Men schrijft ons uit Zierikzee: De tentoonstelling'van nijverheidkunst en smaak, in de bovenzalen van het raadhuis alhier, zal geopend zijn van Woensdag 17 tot Dingsdag 30 dezer en belooft zeer aan de ver wachting te zullen voldoen. Immers reeds vóór eenige dagen zagen wij er een ruime hoeveel heid meubelen, borstel- en touwwerk en an dere artikelenalhier vervaardigdbenevens vele oudheden waaronder van historische waarde en eene schoone collectie porcelein, schilderijen en teekeningen. Algemeen is men dan ook met de zaak in genomen en beijvert men zich de commissie in de hand te werken. Maandag 23 dezer zal de steiger of aanleg plaats voor schepen en vaartuigen, tot het in nemen af aanzetten van reizigers en het laden en lossen van goederen aan den oever der Zuid- vliet of zandkreek, bij Cortgene, in gebruik worden gesteld. Met genoemden datumzal het reglement op het gebruik van de provin ciale steigers in Zeeland, van 9 Juli] 1852, provinciaalblad no, 109behoudens de wijziging van het tarief volgens het provinciaalblad no. 21, van 1867, daarop toepasselijk zijn. Men schrijft ons uit den Alblasserwaard. Het drooge warme weer heeft gedurende de laatste 8 dagen, gelijk op alle veld en tuinvruchten, een ongelooflijken invloed uitgeoefend op den hennep. Men kan tegenwoordig dit gewas bij den dag zien groeijen, zelfs is op een stuk land waargenomen, dat dit produkt 12 Ned. duimen in lengte toenam in 24 uren. De te velde staande aardappelen groepen mede verbazend snel. Regen wordt echter thans een groote behoefte. Uit Ridderkerk wordt geschreven: Komen er vele berigten in omtrent den gunstigen stand der veldgewassen, ook van hier kan gemeld worden, dat bijzonder de tarwe en rogge een goeden oogst beloven en vooral de aard appelen zeer schoon staan. Alleen het vlas is door de langdurige droogte, minder gunstig. Een milde regen zou zeer gewenseht zijn, zoowel voor dit gewas als voor de weilanden. De gemeenteraad van Harlingen heeft, op voorstel van het collegie van brandmeesters besloten tot het aankoopen van 4 extincteurs. Te Schiedam heeft de regering besloten 8 dergelijke werktuigen aantekoopen. De hoedenhandel zal weldra met een nieuw product voorzien worden. Het is een zomer hoed die buitengewoon ligt is. Hij is gemaakt van Manilla papierpap, en ziet er uit even als een strooienboed. Hij is, hoe ligt ook ondoordringbaar voor water en zoo elastiek dat er geen vouwen of breuken in kunnen komen, zoo als in stroo. Ziehier hoe hij ge maakt wordt. Men neemt een gewonen strooien hoed, die als vorm moet dienen; men legt er een dunne laag was boven op en bedekt deze met potlood, opdat de oppervlakte gelei dend zou worden voor de electriciteitvervol gens wind men er een koperdraad om heen en bevestigt dien op de bekende wijze aan een galvanische cel; nu dompelt men den hoed in eene oplossing van zwavelzuur ko- peroxyde en laat er koper tegen aan groeijen, verlegt den draad nog eens, om den vorm geheel met koper bedekt te krijgen, en als nu de koperlaag dik genoeg is, neemt men den hoed uit het badwascht hem af, droogt hemverbrand het stroo en houdt nu het kor per, met indrukselen van het stroo er in, ove- In dien koperen vorm perst men nu de papierpap, laat ze droogen, bedekt daarna den hoed met gekleurde verf of vernis, die hem voor water ondoordringbaar maakt, en verkoopt de alzoo zeer goede hoeden tegen een zeer buitengewoon lagen prijs. Aan de hoogeschool te Baker in den staat KansaB, bekleedt een jonge dame, miss Baldwin, den leerstoel in de Grieksche taal. Bij de laat ste opening van het leerjaar werd zij door de regering aangewezen de openingsrede te houden. Aan de hoogeschool van St. Lawrence (New- York) geven vrouwelijke professoren onderrigt in de landhuishoudkunde, in plan- en model- teekenen, enz. Opertin bezit een hoogere burgerschool, die even druk door vrouwelijke als door mannelijke studenten bezocht wordt. Gedurende den oorlog, waarin alle mannelijke studenten mede te velde getrokken waren, wer den de collegien aldaar slechts door vrouwelijke studenten bezocht. Thans hangt in de gehoor zaal dezer hoogeschool eene schilderij, die den slag van Dennison voorstelt en tot opschrift heeft: „De jongelingen in het leger van Den- nisson aan de meisjes 1861de liefste meisjes van de wereld." Eene andere merkwaardigheid van deze hoogeschool is, dat eene negerin er een leercursus over de Engelsche taalkunde houdt. In de drukkerij van de Times is eene nieuwe pers in gebruikdie trouwens slechts eene ver betering is van een reeds beproefd stelsel. Het papier zonder eind, waarop gedrukt moet wor den loopt over eene roldie het blad aflevert, naar de behoefte. De machine kan 23,000 com plete nommers in een uur drukken. Een ge woon nummer van den Times beslaat 8 blad zijden. De machine snijdt het papier naar de maatvouwt het en levert het in volgorde af. Gtom oixs,oLo toeriston. Te Londen is een jong Hollandsch meisjeMaria Sophia Jung, gestorven tengevolge van liet inslikken van een speld, die de chirurgijn, bij lijkopening, in haar lever gevonden heeft. De Engelsche bladen deelen eene uitvinding mede van een mechanicus te New-York, den heer Deddrick, die een automaat-mensch heeft vervaardigd, of ten minste eene machine ver tegenwoordigende een mensch, bewogen door stoom. Het weegt 500 pond. De stoom wordt binnen het ligchaam ingebragt. De automaat wandelt zeer na tuurlijk en gemakkelijk. Iedere stap brengt hem twee voet vooruit. De automaat is aan een rijtuig, dat altijd regt door loopt, vastgemaakt. Hij stapt gemak kelijk in en uit het rijtuig. Onder aan de voeten is een gewigt, dat het uitglijden belet. In het rij tuig kan men genoeg kolen en water voor een dag medenemen. De heer Deddrick is voornemens den automaat, te kleeden, om hem zoo gelijk mogelijk aan den mensch te maken. Een Duitsch blad, te Porto Alegre verschijnende, berigt het volgende te liio- Claro voorgevallen: In de nabijheid dezer stad, hield zich eene slang op, welke r»eds onderscheidene per sonen had aangevallen. Voor eenigen tijd gingen een oud en een jong kolonist op de jagt, en, te dezer plaatse aangekomen, werden ook zij door de slang overvallen. De oude, toevallig in eenige slingerplan ten verward gerakende, viel ter aarde, doeh riep den jongen toe dat hij schieten zou. Het schot viel, de jongeling echter had gemist, en de slang viel op hem aan. Ras greep hij echter zijn mes en was gelukkig genoeg de slang te dooden. Nu riep bij zijn med- gezel, dien hij, in de hitte des gevechts, geheel had vergetendoch hoe groot was zijn schrik, toen hij dezen dood op den grond uitgestrekt vondHet schot dat de slang gemist had, had hem de hersens ver brijzeld en hem gedood. A. heeft van B. 10, geleend gekregenwaaraan A., die beweerde aan alles gebrek te lijden, dringend behoefte scheen te hebben. Eenige uren later treft B. den nooddruftigen A. in eene restauratie van den eersten rang aanmet eene halve flesch medoc voor zich eu een kuiken cuil a point. B: „Hoe: zoo even leen ik je ƒ10, omdat je zoo in den nood zit, en nu vind ik je hier voor een kuiken en een halve flesch?" A: „Och de men- schen hebben ook altijd wat te zeggenAls ik geen geld in mijn zak heb, kan ik geen kuiken eten, en als ik geld in mijn zak heb, dan may ik geen kuiken eten. Op die manier zou iemand wel van honger kunnen sterven!" -, en de rijke bedelaar A. bestelde er nog een portie doperwtjes bij. Een Turk van hoogen rang ontving in de vorige week te Parijs, waar hij zich tijdelijk ophoudt, eene uit- noodiging om de wedrennen bijtewonen, maar de Turk weigerde, zeggende: „wat heb ik er aan? Een van de paarden moet natuurlijk het eerst aankomen en welk paard dat zijn zal is mij tamelijk onver schillig." Een beesten koopman kreeg Maandag de volgende telegram van een zijner collega's uit eene nabarige stad: Wacht tot morgen om te vertrekken. De trein neemt geene ossen op. Morgen zal ik de varkens met de boot verwachten. Ik reken natuur lijk op u." Volgens Sn* Benrg Berthond wordt er tegenwoordig jaarlijks in Frankrijk tabak verbruikt voor een som van honderd en negentig miilioen franks dat is ongeveer 95,000,000 gulden De sultan van Turkije laat te Parijs een tafel maken van massief zilver, die niet minder dan 3 miilioen fr. zal kosten. Verwondert men zich nu nog, dat het leger maar zelden soldij ontvangt Aan boord der Sneeker stoomboot Aurora is eene koopvrouw voorspoedig be vallen, van een kind, en, te huis gekomen, van een tweede. Dit is de derde keer, dat deze vrouw moe der van tweelingen werd. De Iroep Japansehe kunstenmakers, welke eenige maanden geleden ons land bezocht en zich thans te Londen bevindt, heeft een nieuw lid verkregen. Eene der Japansehe kunst zusters is Zaturdag van eene welgeschapen dochter bevallen. Zij is de eerste Japanesche, die buiten Japan geboren is. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, den 10 Junij 1868. Afwezig mr. P. H. Saaijmans Vaderbuiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede a. De processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter benoeming van vier leden der provinciale statenwaaruit bljjkt dat bij de eerste stemming zijn verkozen de heeren mr. M. P. Blaau- been en J. P. I. Buteux en bij de herstemming de heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. M. Kakebeeke. b. Brief van heeren Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het in gebruik geven van gemeente grond aan M. Meijler. c. Brief van de openbare gezondheids-commissie houdeude berigt van den overgang van het secreta riaat dier commissie van dr. A. P. Fokker op mr. J. G. de Witt Hamer. d. Het verslag van den archivaris der gemeente over 1867 op 1868. e. Het verslag van de oefenschool voor onderwij- zers-kweekelingen over 1867, welke verslagen als bij lagen zullen worden gevoegd bij het jaarverslag der gemeente. Den uitslag der verpachting van het nachtwerk en van de haardasch voor één jaar, toegewezen aan A. Foudrainehet nachtwerk voor 300,en de haardasch voor 1000, g. Het gevraagd en gegeven eervol ontslag aan dhr. H. J. Provo Kluit, als commies-griflier ter secretarie. h. Brief van de directie der Breede Watering be westen Yersekehoudende toezegging van de voort durende uitkeering van 39 cent per bunder schotbare grond tot onderhoud der wegen en afkoop tollen. i Verslag van de commissie tot het afnemen van het eindexamen der leerlingen van de burger-avond school hetwelk bij de raadsleden zal worden rond gezonden. k. Brief van de plaatselijke school-commissie be trekkelijk de verandering van de schooluren op de fransche meisjesschool. De beraadslaging over dat onderwerp wordt tot de volgende vergadering aangehouden. I. Berigt van den benoemden veearts E. L. van Mervenneedat hij zich in den loop der maand Julij e. k. alhier zal vestigen. en in. Eenige staatsbladenwelke bij de overige worden gevoegd. De Voorzitter zegt dat hem ter oore gekomen ie, dat de spoorweg loopende langs deze gemeente, eer lang zal geopend worden. Hij is van gevoelen dat die opening met eenige plegtigheid zal plaats hebben en vermeent dat er op de provinciale begrooting een post voorkomt tot het bestrijden van dergelijke kostenen stelt voor aan Gedeputeerde Staten aanvraag te doen om uit dien post eene bijdrage voor dat doel te erlangen. Dhr. Verhagen vraagt of het de bedoeling is die aanvraag te doen zonder bepaling van som. De Voorzitter acht het zeer moeijelijk eeD cijfer te noemen zoo lang men niets meer van de zaak weet. Dhr Verhagen ondersteunt zeer het voorstel van den voorzitter en geeft de verklaring, dat hij onlangs in den Haag zijndealdaar de zekerheid verkregen heeft dat de opening den 1 Julij e. k. zal plaats hebben. Dhr. mr. de Laat de Kanter deelt het gevoelen van den heer Verhagen, dat het aangeven van de bènoo- digde som wensche'ijk is en wenscht eerst een plan van burg. en weth. of .eener regelingscommissie daar- gesteld tc zien, t'^n 'einde alsdan, eene'bepaalde aan vraag te doen en "óórdeelt het' bést'dié zaak geheel ban burg, eu weth. over te laten' en heu teautoriseren namens den raad naar goedvinden te bandelen. De Voorzitter zegt dat burg. en weth. zich daar mede zullen belasten en rekenen óp de welwillend heid van de leden van den raad en de ingezetenen. Worden ter tafel gehragt de door den bouu meester dezer gemeente namens burg. en "weth. opgemaakte plannen met berekening van kosten voor de verbetering van het gebouw der openbare school vari de le klasse, en tot geheele vernieuwing dier school. Burg. en weth. geven in bedenking deze zaak aan te houden, om te gelijk met het plan van uitbreiding der stad te behandelen en de overgelegd,? stukken inmiddels rond te'zenden.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2