1868. 57. DINGSDAG 28 JULIJ. 55"' Jaargang. <**♦*-- MIDDELBAAR ONDERWIJS. BINNENLANPSCHE BERICTEN. G0E8SCHE COURANT. De altgave dezer Tonrant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Pr(J* per kwartaal 1,1.1. fr. p. p. ƒ1,00. iSMlr ®ewone advertentie» worden h 15 ct. de regei geplaatst. «eboorte-, huwelyks- en doodberlgten van regele a ƒ1,10, behalve het zegelregt. De Inzending van advertenttfn kan grachteden tot róór drie uren de* namiddag» op den dag der uitgave. BURGEMEESTER F.n- WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis »an de belanghebbenden, d.it de O V K B» O A K S - K X A ;vl K Si S der leerlingen van de Hoogere Burgerschool in het openbaar zullen gehouden worden op Dingsda fTo'.ns dug en Tmide'dug, den 28sten29sten en 30ste» (lezer maand, telkens van 9 tot 4 ure, terwijl op Maandag d-n Htsten dezer des avonds van 6 8 ore eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven. Zij noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bijwoning van een en ander uit. Gedaan te Goes, den 23 Julij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. 0. PILAAR. Be\5.oncltT a «ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken by deze bekend: dat de gemeenteraad in zijne openbare vergadering van den 24 dezer, heeft be*loten Ait 3 der verordening regelende het onderwijs in de gemeente Goesvastgesteld door den gemeenteraad den 17 Juiij 18 6 en afgekondigd den 23 derzelfde maand, intetrekkrn en te vervangen door het volgende: „In de school voor meer uitgebreid la ter onderwijs „voor meisjes, wordt dagelijks, met uitzondering van „den Zondag en den namiddag van Woensdag en Za- „turdag, onderwijs gegeven des voormiddags van negen „tot twaalf ure en des namiddags van een tot vier uie" Alsmede om d;e verandering in werking te doen treden na de aanstaande kermis vacantie. En opdat zulks algemeen bekend zij zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden Gedaan ten taadhuize van Goes, den 25 Julij 1868 Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H L'. PU AAR. GOES-, 27 Julij 1868. Zaturdag heeft de Eerste Kamer eene zHèing gehouden ter behandeling van de kanaalwet. Na vrij uitvoerige discussie is de wet aange nomen met 29 tegen 1 stemdie van den heer Taetsvan Amerongenwelk lid echter zijne stem niet heeft gemotiveerd, zoodat wij in het onze kere zijn, welke bedenkingen gegolden hebben om deze ééne stem tegenover al de andere uit- tebrengen De kamer is daarop tot nadere bij- eenroeping gescheiden. Onlangs deelden wij mede, dat de gemeente raad, van "Vlissingen een adres aan Z. M. rig- teu zou. om bescheiden aantedringenop be spoediging van de spoorwegwerken die aan de gewenschte opening van de lijn Vlissingen Goes, vooraf moeten gaan, Dat adres is dezer dagen verzonden en het zal in het algemeen belang zijn wanneer daar aan ondersteuning gegëven wordt, door de pro vinciale en plaatselijke besturen, daarbij be trokken., ...Onze ruifnte laat niet toe, het adres in zijn geheel medetedeelem, maar gaarne wijzen wij op het voorname van den inhoud. Nadat de gemeenteraad gewezen heeft, op de behoefte die Vlissingenreeds van zooveel be roofd bij de opening van den spoorweg heeft en op de zekerheid dat er onherstelbare scha de zal geleden wordenwanneer de eenmaal aangenomen termijnen wordt vastgehouden, wordt het volgende gezegd: »De gemeenteraad heeft zich de vraag ter be antwoording voorgesteld: op welke wijze zou in dezen toestand eene gunstige verandering kunnen worden gebragt en neemt de vrijheid zijne beschouwingen omtrent deze zoo gewig- tige vraag, eerbiedig aan Uwer Majpsteit's oor deel en dat van Uwer Majesteits Regering te onderwerpen. 1. Men zou in 1869 zóó verre het kanaal tusschen Middelburg en Vlissingen kunnen gra ven als dit tot het daarstellen van de Spoor- wegbaan tusscüen genoemde steden noodzake lijk is; het inmiddels aanleggen van de Sponrwegbaan van het Sloe naar Middelburg kan geene zwarigheid opleveren terwijl die op het eiland Zuid-Beveland geheel is voltooid. 2. Te gelijkertijd zou de spoorwegbrug over het aanteleggen kanaal van Arnemuiden naar de Middelburgsche havenkunnen worden ge bouwd, zonder dat kanaal zelve leeds te graven. 3. Het Sloe zou in 1870 kur.nen worden afgedamd. 4. Alsdan kon de Spoorweglijn GoesVlis singen reeds in 1S71 worden opengesteld. Wat het eerste punt betreft, naar het be scheiden gevoelen van den gemeenteraad be staat er g: ene zwarigheid, om in 1869 de aardebaan tusscben Middelburg en Vlissingen te voltooijen zond -r dat het Kanaal geheel en al gereed zij. en zou daarmede gereed kun nen zijn tegelijk met het opleveren der Zeesluis te Vlissingenden 1 Augustus 1870terwijl de werken te Middelburg reeds in 1869 moe ten voltooid wezen. Het Kanaal Vlissingen Middelburg zou dan kunnen worden geopend, zonder op de voltooijing der werken te Veere te moeten wachten. Wat het tweede punt aangaat zou men niet behooren te dralen, de Spoorwegbrug over het aanteleggen Kanaal van Arnemuide naar Mid- delburg's haven daartestellende voltooijing er van vóór 1871 kan ook geene zwarigheid opleveren waarschijnlijk zal ook over dit Ka naal een brug worden gebouwd voor de ge wone communicatie. Wat het derde punt betreft, neemt de ge meenteraad hier, even als in de beschrijving van den tegenwoordigen toestand, een afzon derlijk jaar voor de afdamming van het Sloe, hoewel hier in het voorbijgaan wordt opge merkt, dat men in het eerste geval bepaald schijnt te willen wachten met de afdamming van het Sloe, tot dat alle Haven en Kanaal werken op Walcheren zijn voltooidiets wat in het plan van den gemeenteraad volstrekt het geval niet is Immers is men bijna algemeen van gevoelen, dat het Trac'aat niet Belgie, aan de afdamming van het Sloe vóór de opening van het Kanaal door Walcheren, niet in den weg staat. Mogt dit echter worden voor- 1 onderstelddan ware dit welligt met overleg I van Belgie te regelende grootste tegen stand toch van Belgie is ontstaan uit de vrees voor groot nadeel, dat men zag in den aanleg der Vlissingsche lijn en daar dit nu eene af gedane zaak een fait accompli is, zoo zul len zeer waarschijnlijk nu geene nieuwe moei- jelijkheden door Belgie worden gemaakt. Werd onverhoopt de afdamming van het Sloehetzij door déze, hetzij door géne omstandigheid op gehouden dan zou menmet betrekkelijk ge ringe kostende gelegenheid kunnen maken om tijdelijk met eene stoomboot de communi catie te openen tusschen het Sloede Spoor- wegbanen tusschen Vlissingen en het Sloeals in punt 1 en 2 bedoeld en gewenschtgereed gemaakt zijnde, in welk geval de Spoorweg van Vlissingen naar Goes reeds in 1870 zou kunnen geopend worden. Wat het vierde of laatste punt aangaat, de Spoorweg zou dan uiterlijk in 1871 kunnen v orden geopend, dus twee volle jaren vóór het tijdstip waarop dit, naar het tegenwoordige plan (afdamming van het Sloe na de opening van het Kanaal door Walcheren) zou kunnen geschieden. Het is overbodig hier op het groot belang daarvan te wijzen, een zoo groot belang, dat niet alleen bestaat voor de verschillende deelen van Zeelandmaar voor het geheele land dat de Internationale Spoorweg zal doorsnij den en niet het minst voor de Maatschappij tot Exploitatie van de Staatsspo ïrwegen in één woord, een belang dat men zeer gerust als algemeen staatsbelang zal kunnen aanmerken. Bij de lang aanhoudende droogte, de kans dat goed drinkwater hoe langer hoe schaar- scher en daardoor vooral bij de heerscken- de warmte, het ontstaan van ziekten dreigen der wordtheeft de geneeskundige inspec teur aan het gewestelijk bestuur verzocht, het volgende aan de inwoners der verschillende ge meenten kenbaar te maken, de volgende methode om drinkwater te zuiveren »Meu brengt het vuile water in een ton of houten emmer en vermengt er mede een op lossing van chloor-ijzer, waarvoor het best te gebruiken is Liquor stipticus Lnoifii, die in iedere apotheek te verkrijgen is. »Op elke tien kannen water (een kleine emmer vol) worut van bedoeld vocht', gramme (of ongeveer 14 druppels of giein) toegevoegd, goed omgeroerd en 24 uren in rust gelaten. Men zal na dien tijd het water volkomen ge klaard en op den bodem van het vat ei-n dik bezinksel van ijzeroxyde vinden, dat tevens al de truebelinakende deeltjes van het water bevat. »Als het van het bezinksel afgeschonkeu of door een doek gegoten water voikouieu helder en zonder zuren of ziltigeu suiaak is, kan het met gerustheid als drinkwater gebezigd worden." Wij vestigen hierbij tevens de aandacht van on ze mede ingezetenen op het gevaarlijke ytrniTfttae- bruik van onrijp ooft en van net onmatig dHnkeu^. - iliT^ A,. •J

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1