegenwoordigd. Men verwacht, dat ook eenige honderde Engelsche gasten ter gele genheid van dat feest zullen overkomen. De ver jaardag der opheffing van de Scheldetol, 1 Augustus, zal insgelijks feestelijk worden ge vierd. O. a. zal op dien dag, over een op zettelijk gelegde schipbrug, een allegorische trein" die rivier overtrekken, als eene zinne beeldige voorstelling der onder de regering van Leopold I tot stand gekomen bevrijding van de Schelde Er wordt veel gesproken van eene vernuf tige uitvinding van Al. Replovskeydiaken der kerk van Stuttgard. Door middel van een toestel, hetwelk op de brievenbussen wordt toegepast, bekomt men bij het werpen van eeneu brief in de bus oogenblikkelij-k een ontvangbewijs bevattende het jaar, de maand en den dag waarop de brief in de bus wordt geworpen. Het is onnoodig op de waarde dier uitvinding te wijzen. Het gaat in Amerika met menige zaak even zoo, als in menig land van de oude wereld. Zoo lang men iemand noodig heeft of dienst van hem kan trekken, wordt voor hem gezorgd, maar zoodra dit alles ophoudt, wordt men ver geten. Bij lieden die hun bloed voor het va derland storten is dit gewoonlijk van toepas sing. Doch iedereen denkt zoo niet, en derhalve heeft Senator Conkling een petitie aan den se naat ingediend, die door duizenden geteekend is en het verzoek inhoudt, de oude soldaten van den oorlog van 1812 nu eindelijk eens te pensioneren. De wet, volgens welke in Rusland kin deren uit gemengde huwelijken zonder onder scheid in de Grieksche kerk moeten gedoopt en in die godsdienst opgevoed worden, werd onder keizer Nicolaas zeer streng toegepast en het zijn bekende zakendat moeders, die hare dochters heimelijk in de Roorrsch Katho lieke godsdienst hadden laten opvoedentot hare straf tien jaren lang in een Grieksch klooster werden opgeslotenterwijl hare dochters ge dwongen werden de orthodoxe leer te omhel zen. Na den dood van keizer Nicolaas is die wet niet meer toegepast en men meende ze als afgeschaft te mogen beschouwen. Thans ech ter is zij op nieuw met alle gestrengheid ten uitvoer gebragt. Te Stettin, in Mecklenburg, zijn 53 per sonen veroordeeld tot 50 thaler boete, of eene maand gevangenisstraf, omdat zij naar een ander land waren vertrokken, zonder toestemming der overheid en zonder aan de militie-pligtigheid te hebben voldaan. Deze misdadigers zijn allen echter bij verstek veroordeeld. De regtbank te Wiesbaden heeft den tuin-opzigter van het hertogelijk park te Bie- brich, die den turkschen gezant Aristarchi Bey, toen deze weigerde het rooken in het park na te laten, had beleedigd en twee oorvegen gegeven, veroordeeld tot 4 weken gevangenistraf. Onmiddellijk na het gebeurde met Aristarchi Bey werden uit het park te Biebrich de plakkaten verwijderd, waarop verbod van rooken te lezen was; dit geschiedde op een bevel uit Wiesbaden. Thans echter zijn in het park nieuwe plakkaten van wege het hertogelijk-nassausche huis aan gebragt, waarbij rooken in het park verbo den wordt. In Ierland zijn petroleum-bronnen ontdekt. Wanneer het blijkt, dat de opbrengst van eeni ge beteekenis is, zou dit voor het eiland van groot belang zijn, omdat men er eene vergoe ding in zou zien voor het gemis van steen kolen-mijnen Gemeaad.e toerigten. Men berigt uit Wijhe dd. 24 Jutij: Als eene zeld zaamheid deelen wij mede, dat sedert eenige dagen des voormiddags duizende jonge palingen zich op den oever der rivier bevinden Sommigen zien hierin een voorteeken van nog aanhoudende droogte. Een zeld zaam voorval had jl. Maandag te Yollenhoven plaats. Een paard van den baron S., in het land loopende, trachtte met den bek de bladeren van een boomtak te bereiken, waartoe het op de achterste pooten ging staan. In die houding geraakte het met den kop tusscben twee takken vasten daar de boom eenigzins over eene sloot hing, kon het paard den gtond niet meer bereiken en hing zich zoodoende zei ren op. Het paard had eene waarde van 300 a 400. Een treffend voorbeeld van moederlijke liefde kwam dezer dagen in Iowa aan het licht. Eene vrouw Catherine McArdlewas tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld geworden. Zij zat reeds 4 jaren omdat zij vroeger bekend had haren man vermoord te hebben. Thans bleek het, dat zij aan deze misdaad geheel on schuldig was en dat haar zoon die moord bedreven had. Om hem van het schavot te reddenbad zij zich opgeotferd. Gouverneur Merril heeft haar onmidde- 1 ijk ontslagen. Williamsport, Pa, werd in de vorige week door een zwavelregen bezocht, die langer dan een kwartier aanhield, de grond was geheel met zwavel bedekt. Vijftig jaar geleden vond hetzelfde hier plaats. G. Knoppers, jager bij jhr. Hui/de/cooper op Wulp horst, werd in de afgeloopen wevek zijn 30sten telg geboren, waarvan er 20 bij zijne eerste en 10 bij zijn tweede eebtgenoote werden verwekt. Een land man in de buurtschap Bruniiepe, bij Kampen v. d. S. genaamd, die bij de tropische hitte, die thaus heerscht geen boter kon maken, schreef dit niet aan een na tuurlijke reden, maar aan tooverij toe. Zijne koeijen waren beh'kst, niets meer en niets minder. Wat men ook daartegen inbragt de man hield stijf en sterk vol- Hij begaf zich naar Zwartsluis om een duivelbanner ter hulpe te roepen, die ook mede kwam en hem een smeerselje gaf, om er de beesten mede in te wrijven Of nu de boer of de duivelbanner er de schuld van zijn, dat het niet boteren wil, weet men niet, maar zooveel is zeker, dat het karnen ook ua het smeren niet beter wilde gaan. Te Marseille heeft een hond zijn meester een kwade poets gespeeld. De laatste was des nachts door middel vau inklimming in het magazijn van een .'abrikant in zeep gedrongen en had er verschillende koopwaren gestolen, doch hij was heengegaan zonder zijn hond mede te nemen, welke hem op zijn weg gevolgd had- Toen het dier des mor gens in het magazijn gevonden werd, liet men het in volle vrijheid, en een politie-agent, welke zijne stappen volgde, kwam met hem in de woning van een bakkersgast, welke den hond begon te streelen. De bakker werd onmiddellijk aangehouden en bekende zijne misdaad. De dierentemmer van het Araeri- kaansch cirque, dat zich op het oogenblik te Brussel bevindt, is door zijne leeuwen Verslonden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEEN TE-RAAI) TE GOES, den 24 Julij 1868. r ervotg) Wordt gelezen een brief van de plaatselijke school commissie, houdende op verzoek van eenige ingezete nen het voorstel: om de schooluren op de Fransche meisjes school te wijzigen en te bepalen, dat in die school dagelijks, met uitzondering van den Zondag en den namiddag van Woensdag en Zaturdag, onderwijs gegeven zal worden des voormiddags van 9—12 ure en des namiddags van 14 ure, en die wijziging in werking te brengen na de aanstaande kermis-vaeantie. Welk voorstel zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen wordt. De Voorzitter stelt aan de orde het voorstel van de speciale commissie uit dezen raad betrekkelijk de uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente, het-- welk met al de daartoe betrekkelijke stukken bjj de- leden van dezen raad heeft gecirculeerd. De Voorzitter betuigt die commissie dank voor haar uitgewerkt rapport en de daarin vermelde voor stellen die door burgin. en weth. gaarne overgeno men worden De Voorzitter zal ieder punt daarin voorkomende in beraadslaging brengen, na de algemeene strekking eerst te hebben behandeld. De heer van aen Bosch vermeentdat er niet meer zoo groote behoefte aan woonhuizen in deze gemeente bestaat als vroeger, en heeft ook bezwaar in het vin den der voor de uitvoering benoodigde gelden. De Voorzitter zegt, dat overal waar spoorwegen aangelegd zijn behoefte bestaat om in de oumiddelijke nabijheid van het stationsgebouw woningen te stichten. De heer Mr. de Iaat de Kanter wijst op de be hoefte die reeds jaren heeft bestaan en zich waar schijnlijk later niet minder zal doen gevoelen, terwijl het plan is om de werken naar gelang der behoefte uittevoeren, alsmede dat de benoodigde som tot een betrekkelijk gering bedrag is gereduceerd waarvan de renten verzekerd zijn. De Voorzitter brengt nog in herinnering dat tot de afgraving van den wal reeds vroeger besloten is en gedeeltelijk ten uitvoer is gebragt, zoodat dit ge--- deelte van de voorgenomen werken tpch nitgèvoerd moet worden. De heer van den Bosch zegt vrede te hebben met - het afgraven van den wal en het storten van den grond in de vest. De heer \erhagen toont aan, dat die afgraving en demping der vest zoodanig zal geschieden dat de - te verkiijgen grond bebouwd kan worden. Niemand verder het woord over de algemeene strek- - king verlangende worden de zes afzonderlijke punten in behandeling gebragt. Het eerste punt is het voorstelom overtegaan tot- het dempen der vest door afgraving van den wal tusscben de voormalige koepoort en den keizersdijk, waarover niemand het woord verlangt en in stemming gebragt zijnde aangenomen wordt met 6 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Mr. van Voorst Vader Nortier en van den Bosch. Het tweede punt behelst het voorstel om als plan van uitbreiding der stad aantenemen, het ontwerp doir den architect J. H. Hannink gevoegd bij de loor hem ingezonden aanvrage van Jacob.ts de Blek, met bepaling dat voortaan geen grond der gémeeate tol het stichten van nieuwe huizen of gebouwen zal worden uit gegeven dan in de rigting van en in overeenstemming met het onderwerpelijk plan. De beer van den Bosch merkt opda t door de uitvoering van dit plan een thans goeden weg ver iaten wordt door dien te bebouwen en er een nieuwe rijweg gemaakt zal moeten worden hetgeen nog al aan bezwaren onderhevig is. De heer Fransen vin de Vutte deelt dat bezwaar vooral omdat de weg naar de Ganzepoort in den Winter niet te berijden is, en dringend zal moeten werden bestraat. Mr. de Laat de Kanter vermeent, dat de weg naar de Koepoort bij menigvuldig gebruik ook niet meer te berijden zal wezen, en er dus aan beide wegen kosten tot verbetering zijn te voorzien. De heer Fransen van de Futte herhaalt dat men genoodzaakt zal wezen de weg naar de Ganzepoort te bestraten, terwijl de weg naar de Koepoort dezen Winter met weinig kosten door begrinden bruik baar is te houden, in weerwil dezer bezwaren zal bij echter voor het voorstel der commissie stemmen dewijl het ook in andere opzigten veel goeds bevat.» De heer de Kanter wil de behoefte aan de bestra-- ting van den cingel niet beschouwd hebben als een gevolg van dat voorstel de bestrating zal in ieder geval noodig wezen wil men een' brtiikbaren weg hebben naar het station van den spoorweg. Daarna wordt ook punt twee aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Mr. van Voorst Vader, Nortier en van den Bosch. Het derde punt behelst het voorstel om aan Jacobus, de Blok aftestaan het gevraagde terrein tegeu een jaar- üjksche erfpachtsom van 2 A Cent per vierkante el, mits de huizen worden geplaatst in de lijn op bet plan van den heer Hannink aangewezen en onder verplig-- ting om voor de woningen een goed trottoir aante- leggen met te gemoetkoming van de zijde der gemeente in de kosten van het leggen van hardsteenen banden. De heer van den Bosch merkt op, dat elders, de grond voor veel geld verkocht wordt en zou daar de- voorkeur aangeven. De Voorzitter gelooft niet dat dit hier met goed gevolg te beproeven isook heeft hij in het voorstel de zucht meeneu te zien om de aanvrage van grond aantemoedigen. Mr. de Laat de Kanter bevestigt dit en toont aan dat het ook het verlangen van den adressant is geweest. Daarna is het derde punt mede met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Mr. van Voorst Vader, Nortier en van den Bosch.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3