döoertentien. BURGERLIJKE STAND. STOOMBOOTDIENST: SPOORWEG GOES-ROOSENDAAL vice versa. VERTREK van AANKOMST te I le trein. 2e trein. 3« trein, i 10 u. 20 m. 1 u. 20 in. 10 u. 5 m. De postpakketten worden met den 1«'*0 *n. 3dcn trein verzonden. MARKTBERiGTEN. a j z J. K. SCHEFFER. der verslagen en -2'1 een waarborg voor de raads leden zelve dat zij voortaan niet langer afhankelijk blijven van de meerdere of mindere accuratesse der aanteekemngen van den verslaggever De F oor silt er zegt, zich over dit. voorstel niet te zullen uitlaten, maar merkt op, dat de voorsteller van eeDe verkeerde onderstelling uitgaat, daar nooit een ambtenaar der griffie door den raad aangesteld is om de verslagen der zittingen optemaken, maar aan den vorigen en tegernvoordigen g itfier toestemming is verleend om de zittingen tnjtewoi.en en zich daartoe te mogen plaatsen naast den secretaris, ten einde zich het notuleren'eigen te maken, om bij eventuele ge vallen den secretaris te kunnen vervangen- Hij geeft den heer Verhagen gelegenheid zijn voor stel nader toetelicbten Dhr. Verhagen zegt zijne meening omtrent de toe lating van een verslaggever te laten varen, hoezeer hjj meent dat dit toch feitelijk plaats heeft; zijn hoofd doel met het gedane voorstel is, dat de verslagen moeten strekken" om" de committenten der raadsleden in kennis te stellen met hetgeen door laatstgenoemden verrigt en gesproken is. Hjj nu heeft ondervonden dat bij ontdekte min juiste uitdrukkingen of onnauwkeurigheden in de verslagen de verslaggever- èn de uitgever der-Courant weigerden aan zijn verlangen tot rectificatie te voldoen waardoor de raadsleden geheel afhankelijk ziju vaii de willekeur van den verslaggever. Om die in zijn oog onhoudbare positie van den raad te doen ophouden, heeft hij, in navolging van andere gemeenten, het onderwerpelijke voorstel ge daan daar da. raadsleden er toch wel belang in zul len stellendat de verslagen van hunne zittingen bet eenige wat daarvan openbaar wordt en ook elders gelezen en beoordeeld wordt, naauwkeurig worde ge redigeerd. Hij wenscbt gaarne het gevoelen zijner medeleden te vernemen. De heer ven den Bosch zegt, dat hij de ondervin ding van den heer verhagen niet heeftdaar hij een paar malen eene rectificatie verzocht heeft, die door den uitgever werd opgenomen. De Voorzitter zegtdat hij gelooft, dat men in den geest van het voorstel zou moeten beginnen in over leg te treden met den uitgever der Goessche Courant en daarna deze raad zou kunnen overgaan tot het be noemen van een verslaggever en de verdere rege ling dezer aangelegenheid De heer Maar vraagt, of niet ieder het regt heeft aantekening te houden, van hetgeen in de openbare raadsvergaderingen behandeld en gesproken wordt en dit in de nieuwsbladen kan doen plaatsen? De Voorzitter beantwoordt die vragen toestemmend. De heer Pilaar ziet dan de noodzakelijkheid niet in, eene verordening voor zoodanigen ambtenaar vast- testellen en verklaart zich tegen het gedane voorstel. De Voorzitter zegt, dat de heer Verhageu bij zijne toelichting gesproken heeft, dat zijn voorstel was, in navolging van andere gemeenten hem is geen ge meente in deze provincie bekend, waar officiële versla gen worden uitgegeven, daar zoowel de verslagen der zittingen van de provinciale staten en der gemeente raden van Middelburg, Vtissingen euz allen zijn par ticuliere ondernemingen van de uitgevers der couranten. Vermeent nu de uitgever der courant, dat de ver slagen niet ter goedertrouw worden opgemaakt, dan is h\j de eenig bevoegde peisoon om den verslagge ver daarover te interpeleren, of een' anderen in zijne plaats aantewijzen. De heer Verhagen zegt, voor zich te hebben, eene verordening van 11 artikelen, door hem overgenomen uit de Gemeentestem; maar al was het, dat er nergens eene bepaling'van dien aard bestond, zou de wen- schelijkbeid en noodzakelijkheid hem toch genoopt heb ben, zijn gedaan voorstel te doen. Hij erkent dat er gelegenheid bestaat om in de vergaderingen aan- teekeningen te bouden, maar het is zijns oordeels on mogelijk, een getrouw relaas te geven, als de verslag gever geen toegang tot de stukken heeft. Wat baat het al of de vergaderingen in het open baar plaats hebben, als bet behaudelde niet naauw keurig wordt aangeteekend en bekend gemaakt en spreker verklaart niet te kunnen begrijpen wat er tegen kan zijn om. een besluit te nemen om de ver slagen zoo na mogelijk aan de waarheid te doen zijn, daarvoor een ambtenaar te benoemen en diens werk kring bij verordening of instructie te regelen? I)e Voorzitter zegt, dat men in den geest des .voorstellers, de uitgever der courant zoude moeten verpligten, de officieele verslagen optenemen en een verslaggever zoude moeten benoemen, maar vermeent dat de. raadsleden geen regt hebben, den uitgever der courant .te hevelen die, verslagen te-plaatsen. De heer Verhagen zegt, dit het hein voorkomt, dat de drukker der gemeente verpligt is de verslagen, -uitgaande van-, het best.uur, in zijne courant optene- inca.'en dat mén, des noodig, zijnp instructie zoude kunnen wijzigen, v .-a De'heer Pi amen va» dev Putte wenscht het debat ta concentreren, daar door het bespreken vjut bestaande en vwBtisohelyko toestanden ,roen «iet geraakt tothet voorstel zelve, waardoor .moet worden uitgemaakt, of er al of niet officieele raadsverslagen uitgegeven zul len worden. Hij verklaart er zich tegen, en wel l'o. omdat er van de raadsvergaderingen notulen gehouden worden, die door de vergadering zelve wor den geresumeerd en de goedkeuring dier notulen het bewijs is, dat dezelve roet naauwkeurigheid zijn op gemaakt en die dus voor de raadsleden voldoende zijn. 2 omdat de vergaderingen in het openbaar gehou den worden en een ieder in de gelegenheid is getuige te ziju van hetgeen verhandeld wordt Hij deinst terug voor een officieel vesslag, dewijl de verantwoording daarvoor de werkzaamheden van het dagelijksch bestuur zeer zoude vermeerderendat zijns inziens niet mag gevergd worden Over de onheuscliheid van den uitgever heeft hij zich niet te beklagen, daar hem nooit eene rectificatie geweigerd is en wat de versltgen betreft heeft hij zich ook niet te beklagen daar men van een verslaggever niet kan vergen dat hij een snelschrijver evenaart. Dhr. Verhagen zegt dat er antipatie schijnt te be staan tegen het woord officieel en de vorige spreker vermeent dat daardoor meerder werkzaamheden aan het dasehjksch bestuur opgelegd zouden worden; zijne bedoeling alleen is' om ieder" lid van den raad gele genheid te gevenom het door hem gesprokene na te zien en zoo noodig te verbeterenen een verslag gever bij wijze van verorder;ng daartoe te verpligten. Dhr. Fransen van de Putte beweert, dat men eerst een verslaggever zoude moeten benoemen alvorens eene instructie voor zoodanigen ambtenaar vasttestellen, en men dus eerst kan reglementeren als er tot een officieel verslag besloten is. Hij wijst er verder bij herhaling op, dat indien be sloten wordt officieele verslagen uittegeven de ver antwoordelijkheid der verslagen ook op het dagelijksch bestuur rusten zegt dat het meermalen geschied is, dat het dagelijksch bestuur is lastig gevallen over den inhoud der verslagenen dat het bestuur zich toen kon beroepen, dat die buiten het gemeentebestuur om opgemaakt werden, waardoor alle verantwoordelijkheid verviel. Dhr. Verhagen zegt alleen te willen dat er maat regelen genomen worden dat de verslagen naauwkeu rig worden opgemaaktten einde de ingezetenen in de gelegenheid te stellen met juistheid te beoordeelen wat er voorgevallen en gesproken is. Hij zou dus verlangen een ambtenaar ter secretarie daarmede te belasten. De Voorzitter ziet bezwaar in het voldoen aan laatst gemeld verlanaen Het is toch geen gemakkelijke taak zoodanige verslagen op te maken al is men ovei\-ens een bekwaam ambtenaar. Dhr. van den Bosch acht het noodig, dat ieder weet, dat de verslagen niet officieel zijn, maar dat het eene zaak van den verslaggever en den uitgever der cou rant is. Dhr. Kakeheelce vermeentdat de zaak te vereen voudigen is, door de notulen na te zijn vastgesteld in de courant te laten plaatsenmaar verklaart zich tegen het aanhangige voorstel. Dhr. Verhagen ontveinst niet, dat het zijn nut kan hebben de notulen publiek te maken, maar het is niet te vergen en ook niet noodig, dat de notulen al het gesprokene bevatten. In een verslag kan dit, hoewel ook niet woordelijk, toch eenigzins breedvoeriger op genomen worden. Zijn verlangen is alleen een waar borg dat de leden niet worden -blootgesteld aan on juiste beoordeeling of bespotting door verkeerde re- 1 actie der verslagen en zijns inziens kan er bij den uitgever der verslagen geen bezwaar bestaan, daar hij dan overtuigd is, dat de verslagen zoo na mogelijk naauwkeurig zijn wedergegeven hij wijst er op dat bij de provinciale staten van Zeeland ook een amb tenaar der griffie belast is met de redactie der verslagen. Niemand verder het woord over de algemeene strek king verlangendemerkt de voorzitter nogmaals op, dat de gemeenteraadsverslageu in de Goessche Cou rant eene geheel private onderneming van den uit gever dier courant zijn, die daartoe een verslaggever heeft geëngageerd en ten aanzien dier verslagen naar eigen goeddunken handelt, en dat dus in dezen stand der zaak de raad niet bevoegd is daaromtrent voor schriften te geven. Hij noodigt den voorsteller uitzijn voorstel terug te nemen en des verkiezende te dier zake een ander voorstel in te dienen. Dhr. Verhagen zal daaraan in eene volgende ver gadering voldoen en trekt voor alsnu zijn gedaan en besproken voorstel in. {Het verder behandelde in een volgend no.) van 18 tot 25 Julij 1868. Gehuwd: Geen. Geboren: Den 18, Maria Jacoba, d. v. Ever wijn Proos en Krina Allemelcinders. den 19, Pie- ter, z. v. Cornelis Karelse en Kornelia de Schipper, den 21, Johanna Susanna, d. v. Jan Hendrik Han 't nink en Leijntje Dekker. Johanna Mariad. v. Judocus Willebordus Nijs en Elisabeth Catharine. van der Doesden 25, Johan Hendrik Mariad. v. Hendrik Joseph Stieger en Antonetta van der Reit.. Overreden: Den 19, Tona Nonnekes, oud 74 jarenjonged. Margaretha, oud 15/d., d. v. Marinus 1 Hngenus Dekker en Johanna de Jonge, den 23, Johanna Mariaoud 8/rn., d. v. Andries de, Buck en Willemina Karelse. Anna oud 2 d. v. Pieter de Munck en Katharina Harinck Dirk, oud bijna 7/m., z. v. Geerard Verheule en Pieternella Nonnekens. den 24, Johanna Alida oud 15/'/., d. v. Johannes Nonnekes en Adrians Helena Somer. S2STJX33-33'i3 VTJSlIj.AJKriO. JULIJ 1868. van ROTTKItl) AM. ure. van GOES. ure. Woensd. 29 'smidd. l,80.|Dingsd. 28'smorg. 6,80. Vrijdag 81 l,30.jDonderd. 80 ,30. GOES. GOES. I le trein. 2» trein. 3e trein. I 6 u. 5 m. !l u. 40 m. 5 u. 55 m.. PER TELEGRAAF. Amstehdamsche Beur». FRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Maandag, 27 Julij 1868. Nkdebl. Werk'. Schuld Vh Spanje2'4 Rusland, 6e serie 6 ld. 1860 4 ld. a 1000,1864, 5 ld. Spoorw. 5 Oostenrijk, Metall. 2 '4 ld. Amst. (oude) 5 ld. Nationale 5 ld. Amst. 1864 6 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Amerika, 1882 6 s e c 4 f U B et t." a si e 'S COUPONS. Oude Metalliek Nationale ld Div. in GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 27 Jolij 1868. TARWE f\\,25. Nievwe ROGGE 1,50. Jarige dito/ 1,- ERWTEN 75 e. lager HAVER en KOOLZAAD GERSi' 10 c. Uooger. MEEKRAP. Aanbiedingen klein. Stil, meest onveranderd, AMSTERDAM, 27 Jnlij 1868. Fetersbnrger ROGGE 200 last. KOOLZAAD Oct. 60'/!' RAAPOLIE vlieg, f 31 op 6-w 32'/.. LIJNOLIE vlieg... 34v4 op 6/w f 36, LONDEN, 27 Julij 1868. TARWE verscheideue shillings lageV. 20 c.. Vijf-en -twintigjarige Huwelljks-Vereeniging van WILLEM HENDRIK den BOER Jz. en L ELISABETH LOUISA DAGEVOS. c 4 Goes, 27 Julij 1868. |A- \d Hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd Goes 25 Julij 1868. J. A. THEEWIS van Zierikzee, en Mijne echtgenoote F.'H. STOKMANS, beviel heden zeer. voorspoedig vah een ZOON. Soekowono 29 mei 1868 (Res. Bezoekie.) J: f: RAMONDT;

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3