1868. IN0. 54. VRIJDAG IT JULIJ. 55s" Jaargang. - GEMEENTE-RAAD te GOES, MIDDELBAAR ONDERWIJS. BINNENLANDSCHE 3ERIGTEN. «OESSCHE COI RAM. D« uitgave dezer Courant geschiedt Maandag eu Uonderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentlën worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,20, behalve het zegelregt. Oe inzending van adrerlenliën kan geschieden lol róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR, OP VRIJDAG DEN 17 JU LIJ 1868 DES NAMIDDAGS TEN 7 URE. Punten van Behandeling 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Wijziging kohier hoofdelijkrn omslag. 8. Voortzetting-der behandeling van vroeger aange houden stukkente «eten: a. Vaststelling wijzigingen brandreglement. h Bezwaar tegen gebruik van lijkenhuisjes. c. lnstructien bouwmeester en opzigter der ge meente. d. Voorstel omtrent de verslagen van de raads vergadering. e. Verandering schooluren meisjesschool. Uitbreiding van de bebouwde koin der ge meente. g Verbetering openbare school 1 -te klasse. h. Verzoek A. G. de Jcnce, opneming adver tentie.) in de Nieuwe Gons he om nut. i. Staten van oninbare posten plaatselijke be lastingen. 4. Bedenkingen tegen de verordening op de veemarkten. 5. Verzoek dhr. P. F vat! Siijpe om eervol ontslag als leeraar aan de boogere burgerschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de commissie van toezigt op Je scholen voor Middelbaar Onderwijs in deze gemeente op Woensdag den Julij 1868 des middags te 12 ure in haar lokaal bij de school eene zitting zal houden tot het inschrijven van Jonge lieden, die v»i»r het leerj ar 188S-1489 als leerlingen op de Iloogere 25iirger- school of Burger avondschnttl wensehen i te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn de overlegging cener geboorte-a te eu bewijs.van on dergane inenting of natuurlijke kinderziekte zal wor- i den gevordtrdj dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Maandag den 27 Jultj 1S68, des voormiddags ten 9 ure; mede in het schoolgebouw, en dat de lessen op de beide inrigtingen zullen aan vangen op Maandag, den 14 September 1868. Gedaan te Goes, dmi 11 Julij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secietaris, H. 0. P I L A A R. Een gedeelte van de dagblad-pers gaat nog steeds voort, ont deD uitslag der verkiezing in Dordrecht te bespreken en, bij gebrek aan an dere stol', zich daarvan te bedienen, om allerlei verkeerde en ernzijdige beschouwingen aan den man te brengen. Onder de dwaze redeneringen, die men daar over leest behoort ook de bewering: dat de keuze van den heer Bichon de feitelijke vernietiging is van de verkiezing van den heer Blussé. Gaat deze redenering op, dan is indertijd te Amsterdam de verkiezing van den conservatie ven heer Rochussen bijv. vernietigd, door die van den liberalen heer Heemskerk en alle d stricten die afgevaardigden van onderscheiden kleur af- O O vaardigden, hebben de eene keuze door de an dere nietig gemaakt. Wij begrijpen echter niet regt, hoe eene ver kiezing vernietigd wordt als er later eene andere voor eene andere vakature in anderen zin uit valt. Waarschijnlijk hebben wij hier aan hooge beeldspraak te denken en zal het moeten betee- kenen, dat als door de keuze van eenen liberalen kandidaat een district den naam van liberaal te zijn verworven heeftmen dat zelfde district voor anti-revolutionairconservatiefin een woord voor anti-liberaal zal moeten houden, wanneer bij eene andere keuze, door eene andere partij tijdelijk het overwigt verkregen wordt. Die gevolgtrekking, hoe natuurlijk, is wel wat zwaar om te verduwen en wij herinneren ons ook, dat bij elke verkiezing van liberale kan didaten steeddoor de tegenpartij er op gewezen is, dat men toch niet voorbij mogt zien, dat de niet liberale kandidaten zoo vele stemmen ver kregen hadden, waaruit men dan toch wel mogt afleiden, dat niet allen zoo liberaal waren. Zouden wij nu alvorens de verkiezing van den heer Blussé feitelijk vernietigd te achten, door de keuze van den heer Bichondie ruim 900 stemmen op den heer Gevers uitgebragt ook mogen laten wegen en daaruit besluiten dat niet het geheele Dordrechtsche district voor de partij des heeren Bichon is? Mer beschu'digt de liberalen zoo dikwijls van groote woorden te gebruiken; de nederige man nen van den teruggang zrdlea niet ontkennen, dat die vernietigingsbewering ook geene klei nigheid is. De kiezers in het district Dordrecht zullen zeker wei tegen die vernietiging protesteren ook al moet men daarbij slechts aan de politieke beteekenis der keuze denken. Maar zoo is onze tegenpartij. Wie haar in den weg staan, denkt ze eenvoudig weg. Indien zij ze eens vernie tigen kon Er is nog iets in deze zaak, dat opmerking verdient. De Ric/tonskeuze was eene afkeu ring van de fin tntieele plannen van den heer van Bosse, van de koloniale politiek van den heer de Waalvan de uittartende houding van den heer Fock, enz. Men gelieve daarbij in het oog te houden, dat de metste kiezers plattelandsbewoners zijn en wij mogen dus aannemen, dat op de dor pen in dat district, de algemeene, de politieke ontwikkeling eene hoogte bereikt heeft, die «ij bij vele kiezers in de steden, niet aantreffen. De boeren schijnen daar over het cultuurstel sel eene veel meer gevestigde opinie te hebben, dan menig lid van de tweede kamer. Zelfs het consignatie stelsel was daar, bij de laatste verkiezing, een punt van der boeren overweging. Waarlijk voorbeeldig en benijdenswaardig. Ver moedelijk is dat de vrucht van de toezending aan elk kiezer van de belangrijke nummers van het Dagblad en wie zou niet wenschen, als dit middel zoo krachtig werkt, dat men, min der partijdig, alle andere plattelands kiezers evenzeer bevoordeelde. Doch laat ons ernstig zijnal valt het moei- jelijk bij zoo dwaze redenering. Zou men waai lijk geloovendat zulke din gen voor goede munt worden aangenomen en dat Nederland in de Dordsche verkiezing een bewijs zal zien voor de hooge geleerdheid van de boeren kiezers in dat district? Als of men dat district niet kende en niet wistdat zoo ergens daar vooral de groote menigte berust in het gezag van hare leiders. Juist die later gepubliceerde boeren-brieven hebben duidelijk genoeg doen zien, wélke beweegkrachten den heer Biclion hebben opgetild. Wij laten gaarne aan de niet liberalen hun genot en hunne Schadenfreude hunne wijze van redeneren en van knollen voor citroenen te ver- koopen; maar men vergunne ons nogééne vraag: wanneer die hoogwijze landkiezers ten gevol'ge van bijzonder inzigt in de algemeene belangen,, door hunne tweede keuze eene eerste vernie tigden; wanneer, volgens deze Dordsche stelling, de keuze van anti-liberalen die van liberalen tot nul reduceert en men neemt daarbij in aan merking in welke verhouding de twee partijen in de kamer tot elkander staanwat blijft er dan, na de vernietiging van p m. de eene helft der tweede kamer door de andere, van de ver tegenwoordiging over GOES, 16 Julij 1868. De staten der voornaamste in-, uit- en door gevoerde handels-artikelen, gedurende de maand Mei 1868, zijn bij ons ontvangen en worden ter inzage voor belanghebbenden aan ons bureau ter beschikking gesteld. In de zitting der provinciale staten van Zee land, Dingsdag gehouden, is de heer J. Fransen van de Putti als lid der eerste kamer herkozen met 27 van de 37 stemmen. Op den heer Vis. waren 4, op den heer de Jonge van Lllemeet 3 en op de heeren Hennequin en J. W. Vader ieder 1 stem uitgebragt, terwijl een billet alleen den naam Fransen van de Putte inhield. Een adres uit Vlissingen is, als ongezegeld ter zijde gelegd. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van gedeputeerden tot onderhand- sclie verpachting van de overzetveeren aan Go- rishoek en het Sloe. Omtrent het voorstel tot verbetering der com municatie tusschen de voormalige vierde en vijfde districten is besloten, dit in handen van

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1