1868. IN0. 56. VRIJDAG 24 JULIJ. 558te Jaargang. GEMEENTE-RAAD te GOES, MIDDELBAAR ONDERWIJS. GOESStiHE COURANT. De uitgave decer Courant geschiedt Haandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,93. fr. p. p. /l,ÏO, ^y* Gewone advertentie» worden a 13 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelyks- en doodberigtcn van 1-6 regels a ƒ1,30 behalve het zegetregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP VRIJDAG DEN 34 JÜL1J 1868, DES NAMIDDAGS TEN 7 URE. Punten van Behandeling 1Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Wijziging instructien bouwmeester en opzigter der gemeente. 3. Voorstel omtrent de verslagen der raadsvergaderingen. 4. Voorstel verandering schooluren meisjesschool. 5. Uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente. 6. Verbetering openbare school lc klasse. BURG EM ULSTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de OVERCABieS'EX HESS der leerlingen van de Hoogere Burgerschool in hel openbaar zullen gehouden worden op Üingsdaa, fVotns dog en Donderdag, den SSsteii, 29sten en 30sten dezer maand, telkens van 9 tot 4 ure, terwijl op Maandag den 27sten dezer des avonds van 6—8 ure eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven. Zij noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bijwoning van een en ander uit Gedaan te Goes, den 23 Julij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II PILAAR. Er is ilog voortdurend gejuich over het feit, dat men is kunnen slagen in de verkiezing van den heer Bichon enin den roes der vreugde, gaat men nu zelfs zoover, dat men den heer Blussé de noodzakelijkheid voorhoudt, om zijn mandaat nederteleggen. De eisch is karakteristiek. Aan den eenen kant gevoelt men, hoe sterk het uitkomt, dat in het kiesdistrict Dordrecht de liberale partij zoo krachtig staat tegenover die der vijanden van de regeringen aan den anderen kant zou men eene nieuwe vakature willenom langs dien weg nog een vriendje binnen te smokkelen, tot bestrijding van het tegenwoordige kabinet. Maar waarlijk curieus is de verzekeringdat de heer Blussé bedanken moet, omdat geble ken is, dat de kiezers in zijne rigting geen ver trouwen stellen. Is dit zoo dan is het niet vleijend voor de mannen van h.et bewuste kies district Eerst is van hen gezegddat zij zoo geleerd warendat zij over alle kwestien van finantien en koloniale politiek konden ooidee- len dat de boeren rond Dordrecht, met bet oog op het consignatie stelsel, den heer Bichon hadden gekozen en nu weder worden zij voor gesteld als zoo weinig te weten wat zij doen, dat zij binnen den omtrek van enkele maanden eerst hunne stemmen geven aan eenen volbloed liberaal en dan aan een ultra-anti-revolutionair. Men zegge niet, dat zulks het gevolg was van misleiding en van verkeerde voorstellingen want ook in dat geval zou het niet pleiten voor de schranderheid der politiek-ontwikkelde kie zers, dat zij gemakkelijk te vangen waren en nog wel zich lieten bewegen, om hunne stem men uittebrengen op eenen mandie waarlijk lang genoeg als liberaal bekend was en met wien dus slechts de niet schranderen konden misleid worden. Eigenlijk is dus dat kiesdistrict wel een wei nig mysterieus; men weet niet hoe men het met de kiezers heeft. Het is maar te hopen, dat zij zelve weten wat zij willen. Maar zal de heer Blussé gehoor geven aan den trouwhartigen raad, om nu zijn ontslag in- tedienen? Vermoedelijk bedenkt hij zich nog eenigen tijd, alvorens hij daartoe overgaat, hoe gezind anders om de kiezers genoegen te doen en hen nog eens de gelegenheid te geven, om eenen of anderen anti-revolutionairen staatsman aftevaardigen. En al weder komen wij terug op de ruim 900 stemmen op den heer Gevers uitgebragt. Mogen de liberalen uit het district dan geenen vertegenwoordiger hebben? Steeds zegt men, dat de liberalen illiberaal genoeg zijn, om slechts hunne geestverwanten te willen toelaten dat zij ten onregte het aantal wegcijferen dergenen, die kandidaten van tegengestelde rigting wen- schen. Maar hoe dan te oordeelen over den eisch aan den heer Blussé gesteld Wij vragen na tuurlijk niet is dat liberaal, maar, is dat billijk Hij zou, in spijt van zoovele committenten, moe ten bedanken. Waarom Omdat zijne tegenstan ders hem ongaarne in de kamer zien en hem door iemand van de kleur zouden willen ver vangen. Ziedaar dan de regtvaardigheidde onpartij digheid van onze tegenpartij, Wat zij in an deren hevig berispt, zou zij zelve als eene edele daad willen verrigten. Waarlijkindien er ergens of ooit van partijzucht en partijbelang sprake kan zijndan is het wel in den eisch, dat de heer Blussé moet heen gaanom voor zijne tegenstanders ruime baan te maken. Men kan de edelmoedigheid te ver drijven. Onder de helden van den dag behoort ook de hoogleeraar Vreede, de man, die den inwen- digen vrede in ons land bewaren wildoor de hartstogten zoo veel mogelijk te doen gisten. Hij wordt ons voorgesteld als een dier weinigen, die het ware belang des lands kennen en dienen en die dat doet met eene onpartijdigheid en kalme waardigheidwaardoor alle zijne plannen en denkbeelden krachtig worden aanbevolen. Een bewijs daarvoor. Vóór epnige dagen werd in de vergadering van het provinciaal Utrechtscb genootschap eene vereeniging uit sluitend gewijd aan de beoefening van kunsten en wetenschappenals kandidaat voor het lid maatschap o. a. gesteld tnr. C. Fock, thans mi nister van binnenlandsehe zaken. Terstond ver hief de heer Vreede zijne stem opponeerde met groote hevigheid tegen dezen kandidaat en ver zekerde, dat hij zijn lidmaatschap zou neder- leggen, wanneer mr. Fock gekozen werd. En met op één na de meeste stemmen werd nu Fock gekozen en de vredelievende hoogleeraar stond in woede op, verliet de vergadering en zond weinige oogenblikken daarna zijn ontslag. De dwang, dien prof. Vreede had willen uit oefenen, was dus door de leden der vergadering afgewezen en de hoogleer aar beliefde zich niet te onderwerpen aan de beslissing door de meer derheid. Reeds dit onloochenbaar feit is welsprekend en verdient algemeene bekendheid, in eenen tijd, waarin de naam van prof. Vreede aan de spits prijkt van een drietal, dat, onder den schijn van 'slands belang te bevorderen, de agitatie tegen de regering met alle middelen zoekt aan te wakkeren. Maar er is meer. Men zegtdat eene com missie door het Utr. genootschap benoemd om den hoogleeraar te bewegendat hij zijn ingediend ontslag terugneiuehem daartoe be reid gevonden heeft, maar onder voorwaarde dat dan aan zijne welbeminde vrienden de oud ministers Heemskerk en van Zuylen het hono raire lidmaatschap zou worden opgedragen. De oudministers moetenzoodoendeboven den tegenwoordigen verheven worden. Of dat men zegt waarheid is zal later blijkenof het genootschap den eisch zal inwilligen ligt ook nog in het duister. Maar het kan al vast worden gezegd, dat de heer Vreede, ook in eene weten schappelijke vereeniging. de politiek wil laten gebieden; dat hij een onbetamelijken drang zocht aantewenden, oin zijne medeleden tot deze po litieke demonstratie te bewegen en dat hij in hooge opgewondenheid, den strijd wil over brengen waar die niet behoort, waar die eene voor kunst en wetenschap noodlottigen invloed moet uitoefenen. Dat zijn dan de waardige en belanglooze va- derlandlievenden, van wie Nederland zijne red ding moet verwachten; zulke vrijheids voor standers telt men onder de Heemskerk-Zuylen aanbidders. Men is geneigd aan eene soort van mono manie te denken en daarin verontschuldiging te zoeken voor eene handeling, die wij overi gens niet willen kwalificeren, 't Is te hopen dat de uitslag van deze zaak nader bekend worden zal en inmiddels kan het werkelijk gebeurde, ter ernstige overdenking, aan het pu bliek worden aanbevolen.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1