De lading vereischt echter meer tijd dan die van de gewone kanonnenzoodat dit vernie lingswerktuig op het slagveld geen bijzondere diensten bewijsten voornamelijk voor de verdediging van vestingwerken bestemd is. Yoor de uitgeweken Hanoveranendie zich laatstelijk in Frankrijk ophielden en ten deele met inlijving in het Algerijnsche vreem den-legioen bedreigd werden, is thans de gele genheid tot terugkeer naar hun vaderland ge opend, ten gevolge van eene door den koning van Pruissen te hunnen behoeve verleende am nestie. Daarbij wordt bepaald dat, tot aan een nader vast te stellen termijnvergunning tot vrijen terugkeer naar hunne haardsteden ver leend zal worden aan alle in aktive militaire dienst of met verlof zijnde personen uit de provincie Hanover, welke zich aan hunnen militairen pligt hebben onttrokken zonder andere volgens de wet strafbare daden gepleegd te hebben. Deze amnestie is echter niet van toepassing op mili tairen, die uit de aktieve dienst gedeserteerd zijn, en ook niet op de voormalige Hanoversehe offi cieren en onderofficieren, die aan buitenslands georganiseerde militaire vereenigingen hebben deel genomen. Gemengde toeristen. Ingezoncien. MARKTBERICTEN. PER TELEGRAAF. Amsterdamsghe Beurs. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. Donderdag, 14 Mei 1868. Nederl. Werk. Schuld 2'A GRAANBERIGTEN. «ftöoertentten. van F.. L. G O O S S E N en P. A. DEKKER. Goes, 11 Mei 1868. Dinglers Polytechnische Journal Veder melding van de uitvinding van een kanon van den Amerikaan Lyman. Dit geschut wordt van achteren geladenheeft een hoofdlaadkamer en vier laadkamers, dieop gelijken afstand van elkander geplaatst, dienen om den kogel meerdere kracht en snelheid, en kracht te geven. Door de ontbranding in de hoofdkamer, krijgt de kogel slechts eene gematigde snelheid, welke allengs door de ontbranding der vier ladingen toeneemt, zoodat de kogel met verbazende kracht en snelheid den loop verlaat. De afgevaardigde van het jura-departement in Frank rijk, de heer Toulongeonis door eene ziekte aangetast, waarvan de geneeskundige jaarboeken, naar men be weert, tot dusver slechts 73 gevallen aanwijzen. Men noemt haar bronsziekte (maladie bronzée), omdat de huid de kleur van dit metaal aanneemt. Het in Frank rijk bekende laatste geval werd voor 16 jaren waar genomen. Toen de heer Billault (destijds minister) in zijn rijtuig wilde stijgen, bemerkte hij met ontzetting, dat zijn koetsier een mulat was geworden24 uren later stierf de man in het hospitaal. Mr. Cogdéll, van St.-Louis, is 73 jaren oud, heeft zijne zesde vrouw en 32 kinderen, aan elk waarvan hij eene boerderij gegeven heeft terwijl hij nog een vermogen van overde 100,000 overhoudt. Hij kan niet lezen. Te Egmond binnen heeft eene moeder, in eene vlaag van krankzinnigheid, haar kind van negen maanden met het hoofd in een emmer water gehouden tot dat het kind stierf. Eeeds vroeger werd deze vrouw te Meerenberg verpleegdzij is ook thans weder daarheen gebragt. Een jong menseh te Pesth heeft zich geëngageerd met zes meisjes uit zijne stadgenooten, twee uit Ofen, drie uit Weenen en eindelijk eene uit Waitzen. Dezelfde week liet hij zich met haar ondertrouwen. Hij gaf zich bij elk van haar een anderen naam en kende zich eene andere, maar altijd zeer goede maatschappelijke positie toe. Op den dag van het huwelijk was hij nergens te vinden en de politie doet insgelijks vruchteloos onderzoek naar hem. Missohien beeft hij nu weder een ander engagement gesloten. Eene vrouw in Chili wierp haar man van eene steilte. Toen hij eene struik vatte ter zijner red ding, sneed zij de pezen van zijn arm af en hij werd door zijn val in stukken verbrijzeld. Zij moet 15 jaren in de gevangenis zitten, en krijgt elke maand 100 gee- selslagen. Het Italiaansche genootschap van wel dadigheid heeft een rapport uitgegeven over de kleine muziekanten, die jaarlijks uit Italië naar Parijs ver trekken, en daar op de vreesselijkste wijze worden ge ëxploiteerd en soms mishandeld door zoogenaamde va ders of bazen. Van de 100 kleinen sterven er 50 binnen twee jaren, 20 keeren naar hun vaderland terug en 30 blijven rondzwerven. Dezer dagen viel een deftig heer, door eene beroerte getroffen, in de rue Vivienne neer. Men bragt hem bij den nabij wonenden apothe ker, haalde een kaartje uit zijn zaken daarop stond: Markies X. Terstond ging men zijnen zoon uit de jockey-club halen, die tranen stortte op het lijk zijns vaders en innig bedroefd was. Op eens echter deinst hij achteruit en roept„Dat is mijn vader niet, het is zijn likdoornsnijder." Inderdaad was het de likdoorn snijder van den markies, die het kaartje van dezen in den zak had gestoken. Er zijn 44 postkantoren in den staat New-York, welke geregeld door postmees teressen bediend worden. Op een bruiloftsmaaltijd, onlangs te Roquefort gehouden, werd o. a. het navol gende genuttigd75 ned. pd. rundvleesch, 2 kalveren, 5 schapen, 40 kalkoenen, 40 eendvogels, 100 kippen en kapuinen, 50 ned. pd. suiker, 40 ned. pd. meel voor gebak, 80 dozijn eijeren, 4 okshoofden wijn, 40 kan brandewijn, 50 ned. pd. koffij en eene aanzienlijke hoe veelheid brood. Al deze levensmiddelen zijn door 855 gasten verbruikt; den eersten dag waren er 250, den tweeden 230, den derden 200, den vierden 100 en den vijfden 72 aanwezig. In de llaarl. Cotirant lezen wij de volgende advertentie: «Burgemeesters wordt in overweging gegeven, dat belasting op en vastleggen van honden geen doel treft tegen hondsdolheid. Men moet alleen de rekels belasten, en acht geven, dat bij de ge boorte meer rekels en minder teefjes worden afge maakt.'' OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD TE GOES den 6 Mei 1868. <S let. Wordt gelezen een adres van Marines Meijler wagenmaker te Heinkenszand, waarbij adressant te ken nen geeft, dat door hem aan. burg. en weth. dezer gemeente vergunning is gevraagd om in het perceel wijk E, No. 126, in de voorstad eene smederij te stichten en daarin eene travaille te plaatsen. Dat echter bij de verbouwing van dat perceel tot smederij, is gebleken dat de beschikbare ruimte bin nen hetzelve niet toeliet om eene travaille daarin te stellen waardoor adressant gedrongen is geworden dezelve voor de smederij op gemeentegrond te plaat sen, zonder dat daarop de goedkeuring van burg. en weth. gevraagd of. verleend wasen houdende alsnu het verzoek aan* dezen raad om hem te vergunnen tot behoud van die travaillevier vierkante ellen gemeentegrond, gelegen voor zijne smederij in gebruik te houden voor onbepaalden tijd en tot weder op zegging, tegen zoodanigen prijs als deze vergadering zal billijk oordeelen. Is op voorstel van burg. en weth. besloten het gedaan verzoek intewilligen tegen betaling eener jaar- lijksche retributie van één guldeningegaan den 1 Januarij 1800 acht en zestig. Is gelezen een brief van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, houdende verzoek om adhae- sie te verleenen aan een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland, strekkende tot het bekomen van eene verbinding van die gemeente aan den te openen spoorweglijn van Goes op Bergen-op-Zoomdoor middel van eene stoombootdienst van Zierikzee op het Goessche sas, in verband met eene omnibusdienst van daar op het spoor zulks in het belang van de eilanden Schouwen en Duiveland. De Voorzitter zegtdat burg. en weth. zeer inge nomen zijn met dat denkbeeld en gaarne het voorstel doen om de verlangde adhaesie te verleenen, waartoe na eenige discussie wordt besloten. Wordt gelezen een brief van den hoofdcommissaris van de vereeniging van werklieden alhierdaarbij toezendende de rekening van dat fonds over 1867. De Voorzitter stelt voor die rekening met bijhoo- rende stukken te stellen in handen der finantiele com missie waartoe wordt besloten. Dhr. Verhagen zegt dat er een naauwer verband bestaat tusschen de gemeente en die vereeniging dan hij vermoeddeen zou wenschen die vereeniging los te maken van dezen raad en als zelfstandig ligehaam te laten bestaan, en vraagt daaromtrent eenige inlich ting aan den voorzitter. De Voorzitter geeft dhr. Verhagen de toezegging in eene volgende vergadering de noodige inlichtingen te zullen geven. De Voorzitter geeft kennis: dat de in de vorige raadsvergadering benoemde leden voor de vaste com missi e tot regeling van de veemarkten alhier, hunne benoeming aangenomen hebben en die commissie ge constitueerd isen dat zij aan burg. en wetb. inge zonden heeft eene concept-verordening regelende het houden van die openbare veemarkten en stelt voor: dit ontwerp te stellen in handen van de vaste com missie voor de strafverordeningen ten fine van onder zoek rapport en voorstel. Waartoe wordt besloten. In behandeling wordt gebragt het ontwerp van ampliatien en wijzigingen in het brandreglement. Dhr. Fransen van de Putte acht het wenschelijk art. 10 te lezen als volgt: „Het is verboden in de kom „der gemeente bergplaatsen van hooi en stroo daar „te stellenhooibergen aan te leggen," en hetgeen verder in dat artikel volgt. Welke wijziging wordt aangenomen. In het nieuw art. 15 is op voorstel van den heer Verhagen wijziging gebragt en zal luiden „Ongezuiverde petroleum en naftamag in deze „gemeente niet worden aangevoerd, vervoerd, bewaard „of verkochtzonder verlof van de politie." Ten aanzien van de vrijstellingen van dienst hij art. 36, vroeger art. 28, maakt dhr. Fransen van de Putte bezwaar. De vrijstellingen zijn zijns inziens te uitgebreid of niet algemeen genoeg. Hij zou die wenschen te be perken tot zoodanige autoriteiten en beambten, welke in geval van brand in functie moeten wezen en 'mits dien geen vrijstelling verleenena. aan den gemeente ontvanger, h. aan den substituut-officier van justitie c. aan de leeraars der godsdienstige gezindheden d. aan de leeraars der hoogere burgerschool en bur geravondschool en de onderwijzers der jeugd. Dhr. Verhagen vereenigt zich met dat denkbeeld. Dhr. rnr. de Laat de Kanter verklaart zich daar mede niet te kunnen vereenigen maar stelt voor uithoofde van het ver gevorderd uur, de verdere dis- cussien aantehouden tot eene volgende vergadering. Waartoe wordt besloten. Daarna is de vergadering door den voorzitter ge sloten. Met bevreemding vernam ik daags vóór de repe titie voor het Mei-concert, dat het bestuur der Zang- vereeniging besloten hadgeen toehoorders tot die repetitie toetelaten. Met bevreemding omdat zulk eene repetitie voor den toehoorder evenzeer eene repetitie is om het con cert goed te begrijpen, als zij dat is voor den musicus om het concert goed mêe te maken. Overal elders zijn die repetilien dan ook voor het publiek opengesteld. Die bevreemding steeg echter toen ik vernam, dat, niettegenstaande dit besluit, de repetitie door een vrij talrijk publiek was bijgewoond zoowel van leden als niet leden van Toonkunst. Het bestuur had dus een besluit genomen en dat besluit'niet uitgevoerd. Deze daad van de directie had ten gevolgedat ieder die met dat besluit be kend was niet op de repetitie kwam en zijne déli catesse hem dus een groot genot deed missen; terwijl anderen die dat beslnit niet kenden en op de repe titie verschenen, onwillens den schijn op zich laadden alsof zij zich aan eene indclicatesse schuldig maakten. 'tls te hopen dat een volgende keer door het be stuur geen soortgelijk besluit zal worden- genomen want waarlijk in een klein stadje als het onze is het wreed om een enkele maal, dat er iets van dien aard gegeven wordthet publiek uittesluiten. Vreest men de indiscretie van sommige niet-leden van Toonkunst, dan heffe men een entree. En zoo het bestuur der Zangvereeniging overwegende redenen mogt hebben om de repetities in een ondoordringbaren sluijer te hullen, welnu het eerbiedige zijn eigen besluit en late dan ook niemand toe. M. J. v. W. H. se an je2'/j Rusland, 5e serie 5 Id. 1860 4'/, ld. a 1000, 1864, 5 ld. Spoorw. 5' Oostenrijk, Metall. ld. Amst. (oude) 5 Id. Nationale 5 ld. Amst. 1864 5 Turkije, Algem.schuld 5 N.-Ajierika, 1882 6 E tt O S a e 2 ■5 tt Z a ■a a <S it a COUPONS. Oude Metalliek - Nationale Id Div. in GOBS, 12 Mei 1868'. TARWE ƒ13,75, ƒ14,75 a 15.ROGGE 10,75 a 11,10, W. GERST7,50 a/ 7,75. Z, DITO7,— a 7,50. HAVER ƒ4,10 a 5,50. GROENE ERWTEN f 8,75 a 9, PAAR- DENBOONEN 8,75 H 0,10. BOTER ƒ0,—a ƒ0,—het Ned. ffi. EIJERS ƒ0,— de 100 stuks. MEEKRAP. Prijzen stijgende, met weining handel en meeat in vaste handen. LONDEN ,13 Mei 1868. De graanmarkt opende stil tot de prijzen van Ui maandag. V ijf-en-T wintigjnrige EeUtvereenïging Hunne dankbare kinderen ,®aasSB

Goessche Courant | 1868 | | pagina 3