1868. N°. 41. VRIJDAG 20 MEI. 558te Jaargang. BÉRIGT. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. -$5a»- *- GOESlSCHE I») lilVI. De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- Prjjn per kwartaal f 1,S3. fr. p. p. ƒ1,90. tie Inzending eau adrertenlifn kan geschieden lot róór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Op a. s. maandag, tweede Pinksterdag, xal de Ooessche Courant niet worden uitgegeven. Beltend.mal£ lus BURGEMEESTER WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de proeessen-verbaal van in'evering der stem briefjes en het opmaken der gedane stemming, ter be noeming bij herstemming van twee leden voor de Pro vinciale Staten van Zeeland, gehouden den 26 en 27 dezer maand; zijnde uit het proces-verbaal van laatst gemelde dagteekening gebleken dat tot leden der Pro vinciale Staten met meerderheid van stemmen benoemd zijn, de heeren J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, met 470 st., en J. M. KAKEBEEKE, 373 terwijl de heer mr. W. G. de KNOKKE van der MEULEN heeft bekomen 267 stemmen enjhr. mr. J. J.POMPE van MEER- DERVOORT145 brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de afschriften van genoemde processen-verbaal ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter secreta.ie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgezonderd des Zondags) in den voormid dag van 9 tot 2 ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De vrienden van het Heemskerksche kabinet, eene verzameling die uit menschen van aller hande kleur bestaatzijn woedend en blazen dreiging en verderf, omdatde heer Thorbecke door den koning eeroepen is. Men lette er wel opomdat hij door den ko ning geroepen is. Terwijl wij dit schrijven is er toch nog niets bekend van een nieuw ka binet maar al kwam ons het berigt van de zamenstelling van een kabinet Thorbecke of eenig ander nog ter oore, voor wij de pen nederleg- gen, wij zouden niettemin er op wijzen, hoe de conservatievenanti-revolutionairen enz. zich in de hatelijkste bewoordingen uitlaten over dat roepen van den heer Thorbeckeover deze daad van Z. M.onzen geëerbiedigden koning. »De tijding," zoo zegt het orgaan, »dat de heer Thorbecke zou belast worden met de za menstelling van een ministerie heeft in alle provinciën een pijnlijken indruk gemaakt. Van alle kanten ontvangen wij de uitingen der smar telijkste gewaarwordingen. De verbazing en de droefenis zijn volkomen geregtvaardigd enz." Zoo dikwijls vroeger van eene andere zijde leedwezen werd te kennen gegeven over het optreden van een conservatief kabinetof de handelingen van ministers, daartoe behoorende, werden afgekeurd, werdervanministerieele zijde beweerd, dat dit alles inbreuk was op het ko ninklijk regtdat men den vorst niet bemoei- jelijken mogt in de keuze zijner ministersdat 'skonings handelingen in dezen boven het oor deel waren van het publiek en zelfs van de kamers, dat de koning boven de partijen staat, dat men van zijne wijsheid mag verwachten hij zou eene verstandige en voor het land voor- deelige keuze doen De koning roept nog maar den heer Thor becke, om met hem te raadplegen en aanstonds matigen diezelfde voorstanders van 'skonings onschendbare regten, zich een oordeel aan; men is verontwaardigd gevoelt pijn en smart over eene vrije daad des konings. Men gaat nog verder. Met een hoogleeraar aan het hoofd, trekt men te velde, om het volk in het harnas te jagen om reeds nu wat de koning mogelijk doen zal in een verkeerd licht te plaatsen en de natie op te zetten tegen het ministeriedat door den koning aan het hoofd der zaken zal worden gesteld. Waarlijk men mag wel pogchen op liefde voor Oranje en het koningschap waar men zelfs 's vorsten beslissing niet afwachten kanom reeds de daad des konings te veroordeelen. Een van beiden is waar, of de conservatieve partij geeft thans een bewijs, dat zij alles behalve koningsgezind isof de liberalen waren niet schuldig aan majesteitschennistoen zij zich aanmerkingen op wijlen de ministers Heems kerk c. s. veroor1 oofden. Wij gelooven, dat de handelingen der minis ters onderworpen zijn aan de kritiek der kamers, maar staan ook vast in de overtuiging, dat de koning volkomen vrij is in de keuze zijner raads lieden en strijden voor een constitutioneel prae- rogatief der kroondat schandelijk miskend wordt door hen, die onder de oogen des konings, van diens vrijwillige handeling, schrijvenerger nis van alle weidenkenden. (Zie prof. Vreede in de Utr. Cour.) Er is nog meer. Het orgaan komt nog met eene andere bedreiging. Als een ministerie Thorbecke optreedt zal de crisis verplaatst wor den en het gevaar toenemenwant reeds bereiden de mannen, die het afgetreden kabinet bewierookten, zich voor, om eene heftige opposi tie te voeren tegen de ministers door Z. M. te benoemen. Nu was elke tegenstand der oppositie een kabaal; inaar de opkomende oppositie die nu reeds bare plannen maakt, zal geen kabaal wezen! En wat zal de wensch van den koning, om zijn volk eene duurzame regering te geven krachtig bevorderd worden door hen die nu reeds verontwaardigd en diep bedroefd zijn, bij de gedachte, dat de koning een kabinet zal be noemen, dat men al vast in diserediet wil bren gen en op welks omverwerping men reeds be dacht is. Men zegge niet de koning werd door de kleine meerderheid der liberalen gedwongen. Want wij hebben te grooten dunk van de zelfstandig heid van den vorst, die boven de partijen staat, dan dat wij zouden kunnen denkende vorst bukt voor dwang. Maar bovendien. Zoo hier sprake kon zijn van dwang bij 'skonings keuze, dan is die zeker door niemand meer uitgeoe fend, dan door de conservatieven, die pertinent weigerden, zich voor eene nieuwe ministerieele combinatie te laten vinden en den konjhg' wil den dwingen tot eene derde ontbinding of tot de benoeming van een ministerie, dat zij konden bestrijden. De feiten spreken hier. Ieder kan het oor deel opmaken. Laat er ons ten slotte bijvoegen: er is nog geen ministerie Thorbeckemen schermt nog maar in de lucht. Wie weetwelke de uit komst der crisis wezen zal. Waarlijk men mag wel eerbied hebben voor die trouwe vaderlandersdievooruitloopende op 'skonings keuze, al vast 'skonings doen be dillen en het volk tegen des konings besluiten oproerig zoeken te maken. Conservatief of anti-revolutionair?? GOES28 Mei 1868. Wij lezen in de Arnh. Courant De heer J. Heemskerk Az, heeft het groot kruis der orde van de Eikenkroon ontvangen. Het Dagblad voegt hier de vermakelijke uit drukking bij, dat de heer Heemskerk het na- tuurlijke hoofd is van het tegenwoordige kabinet. Is dit ter wegneming van het geloof aan het wonderbaarlijkehetwelk dezen minister eigen zou zijn, en waaraan hij in vroeger Jijd zelfs zijn bijnaam bad te danken? of is het eene tegenstelling en wordt er gezinspeeld op den heer van Zuylendie slechts een onnatuurlijk hoofd zou zijn? of wel op den heer Mijer, die zulk een onnatuurlijk hoofd was dat, toen hij afviel, het ministerie toch bleef voortleven? Aan de rijkskweekscholen te 's Bosch, Haar lem en Groningen, zal. met het begin van den cursus 1S68/69, aanvangende 1 September, ge legenheid zijn tot plaatsing van 10 kweekelin- gen in het eerste studiejaar, om voor rekening van het rijk als hulponderwijzer te worden opge leid; op nader te bepalen tijd, zal het examen voor de kweekschool te 'sBosch, voor die te Haarlem te Utrecht en die te Groningen te Zwolle worden afgenomentevens is er aan laatstgemelde kweekschool gelegenheid tot plaat sing van tiea hulponderwijzers, ten einde de opleiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen, welk examen ook te Zwolle plaats heeft. De N. Pr. Ztg. zegt het volgende: Met het slechten der vestingwerken van Luxemburg

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1