IJL 1868. No. 39. D1NGSDAG 19 MEI. 55'" Jaargang. BINNENLANDSCHE 3ERICTEN. -C3»—- €C««* GOESSdilE COURANT. De uitgave dener Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prye per kwartaal 1,95. fr. p. p. ƒ1,90. -V oe inzending ran advertentie* kan geschieden lot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. Op a tins t. If onderdag, Heinelvaartfeest, aal de Goetsche Courant niet worden uitgegeven. Bolcentimali ing BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend dat de voorgenomene openbare verpachting van het ophalen van den HAARD ASCII en hei VUIL NIS, alsmede van het NACHTWERK of het ruimen der privaten binnen die gemeente, aangekondigd, den 2 Mei 11., als te zullen geschie den, den 23sten .dezer, voor den tijd van ZEVEN JAREN, ingaande den eersten Julij aanstaande, niet zal plaats hebben voor zeven jaren, maar slechts voor den tijd van EIUV JJLdlll. Gedaan te Goes den 16 Mei 1868. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Beüend. aials-lng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bgkend, Dat het ISRAËLITISCH'ARMBESTUUR in gemeente, het voornemen heeft om op Maandag 25 dezer, aan de' huizen van alle ingezetenen Alsenieene Collecte te doen ten behoeve; de armen aan zijne *vne overgelaten. Burgeffeester en Wethouders, noodigen een uitom door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijné' verpligting te voldoen. Gedaan ten raadhuize van Goes dpn 16 Mei 1868. Burg. en Weth. voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Beltondirr aiding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekenddat dhr. HendriU Jan Provó Kluit, op zijn verzoek, eervol is ontslagen, als commis-griffier ter secretarie vdeftl gemeente, met ingang van den 20sten dezer. Iemand genegen zijnde die betrekking, zonder be zoldiging, te vervullen, wordt uitgenoodigd zich daar toe bij burgemeester en wethouders aantemelden. Gedaan te Goes den 16den Mei 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H' AQf PILAAR. hét voc De eerste kamer heeft hét voorstel der vijf leden, oin een adres a^ti Sen koning te rigten, afgestemd. Maar hop f Een overwigt var/ twee leden heeft de zaak beslist en al haddejl. ziih ook nog enkelen aan hunne zijde geschaard, dan zou nog de discus; sie, die aan de sterftming voorafging,'tejj be<fijz<^ zijn dat de miifis^rieèlk mannen zfch in geen triomf kunnen vallij dei^ Daar waren offerde tegenstemmers, die di rect of indifflt verklaarden, dat zij niet gaarne eene derde ontbinding der tweede kamer zouden zien, dat zij| die bepaald zouden afkeuren. En daarom juist was het te doen men had zoo gaarne gezien, dat de eerste kamer had laten doorschemeren dat zij van die operatie niet afkeerig zoude zijn. Wij gelooven dat het doel der voorstellers be reikt is, al is ook bun voorstel niet aangenomen. Het is nu toch gebleken dat een belangrijk deel der eerste kamer aan de meerderheid in de tweede zicb aansluit en, met enkele uitzonderin gen, heeft de gebeele kamer weinig sympathie voor bet haast verdwenen kabinet doen blijken Er waren er ook daar, die het oude liedje zongen van aanranding van de regtén der kroon en die dezen tegen niet bestaande aanranding zochten te verdedigen. Er moest ook iets ge zegd worden en het sprak van zeiven, dat de vrienden in n0. 1 met hunne collega's in de tweede afdeeling moesten zamenstemmen. Maar wat de behoudsmannen gehoopt hadden, eene "verpletterende meerderheid of zoo iets, dat is onbereikbaar geweest en eigenlijk mogten zij wel wenschen, dat er maar niets gezegd was. ant bij de mogelijke plannen van het ziel togende kabinet is er te veel gezegd, om nog op eenig gewenscht succes te hopen. Hoe het zij, of de stervende nog aan herleven denken of van het einde van hun bestaan over tuigd zfb, er is voor hen weder licht opgegaan, waardoor de laatste illusien wegvallen. Flaauw en onbeduidend was de verdediging, die zij ver wierven en voor hen, die zoo gaarne geprezen werden, moet het eene akelige teleurstelling ge weest zijn, dat de eerste kamer niet zoo kwistig was met loftuitingen, als de vrienden elders. Stilzwijgen is dikwijls treffender dan luid- klinkende woorden. De natie zal zich dan ook kunnen overtuigen, dat zoo al de eerste kamer een bolwerk voor het ineenzakkend kabinet heeft moeten zijn, het nu gebleken is, dat ook daar meer afkeer gevonden ifrordt dan bewon dering van eene regering, die haar eenige reden van bestaan steeds gevonden beeft, in de sub jectieve raeening, dat zij onmisbaar was. De dagen zijn nog niet lang voorbij, waarin de vrienden van het ministerie hun vertrouwen uitspraken dat zoo de eerste kamer zich maar eens wilde laten gelden, aan den zoogenaamden overmoed der tweede kamer voor goed paal en perk zou gesteld zijn. Die illusie is thans tame lijk wel den bodem ingeslagen, maar opmerkelijk is hetdat het orgaan nu eerbiedig zwijgt en zich met eenige algemeenheden van de zaak af maakt, zonder nu ook den last van zijn toorn uittestorten over het staatsligchaam, waarmede men zoo bedrogen uitgekomen is. Toen de begrooting van buitenlandsche zaken in de tweede kamer met eene meerderheid van twee stemmen werd afgestemd werd er den draak gestoken met die meerderheidhad zij niets te beduiden en mogt er niets omtrent de- kamer in haar geheel uit worden afgeleid. Nu hetzelfde zich voordoet in de eerste kamer en het door de ministerieelen gewensehte doel be reikt is met twee stemmen, wordt er gezwegen en eenvoudig het feit vermeld, dat de meerder heid het voorstel der vijf leden heeft afgestemd.' Toen voor drie jaren het ministerie van de Putte niet spoedig voltallig wasontbrak het niet aan schimp en smaad en heette hét, dat zelfs de liberalen weigerachtig waren om! in dit kabinet zitting te nemen. Thans wordt er al weken lang naar een enkelen conservatief ge zocht, die een ministerie rond zich vereenigen kan en het blad van de firma Heemskerk-*— van Zuijlen vindt dat zeer natuurlijk en juicht het misschien toe in stilte. Dat is de taktiek der conservatieven. Laken in tegenstanders wat men in vrienden prijst. Met stilzwijgen voorbijgaan wat vroeger bleed werd uitgemeten als het de vrienden niet goljj. Maar boven alles gaat de politieke moralitéit, dus zegt mèn. Wij leeren haar thans weder uit feiten kennen. GOES, 18 Mei 1868. De Eerste Kamer heeft Vrijdag, na breede dis cussie, het voorstel der vijf leden afgestemd met 18 tegen 16 stemmen. De kamer is daarna voor onbepaalden tijd uiteengegaan. - Nopens de ministerieele crisis is tot op dit oogenblik niets anders met zekerheid hekend, dan dat zij nog niet is opgelost en "at de onderhandelingen voortdurenzoodat de heer van Reenen zijn mandaat tot dusver niet heeft nedergelegd. Wij vernemen uit goede bron, daWh^ppe- ning van den spoorweg Goes— Bergen-opR>om is bepaald op Woensdag 1 Julij e. k. Uit de Middelburgsche Courant vernamen wij, dat in de vorige week hier een eigenaardig feest was gevierd op de bewaarschool, bij gelegen heid dat de verdienstelijke onderwijzeres mej. Hardenberg voor het laatst daar werkzaam was. Ware het ons bekend geweest, wij zouden er zeker al vroeger over gesproken hebbenniet om het feest te beschrijven, maar om, ook in ons blad, eene welverdiende hulde te brengen aan de uitstekende onderwijzeresdie tot den bloei onzer bewaarschool zooveel heeft toegebragt en zich in de harten van vele ouders en kinderen eene eerzuil heeft gesticht. Maar wij voelen ons gedrongenom bij het berigtdat van hier aan de Middelb. Cour. gezonden werdde waarlijk treffende bijzonderheid te voegen, dat behalve den lof en het geschenk, naar men ons verhaalt, door de plaatselijke schoolcommissie haar gege-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1