1868. No. 45. DINGSDAG 16 JUNIJ. BINNENLAIMDSCHE BERIGTEN. 558te Jaargang. EOESSCHE COUBAIVT. De uitgave deser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Crper kwartaal f 1,95. fr. p. p. /1,W. Gewone adrertentiëu worden a IA ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a 1,1», behalve het zegelregt. De Inzending van adverlenltën kan geschieden tot vóór drie uren dee namiddags op den dag der uitgave. Bels.ondLmali.ing:. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter openbare kennisdat de Blgendonislijsteii (Bulletins) van de kadastrale hermeting van de Wilhelmlna- en Oost-Beveland- acbe polders aan de betrokken eigenaren, beheer ders, pachters of gebruikers zijn uitgereikt en noo- digt ieder eigenaar uit om zijne eigendorasljjst voor of op den 25 Julij 1868 aan den betrokken landmeter of op het gemeentehuis te Wilhelminadoip, ondertee kend in te leverenmet of zonder aanmerkingen, al waar zij tevens van den 13 tot den 25 Julij 1868, van des morgeus negen tot des namiddags vier ure, de noodige opheldering en inlichtingen zullen kunnen bekomen. Goes, den 13 Junij 1868. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De korte ontmoeting tusschen regering en kamer, in de vorige week, kan ons reeds eeni- germate doen oordeelen over den stand van zaken en over de verhouding, waarin zij ver moedelijk tot elkander zullen staan. Behalve door het kleine clubje anti-revoluti onaire woelwaters, die door dik en dun heen stappen en den strijd rusteloos voeren is het kabinet welwillend ontvangen, zonder dat zich, met enkele uitzondering van den heer Bergmans iemand heeft voorgedaan, die de vlag van mi nisterieel quand-mêmeophief. Wat men bij het optreden van het vorige kabinet zag, eene me nigte, die rondweg verklaarde dat zij voor de regering aanbiddend nederknieldedat kon geen plaats hebben waar een liberaal bewind optrad, dat zoo iets" evenmin van zijne vrienden als van zijne tegenstanders verwachtte. Met genoegen zullen alle weidenkenden hebben op gemerkt dat de liberale party zich onafhan kelijk en zelfstandig toonde en dat er noch aan de eene noch aan de andere zijde, eenige schijn was van dat volgen van de wenken van anderen, dat slaafsch goedkeuren van ministerieele begin selen en plannen, dat het kenmerk, wij kunnen wel zeggen het levensbeginsel, was van wijlen het kabinet Heemskerkvan Zuijlen. Als bepaalde opposanten die van geen ver gelijk, van geene conciliatie, van geene zamen- werking willen weten, deden zich alleen kennen dhn.Koorders, VaderSimons, Kien en enkele anderen waarvan de eerstgenoemde benoemd schijnt tot generaal en aanvoerder, zooals o. a blijkt, uit de door hem aangekondigde interpel latie die zeker ten doel heeft, om maar aan stonds, zoo mogelijk, de regering omver te wer pen, gelijk dat door die partij in 's lands belang en tot bevordering van het prestige der kroon en van het volksbelang wordt geacht. Wij mogen er ons dus op verwachtendat van die zijde de strijd met hevigheid zal worden gevoerd en dat de meerderheid der kamer tel kens zal geroepen worden, om die strijdlustigen te breidelen terwijl wij tevens er op rekenen kunnen, dat men de afdoening van zaken daar door zooveel doenlijk belemmeren zal. Wij vreezen die oppositié nietdie spoedig genoeg door de natie in hare juiste waarde zal gekend worden, maar bejammeren alleen, dat hier met opzet er naar gestreefd wordt, om door harts- togtelijke misschien wel hatelijke, discussion, ook daarbuiten agitatie te wekken en den gang der zaken te belemmeren, om dan weder te zeg gen dat er niets tot stand komt onder een liberaal kabinet. Het laat zich aanzien, dat de kern der oppo sitie thans bij dat clubje zal wezen, dat zijn type koos in den heer Koorders en dat wij dus, van oppositie in het vervolg sprekende alleen of voornamelijk daarop het oog zullen moeten hebben. Dat clubje heeft het vroeger ministerieele or gaan in zijne dienst en maakt daarvan reeds mild gebruik, om het volk tegen de regering in het harnas te jagen. Wij zeggen niet te veel, want de laatste dagen hebben ons doen zien, dat het Dagblad, zich zeiven in hatelijk schelden overtreft en bitterder dan ooit tegen de regering uitvaart, om haren invloed te ondermijnen en de natie van 'skonings ministers afkeerig temaken. Wij zijn van dit blad niet anders dan zulk een toon gewoonmaar het mag wel eens wor den gezegddat die oppositie geleid en ge steund wordt, door leden van de kamer zeiven. Het is bekenddat o. a. de heeren Simons en Nierstraszcommissarissen van het Dagblad zijn. Men heeft reeds voor langen tijd opge merkt, dat de redactie een onafgebrokene com municatie had met leden der kamer van die partij en men mag gerust aannemen, dat zoo wel de inhoud als de vorm der vyandige Dag blad-artikelen in overeenstemming zijn met dat die thans ook goedgekeurd worden door enkele vertegenwoordigers. Doorgaans stelt men het Dagblad alleen aan sprakelijk voor al het venijndat daardoor met kwistige hand wordt uitgestrooid, maar men houde in het oog, dat wij hier te doen heb ben met een inspiratie van eldersgelijk dan ook nu weder duidelijk blijkt, uit de zamen- stemming van het Dagblad met het kleine clubje, zoover het zich heeft doen hooren in de kamer. Wij zouden niet wenschen, dat er geene op positie wasmaar het is een treurig verschijn sel dat zijdie zeggen door hunne beginse len daartoe gedrongen te zijn, zich verlagen tot eene taaldie zelfs door de innigste en heiligste overtuiging niet kan geregtvaardigd worden. En wat dan te oordeelen als wij die taal hoo ren als uit den mond van hen, die steeds spreken van eerbied voor de kroonterwijl zij in de daad den koning bespottendoor dag aan dag te verkondigendat deze zijn vertrouwen stelt in menschen, die, zoo maar de helft waarheid wasvan wat men hen te laste legt, geen oogenblik langer aan het hoofd der za ken zouden mogen blijven. Het schijnt de taktiek dier oppositie te zijn, om den koning te dwingendat hij zoo spoe dig doenlijknieuwe ministers benoemealtijd onder protestatie, dat Oranje en het koning schap, hun boven alles gaan. Wat men aan eene vorige oppositie als mis drijf heeft toegedicht, dat zal thans op bree- de schaal door de tegenwoordige worden on dernomen. Reeds wordt er bedreigd met een nationaal verzetwaarmede de eisch by den koning zal worden aangedrongen(zie n°. 140 van het Dagblad), waarbij wij echter moeten opmerkendat men nog niet zeker schijnt te zijn of het gelukken zal het verzet tot stand te brengen. Wij lezen toch: »het Nederlandsche volk moet wetendat tegen het karakter en de rigting van het tegenwoordig kabinet, een natio naal verzet zal verrijzen. Het volk, de natie, die hier zou moeten handelen schijnt dus vreemd genoeg, zelve nog niets van het verrij zende verzet te weten. Doch met een weinig geduld, zullen wij nog meer zien en hooren. Wij blijven intus- schen de aandacht vestigen op de vaderlands lievende partijdie anti-revolutionair in naam de revolutie in het leven wil roepen. GOES, 15 Junij 1868. De tweede kamer heeft Vrijdag en Zaturdag de begrootingswelten meest allen met algemeene stemmen aangenomen. [Per telegraaf.) Dezen morgen heeft de heer Koorders een aantal vragen gedaan aan het kabinet, omtrent de kabinets formatie, het koloniaal beleid en de on- derwijsquae9tie. De heer Bosse heeft verklaard, dat de leidende gedachte bij de kabinetsformatie is ge weest, eene gedachte van verzoening, geen exclusi visme. De heer Fock heeft herhaald, dat eerlijke en regtvaardige toepassing der schoolwet strekken kan tot wegneming der grieven. De heer de Waal meent, dat de eerste zorg zijn moet voor de Indische finan- tien, voorts regeling der cultuuraangelegenheid, grond bezit, erfpacht en heerendiensten, bij de wet. De heeren EeijdenrijckSijpestein, de Brauw, ver klaarden niet bevredigd te zijn door de mededeelingen der ministers op koloniaal gebied en aangaande het onderwijs. Morgen voortzetting. De staten der voornaamste in-, uit- en door gevoerde handels-artikelen, gedurende de maand Aprilzijn bij ons ontvangen en liggen ter in zage van belangstellenden, op het bureau dezer courant.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1