1868. No. 38. VRIJDAG 15 MEI. 558te Jaargang. BllNirslElMLAlSlDSCHE BERIGTEN. *g23$> 4^- COESSCHE (111 IVI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Frjjs per kwartaal 1,05. fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 15 ct. de regel geplaatst, Geboorte-, huweiyks- en doodberigten van 1-0 regels a ƒ1,80, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave» Bels.ond.mals.ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar, ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane stemmingter benoeming van vier leden voor de Provinciale Staten van Zeelandgehouden den 12 en 13 dezeruit welk laatste proces-verbaal is geblekendat van de 555 geldige stembriefjes waren uitgebragt op de heeren: Mr. M. P. BLAAUBEEN397 stemmen en J. P. I. BUTEUX, 389 die mitsdien benoemd zijn terwijl voorts eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, met 266 st. J. M. KAKEBEEKE160 Mr. W. G. de KNOKKE van der MEULEN120 en Jhr. Mr. J. J. POMPE van MEER- DERYOORT115 brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet ter kennis van een iederdat afschriften van genoemde processen-verbaalter gewone plaatse in deze ge meente zijn aangeplakt en dat gelijke afschriften op de secretarie ter inzage zijn nedergelegdwaar die dagelijks (uitgenomen des Zondags) van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Goes, den 14 Mei 1868. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Wij nemen de pen op, om onze lezers op de hoogte te houden, van den gang der po litieke zaken in ons land, maar kunnen nog niet veel anders mededeelen, dan dat de heer van Reenen zich ijverig bezig houdt, met de vervulling van de hem opgedragen taak, om een nieuw ministerie zamen te stellen. Mogelijk heeft hij die reeds volbragtwanneer dit num mer verschijnt, maar ook dan nog zal het waarheid zijndat het hem niet gelukte daar in voorspoedig te slagen. Wij wijten dit niet aan den geachten voor zitter der tweede kamer, wien zeker uitsluitend de belangstelling in 's lands welzijn dreef, om eenen zoo moeijelijken last te aanvaarden. Maar het baart verwondering, dat de man nen der behoudspartijdat de concilianten qiiand même, zich zoo noode laten bewegenom de teugels van het bewind in handen te nemen. Naar hunne meening tochis het heil des lands alleen van hunne beginselen te wachten. Nederland, zoo beweerden zij steeds, is verlo ren wanneer geen conservatief ministerie aan het hoofd staat. Nog is het in hunne magt, om zich van de portefeuilles te verzekeren en, in plaats, dat zij zich haasten zouden, om als reddende engelen optetredenschijnen zijde een na den ander, terug te deinzen en laten het zinkend vaderland over aan zijn lot. 't Is waar, de meerderheid in de kamer is andere beginselen toegedaan en al is het cijfer niet groot dergenen, die het gewigt in de schaal leggen, men meent, dat er voor een conservatief kabinet, maar weinig succes bij de staten generaal te wachten is. Maar dit was vooraf bekend en gelooven de voorstanders der behoudende politiek, dat zij met deze kamer niet kunnen slagendan is het vreemddat men eene wanhopende po ging onderneemt, die slechts noodeloos tijd verlies en alzoo benadeeling van 's lands zaken kan aanbrengen. Anderen echter bewerendat ook behouds- inannen met deze kamer zouden kunnen re geren; dat de bestaande crisis veelzins een gevolg was', van het oordeel over personen, dat een zoogenaamd kabinet van fusie in deze oogenblikken het meest gewenscht zoude zijn. Maarzij blijven verre te zoeken, die ons de proef van een en ander zouden kunnen leveren en men schijnt er meer aantehechtendat er dadelijk kans zij, om met de conservatieve politiek te slagen, dan dat men zich haasten zou, het bewijs te leveren, dat de conserva tieve redders te allen tijde bereid zijn, om het vaderland naar hun beste weten te dienen. Er zijn er ook, die vermoedendat onze be houders het op eene derde ontbinding toeleg gen en daarom weigeren of voorwaarden stel len die de bedachtzame onaannemelijk acht. Is dit zoo, het bewijst dan dat de vaderlands lievende mannen voor niets terugdeinzen. Wij komen tot deze slotsom Of de behouders zijn eerlijk genoeg, om niet met liberale beginselen te regeren en zij wei geren daarom als ministers optetredenwel overtuigddat zij anders weinig kans van slagen hebben. Doch in dat gevalwijzen zij zeiven aan, dat het dwaas is, langer te worstelen tegen een liberaal kabinet. Of de conservatieven trekken zich terug, waar het op handelen aankomt en toonen met de daad dat zij wel een geduchten strijd voe ren, als zij niet aan het bewind zijn, maar den strijd vreezen, als zij geroepen worden, om zelve de regering te aanvaarden. Is dat het geval, dan pleit het noch voor de deug delijkheid hunner zaak, noch voor de loijauteit hunner handelingen. In ieder geval is het nu reeds boven be denking dat zijdie zooveel van zich lieten sprekenals of zij alleen 's lands heil konden bevestigenin het beslissend oogenblikniet te vinden waren. GOES14 Mei 1868. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats Courant bekend, dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven wor den tot het afleggen van examens, ter verkrij ging van acten van bevoegdheid, als leerling apotheker. Zij zullen worden afgenomen te Mep- pel, Middelburg en 'sHage. Uitslag der gehouden stemming voor leden der Provinciale Staten, in het district Goes: Stem- gestemd bevoegden, hebbenden, Goes,236 135 Baarland,21 10 Borssele,28 11 Colijnsplaat54 37 Driewegen,14 6 Ellewoutsdijk19 9 Fort Bath,16 11 'sGravenpolder, 25 12 's HeerAbtskerke, 13 9 'sHeer Arendskerke 49 28 's Heerenhoek17 12 Heinkenszand50 30 Hoedekenskerke27 7 Kapelle51 19 Kats„9 6 Kattendyke21 10 Kloetinge,31 19 Kortgeen,26 25 Krabbendijke, 25 10 Kruiningen64 28 Nisse20 6 Oudelande,12 7 Ovezand,17 6 Rilland,26 18 Schore,17 10 Waarde, 18 7 Wemeldinge,33 20 Wisgenkerke64 43 Wolfaartsdijk, 44 20 Yerseke,21 9 Zamen 1068 575 Daarvan afgetrokken 19 blanco 1 geen persoon duidelijk aan wijzende 20 Rest 555 geldig uitgebragte stemmen, zoodat de volstrek te meerderheid was 278. Herbenoemd zijn de aftredende leden: Mr. M. P. Blaaubeen, met 897 en J. P. I. Buteux met 389 stemmen, terwijl er voor de twee andere leden, eene herstemming moet plaats hebben, tusschen de heeren J. A. A. Fransen van de Puttedie 266J. M. Kake- beeke die 160, mr. W. G. de Knokke van der Meulen die 120 en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort die 115 stemmen erlangden. Voorts werden nog uitgebragt op de heeren mr. C. P. van Lenshoek 101I. H. L. Vader 78, C. C. van den Bosch 73, J. P. Kakebeeke 72, F. Ferdinandusse 65mr. P. J. van Voorst Vader 63A. Kakebeeke Jz. 36mr. C. van Cit- ters 31W. J. Jansen 18 J. Vereeke 17, D. P. Dominicus 14, Barth. Vermande 12, A. Nor- tier 12, C. P. Lenshoek van Zwake 11, mr. J. H. de Laat de Kanter 8I. G. J. van den Bosch 6, P. J. Buteux 5D. Windhorst 5A. de Broe- kert 4 en voorts op 8 diverse personen 3, op 10 2 en op 25 1 stem.

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1