1808. No. 30. VRIJDAG 8 MEI. 558te Jaargang. -*&&■ A Vfrftfz A -te». G0ESSC11E COIIUM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. I'rijs per kwartaal 1,35. fr. p- p. ƒ1,90. J/ n.V Oewoue advertentlün worden a 15 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels a ƒ1,20, behalve het zegelregt. De Inzending ran advertentifn kan geschieden tot róör drie uren des namiddags op den dag der uitgave. In een onzer vorige no.'s hebben wij, uit een Indisch blad (Locomotief,Samarangsch IlandelM.), eenige beschouwingen medegedeeld, ten einde onze lezers eene proeve te gevenhoe daar ginds gedacht wordtover het zoogenaamde batig slot, datnaar het oordeel der behouds- mannen, niet hoog genoeg kan worden opge voerd. Wij nemen thans uit hetzelfde blad een vervolg daarop over, dat met de laatste mail ons werd aangebragt. »Het valt moeijelijk, gelooven wij»zoo zegt het blad," om de voordeelen, welke Indië ooit aan Nederland heeft geschonken zóó breed uit gemeten, dat daarbij denadeelen van weinig befcee- kenis schijnen. Indië heeft onzen voorouders een uitweg geopend, toen Spaansche dwingelandij met looden hand op hen drukteen 't is hun een oefenschool geweest, die wakkere kooplieden en gevreesde krijgslieden vormde. Doch van een anderen kant heeft het een schier onlesch- baren en geheel onverholen gouddorst doen worden, en tevens zulk eene eenzijdige opvat ting van de voorschriften der humaniteit en des regts, dat er corruptie moest ontstaan en dan ook werkelijk op groote schaal in 't leven werd geroepen. Reeds in de eerste helft der zeventiende eeuw snoefden de handelaars: »0m winst zou de Hollandsche koopman door de hel zeilen, op gevaar van er zijn zeilen te zengen." Of de kinderen dat woord van hunne vaderen hebben overgenomen, biijve hier on beslist maar zeker is hetdat de geschiedenis het niet geheel tot leugen gemaakt heeftnoch in de 17e noch in de 18e eeuw. Meer dan één bladzijde gewaagt van schandalenwelke een Nederlander, die den onbesmetten naam van zijn geboortegrond weet te waarderen, hoogst pijnlijk treffen, en wanneer men later het einde der Oost-Indische Kompagnie ver neemt wanneer men dat eenmaal zoo trotsche gevaarte ziet ineenstorten onder het wigt van zijn schulden en dwalingenwanneer men daar bij den toenmaligen toestand zoo van Nederland als van Indië kentdan wordt er zeker op de millioenen een schaduw geworpenwelke hun glans voor een niet gering deel verduistert. Men heeft echter in Nederland veel onder vonden, zonder genoeg te leeren. Ook de regt- streeksche voordeelen welke het thans van Indië eischthebben een verderfelijken invloed op den geest des volks. Geen groot werk kan het tot stand brengenzonder het Indische geld; het steunt op de batige saldo's voor den dag van heden en den dag van morgen, en wordt in koenen ondernemingsgeest, in ont wikkeling en énergie overvleugeld door andere volken, die alleen hulp verbeiden van hun hoofd en hun handenen ook ruimschoots hulp ont vangen, die groot zijn door eigen kracht en daarom ook groot zullen blijven. Hun is de toekomst, omdat hun de zelfstandigheid en de arbeid is. Dat batig saldo moet geheel afgeschaft wor den; Indië's belang eischt het, Nederlands be lang niet minder. Wil Nederland deze gewesten belasten met een deel zijner staatsschuld, het gunne zich dat genoegenmaar het zie van verdere regtstreeksche voordeelen af, en besluite aldus tot een daad, een vrijheidslievend volk waardig. Is het echter daarvoor te zwakhet toone althans zooveel afkeer van onjuistheden", dat in den vervolge het batig slot wat meer zijn naam verdient. Niet dat wij het denk beeld van een vaste bijdrage voorstaan; inte gendeel, want dat zou inderdaad niets beter zijn dan een anderen naain voor hetzelfde ding en zijdie met weerzin een batig saldo hel pen zamenbrengenzouden zeker niet lang zonder aanmerking een vaste bijdrage helpen leveren. Maar Indië ontbere het noodige niet, en bezitte het regt, om ook zijn stem te la ten hooren, wanneer er sprake is van het gebruik der geldenwelke grootendeels zijn gelden zijn. Het volkdat in 42 jaar tijds 517 millioen aan zoogenoemde batige saldo's afwerptmag dat met reden verwachten. Daar om benoeme men een Kolonialen Raad, een ligchaam, zamengesteid uit zelfstandige bur gers, voor wie de vele driegende behoeften van Indië geen geheirfi zijn, en bestemd om de Regering in het moederland voor te lichten. Dan zullen onze landgenooten aan gindsche zijde van den Oceaan uitspraak doenen wan neer hun de gegrondheid der klagt is gebleken, zullen zij daarvan houden wij ons over tuigd niet langer duldendat er gezegd kan worden, dat Nederland, eigen vermogens niet waarderende en Indië's behoefte miskennende zich ten koste van deze gewesten geldelijk verrijkt, doch zedelijk verarmt." BINNENLANDSCHE BERSGTEN. GOES, 7 Mei 1868. In de zitting der eerste kamer van Dings- dagis van de vijf leden die de bijeenroeping der kamer hadden verlangdeen voorstel in gekomen dat de kamer het besluit neme een voordragt aan den koning aantebieden en daarin baar oordeel eerbiedig uittedrukkenover den tegenwoordigen toestand des vaderlands en over hetgeen haar daarin raadzaam schijn'. Bij dat voorstel was eene memorie van toe lichting gevoegddie door den griffier werd voorgelezen en daarin is het voorstel nog nader mondeling toegelicht door den heer Cremers. Op voorstel van den voorzitter is alstoen besloten, om een en ander te doen drukken en ronddeelen en de discussien over de vraag, of dit voorstel al of niet in de afdeelingen zal worden onderzochtte bepalen op Donder dag 7 Mei. Het schijnt zeer mogelijk, dat, alvorens de eerste kamer over het voorstel der vijf leden beslist zal hebbeneen einde gekomen is aan de ministerieele crisis, waardoor het geheele voorstel zou komen te vervallen. Terwijl wij dit schrijven is er nog niets met zekerheid bekendmaar men spreekt vrij algemeen van een conciliant ministeriewaarin ook de heer Pijn appel zou zitting nemen, terwijl ook de vroeger genoemde kandidaturen in aanmerking schij nen te komen. Misschien is in de gege ven omstandigheden zulk een loop van zaken meest gewenscht. Als men de geneesmiddelen voor eene kwaal niet wilschoon ze de eenige ware zijn, die eene goede uitslag beloven, dan kan men niet anders verlangendan dat de behoefte daaraan sterker worde gevoeld. Wij weten nu eenmaal, wat de concilianten willen en op grond daarvan is het ligt te voorspel len dat zij slechts de brug leggenwaarover men tot den waren vrede komt. Welnu, men legge die hoe eer hoe beter, en 't is te hopen, dat de angstvalligen, die twijfelend aan den oever staan, zullen kunnen besluiten, om langs dien weg naar het beloofde land te komen. Heden wordt ons per telegraaf, uit 's Hage berigt, dat het gerucht, reeds Maandag verspreid, dat aan den heer van Reenen, president der Tweede Kamer, de zamenstelling van een nieuw ministerie is opge dragen volkomen bevestigd is. Genoemde heer heeft die taak aanvaard en houdt zich ijverig met de ver vulling daarvan bezig. {tater berigtDe eerste kamer heeft na langdu rige discussien met 26 tegen 11 stemmen besloten, het voorstel der vijf leden, nopens de aanbieding van een adres aan den koning, in overweging te nemen cn naar de afdeelingen te verzenden. De minister van binnenl. zaken heeft aan de kamer medegedeeld dat een geacht staatsman (doelende op den heer van Reenen) met de zamenstelling van een nieuw ministerie was belast. Het orgaan van het haast verdwenen minis terie betreurt het zeer dat de Eerste kamer niet eenige weken vroeger een adres aan den koning heeft gerigt, omdat daardoor misschien de crisis ware voorgekomen. Zeer natuurlijk! Elk middel waardoor het leven van het beminde en bewierookte kabinet had kunnen gerekt wor den, zou welkom geweest zijn, maar nu de pa tient onherstelbaar verloren is wil men liever niet zien wat er had kunnen gedaan worden. Had de eerste kamer gezegd: Sire behoudt toch dit ministeriezij zou zich vereerd gezien hebben met al de hoogklinkende bijvoeglijke naamwoor den van het Dagbladmaar nu er mogelijkheid schijnt te zijn, dat ook uit de eerste kamer eene stem opging dat het aangebeden troetelkind veroordeelde, nu zou elke voordragt een grijpen zijn naar de regtcn der kroon. In de handha ving dier regten schijnt zich voor het orgaan alles op te lossen. Als vervolg op ons berigt van 21 April 11. omtrent den spoorweg MechelenNeuzen, kan nog worden berigt, dat de raad van adminis-

Goessche Courant | 1868 | | pagina 1