BUITENLAND. In het hoofdkiesdistrict Zierikzeezijn als le den der provinciale staten herkozen de heeren nir. J. Moolenburgh en C. van der Vliether stemming tusschen de heeren II. A. van IJs- selstein en B. G. van der Have. Tholen heeft herkozen de heeren de Casenbroot en de Visser. Sluis herkozen de heer J. M. Hennequinher stemming tusschen de heeren J. Otto Risseeuw I. C. O. BenteijnF. J. Breveten Clement ACarpreau. Hulst herkozen de heeren van Deinsevan Eek, Dronkers en Janssen. De voorzitters van het stembureau voor de verkiezing der provinciale staten zijn, bij mis sive van den commissaris des koningsuitge- noodigdden uitslag der gehouden stemming onmiddellijk, zoo noodig per telegraaf, aan den minister van binnenlandsche zaken mede te deelen. Slechts nog eenmaal werd de opgave verlangd, en wel in 1850, toen waarschijnlijk om de werking der pas tot stand gekomen provinciale wet te kunnen beoordeelen. Voor eene enkele maal wijken wij af van den eenmaal aangenomen regel, om van concerten enz.geene bijzondere melding te maken. Het concert, gisteren avond door de Zangvereeni- ging gegevenmag evenwelom meer dan eene reden, niet onopgemerkt voorbijgaan. Het was het laatste concert, dat door onzen verdien stelijken directeur hier gedirigeerd werd en het was opgeluisterd door de medewerking van den heer Dekkers uit 'sHertogenbosch. Onbevoegd O O om in eenig oordeel te treden, willen wij alleen vermelden, dat de vrij aanzienlijke schare, die hetxoncert bijwoonde, onweerstaanbaar geboeid werd door de heerlijke uitvoering van de Elias en dat de geestdrift, die zich soms naauw be dwingen liettelkens in luider teekenen van bijval losbarstte als nieuwe schoonheden den lauwer aan voorgaanden schenen te betwisten. Hoog boven onzen lof is het schitterend talent van den heer Dekkersen het zou dwaas zijn indien wij daarover wilden uitweiden; maar des te -liever nemen wij het gunstig oordeel over, door hem zeiven uitgesproken, over de solisten, die hem ter zijde stondep en over de Zangver- eeniging, die tot een zoo schoon geheel mede werkten. Moge deze laatste ditmaal ook ver sterkt zijn geweest, door krachten van elders zij-heeft rich nieuwen roem verworven, door eene uitvoering die bewees dat onze kleine kring groote en uitnemende muziekale talenten bezit. Jammer dat eene weemoedige gedachte menig een het genot verbitterde. Noode toch zien wij den man van ons heengaan, onder wiens leiding onze Zangvereeniging zulk eene hoogte bereikte Eene welverdiende hulde mogt hem wel gebragt zijn door het publiek, dat hem in meer dan een opzigt veel is verschuldigd. Maar al reikte geen dankbare hand hem een eerkrans 'toe, al was geen bloemenregen het welsprekend getuigenis van aller waardeering zijner verdienstenwij hopen, dat hij de overtuiging zal hebben, dat zoowel zijne talenten als zijne 'humaniteit er kentelijke harten aan hem verbonden hebben en dat hij de gelukkige verzekering zal ontvangen, dat hij niet vruchteloos onder ons arbeidde, om door kunstbeoefening en kunstwaardeering te beschaven en te veredelen. De Antwerpsche Union Club is voornemens op Zondag 31 Mei (eerste Pinksterdag) een wed strijd te doen houden in het kanaal door Zuid- Beveland waartoe alle Nederlandsche zeil- en roeivereenigingen zijn uitgenoodigd. Op dien dag zal de eerste pleiziertogt met de stoomboot Telegraaf voor de leden van genoemde club plaats hebben en zal er voor dezen gelegenheid zijnom den wedstrijd bij te wonen. Indien het weder eenigzins gunstig is, ver wacht men, ook uit onze omstreken, een druk bezoek, waartoe niet alleen het eigenaardig feest, maar ook eene gewenschte ontmoeting met onze naburen zeker velen zullen uitlokken. In een artikel in de Stoempost, .omtrent de afdamming der Ooster-Schelfjetreffen wij o. a. het volgende aanHet leggen van den dam heeft tot nu toe geep noemenswaardige in vloed gehad, op de hoogte der waterstanden! in de Ooster- of Wester-Schelde." Uit Brussel wordt gemeld, dat in de zitting der kamers van afgevaardigden de heer Overloop bevestigd heeft, dat de nadeelige gevolgen van de afdamming der Schelde geconstateerd zijn. De heer Jamar daarentegen verklaarde dat er niets van aan was. Heden in den middag werd de burgerij ver ontrust door het luiden der brandklok. Al spoedig bleek die in eene naburige gemeente te zijn en hoezeer zij zich aanvankelijk van ern- stigen aard voordeed, bleef die beperkt tot eene boerenkeet. Twee spuiten uit deze gemeente waren den brand spoedig meester. Op korten afstand bevond zich eene boerenschuur die ge lukkig gespaard is ook grootendeels door den gunstigen wind. De oorzaak is nog onbekend, de schade gering. Wij hebben ontvangen de staten der voor naamste in-, uit- en doorgevoerde handelsarti kelen, gedurende de maand Maart 1868 en leggen dezen ter inzage van belangstellenden op het bureau van onze courant. Men had zich te Winschoten gevleid dat Z. M. de koning een blijk zou hebben gegeven van ingenomenheid met de feesten te Heiligerlee en had kunnen goedvinden tegenwoordig te zijn, bij de eerste steenlegging van het monument ter vereeuwiging van den dood van graaf Adolf den eersten Oranjevorstdie het verbond tus schen Oranje en Nederland met zijn bloed heeft bezegeld. De feestcommissie heeft evenwel, op de daartoe gedane uitnoodiging, van den parti culieren secretaris des konings het berigt ont vangen, »dat Z. M. het genoegen niet kon heb ben aan de uitnoodiging tot bijwoning van dit roemvol herinneringsfeest gevolg te geven." Benoemlnsen. Op Z. M. wachtschip te Willemsoord wordt met 26 dezer geplaatst de officier van administratie 3e klasse F. T). G .Soetbrood Piccardt. - Het russische gouvernement heeft, ten opzigte van het leger, een belangrijken maat regel genomen. De keizer namelijk heeft den minister van oorlog een decreet doen uit vaardigen, krachtens hetwelk, zoo noodig, aan elk militair 10 kopeken per jaar wordt toege kend, om te strekken tot bestrijding der kosten van het onderwijs in het lezen en schrijven terwijl vijftig kopeken worden toegekend voor de kosten van boeken en andere zaken, benoo- digd voor het onderwijs. Deze maatregel wordt door de russische bladen zeer toegejuicht; men zal trouwens moeten erkennen, dat dit alle- zins verdiend is. Het korps pauselijke zouaven bestaat thans uit 4593 man, waaronder 1910 Neder landers, 1301 Franschen686 Belgen, 101 Ieren, 51 Engelschen157 Romeinen, 10 Schotten, enz. Er is gemelddat de gemeenteraad van Antwerpen door de kamer van koophandel uit genoodigd eene plaats aan te wijzen voor de oprigting van het standbeeld voor wijlen Leo pold I, dat die kamer heeft laten vervaardi gen afwijzend heeft beslist. Dit besluit luidt, volgens de mededeeling door den raad in het vlaamsch aan de kamer gedaanletterlijk als als volgt; »De raad beslist, dat de tijd nog niet gekomen isom over de oprigting van het standbeeld van Leopold I te beraadslagen." De kamer heeft zich hierdoor niet laten ont moedigen en de volgende officieele verklaring ingevolge haar besluit van 2 mei, openbaar gemaakt: »De kamer protesteert eenstem mig met verontwaardiging tegen dit anti- patriottisch besluit, hetwelk zoo lijnregt in strijd is met de vroegere besluitendie nooit anders dan op de keuze van een terrein be trekking hadden. Naar aanleiding alzoo van een besluit, dat het nationaal gevoel der be volking van Antwerpen zoo diep kwetst, be sluit de kamer; l.het initiatief te nemen tot eene openbare inschrijving ten behoeve van den aankoop van een stuk grond, bestemd voor de oprigting van het standbeeld van koning Leopold I; 2. zich aan het hoofd der lijst te plaatsen voor eene som van tien duizend francs 3. de noodige stappen te doen ten einde de onthulling van het standbeeld kunne geschie den 1 september a. s., verjaardag van de vrij making der Schelde. Reeds isvoor den aankoop van grond eene som van 100,000 francs ingeschreven; ook van elders waren bijdragen gezonden, maar men heeft die geweigerd omdat men er prijs op stelt, dat het standbeeld alleen door Antwer pen wordt opgerigt. Men spreekt te Brussel druk over een incident, dat betrekking heeft op het over lijden van den heer van Volxem, oud minister en oud-burgemeester van Brussel. Genoemde grijsaard^ gevoelde op straat, dat hij onpasse lijk werd en ging in Jen koffijhuis. Een ge neesheer werd ontboden en deze gaf den raad, den zieke naar het gasthuis te brengen. Daar echter de lijder toevallig bij geen der aanwe zigen bekend washaalde de geneesheer de portemonnaie uit diens zak en nam er twee francs uit voor zijne moeite. Het gebeurde werd openbaar gemaakt, door een der kleine bladen en ten gevolge daarvan ontving het een brief, van zekere dr. Geenswaarin deze ver klaarde dat hij het geld genomen had en dit mogt doen. Die brief intusschenwas een valse h stuk en de schrijver en inzender zal door dr. Geens in regten vervolgd worden. De genees heer die bij den heer van Volxem gehaald was is een Fransch uitgeweken Frappaz genaamd. Overigens is hij zelf het meest gestraft ge worden voor zijne hebzucht, want indien hij niets genomen hadzou de familie hem ten minste 500 fr. gegeven hebben. Uit Breslau berigt men van den 8sten dezer: De Sc/des. Ztg. deelt het volgende mede. Heden morgen te acht ure, stortte de noorde lijke toren van de nieuw-herbouwde Michaelis- kerk in. Reeds daags te vorenhad de op ziener van den bouw, in de onmiddellijk onder het torendak aangebragte gewelveneenige be denkelijke scheuren en sprongen bemerkt en dadelijk den voorzigtigheids-maatregel gebruikt, om de gezamenlijke aldaar arbeidende werklie den terug te roepen. Heden morgen te zes ure inspecteerde de besturende bouwmeester, door den metselaar Schilling begeleidandermaal deze dreigende voorteekenen van een nabijzijnde instorting en, aangezien de scheuren zich be langrijk verwijd hadden werden de strengste bevelen gegeven, dat niemand zich in de na bijheid van den toren zou wagen. Kort na acht uur zakte de steenen pyramide, in het binnenste van den toren, ineen, en rukte, door hare zwaarte, de omsluitende muren uit elkan der, die dan ook geheellijk verbrijzeld werden tot op eenen na, welke tegen het schip van de kerk steunde. Gelukkigerwijze is niemand bij dit ongeluk beschadigd geworden, gelijk dan ook de kerk zelvemet haar hoog gewelf, tot dusverreis ongedeerd gebleven. De zui delijke torenwaarin eerst kortelings de klok ken zijn opgehangen en die met den ingestorten was in verbinding gebragtsfeat wel is waar nog vast, men ducht echter, dat hij door den schok in zijne fondamenten is beleedigd ge worden. De aanleidende oorzaken tot dit be treurenswaardig voorval, zullen door een gereg- telijk onderzoek aan het licht worden gebragt. Volgens de Augsb. Zeit. zijn de onderhan delingen tusschen Rome en Pruissen, om te Berlijn een pauselijk nuntius te plaatsen, afge broken, tengevolge der weigering van de pruis- sische regering, om dezen alle regten toe te kennen, die een nuntius elders bezit. De nieuwe hongaarsche strafwet bevat eene bepaling waarbij de doodstraf wordt afgeschaft. De kunst om elkander zoo spoedk' mo gelijk dood te schieten, schijnt n<',; i;l vol maakt genoeg te zijn. Dezer dage.: maakte het

Goessche Courant | 1868 | | pagina 2