BINNENLAND SC HE BER\GTEN. GOES, 28 Julij 1868. De Ee; pste Kamer heeft Dingsdag avond eene \yV'" zitfing gehoudenwaarin kennis genomen is .yanJiHjgekomen stukken o. a. van het door de directie van het Noordzeekanaal met den aan nemer gesloten contract. Yoorts is ingekomen het wetsontwerp tot wijziging der concessie voor het Noordzeekanaal. Dit ontwerp is naai de afdeelingen verzondendie onmiddellijk wer den zamengesteld. Naar men verneemt, zal bij de opening der zitting in September, of zoo de staten-gene- raal eerder bijeenkomt, een wetsontwerp moeten wórden ingediend, om den post voor ridder orden, op de vorige begrooting voorkomende, met 2500 te verhoogen. Het vorige minis terie was met ridderorden niet alleen kwistig, maar bragt ook alle kosten voor eikenkroonen, aan Nederlanders verleend, weder onder staats kosten. Zelf deed graaf Schirnmelpenninck be paalde voordragten, alsof de Luxemburgsche orde eene' Nederlandsche was. Ihèen N.-Amerikaansch blad, De Nederland sche Herautlezen wij het volgende: »Een woord bij gelegenheid der benoeming vanden heer Roest van LimburgNederlandsch gezant bij de Yereenigde Staten van N.-A., tot tijdelijk minister vanbuitenl. zaken te 'sHage. •De benoeming van bovengemelden heer tot een tijdelijk lid van het ministerie in Neder land, -is' eèn blijk van vertrouwen door Z. M. den koning'der Nederlanden aan gezegden heer gegeven, die. den hoogen staatsambtenaar vol komen waardig is. Diegenen onzer landgenoo ten in de Yereenigde Staten, welke met den heer.y&oesf van Limburg meer van nabij bekend geyveest zijn, tijdens bet waarnemen zijner func- tien, .zuilen"geredelijk met ons willen instem men dat wij voor dit oogenblik in dit gemee- nebest een waardig vertegenwoordiger der Ne- derl&nsclïe belangen derven moeten, die steeds een waakzaam oog op de bevordering der on derlinge goe.de verstandhouding tusschenN.-Ame- rika .en*. Nederland gehouden heeft. 'Dat die benoeming in het oude vaderland de .afwezigheid van den heer Hoest van Limburg hief te lande zal ten gevolge hebben, of mis schien zijne afdanking als Amerikaansch gezant zal na zich slepen betwijfelen wij geensins, en daarom achten wij het van gewigt nog een oogenblik bij dit onderwerp te blijven stilstaan. Als vertegenwoordigers van een orgaan voor Nederlanders geschreven, dat niet alleen hen nieuwstijdingen en mengelwerk wil aanbieden, maar bovendien hun welzijn tracht te bevor deren, waar zulks eenigzins mogelijk is, geloo- ven wij met nadruk te mogen aanbevelen aan alle ..invloedrijke mannen die ons blad in han den mimen de noodzakelijkheid, om Z. M. re gering in Nederland opmerkzaam te maken van welk gewigt de nieuwe keuze van eenen opvolger van dien gezant is. Ieder land knoopt tegenwoordig naauwere verbindingen met de Yereenigde Staten aande emigratie wordt meer beschermd dan immer, en andere voordeelen worden., onderling in het leven geroependie Europa,en Noord-Amerika tot heil kunnen strek ken. Wanneer het dus den vorst van Neder land behagen zal, een staatsman hierheen te zenden, die kennis van onze regering, van onze zeden én 'genoegzame populairiteit bezitdan zullen, zich de voormalige onderdanen van dien vorst gewis overtuigd gevoelen, dat Nederland ook bier dien rang wil innemen, waarop het volkomen regt heeft en die andere rijken reeds verworven hebben. Populairiteit is eene hoofd zaak bij zulk eene benoeming. Dat zich geen gezant, noch een ander officieel ambtenaaf van Nederland gezonden, met een ieder gemeen zaam zal maken, is eene zaak die zich volko men begrijpen laat, maar dat hij genoegzaam ingelicht behoort te zijn, van den waren staat zijner oorspronkelijke landgenootenis buiten twijfel. Eene geheele afscheiding van zijne zijde, kan die kennis van zaken nimmer be vorderlijk zijn. Men beschouwt bijv. in En- 'geland de Nederl. gezant en verdere gezondene officieele personen, als vraagbaken, die inderdaad dan ook in ieder opzigt hunne landgenooten met raad en daad bijstaan en dat daarvoor op een nog meer verwijderd standpunt grootere behoefte bestaat, is eene bewezene waarheid. Moge dus daarom de nieuwe keuze in dien geest uitvallen. Tot directeur der zangschool en zangver- eeniging- alhierin plaats van dhr. 11. J. Kirr- waldnaar Middelburg vertrokkenis benoemd de heer Karl Reichelt, uitBreslau, (Silezie.) 's HeerAbtskerke 21 Julij. Heden zijn de stembriefjes geopend ter voorziening in de vacaturen der aftredende raadsleden M. Ste- vense1). Koster en W. L. Iiirdes. De beide eersten Stevense en Koster werden herbenoemd, de eerste met 11 de tweede met 13 stemmen moetende eene herstemming plaats hebben tusschen het aftredend lid Hirdes die 7, J. Slabbekoorn, die 9 en S. A. Smits die 7 stemmen erlangden. 1 In eene vergadering van ingelanden van den Goesschen Polder, is heden nagenoeg eenstem mig benoemd tot gezworen van dien polder de heer J. Vermeule, te 'sHeerHendrikskinderen, ter vervanging van dhr. M. Zandee, thans dijk graaf in plaats van wijlen M. de Dreu. Wemeldinge 23 Julij. Heden morgen vroeg, ruim 3 urewerden wij gewekt door het ge roep van brand. De windkorenmolen van gbr. Allaard, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, stond in volle vlam. Al spoedig zag men dat aan den molen niets te blusschen viel en bepaalde men zich tot de bescherming der nabij zijnde gebouwen. Dank zij de windstilte en de kordaatheid der manschappengelukte dit met de spuit, eerst voor 8 dagen door de heeren Pasteur Co. van Rotterdam geleverd, vol komen. De molen stortte in en is totaal ver brand met een menigte graan, men spreekt van ruim 60 zakken. De molen is voor brand schade verzekerd, de oorzaak is onbekend. Colijnsplaat15 JulyHeden werd alhier, door eenige heeren tiendverpachters, aan den ruim 80 jarigen landbouwer P. Verschuur, te Cats, een fraaije armstoel, vergezeld van een getuigschrift geschonkenals blyk hunner te vredenheid over zijne trouwe en ijverige diensten gedurende eene halve eeuw als taxateur der tiend vruchten gelegen in het grootste gedeelte van Noord-Beveiand. Colijnsplaat17 Julij: Door het departe ment Noord-Beveland der Maatschappij tot nut van 't algemeenwerd in zijne vergadering van 15 dezer besloten, tot de oprigting eener spaar bank waarin ieder gelden zal kunnen inbrengen tegen eene rente van 3 pet. 's jaars, met een minimum inleg van 25 ct. en maximum van 1000. Nadat het daarvoor door eene commissie te zamengestelde reglement was goedgekeurd, werd het bestuur dezer bank opgedragenaan 8 com missarissen en een secretaris-kassier en werden benoemdtot commissarissende heeren J H. Bijbau en J. Vink te Colijnsplaat, S. G. Geers- sema Beckering en J. Sturm Jz. te Cats, A. van der Scheer en E. J. van de Linde te Cort- geneM. Hooze en doctor Q. J. M. Janssen te Wissekerke; tot secretaris-kassier de heer P. II. van Lis te Cortgene. Alle deze betrekkingen zullen zonder e nige belooning worden waargenomen. L at deze nut tige inrigting goede vruchten mag afwerpen is veler wensch. Wissekerke, 21 Julij: Een der beide alhier gestationeerde rijks ambtenaren had gisteren nog zijne dienst waargenomen en met den heer controleur geconfereerd. Eene ligte on gesteldheid verergerde dezen nacht zoodanig, dat hij vóór het aanbreken van den dag reeds overleden was. Dit plotselijke sterfgeval maakte in deze gemeente een diepen indrukte meer daar de overledeue, èn als Ambtenaar èn als mensch, aller achting mogt genieten. Ter voorziening in de vacature der beide raads leden te Cats moet, op den 31 dezer, eene herstemming plaats hebbenals in plaats van P. Rademaker, tusschen D. Meulenberg3 st. M. Rottier van den Brink 5 st. en P. C. Meulen berg 3 st. En in plaats van A. Menierg, tusschen A. Flipse 3 st. II. Visser 3 st. M. Rottier van den Brink 3 st. en M. Meulenberg Az. 3 st. De gemeenteraad van Middelburg heeft aan burgemeester en wethouders, overeenkomstig hun voorsteleen crediet verleend en gemag- tigd om twee schepen met water te laten komen. Het laatste nommer van VIllustration bevat een plaat, waarop de inwyding van den Scbel- dedam op 1 dezer wordt voorgesteld, niet zoo als die in werkelijkheid plaats had, maar gelijk de fantasie van den teekenaar haar ontworpen heeft. Daardoor laat het zich dan ook goed verklaren, dat op die afbeelding verscheidene militaire uniformen te zien zijn. Een Fransch- man uit onze dagen kan het zich immers moei- jelijk voorstellendat bij ons maatschappelijke belangenals het openen van een spoorweglijn, een zuiver burgerlijk karakter dragen, waarmede noch de miii'aire, noch de regterlyke, noch de kerkelijke inagt als zoodanig iets te maken heeft. Minder verklaarbaar is het echter, dat een bij de plaat gevoegd berigt ons meldt, dat de pleg- tigheid gepresideerd is doorden Belgi schen minister van openbare werken. Eergisteren herdacht de heer W. Hordijk directeur van het postkantoor te Amsterdam, vroeger te Goes, zijnen 40-jarigen diensttijd als ambtenaar der posterijen, bij welke gelegenheid hem door de ambtenaren, ten zijnen kantore werkzaam, een keurig bewerkte schrijflessenaar met daarbij behoorenden stoelalsmede door de gezamenlijke brievenbestellers een fraaije zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie en gouden pen werd aangeboden. Men meldt uit Bergen-op-Zoom: dd. 21 Julij. Gisteren avond is wegens oproer aan de nieuwe Ton ge een detachement troepen, sterk 50 man, onder bevel van kapitein van Heel, naar de plaats vertrokken, waar do ongeregeldheden plaats grepen. In verschillende streken zijn boerenarbeiders ten gevolge der hitte onder het werk bezwe ken. In sommige gedeelten van Holland wordt slechts des nachts op het land gewerkt. De bewoners van een gedeelte der stad St. Lois waren voor eenige dagen niet weinig ver baasd, toen zich midden op den dag hoog in de lucht iets als een klein wit wolkje ver toonde dat zich oploste in een bijna tallooze menigte van witte puntjes, die allengs als een digte regen van blaadjes papier op hen en op de straat neder kwamen zweven. In iedere straat, welke door zulk eene plotselinge sneeuw bui van papieren werd overvallen, vloog in een oogenblik alles de huizen uit en de straat op en drong en vocht men, om zich van deze luchtblaadjes meester maken. Wie zoo geluk kig was er een van in handen te krijgen, las aan de nieuwsgierige, om hem heen dringende menigte, het volgende voor: Medeburgers! Alle zegen komt van bovenLangs dezen weg laat ik u daarom het berigt toekomen, dat gij alles wat tot de kleeding van u, van uwe vrouwen en kinderen behoort, alleen daar fraai en goed koop kunt verkrijgen, waar u dit billetje heen wijst. Gaat naar William 'V. Baker, kleede ren magazijn-kouder, Bostontsraat 225, die door 's Hemels gunst inkoopen van stoffen heeft mogen doen, waardoor hij zich ziet in staat gesteld in goedkoopte al zijne voorgangers te overtreffen. Beproeft het eens slechts met wei nige dollars,"en gij zult het niet meer in audere magazijnen behoeven te beproevenSpoedig vernam mendat de industriëele Mr. William T. Baker op verscheidene plaatsen van de stad ballons had doen opstijgen, die zoo vervaar digd waren, dat zij op een zekere hoog te een menigte van deze blaadjes, waarmede zij be-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2