1868. N°. 53. DINGSDAG 14 JIJLIJ. 558te Jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. 9'V - p -. CtBSSCHB Ce5Bt\T. De uitgave decer 4'ouraut geechledt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen Prtjs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,»®. Gewone adverteotiCn 'worden a 15 ct. «Ie irgel gej>Je««st, Geboorte-, hnweltyks- eo doodberigten van 1-B regels t,ÏO behalve het cegelregt. p« tnxending ran adrerieniitn kan geschieden iol róór drie uren de» namiddags op den dag der uiigare. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de commissie van toezigt op de scholen voor Middelbaar Onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 1'1'tcn Julij 1868 des middags te 12 ure in haar lokaal bij de school eene zitting zal houden tot het inschrijven van Jonge lieden, die voor het leerjaar 18681869 als leerlingen op de Ifoogere Burger school of Burger avondschool wenschen te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn de overlegging eener geboorte-ajte en bewijs van on dergane inënting of natuurlijke kinderziekte zal wor den gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden op Maandag den 27 Julij 1868, des voormiddags ten 9 ure; .mede in het schoolgebouw, en dat de lessen op de beide inrigtingen zullen aan vangen op Maandag, den 14 September 1868. Gedaan te Goes, den 11 Julij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. De hoogleeraar Vreede schijnt thans voor goed de rol van volksagitator op zich genomen te hebben en breidt den kring zijner werkzaam heden, volgens uitgegeven programma, aanmer kelijk uit. De onderneming, waarmede hij de buteerde, is nog al naar zijnen zin uitgevallen en de lust schijnt niet te wederstaan, om zich nog grooter naam te maken. Reeds zag hij de bloem van de partij van den teruggang aan zijne zijde geschaard, toen hij zijn adres aan de tweede kamer beraamde; het succes was te schit terend, om niet naar nieuwe lauweren te streven. Immers het volk begon nu zoo langzamerhand tot -bedaren te komen, het was te wachten, dat de hartstogten, door kunstmatig drijven opge wekt, weldra zouden rusten en rust en kalmte schijnen evenmin eigenschappen van prof. Vreede te zijn, als hij er vrede mede hebben kan dat het volk zonder beroering is. Bjj heeft nu eene compagnieschap aangegaan met ,de heeren van Lennep en de Kempenaarom op grootere schaal de zaak te kunnen drijven en zich nog wat meer ingang te verschaffen bij het publiek. Het plan is een monument op te rigten voor het afgetreden ministerie, bepaalde lijk voor de heeren van Zuijlen en Heemskerk en daartoe wordt door de-nieuwe firma de noodige ondersteuning gevraagd. Wij mogen dus ver wachten, dat weldra de vertegenwoordigers van het edelste der natie die zich reeds bekend maakten bij het kamer-adres, zich - beijveren zullen, om de vrienden te bewerken, tëü feinde de noodige deelneming te verkrijgen en als het dan mag gaan, zooals me't een ander monument, waarvan de bezorging indertijd ook aan mannen van die partij was opgedragendan legt prof. Vreede spoedig met groote plegtigheid den eer sten steen en binnen vijftig jaren zeker prijkt de gedenkzuil, ter eere van het kabinet Heemskerk. Het zou toch jammer zijn, indien al de moeite werd aangewend, alleen om een model van penne kunst aan de aangebedenen te vereeren. Zoo iets werkt niet genoeg naar buiten en daarom is het toch meest te doen. Wij hebben er niets tegen, dat men zijne vrienden een bewijs van sympathie geeft; wij plaatsen het evenzeer, dat de vereerders van graaf van Zuijlen, hem en zijne collega's van hunne ingenomenheid blijven getuigen, maar wij ach ten het in strijd met het volksbelang, om door eene luidklinkende manoeuvre èn oude koegen uit den sloot te balen èn nieuwe twistappels op te werpen. Het kabinet van Zuijlen behoort nu eenmaal tot de geschiedenis en al is men niet zoo conciliant als zekere menschen, al is men met het nieuwe kabinet niet ingenomen als an deren het meerendeel der natie wenscht ver trouwend de toekomst af te wachten en wil geene nieuwe agitatie. Ten onregte beweert de heer Vreede c. s. dat het dagelijks schelden eener radikale pers, zijne demonstratie uitlokt. Ner gens toch wordt meer van het vorige kabinet gesproken en kennelijk wordt dit uit de lucht gegrepen, om eene deloijale en hoogst verderfelijke handeling goed te maken. Het is alleen te doen om beroering te maken en tegen 's konings re gering de gemoederen op te jagen. En mogen sommigen dat agiteren pligtsbetrachting noe men, zij bewijzen eene slechte dienst aan hunne landgenooten zij staan de ontwikkeling der volksbelangen ernstig in den weg. Reeds laat zich berekenen wie de vredeverstorende poging van den heer Vreede zullen ondersteunen, maar, waar vaak misbruik gemaakt wordt van den eenvoud der menigte, is het dure pligt, om er op te wijzen dat het plan door hem beraamd geenerlei andere vrucht hebben kan dan dat daardoor oude veeteu worden opgerakeld en de voor het land zoo noodige rust wordt verwoest. Zeer vermakelijk is het, om in het Dagblad, dat de natie in het harnas zoekt te jagen te gen des konings regering nog vóór men over de handelingen van deze kan oordeelen, al de schrif turen te zien van lezen kan natuurlijk geene sprake wezen dieofschoon wel zeker allen uit dezelfde bron gevloeid, allen als bewijzen moeten geldendat door de verkiezing van den heer Biclionin het district Dordrechtde op positie partij zulk eene .schitterende zegepraal behaald en de liberalen zulk eene verpletterende nederlaag hebben geleden Uit onderscheidene dorpen en vlekken worden brieven medegedeeld, die het bewijs opleveren, tot welk eene bijzondere hoogte de landman, in dat district, is opgeklom men zoodat hij zelfsin den hoogst gezwollen stijlover vaderlandscbe belangen medespreekt. Wij verblijden ons mede in het genot, dat de opponerende partij smaaktzonder dit even wel te benijden. Het komt ons toch als eene ongelukkige zaak voor, die hare waarde-be- paling in dergelijke manoeuvres moet zoeken vooral daar het weinig moeite kosten zou, om ook een aantal brieven in anderen geest, in een dagblad te verzamelengestelddat menschen van eerlijkheid en gezond verstand zich daartoe wilden leenen. Maar wij bekla gen ook den kandidaat, die door dergelijk marktgeschreeuw moet worden aanbevolen en wiens keuze men te regtvaardigen zoekt, door eenige onbekende daarover te laten schrijven. Voegen wij daarbijdat de antecedenten van den beer Biclion juist niet van dien aard zijn dat de natie in de vreugde over zijne ver kiezing deelen kan en dat menbij het spreken van overwinning en nederlaag op dit gebied toch ook wel in aanmerking nemen mag, de personen, met wien de overwinning is behaald. En hoe werd die overwinning verkregen? Wanneer iemand zich dapper verdedigt, maar eenige geniepige mannetjes komen hem aan den hals hangen en in de beenen knijpen, zoodat hij buiten gevecht gesteld wordt, zal men dan ook van eene nederlaag spreken Het is niet moeijelijk nategaan, hoe men er in geslaagd is, om den heer Bichon er door te halen; welke mag- ten daarvoor in beweging gesteld zijn en hoe men het heiligste heeft misbruiktom zooge naamd de goede zaak te dienen. Waarlijk men behoeft niet naijverig te zijn op eene zegepraal, die alzoo verkregen werd, als men hoort wat er al uitgegeven is om het doel te bereiken en de kamer met een zoodanig lid te vermeerderen. Het is waar, dat het kleine clubje met één man is versterkt, 'maar wij twijfelen er niet aan, of hoe meer de oppositiestorm van die zijde op steekt des te meer aaneensluiting zal er aan de andere zijde plaats vinden en het ministerie vindt zijne kracht niet meer in eene enkele stem, waar het optreedt als vertegenwoordigende de meerderheid der natie. Bij het beoordeelen" toch van de vermeende nederlaag der liberalen zie men niet voorbij het aanzienlijk aantal stemmen op hunnen kandidaat vereenigd en het gewigt daarvan wint, als men er tegenover stelt van waar het grootere aantal is, dat hier de overwinning heeft bepaald. Wij weten te veel van nabij, waardoor zulke over winningen worden behaald, om er groote waarde aan te hechten en houden het er voor, dat de nederlaag voor de tegenwoordige overwinnaars nog veel verpletterender zijn zalwanneer het blijkt, dat ondanks dat wroeten en woelen, on danks die triomfkreeten van het oogenblik hunne kracht niet bestand blijkt tegen de magt van waarheid, licht en regt.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1