1868, No. 43. VRIJDAG 5 JUNIJ. 55"e Jaargang. Tot dit nommer behoort een Bijblad, houdende bekendmakingen van het Ste delijk Bestuur, waaronder die op de Schouwing der Wegen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ««MC4 GOESSCME COURANT. De uitgave dexer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prjjs per kwartaal 1,35. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 et. de regel geplaatst, Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,80, behalve het zegelregt. lie inzending van advertentiën kan geschieden lot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De ministerieele crisis is gëeindigd. Z. M. de konifig heeft een nieuw ministerie benoemd. De combinatie Heemskerk van Zuijlen Schimmelpenninckwaarvan de geheugenis lang zal blijven, treedt eindelijk af, na langen dood strijd en wanhopend^ worsteling om op het kussen te blijven. De onzekerheid heeft lang genoeg geduurd, om over de oplossing verheugd te zijn. Wat men al gedacht en gezégd en geschreven heeft, gedurende de laatste weken, moge dan nu ook vergeten worden. Wij staan voor eene nieuwe periode en het is van weinig belang, om al de bijzonderheden van het naaste verleden, weder optehalen. Wij matigen ons evenmin een oordeel aan over het nieuwe kabinet, dat eerst uit daden gekend kan worden en bovendiende koning heeft dat kabinet benoemd en 'skonings keuze mag door ons niet beoordeeld worden. De laatste dagen en weken hebben ons ge leerd, dat de vrienden van het koningschap, zoo als zij zich noemen, die laatste stelregel slechts dan huldigen, wanneer het Z. M. be haagt ministers te kiezen naar hunnen zin. Wij zullen zien of prof. Vreede, het Dagblad en consortennu ook met eerbied 's konings besluiten zullen begroeten en met de daad too- nen, dat zij vertrouwen stellen in 's konings wijsheid, in het vorstelijk streven om 'slands belangen te bevorderen. Wij heffen evenmin een juichtoon aan, nu een ministerie van Bosse optreedt. Wij zien dien staatsman toch van ambtgenooten omringd, van wien men veel goeds wachten mag, van wien men zeer weinig weet. 't'Zou even dwaas zijn van hooge ingenomenheid te spreken als het weinig vaderlandlievend isom een toon van afkeuring aanteslaan. Wat ons echter verblijd is, dat er mannen gevonden zijn, die de moeijelijke en thans vooral netelige taak hebben willen opnemen en die het nieuw bewijs gévendat er ook buiten de con servatieven en anti-revolutionairen, nog gevon den wordendie hunne krachten aan de alge- meene zaak willen wijden. Dat niet de liberalen opgetreden zijn wier namen het eerst werden genoemd, achten wij, in de gegeven omstandigheden, éven verstandig als gelukkig en het bewijst, dat hef niets dan laster was, als van andere zijde beweerd werd, dat zij slechts oppositie gevoerd haddenom zich van de portefeuilles meester te maken. Die verachtelijke leugen van het Dagblad en zijn aanhang is in alle naaktheid geopenbaard. Wij zullen zien, wat de vrienden van Oranje en Nederland nu zullen sprekenom 's konings wenschen tot vervulling te brengen en de re gering te helpen bestendigen. Wij vergen daartoe geene goedkeuring van beginselendie zij niet deelén, noch ondersteu ning van hen, aan wie zij meenen vertrouwen te moeten ontzeggen. Maar wat wij van hen mogen verwachten isdat zij evenzeer hun oordeel zullen opschorten en niet weder de gemoederen ophitsen tegen de raadslieden der kroon, nog voor zij het vertrouwen, door den koning in hen gesteld, konden regtvaar- digen. Wat in de laatste dagen nog over Thorbecke en andere mannen der liberale partij geschreven werd, was weinig overeenstemmende met de ge voelens, waarvan men altijd zich het monopolie toekende. Maar zij die» steeds riepen, dat men den koning geen dwang mag aandoen, zullen toch wel begrijpen, dat zij dat evenmin mogen als anderen. Ons wachten dus allerlei ontwikkelingen, mis schien wel eenige wendingen in het kamp der vrienden van het vorige kabinet. Wij willen een en ander kalm en geduldig afwachten. GOES, 4 Junij 1868. Door Z. M. den koning zijn benoemd: Tot minister van Binnenlandsche zaken den heer mr. C. Fock, burgemeester van Amsterdam; tot minister van Koloniën, den heer E. de Waal, oud secretaris generaal van Nederl. Indie; tot minister van Marine, den heer L. G. Brocx kapitein-luitenant ter zee; rot minister van Oorlogden heer J. J. van Muikenlid van den raad van stateen hem tijdelijk belast met het beheer van het depar tement van Buitenlandsche zaken; tot minister van Justitie, den heer mr. F. G. R. H. van Lilaarraadsheer in het Provinciaal geregtshof van Noord Holland, en hem tijdelijk belast met het beheer van bet departement voor de zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst Wijders heeft Zijne Majesteit bij besluit van gelijke dagteekening, no. 30, den minister van finantien tijdelijk belast met het beheer over het departement der Hervormde en andere Eere diensten, behalve die der lioomsch-katholijken. {Staats Cf.) {Per Telegraaf.) Men verzekert dat jhr. Tets van Goudriaan, oud-minister van binnenlandsche zaken en finantienis of wordt benoemd tot minister van bui tenlandsche zaken. Het ministerie is dan voltal lig, de nieuwe ministers hebben heden hunne be trekking aanvaard. De Tweede Kamer is opgeroepen om op Dings- dag 9 dezer bijeen te komen. Een bezoeker van het festival te Kruiningen deelt ons daarvan mededat dien dagin die gemeente werd feest gevierd, in den waren zin. Door de handboogschutterij (afd. harmonie) was een programma uitgeschreven, waaraan andere hunne medewerking hadden toegezegd. Door het schoone weder begunstigd, groeide de menigte op het dorp van oogenblik tot oogenblik aan, die de harmoniën opwachten en intusschen de nette versieringen van het dorp bezigtigden. Uit schier alle huizen wap perde de vlag, terwijl aan beide zijden van het dorpeene poortmet groen versierd en van toepasselijke opschriften voorzien, waren opgerigt. Na eenig oponthoud door het on gunstig getijdat de harmonie St. Cecilia van Hontenisse moest overbrengen, zag men de menigte zich in beweging stellen en verscheen een eerewacht te paardgevolgd door de har monie van Kruiningende werkende leden van de handboogschutterij de Drie Koornbloemkens, de harmonie de Volhardingvan Goes, eene commissie uit de jongelings-vereeniging Een- dragt maakt magtde harmonie Eendragt en Vrijheidvan Z aamslag daarna de rustende leden van de boogschutterijde Harmonie St. Ceciliavan Hontenissegesloten door een tweede eerewacht te paard. Na in deze orde de schutters naar het schiet veld geleid te hebben, keerde men tot het markt plein weer en hadden de verschillende muziek uitvoeringen plaatsdievolgens meer en min kundigenhoogst voldeden en gelukkig slaag den kennelijk warenzoo zij die diri geerden, als de uitvoerende leden, met den besten wil bezield en verdienden zij de lof spraak van den Burgemeesterdie dezebij het uitreiken der medaillestot hen hield even zeer als de hoera'sdoor 't publiek aangeheven. ZEdAchtb. werd daarop eene serenade gebragt, waarmede dit gedeelte was afgeloopen. In tusschen was de avond ingevallen en begon men de vuurwerken te ontsteken. De gunstig bekende maker van dezenhand haafde ook weder zijnen roemvoorname lijk voldeed het Bengaalsche-Vuur op den toren met de daar aangebragte paauwstaarten, en niet minder het diamant-vuur, gewijd aan Apollodat op den vijver een heerlijk effect maakte. Zoo eindigde, zonder de minste stoorniseen feestdat aan velen een genoe- gelijken en aan de neringdoenden te Kruinin gen, een hoogst voordeeligen dag gaf. Men berekent dat er meer vertier op dien dag was, dan gedurende eene gansche kermis, de bakkers waren uitverkocht en menig overgeschoten ka detje van de Union Club vond daar nog zij nen weg. Men meld uit Sluis 28 Mei. Naar het pu bliek gerucht meldt, heeft de heer J. Lansen Croin zich in Jowa gevestigd, waar hij eeni ge akkers prairie-grond heeft aangekocht. Het moet hem daar echter zoo weinig meevallen, dat het niemand zou moeten bevreemden, zoo hij weldra wederkeerde.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1