1868. No. 46. VRIJDAG 19 JI N IJ. 55"® Jaargang PUBLICATIE. VAOGINBREN OF HHRVAOGÏNERIN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. - *>*3 4S5*" .■a'A'A f ^a/i W** GOESSCHii COURANT. De uitgave dexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,80. Gewone advertentie» worden a 16 et. de regel geplaatst. Oeboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a J 1,2O behalve het zegelregt. De inzending tan adrerlentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uttgare BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der ingezetenen.: dat de beeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer en J. KOOMAN, heelmeester dezer gemeente, in de Soepkokerij zu'len zitting houden, te beginnen Woens dag HJunij e.k. en voorts iederen Woensdag in deze en de volgende maand, des middags ten één ure tot het gratis Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit, om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken, en, met ter zijde stelling van aile vooroordeelen, een middel aan te wenden, dat door de Voorzienigheid is aangewezen, om tegen de verschrikkelijke kinder ziekte zich en de zijnen te behoeden. Goes, den 16 Junij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P 1 L A A R. X-s OIsloixcITX aliin?, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GpES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aamiaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 15 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemepnte-wetheeft vastgesteld de ko hieren van den HOOFDELIJKEN OMSLAG en de BELASTING OP DE HONDEN vcor deze gemeente, over den jare 1868, welke ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen hebbenvan den 23 Mei jongstle den toten met den 10 Junij daaraanvolgende. Dat genoemde kohieren andermaal ter lezing neder- gelegd zijn ter secretarie dezer gemeente van heden af tot en met den 27 dezer, van des voormiddags, négen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in be roep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van'Goes, den 18 Junij 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. Bok endmaklng. De BURGEMEESTER van GOES; brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGÏ no. 1 voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18681869, be kleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ont vanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 Junij 1868. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Indien het lid der kamer, Koorders, geen medewerker is aan het Dagblad en men dus, by sommige artikelen, daar voorkomende, niet aaD zijne pen moet denken, dan heeft de redacteur van het oppositie orgaan zijn man gevonden en dreigt hij overtroffen te worden. Nimmer ze ker werd in onze tweede kamer over en tot personen gesproken, zoo als men dit, bij de in terpellatie op Maandag deed. Indien er minis ters aan de groene tafel gezeten hadden van het temperament van den heer Heemskerkdan zou het misschien niet bij woorden zijn gebleven. Maar wij mogen al aanstonds constateeren, dat wij thans de portefeuilles in het bezit zien van mannendie de achtbaarheid weten te bewaren, ook waar zij op de ergste proef worden gesteld en die te gelijk weten, hoe zij te antwoorden hebben in omstandigheden waarin ieder fat soenlijk man, in het dagelijksche leven, niet ant woorden zou. Maar wat de xninisters kort en zakelijk ge zegd hebben tot de kamer en uit deferentie voor de kamer, bewijst voldoende, zoo dit nog noodig wasdat de regering in handen is van zelfstan dige, eerlijke mannen, die naar eigen, vaste overtuiging handelen en die, waar zij zich zei ven opofferden en in 's lands belang de teugels van, het bewind in handen namen, ook geen plan hebben, om, zoo als de minister Fock het uitdrukte, te plooijen en te schipperen, noch hunne magt te vinden in deze'of gene partij. Reeds hij de aankondiging der interpellatie was het allen duidelijk, dat men hel nieuwe kabi net een valstrik wilde leggen. De poging werd echter tamelijk onhandig uitgevoerd en wel verre dat het doel bereikt werd, zijn wij verzekerd, dat door geheel het land maar ééne stem zich zal doen hoorenindien de oppositie in de ka mer zulk een toon aanslaat, dan bewijst zij reeds daardoordat het haar niet het minst om 's lands belang te doen is, dat zij integendeel slechts ver warring en verdeeldheid zoekt, om hare heersch- zucht te kunnen botvieren. Het ontgaat ook de aandacht niet, dat, gelijk de interpellatie van de anti-revolutionaire zijde kwamzoo ook meest alleen leden van het kleine clubje aan de discussie, daardoor uitgelokt, deel namenterwijl bij de conservatieve leden, die zich onder de sprekers mengden, doorgaans een meer verzoenende en humane toon werd aan geslagen een toon die wel eenigen waarborg geeftdat het ministerie voorshands ondersteu ning vinden zal. Daarover hebben wij zeker reden van blijd schapwant het doet ons hopendat er nu handen aan het werk zullen geslagen worden en dat er eindelijk eens iets tot stand komen zal, ondar.ks de worstelingen en het wroeten der partij of laat ons liever zeggen der zeer kleine minderheid in de kamerdie dit kabinet met zekere woestheid is aangevallenom het zoo al niet te doen wankelen, dan toch ver dacht te maken. Wij kennen op dit oogenblik nog slechts zeer oppervlakkig de discussie die Woensdag gehou den werdmaar zooveel weten wij toch reeds, dat de heer Thorbecke toen de geschiedenis der kabinets-formatie heeft uiteengezetop eene wijze, die slechts hen onvoldaan liet, dieniet voldaan wilden zijnen dat de discussie is af- geloopen zonder tot iets te leiden. Moge dit aan den eenen kant gelukkig zijnomdat bepaalde voorstellen slechts meerdere agitatie zouden heb ben uitgelokt, aan den anderen kant wordt daardoor gestaafdwat wij schreven dat de interpellatie geen ander doel had, dan om eenige hatelijkheden te zeggen aan het nieuwe kabi net en om een door bittere teleurstelling over- kropt gemoed lucht te geven. Heeft de discussie het bewijs geleverd, dat men door de interpellatie zijn doel niet bereikte, dat eene verpletterende meerderheid de wanhopende poging zou hebben afgewezen onthield men zich daarom van een bepaald voorstel en liet men de zaak eindigen als de kaars die langzaam uitgaathet is te hopen dat zij die de hoofd- vertooners in het tooneelspel der laatste dagen zijn geweest, nu ook begrijpen zullen, dat al hunne redevoeringen hunne hatelijke insinua- tien hunne persoonsveroordeelingen tot niets leiden. In dat geval zou de gehouden interpellatie eene goede vrucht hebben schoon eene geheel andere dan die men beoogde. Doch wij twijfelen er niet aan, of het woord van den heer Thorbecke zal bewaarheid worden, dat de zege op het vorig bewind behaald een zege was van beginselen en niet van personen. Dat woord heeft te meer beteekenis, omdat die beginselen weerklank vinden door het geheele land en zich sterker uiten nadat zij geruimen tijd met geweld werden achteruitgezet. Nimmer had eene interpellatie in de kamer een meer persoonlijk karakter dan die van Maandag 11.nimmer bleek dan ook zoo dui delijk hoe onvruchtbaar dergelijke parlementaire tweegevechten zijn. Maar wij voegen er bij is misschien nooit een ministerie onder zulke eigenaardig moeijelijke omstandigheden opge treden, het heeft bij zijn eerste optreden reeds ondervonden, dat alle weidenkenden in de kamer gaarne de hand reiken om die raoeijelijk- heden te overwinnen en den moed weten te waarderen waarmede deze ministers de taak hebben opgevat, hun door 'skonings vertrou wen opgedragen. GOES, 18 Junij 1868. De eerste kamer der staten- leneraal is bij een geroepen tegen Maandag 22 dezer, In de zittingen der tweede kamer van Dings- dag en Woensdag, is de discussie, naar aan leiding der interpellatie Koordersvoortgezet en ten einde gebragt. Onderscheidene sprekers namen daaraan deel ook de drie ministers van finantien, koloniën en binneulandsche za-»

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1