BUITENLAND. GemengdLe toeristen. Uit Moergestel wordt geschreven: Wij zijn het tijdperk der aardappelziekte ingetreden; dit is altijd zigtbaar geweest in het begin der hondsdagen, tot nog toe is daarvan niets te zien, en door de droogte vertrouwt men daar van ook niets meer te zullen zien. 23 jaren heeft die plaag ons bezocht, daarom klage men niet over de droogte, want juist strekt deze ons ten zegen. Wordt thans de kiem dier ziekte door de hitte gesmoord dan zijn wij weder voor verscheidene jaren van die plaag verlost. Men schrijft uit OosterlandBehalve dat de aanhoudende droogte, even als elders ook hier, zeer gunstig voor het werk van den oogst, doch schadelijk voor de zomergewassen en het drink water schaarsch en slecht doet worden, werkt zjj maar al te voordeelig op de ontwikkeling van sommige soorten van insecten. Zoo vreet een fraai, glanzig, koperkleurig torretje (phratora ortellinae L.) de opperhuid van de bladeren van den treurwillig en geeft aan deze plant een droe vig aanzien. Nog erger is dit het geval met de zoogenaamde elzenbaan (Agelastica alni, Linn.) wier maskers in ontzaggelijke menigte op de elzenbladeren worden aangetroffen en dezen af vreten tot op de nerven na, zoodat alleen het geraamte der bladeren overblijft. Het eerste blad der elzen is alzoo geheel verloren gegaanen ook 'van'die welke later voor den dag zijn ge komen is reeds veel beschadigd. Wij lezen in de Arnh. Courant De hervormde;gemeente te Eramen, provincie Drenthe ji^fèrd vakant door het overlijden van haren 'predikant ds. Hugenhöltz. Kort daarna vestigde zieh aldaar zekere horlogiemaker Lu- bach, die bij zijn ambacht al spoedig op zon en feestdagen in de huizen der landbouwers als prediker en voorganger begon te fungeren. Na dat .de kerkeraad van bovengenoemde gemeente vernomen haddat genoemde Lubaclidoor de vereenisring, welke zich de confessioneele noemt en welke haren hoofdzetel te Utrecht heeft in'verschillende opzigten ondersteund werd, ver zocht deze aan genoemd hoofdbestuur, gemel- den horlogiemaker Lubach niet meer te willen ondersteun n, uithoofde deze in eene gemeente, die tot dusverre in rust en vrede leefde, de zaden van tweedragt strooide en de rust verstoorde. Hierop ontving genoemde kerkeraad van het hoofdbestuur der confessioneele vereeniging een schrijven, waarbij dit verzocht voortaan van brie ven van gemelden kerkeraad verschoond te blij ven en tevens berigtte, dat het den horlogie maker Lubach zou blijven ondersteunen. Hierop heeft gemelde kerkeraad eene aanklagt bij de synode tegen het bestuur der confessioneele ver eeniging ingediendwegens verstoring van de rust eener gemeente, die tot dusverre in vrede en in eendragt leefde. Of dit baten zal, durven wij niet zeggen en het is ook niet daarom, dat wij de aandacht er op vestigen, maar alleen, om te herinneren, dat een van de ijverige leden was en is de baron van Lynden van Sandenburgex-minister voor de hervormde en andere eerediensten, uitgezon derd de roomsch katholieke. Dit kabinet heeft aan de departementen van eeredienst een einde gemaakt, maar wat te den ken van een bewind, dat tot minister van eere dienst benoemde een lid van de confessioneele vereeniging, die op deze wijze invloed wil uit oefenen Door den telegraaf is berigt geworden dat de pyrotechnische school te Metz don derdag jl. in de lucht is gesprongen. Volgens een dagblad dier stad, heeft de ramp zich be paald tot eene ontploffing in eene zaal van een der bijgebouwen van de genie-kazerne in genoemde stad, welke zaal bestemd was tot het vervaardigen van patronen. Van de twee en twintig manschappen, die op het oogenblik der ontploffing in dat laboratorium aan den arbeid waren, zijn slechts twee, en nog maar in een geringen graad, gekwetst geword"n; terwijl men den brand, die door de uitbars ting ontstaan was, zeer spoedig meester ge worden is. Een der leden van den zijtak der Spaan- sche Bourbons, don Alonzo, zoon van den te Londen gevestigden don Juan en neef van den graaf ds Montemolin (den pretendent) heeft voor eenigen tijd, als zouaaf, dienst genomen in het pauselijke leger. De Spaansche gezant te Rome heeft hiertegen geprotesteerddoch van kardi naal Antonelli hierop ten antwoord ontvangen, dat de paus aan geen katholiek het dienstne- men in zijn leger weigert. De hitte is te Londen zóó groot, dat men alle dagen van nieuwe phaenomena spreekt Niet alleen toch vertoonen zich allerlei tropische zee gewassen op de oppervlakte der zee, en heeft men haaijen bij het eiland Wicht waargenomen, maar hebben ook de muskitos goedgevonden, om Engeland in ontzaggelijke zwermen te be zoeken. Bij duizenden zijn zij Greenwich en Woolwich binnen gevallen, aangebragt in het want der van Verinuda en andere militaire stations teruggekeerde ammunitie-bodems. Door eene bijzondere minzaamheid onderscheiden zich deze nieuwe gasten niet, tegen welke zelfs de kleederen geen voldoenden waarborg ople veren. Blijft de hitte zoo voortduren, dan zal ook de hoofdstad zieh in dezen muskito-zegen hebben te verheugen. Een student zou examen afleggen in de schei kunde. Een groot licht was hij niet. De professor deed derhalve zijn best den student de zaak zoo gemak kelijk mogelijk te maken, en gaf hem met halve woor den de pap letterlijk in den mond. Zoo vroeg hij hem, natuurlijk in hetDuitsch „Wat gebeurt waDneer men zuurstof verzadigt?" De student wist geen ant woord te geven. De professor wilde hem aan het ant woord (er oxydirt) helpen, en zei dus: Er oxnun? Er oxMaar de student, die de goede bedoe ling niet vatte werd erg boos en riep: „Mijnheer de professor, indien ik al opal de vragen, die gij mij stelt, niet antwoorden kan, zoo moet ik u toch verzoeken, mij van uwe grove beleedigingen te willen versehoo- nen Een jonge knaap nam deel aan een diner, en wierp bij ongeluk een glas wijn om op het trou wens reeds niet zeer zindelijk tafellaken De vrouw des huizes, eene niet zeer gemakkelijke tante, riep hem bits toe„Waar zijt gij groot gebragt, jonge heer?" En de knaap riposteerde: „In een buis, mevrouw, waar men iederen dag dekte met schoon tafellinnen. Een hoedenmaker, te Brussel, heeft aan de kommissie der feesten, voor de groote tombola, een zonderlingen prijs geschonken. Hij heeft namelijk een bon ingezondenwaarmede de winner gedu rende zijn leven ieder jaar eenen nieuwen hoed bjj hem kau bekomen. Onlangs is melding gemaakt van de ontdekte afgrijselijke sporen eener te Limoges gepleegde misdaad, waar men namelijk verschillende lizchaamsdeelen, hier een arm, ginds een gedeelte van een been, elders andere overblijfselen van een rnensch op de straat en in den omtrek der stad gevonden had. Bleef de zaak aanvankelijk iu groote geheimzinnigheid gehuld, ten slotte heeft het onderzoek der politie evenwel tot volkomen ontdekking geleid Er was werkelijk, eene misdaad gepleegd, en wel door eene vrouw op haren man, die haar in dronkenschap had mishandeld en daarna in slaap was gevallen. Toen de vrouw haren man zoo bewusteloos zag liggen, be sloot zij den in bewusteloozen toestand verkeerenden man te dooden. Zij gaf aan dat noodlottig plan uit voering, door den slapende een touw om den hals te slaan en hem te verwurgen. Om hare misdaad te verbergen sneed zij het lijk aan stukken; zij bragt deze, naarmate zij in haren afschuwelijken arbeid vor derde, naar buiten, en wierp ze daar weg. De rampza lige misdadigster heeft bij alles blijken gegeven van groote koelbloedigheid en diep verdorven karakter. Zeker buitenlandsch dagblad bevatte de volgende advertentie: Te koop honderd dertig processen, toe- behoorende aan een prokureur, die er uitscheidt met zaken te doen. NB. De kliëuten zijn rijk en koppig. Te Antwerpen heeft eene zonderlinge weddenschap plaats gehad. Er moesten namelijk door twee per- sonen 2800 mosselen gegeten worden. Nadat de zelve gekookt waren begon de maaltijd. De eerste ketel die er 1000 bevatte, ging vlug op, doch men zag reeds den uitslag der weddenschap, want de een at 802, zijn tegenstrever 198 mosselen Bij het tweede geregt gaf de eene wedder het op, doch de andere at er Dog 500, dus te zanten 1302 mosselen. De man beweerde, dat hij den ganschen nacht zou gegeten hebben, indien hij met eene ernstige tegen part) had te doen gehad en wilde om 50 franks wedden dat hij er nog 3000 zou opppuzelen. Niemand der tal rijke toeschouwers durfde de weddenschap aannemen. Eenige ter plaatse aanwezige personen vertelden on- geloofelijke feiten omtrent dezen alverslind.er. Zoo moest hij or.der anderen voor eenigen tijd eenen brief bezorgen bij eenen pachter in de omstreken van Thuin en werd door dezen uitgenoodigd wat te rusten „Ik moet een oogenblik uitgaan" zeide de paebter "zie hier eene ham, eet er intusschen van .en spaar ze niet." Toen de pachter terugkwam was er van de ham, die omtrent 15 <8 woog, niets dan het been over. Te Vught zal eerstdaags een wedstryd van ezels plaats hebben, waarbij de mededinging voor ezels uit Nederland en Belgie zal openstaan- Wij zijn benieuwd welk dezer Janden het meeste ezels oplevert en of de ezels in Holland dan wel in Belgie het snelst vooruit komen In zeker stadje moest iemand voor diefstal te pronk staan Op den dag ter teresitstelling regende het verschrikkelijk en zonder ophouden. De heeren regters, zachtmoedig van aard, konden het niet dul den dat de man met zulk een weer in de opeulucht zou pronken- Met algemeene stemmen Werd daarom besloten hem voor de ramen te zetten. Bij den landbouwer Francis van Krieken, op het gehucht.Ton- geren staat een appelboom ongeveer 7-0 jaar oud, om den stam 1 el 25 duim dik; gevende, een lommer van 63 ellen in omvang, die nu 80 vat of 20 mud witte wijnappels draagt. Drie jaren geleden droeg eer.en boom evenveel vruchten,-piaar eensklaps begon het fijn te regenen en vielen er op één dag 56 vat of 14 mud appels af; 12 steunsels ondersteunen de takken, als die met vruchten beladen zijn. De takken hangen bijna op den grond De boom gelijkt in vorm en grootte veel op den bruinen beuk van de buitenplaats Voorburg te Vught. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 24 Julij 1868. Afwezig de heeren Mrs. P. H- Saaijmans Vader en W. G. de Knokke van der Meulen beiden met ken nisgeving De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat hij, alvorens tot de behan deling der op de agenda vermelde punten overtegaan twee verzuimen heeft te herstellen en wel 1: dat dhr» Verhagen in de laatst voorgaande, vergadering afwezig is geweest met kennisgeving en dat hij zulks vergeten heeft medetedeelen waardoor en in de notulen en in het verslag in de Courant was aangeteekenddat ook hij zonder kennisgeving afwezig was; en Ten anderen, dat bij de behandeling van het ver zoek des uitgevers van de Nieuwe Goessche Courant, om de van het plaatselijk bestuur uitgaande publi- eatien en advertentien, in dat blad te mogen opne men, hij verzuimd heeft optemerken, dat dit verzoek alleenlijk ton worden ingewilligd ten aanzien dier pubiicatien en advertentien, doch niet ten aanzien der verslagen van het verhandelde in de openbare ra ads- vergaderingen, welke verslagen geen officieel karakter hebben, eene particuliere onderneming zijn van den uitgever der Goessche Courant en over welke dus de raad niet bevoegd is te beschikken. Daar hij bemerkt heelt, dat ook die verslagen in de Nieuwe Goessche Courant worden overgenomen en de ter vorige ver gadering verleende inwilliging, ligtelijk tot dwaling en mooijelijkbeid zou kunnen aanleiding geven, stelt hij oor, den uitgever der Nieuwe Goessche Courant bij extract dezes met het vorenstaande hekend te maken. Dhr \erhagen vermeent dat er van wege de raad toestemming aan een ambtenaar ter griffie was ver leend, om plaats te mogen nemen naast den secre taris, ten einde de verslagen zooveel mogelijk volledig te kunr.en opmaken, maar zal straks bij zijn te be handelen voorstel daarop nader terugkomen Waarna het voorstel van den voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen wordt. Als ingekomen stukken deelt de Voorzitter mede een bij burgm. en weth. ingekomen brief van de com missie van toezigt op de scholen tvoor middelbaar onderwijs, houdende aanbeveling van den beer Dirk Hendrik Coenraad Ittmann hulp-onderwijzer aan de openbare school der eerste klasse, ter benoeming-vpor eenen derden leeraar aan de burger-avondschoolaan wien bet onderwijs in de wiskunde gedrcitel ijk zoude kunnen worden opgedragen, tegen welke aaubeveling bij den heer inspecteur van bet middelbaar ondcrivye gecue bedenking bestaat Wordt besloten in de volgende vergadering tot de i benoeming overtegaan Aan de orde is de wijziging in. de instructieu voor den bouwmeester en dm Opzigter der gemeente werken welke wijziging na geringe discussie is aan genomen De Voorzitter brengt in behandeling het ingekomen voorstel van den heer Verhagen om de verslagen <ler zittingen van dezen raad een officieel karakter te geven; en daartoe eenige bepaalde voorschriften,vasttgstelleu hetzij in den vorm eener verorde «in1*; hetzij i-it die eener instructie, en- wel roethet do 4 1otu de-in gezetenen een wam borg te-.geven- typr da. juistheid

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2